Другий поверх Пізанської вежі. Україна прямує до дефолту

 

У меня создаётся стойкое убеждение, что большинство наших граждан не понимает неотвратимости приближающегося дефолта (никто не спасёт от него, ни «добрая Европа», ни «злобный Путин»), его очевидной близости и всей тяжести возможных последствий. Поэтому второй этаж Пизанской башни будет посвящён этому рассмотрению.


 

Второй этаж Пизанской башни

 

Я изучил опыт прохождения дефолтов в разных странах, от относительно мягкого в России в 1998 году, и до весьма жёсткого варианта в Аргентине. И на их основе могу моделировать возможное течение дефолта и его последствия.

Россия прошла через дефолт очень мягко. Как бы индивидуально жёстко это не казалось, но это было ещё мягко. Во-первых, была жировая прослойка советской собственности, которая смягчила кризис. Во-вторых, практически сразу после дефолта в лучшую сторону изменилась ситуация на международном рынке энергоресурсов. Мировая экономика была на подъёме, цены на нефть и газ пошли вверх, что позволило в достаточно короткий срок наполнить бюджет и даже сформировать Стабфонд.

Украине такое счастье не светит. Советская собственность проедена практически полностью, а новой не произвели. Вместо новых заводов украинские элиты 22 года строили дачи, а вместо станков покупали престижные автомобили. Мировая экономика в затяжной стагнации, практически все экспортные рынки схлопываются. Падение в отдельных отраслях достигает 20, 50 и даже 70%. Даже рекордный урожай не помог, потому что собрать смогли не всё, и ещё часть испортится при хранении (потому что элеваторы тоже много лет никто не чинил и не обновлял).

То есть денег нет, продать нечего, весной для сельского хозяйства понадобятся ГСМ, которые купить тоже не за что. Металлургия в минусах, химпром лежит, автомобилестроение упало пополам, самолётостроение недалеко ушло, строительство морозится.

На 13 миллионов пенсионеров и почти столько же бюджетников и сферы услуг всего порядка трёх миллионов людей, работающих в реальном секторе экономики. Тут никакая производительность труда не поможет (а в Украине она и так весьма низкая, что усугубляет проблему).

Закредитованность нашей экономики также предельная. Кредитная линия от МВФ исчерпана, а условия продолжения кредитования – это фактический геноцид миллионов украинцев, которых ждут массовые увольнения, сокращения зарплат и пенсий, а также рост тарифов на газ. В таких условиях они попросту не выживут.

Других источников кредитования также не будет. ЕС сам испытывает недостаток финансов, измеряемый сотнями миллиардов евро, поэтому вкладывать в спасение посторонней для него украинской экономики (без достаточной вероятности возврата и должного гарантийного обеспечения) не будет. Частные инвесторы также не находят экономику Украины достаточно привлекательной и заслуживающей доверия.

Кроме того, золотовалютные резервы (ЗВР) Украины истощены (обеспечивают даже наличную гривневую массу примерно на 75-80%) и по большей части состоят из ценных бумаг с низкой ликвидностью и почти нулевой доходностью. Собственно золота там на миллиард с хвостиком, а валюты (долларов и евро) примерно на 3,8 миллиарда долларов. Это очень печально.

Исходя из всего вышеизложенного, мы приближаемся к дну с мизером наличных финансов, с жалкими остатками госсобственности, с крайне неблагоприятной внешней конъюнктурой, без внутренних резервов и источников внешней помощи, с огромным долгом (ещё и под высокие проценты), а также жесточайшим кадровым голодом.

Поэтому быстрого и относительно мягкого выхода не будет. Дно будет длительным и тяжелым, и потребует мобилизации всех сил и ресурсов, а также непростых и непопулярных решений.

 

Александр Роджерс


Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

247
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2893
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21050
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1959
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1339 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2346

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

677

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2127

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

810

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1397
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

127
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

459
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

989
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

127
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

741
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

728
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

673
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8202
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

801 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

867
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2154 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

809