"Цей етап вже в минулому", — ректор ПНУ про вступ до університету задля відстрочки від мобілізації

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує понад 17 тисяч студентів.

Водночас за час повномасштабного вторгнення одним із викликом стало питання мобілізації. Було чимало охочих вступити в університет, щоб ухилитися від призову.

Про вступ до вишу, як спосіб отримати відстрочку від служби у війську та бронювання викладачів, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.

"Перша хвиля, без сумніву, була відома по всій країні, коли почалися масові прийоми в університети, на аспірантуру.

Ця хвиля вже закінчилася, тому що відбулися випуски магістрів. Крім того, зараз вступ на магістратуру на багатьох спеціальностях відбувається за зовнішніми іспитами. Успішно в цьому році пройшов вступ в аспірантуру.

Маємо один із найсильніших прийомів, коли на державні місця зайшли люди, які, з одного боку, мають добру іноземну мову, оскільки це був зовнішній тест, тут ні в кого немає ніякого сумніву, що хтось комусь допомагав.

З іншого боку, вони мають добре розвинуте критичне, логічне мислення, тому що пройшли тест на загальні компетенції, який також вимагав високих балів.

Тому цей етап вже в минулому", — каже Ігор Цепенда.

Зі слів ректора ПНУ, сьогодні в університетах навчаються студенти, які дійсно відповідають віку і хочуть здобувати знання.

Разом з тим, додає Ігор Цепенда, позиція держави щодо збереження науково-педагогічних працівників є дуже виваженою і чіткою.

"Фактично ми зберегли ввесь потенціал, який є.

Це нормальна традиція і принципи будь-якої держави світу, що, в першу чергу, у випадку війни рятують університети, бо війна закінчиться, а опісля потрібно буде відновлювати життя".

Натомість є студенти та викладачі, які добровільно долучились до лав Збройних Сил України.

"Є ті, які загинули. Сьогодні 54 випускники й студенти університету полягли з агресором. Ми не тільки пам'ятаємо про них, а й намагаємося допомагати їхнім сім'ям, в постійному контакті з ними.

Так само нагадуємо студентам про пам'ять, щоб вони розуміли — ціна людського життя була віддана для того, щоб вони набиралися знань".

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2606
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1632 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3708
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5495
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1722
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2137

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

220

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

234

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

918
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

522
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

801
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2501 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

569
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

907
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4952
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

770
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

697
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

631
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

433
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

761
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

922 2