Доноси і лише доноси

 

Доноси як необхідність для не вибіркового виживання громадян. Громадяни – наголосимо, тим-то вони і відмінні від рабів сталінської чеканки – шєстьор в насєлєнії (відсилаю до арго-словника незабутих  народів).

У тих державах, де громадянське суспільство утвердилося міцно, доноси на громадян, що перестали ними бути в різній мірі девіантності і делінквентності, або ж з різних причин ще не стали ними, - етика доносів процвітає. І це справді етика, ба часом й ціла вкупі естетика, що межує з релігійними відчуттями.

Наприклад, в країні Німеччині, де мав нагоду побувати і ін-віво переконатися, добре, що не на власному безпосередньо прикладі, в актуальності і причинно-наслідковій дієвості демократичних і правових доносів.

Історії, коли німецький громадянин (переважно автохтон) «стукає» у відповідний стрімко-реагувальний орган на, ні, не завжди натуралізованого німця чи легала з водійськими правами, коли той, благородно підвозячи його, «незнаного стукача», з пункту А-штрассе до пункту Б-штрассе, на мить виїхав без потреби на «зустрічну», сіра буденність.

Ще сіріша зателефонувати до поліції, коли до того часу цілком приязні сусіди на три хвилини пізніше вимкнули музику, ніж це чорним по білому передбачено в законі. А після цього можна продовжувати з ними приязно, добросусідськи перемовлятися.

І тільки дотримувачі закону, які на даний час все ще утримують пальму першості, попри засилля всіляких «чужорідних елементів», важко-адаптаційних, в цій сірості вбачають перевагу світлого над темним. І без нот расизму.

Винуватцями того, що всякий «дойчик», малий, старий і великий, боїться скоїти порушення закону (і водночас  щиро його поважає) є ніякі не Гітлер, як то на постсовкових теренах люблять пояснювати чиюсь вопіющую ментальну для себе проблемність, та й не херр Бісмарк. Закон давно набув неухильного культу через потребу, спершу, виживання, а пізніше -  процвітання держави у формі демократії. Зате – не в останню чергу завдяки старанням Аденауера.

А от у Сполучених державах Америки пішли ще далі за німців(які власне багато увібрали і запозичили після поразки у Другій світовій від американців). Доноси там віддавна толеруються, пропагуються і удатно винагороджуються  - у грошовому еквіваленті.

Там, якщо громадянин надав правдиву  інформацію про здійснення корупційних діянь іншими особами, установами, або активно посприяв власними діями в попередженні злочину/проступку,  розкритті злочина/проступка то після вироку суду йому належить не менше 10 відсотків від суми сплати штрафу правопорушником. Зауважимо, що у Штатах подібні штрафи просто колосальні , астрономічні.

Відтак боротьба з корупцією і меншими правопорушеннями набуває не лише ознак морального боргу громадянина і його власної безпеки, а й додаткового заробітку. І чому, спитайте, американці й німці живуть йой як незле ? Ясно, що не від того, що у них просто численне населення, а в крові домінує «нордген».

Чи не був би в час кризи, політичної, економічної, фінансової і юридичної, і у нас ефективним схожий механізм протистояння антизаконності на всіх її рівнях – від авторогулів до держрагулів, від від лоурогулів, медіумрогулів  до топ-хай-люкс-пуперрогулів  ?

Так, так, звісно, в нас от-от появиться Антикорупційне бюро з пуперпуліцаями від квот президента і Яценюка – чекай на Сінгапур і економічне чудо тут же. Утім, з надією, що бодай половинчасті реформи таки призведуть до цілісних реформ з об’єктивними і справедливими наслідками як для антизаконерів, так і для законерів, що, звичайно, наявні і в нас, бо наш народ не є у повному складі носієм «жлобгену», віриться.

І без допомоги «простого громадянина» ніяка структура, хай вона буде переповнена всуціль «коломбами» і «комісарами катані», не спроможна самотужки справитися з загальною  мафією різностанових і різновікових  антигромадян  і недогромадян – це ж бо незговірливо мережна мафія, така собі  «Аль-Каїда» на щодень в будень і свята. Трендиція, панове.

Як говорили персонажі одного фільму: « Дєло в кадрах і в кадрірованії». В нашому випадку спасіння в кадрах нових і в кадруванні в стилі «хард».

Упевнений, що наш брат мав би свої священні претензії далеко не лише до сусіда за стіною чи парканом. А ви як думаєте ?


13.08.2015 Яв Назар 2074 5
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1641
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

371

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1725

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1513
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283