Доноси і лише доноси

 

Доноси як необхідність для не вибіркового виживання громадян. Громадяни – наголосимо, тим-то вони і відмінні від рабів сталінської чеканки – шєстьор в насєлєнії (відсилаю до арго-словника незабутих  народів).

У тих державах, де громадянське суспільство утвердилося міцно, доноси на громадян, що перестали ними бути в різній мірі девіантності і делінквентності, або ж з різних причин ще не стали ними, - етика доносів процвітає. І це справді етика, ба часом й ціла вкупі естетика, що межує з релігійними відчуттями.

Наприклад, в країні Німеччині, де мав нагоду побувати і ін-віво переконатися, добре, що не на власному безпосередньо прикладі, в актуальності і причинно-наслідковій дієвості демократичних і правових доносів.

Історії, коли німецький громадянин (переважно автохтон) «стукає» у відповідний стрімко-реагувальний орган на, ні, не завжди натуралізованого німця чи легала з водійськими правами, коли той, благородно підвозячи його, «незнаного стукача», з пункту А-штрассе до пункту Б-штрассе, на мить виїхав без потреби на «зустрічну», сіра буденність.

Ще сіріша зателефонувати до поліції, коли до того часу цілком приязні сусіди на три хвилини пізніше вимкнули музику, ніж це чорним по білому передбачено в законі. А після цього можна продовжувати з ними приязно, добросусідськи перемовлятися.

І тільки дотримувачі закону, які на даний час все ще утримують пальму першості, попри засилля всіляких «чужорідних елементів», важко-адаптаційних, в цій сірості вбачають перевагу світлого над темним. І без нот расизму.

Винуватцями того, що всякий «дойчик», малий, старий і великий, боїться скоїти порушення закону (і водночас  щиро його поважає) є ніякі не Гітлер, як то на постсовкових теренах люблять пояснювати чиюсь вопіющую ментальну для себе проблемність, та й не херр Бісмарк. Закон давно набув неухильного культу через потребу, спершу, виживання, а пізніше -  процвітання держави у формі демократії. Зате – не в останню чергу завдяки старанням Аденауера.

А от у Сполучених державах Америки пішли ще далі за німців(які власне багато увібрали і запозичили після поразки у Другій світовій від американців). Доноси там віддавна толеруються, пропагуються і удатно винагороджуються  - у грошовому еквіваленті.

Там, якщо громадянин надав правдиву  інформацію про здійснення корупційних діянь іншими особами, установами, або активно посприяв власними діями в попередженні злочину/проступку,  розкритті злочина/проступка то після вироку суду йому належить не менше 10 відсотків від суми сплати штрафу правопорушником. Зауважимо, що у Штатах подібні штрафи просто колосальні , астрономічні.

Відтак боротьба з корупцією і меншими правопорушеннями набуває не лише ознак морального боргу громадянина і його власної безпеки, а й додаткового заробітку. І чому, спитайте, американці й німці живуть йой як незле ? Ясно, що не від того, що у них просто численне населення, а в крові домінує «нордген».

Чи не був би в час кризи, політичної, економічної, фінансової і юридичної, і у нас ефективним схожий механізм протистояння антизаконності на всіх її рівнях – від авторогулів до держрагулів, від від лоурогулів, медіумрогулів  до топ-хай-люкс-пуперрогулів  ?

Так, так, звісно, в нас от-от появиться Антикорупційне бюро з пуперпуліцаями від квот президента і Яценюка – чекай на Сінгапур і економічне чудо тут же. Утім, з надією, що бодай половинчасті реформи таки призведуть до цілісних реформ з об’єктивними і справедливими наслідками як для антизаконерів, так і для законерів, що, звичайно, наявні і в нас, бо наш народ не є у повному складі носієм «жлобгену», віриться.

І без допомоги «простого громадянина» ніяка структура, хай вона буде переповнена всуціль «коломбами» і «комісарами катані», не спроможна самотужки справитися з загальною  мафією різностанових і різновікових  антигромадян  і недогромадян – це ж бо незговірливо мережна мафія, така собі  «Аль-Каїда» на щодень в будень і свята. Трендиція, панове.

Як говорили персонажі одного фільму: « Дєло в кадрах і в кадрірованії». В нашому випадку спасіння в кадрах нових і в кадруванні в стилі «хард».

Упевнений, що наш брат мав би свої священні претензії далеко не лише до сусіда за стіною чи парканом. А ви як думаєте ?


13.08.2015 Яв Назар 2225 5
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

939
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2740
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

948
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1015
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1015 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3039 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

862

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

752

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1072
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

106
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2304
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1130
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

430
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15047
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7359
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

797
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

357
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

270
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

360
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

635
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1092