"Є тенденція, що молодь не хоче йти в науку", — ректор ПНУ розповів про затребувані спеціальності

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує понад 17 тисяч студентів.

Які напрямки та спеціальності є та будуть затребуваними, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою

"Є велика, і все більша, потреба в розвитку напрямку психології. Велика зацікавленість є іноземними мовами, в першу чергу англійською мовою. Традиційно, популярним залишається право.

Втішає, що на тлі багатьох процесів історична школа має затребуваність серед абітурієнтів. Також має попит українська мова та література. До речі, є цікаві сучасні проєкти — ми вийшли на комп'ютерні ігри", — каже Ігор Цепенда.

Зі слів ректора, створили комп'ютерну гру про життєвий шлях Василя Стефаника, Івана Франка, «Історію давнього Галича».

"Зараз прийняли рішення, що для 11 класів ми повністю по всіх 22 темах робимо комп'ютерну гру, яка дозволить вчителю за її результатами виставити оцінки.

Але в принципі найбільші проблеми, які сьогодні нас турбують, це природничі науки. Ми активно починаємо працювати зі школами, тому що фізика, хімія, біологія — це науки, які є дуже важливими для України в майбутньому.

Без розвитку природничих наук в багатьох випадках держава не є повноцінною. Максимально докладаємо зусиль для того, щоб втримати потенціал, який маємо, оскільки, переважно, це фінансово нерентабельні спеціальності".

Ректор наголошує, треба віддати належне колективу, який розуміє, що такі університети — це цілісний організм, де неможливо бути без природничих наук, без мистецтва, і це додає сили університету в цілому.

  читайте також: "Цей етап вже в минулому", — ректор ПНУ про вступ до університету задля відстрочки від мобілізації

"З іншого боку, наші природничники дуже успішні в наукових напрямах і паралельно формуються достатньо сильні наукові центри, лабораторії, які реалізовують великі проєкти.

Нас завжди цікавить наступність. Сила університету полягала в тому, що ми мали наукові школи, зрілих науковців і водночас успішних молодих науковців — це нас вирізняє.

На жаль, в світі загалом зараз є тенденція, що молодь не хоче йти в науку. Якщо не вдасться зламати цей процес, то ми будемо програвати перед країнами Південно-Східної Азії, які в цьому контексті дуже наполегливо працюють, щоб формувати нові наукові школи, університетські, дослідницькі осередки".

Ігор Цепенда вважає, війна показала те, що в сучасних умовах не вистачає добре володіти автоматом — потрібні знання для розробки нових сучасних технологій, щоб Україна не віддавала свої гроші іншим країнам, а формувала це все в себе.

"Той потенціал, який ми маємо, потрібно зміцнювати і розвивати. Роль університетської науки надалі залишатиметься великою. Зрозуміло, що потрібно завжди шукати нових партнерів для розвитку в середовищі, в першу чергу, країн НАТО, Європейського Союзу".

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


Коментарі (1)

Реальність 2024.12.31, 13:47

 Якщо бути ближче до реальності, то заголовок мав би бути таким: "Молодь не хоче йти в жебраки".

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9383 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1237
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

645
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5736
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1553
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1417

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

491

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1306

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1139

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1034
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

383
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

459
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1398
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

453
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

723
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5769
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

475
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

341
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

669 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1114
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

969