Економічний фронт: релокація бізнесу на Прикарпаття

Як франківський офіс Ради Бізнес-омбудсмена сприяє підприємцям переїхати з гарячих бойових територій зі сходу України, врятувати свою справу і які компанії вже працюють на території області розповідає заступниця голови РБО Тетяна Коротка.


Тетяна, які ваші враження від  Івано-Франківська?

Якщо висловитись лаконічно, то я в захваті. Місто європейське, компактне зі своїм місцевим шармом. Я вже мала можливість відвідати ваш франківський драмтеатр і побачила надзвичайно високий рівень постановок. Я бачила чимало вистав світового рівня і впевнено можу сказати - у Франківську є що продемонструвати і в культурній царині.


Як ви оцінюєте потенціал міста для релокації бізнесу?

Відносно ведення бізнесу і операційних процесів Франківськ дуже зручний і компактний. Нам повідомили, що місто займає друге місце за кількістю житлової забудови в Україні. Зараз це дуже актуально, бо коли ми кажемо, що бізнес релокується, то сюди  їдуть не тільки потужності й техніка, а й працівники зі своїми родинами. Соціальна інфраструктура тут розвинена.

Я думаю, що цей потік внутрішніх переселенців згодом зменшиться і більша частина поїдуть додому, але підозрюю, що багато людей залишиться, бо сподобається тут працювати.

З точки зору промислових майданчиків маєте своєрідне середовище для високо-інтелектуальних та інноваційних підприємств. Проте я б більш ґрунтовно міркувала про Івано-Франківську область, а не лише про межі міста. Я не впевнена, що в місті знайдеться достатня кількість промислових потужностей. Але,  поруч є менші міста, де такі потужності існують.  

Відстань до обласного центру з цих  міст зовсім не велика, а їхня місцева влада дуже проактивна. З моєї точки зору, Івано-Франківська область недооцінена. Видається, що великі шляхи йшли якось в обхід Івано-Франківщини.


Саме тому ви вирішили, щоб офіс РБО переїхав до Франківська  чи були інші причини?

Ми вибрали Івано-Франківськ не спеціально. Серед членів нашої команди я одна з останніх виїхала з Києва, хоча дехто все ще залишається там. Тепер от маю досвід пересування під час мінометного обстрілу.

Зі мною  також їхала моя мама, інші члени родини і собака. Франківськ став найбільшим обласним центром до якого ми дістались з великими  проблемами, де нас доброзичливо прихистили родичі колеги, за що я дуже їм вдячна. Ми побачили, що місто достатньо спокійне, незважаючи на сирени.  

Тому я  прийняла рішення не їхати далі, треба було продовжувати працювати на економічному фронті. Ми оговталися і побачили, що це великий і потужний обласний центр який знаходиться  в серці Прикарпаття. 

Я чула, що Франківщину називають «східними воротами Карпат».


Які компанії уже звернулися в РБО  за допомогою  в релокації до Франківщини?

Зі східної України до нас зверталися великі компанії одна з яких виробник добрив, виїжджає навіть цілий  кластер з Харкова( IT, виробники будівельних матеріалів),  з Житомира цікавилися (виробництво напівфабрикатів). Операційний офіс однієї відомої компанії з виробництва техніки відкрився у Франківську.


Підозрюю, що тут можуть розміститися чимало відомих світових брендів?

Цілком можливо спілкуючись з колегами в телефонному режимі, багато  розповідають що вони на Прикарпатті.


З якими питаннями звертаються до вас представники бізнесу з усіх частин України і яким чином ви можете  сприяти у вирішенню проблем?

Питання змінюються в залежності від ситуації  в країні. Коли почалася війна і воєнні дії, то виникли проблеми з паливом для критичної інфраструктури. В один момент всі почали рухатись, виник дефіцит палива, яке ми завозили з Прибалтики через Білорусію. Зрозуміло що всі шляхи були закриті. Тому займались комунікацією урядів та бізнесів двох країн.

Друге питання було  пов’язане з валютними трансакціями. Третє питання - критичний імпорт в Україну, який спочатку в  більшості випадків  був пов’язаний з потребами ЗСУ, але людям теж треба жити і купляти ліки, засоби повсякденного вжитку і їжу врешті решт.

читайте також: ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень третій…

Займалися питанням, пов’язаними з мобілізацією. Наприклад, працівники, які працюють в сільському господарстві  мають  брати участь  в посівній кампанії, але не було відповідного порядку тимчасового бронювання фахівців від мобілізації. Коли в ЗСУ пішли пекарі, то виявилося, що і навчити нового працівника пекти хліб не так і легко і швидко.

Займаємся питаннями релокації бізнесу - від переїзду до дозвільних документів.


Що скажете відносно працівників, адже на західній Україні віддавна спостерігався дефіцити робочої сили.

Ситуація не проста, бо чоловіки несуть службу в збройних силах і теробороні чимало працівників зараз не на своїх робочих місцях.  Ходжу містом і бачу що деякі кав’ярні, магазинчики і салони краси зачинені. Людей прибуло більше, люди шукають роботу. Разом з тим мало робочих місць.

Настільки великою є проблема знайти вільне житло у Франківську?

Не заважаючи на велику кількість житлових забудов, практично не можливо знайти  вільне житло. Навіть з ріелторами та  за великі гроші.

Ще одна проблема – відсутність якісних будівельних матеріалів для будівництва містечок для переселенців. Виробництва будматеріалів зосереджені на території, де ведуться активні бойові дії або існують проблеми з розірваними логістичними ланцюжками


Чи достатньо пропозиції комерційної та  складської нерухомості?

Пропозицій в області достатньо. На мій погляд, є можливості  на будь-який смак.


Які настрої спостерігаєте  серед представників бізнесу?

Деякі компанії стривожені,  бо  в роздумах чи згортати бізнес чи продовжувати, це не таке просте рішення нині. Загалом -  бізнес допомагає і активно докладається у спільну перемогу .

читайте також:  Hi, I’m from Ukraine and I need your help


Який алгоритм дій у воєнний час  ви б рекомендували бізнесу?

Місцевому бізнесу ми радимо працювати, якщо є якісь проблеми то звертатися до нас. Будемо намагатися вирішити. Бізнесу який релокується теж рекомендую звертатися до нас, ми вже маємо прямі контакти і базу даних і можемо допомогти.

Надзвичайно тішить, що  бізнес, влада і громадськість працюють як єдиний механізм - всі налаштовані допомагати одне одному

Економічний фронт надзвичайно важливий – закликаю бізнес працювати далі. Це стосується як великого, так і малого підприємництва. Якщо ви маєте косметичний салон  чи маєте барбер шоп, кав’ярню  чи будь-які інші види бізнес-діяльності продовжуйте працювати. Годуйте себе і давайте можливість іншим прогодувати свої сім'ї.

Будь-яка робота і будь-який рух коштів – потрібний, бо економіка країни на половину паралізована. Бізнес, влада, громадськість разом створюють якусь своєрідну синергію, яка наближає нас до перемоги! 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри 


Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1192
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3335
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5092
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1462
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1728
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1980

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

330

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

662

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1464

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1546
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

559
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2262 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2088
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4695
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

555
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8236
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3534
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

432
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

201
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

544
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

703 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

886