Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує понад 17 тисяч студентів.
Водночас за час повномасштабного вторгнення одним із викликом стало питання мобілізації. Було чимало охочих вступити в університет, щоб ухилитися від призову.
Про вступ до вишу, як спосіб отримати відстрочку від служби у війську та бронювання викладачів, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.
"Перша хвиля, без сумніву, була відома по всій країні, коли почалися масові прийоми в університети, на аспірантуру.
Ця хвиля вже закінчилася, тому що відбулися випуски магістрів. Крім того, зараз вступ на магістратуру на багатьох спеціальностях відбувається за зовнішніми іспитами. Успішно в цьому році пройшов вступ в аспірантуру.
Маємо один із найсильніших прийомів, коли на державні місця зайшли люди, які, з одного боку, мають добру іноземну мову, оскільки це був зовнішній тест, тут ні в кого немає ніякого сумніву, що хтось комусь допомагав.
З іншого боку, вони мають добре розвинуте критичне, логічне мислення, тому що пройшли тест на загальні компетенції, який також вимагав високих балів.
Тому цей етап вже в минулому", — каже Ігор Цепенда.
Зі слів ректора ПНУ, сьогодні в університетах навчаються студенти, які дійсно відповідають віку і хочуть здобувати знання.
Разом з тим, додає Ігор Цепенда, позиція держави щодо збереження науково-педагогічних працівників є дуже виваженою і чіткою.
"Фактично ми зберегли ввесь потенціал, який є.
Це нормальна традиція і принципи будь-якої держави світу, що, в першу чергу, у випадку війни рятують університети, бо війна закінчиться, а опісля потрібно буде відновлювати життя".
Натомість є студенти та викладачі, які добровільно долучились до лав Збройних Сил України.
"Є ті, які загинули. Сьогодні 54 випускники й студенти університету полягли з агресором. Ми не тільки пам'ятаємо про них, а й намагаємося допомагати їхнім сім'ям, в постійному контакті з ними.
Так само нагадуємо студентам про пам'ять, щоб вони розуміли — ціна людського життя була віддана для того, щоб вони набиралися знань".
Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: