Долі світу - в руках Божих

Фізики-теоретики прийшли до висновку, що Творець може влаштувати кінець світу в будь-який момент, не порушуючи законів природи.

Учасники дискусії: Степан Пачіков, Natalia Kuznetsova, Сергій Кондрашов, Володимир Кайгородов, Alexei Tsvelik, Сергій Тимофєєв, Сергій Любимов, Iouri Samonov, Юлія Смагіна, Олексій Алексенко, Сергій Мурашов, Павло Гуляєв, Аліса Мясищева, Артур Ізотов, Юлія Удіне, Федір Людоговский.

Інтереси людства змінюються досить швидко: в минулому столітті, наприклад, ідея про те, що Всесвіт може мати початок, справила великий фурор. Пожвавилася поповщина, залопотів щось доморощені філософи; навіть і розмова з дамами можна було несподівано згорнути на тему Big Bang, не ризикуючи заробити по пиці.

А ось зараз все по-іншому: наукова стаття, в якій аргументовано доведено можливість кінця світу, не справила рішуче ніякої сенсації. Можливо, це через те, що квантова теорія поля (на якій все це будується) куди складніше адаптується для дам, ніж теорія відносності - ось як виглядає сторінка з цитованої статті.

А може, і правда інтерес до духовного зійшов нанівець. Як би там не було, ми тут зараз спробуємо його розбудити, ну а якщо ні - вибачте.

Важливо відзначити, що кінець світу, про який ми тут говоримо, - це не нудні побудови щодо остигає Всесвіту, або схлопивается Всесвіту, або будь-який інший неприємності із Всесвітом, яку можна передбачити на основі законів фізики, завчасно помітити перші ознаки, грунтовно до неї підготуватися . Цей кінець світу - справжній, непередбачуваний, що приходить «як тать в нощи» (1 Сол. 5: 2). Він може статися прямо зараз, а може і не відбутися, і немає у нас з вами, з усією нашою наукою, ніякого способу його передбачити. Він абсолютно випадковий. А значить, віруюча людина має право вирішити для себе, що ця випадковість, як і всі випадковості, в руках Божих, і історія Всесвіту перерветься з волі Провидіння, коли Йому заманеться. А невіруючий вправі вважати, що це ще одне, фінальне на цей раз, прояв безглуздості світу.

КІНЕЦЬ БРЕХНІ АБО ПОЧАТОК ІСТИНИ

Суть історії ось у чому. Є така штука - вакуум, в якому, власне, відбувається вся фізика (ми про це якось вже писали). Вакуум - не порожнє місце; він може бути влаштований так чи інакше. Ну ось, наприклад, як ящик з апельсинами. Апельсини в ящику можна укласти рівними рядами так, як зліва на картинці, а можна укласти щільніше - як намальовано справа.

Друга укладання більш вигідна (більше апельсинів влізе). Якщо ящик, показаний зліва, труснути, апельсини, швидше за все, ляжуть так, як показано праворуч. Потім, скільки не тряси ящик, вони так і залишаться. Зліва - метастабільний стан ящика з апельсинами, праворуч - стабільний.

Ось і в нашому вакуумі можуть бути різні стани, більш-менш вигідні з точки зору енергії. А наскільки вони відрізняються по цій своїй вигідності і в якому, власне, стані ми живемо зараз - це визначається такою собі кривої, яка називається «потенціал Хіггса». Того самого Хіггса, якого і бозон. І це не випадково, тому що форма кривої визначається масою зазначеного бозона Хіггса (ну і ще однієї частки, t-кварка). А тому до травня 2012 року - поки не визначили масу бозона - ніхто не знав, яка форма потенціалу Хіггса і в якій його точці ми живемо: в самій чи вигідною і стабільної або в так-собі-средненькой. Або, як кажуть фізики, «істинний» чи у нас вакуум або «помилковий».

Фізик-теоретик Хосе Рамон Еспіноза і його колеги приготували всі інструменти для розрахунку і сиділи, чекали маси бозона (масу t-кварка знали вже давно). А дочекавшись, відразу ж підставили її в свої формули і тут же опублікували статтю. З неї випливає, що наш вакуум далеко не ідеальний. Він відповідає не самою компактною укладанні апельсинів. Він метастабілен. Ось картинка зі статті: саме так стабільність нашого вакууму і нашого Всесвіту залежить від мас цих частинок.

Бачите, яка штука? Нас попало опинитися в досить вузькій жовтої алейці метастабильности. Ось як коментує Хосе Рамон Еспіноза цю ситуацію в статті для Scientific American:

«Ми знаємо з великою часткою впевненості, що наш вакуум нестабільний, і можемо підрахувати час його напіврозпаду». «Напіврозпаду» - це як у радіоактивного атома: він може розпастися коли завгодно, і судити можна тільки про можливості - ну, або про час, коли розпадеться половина в великій купі таких атомів.

На цій підставі Еспіноза спробував нас втішити: «Час життя вакууму виявляється набагато більшим, ніж нинішній вік життя Всесвіту». Але Всесвіт у нас одна, немає ніякої статистики, так що поняття ймовірності тут абсолютно абстрактне. Вакуум нашого Всесвіту може розвалитися реально коли завгодно. Навіть трясти ящик не треба: квантова механіка цілком дозволяє таким речам відбуватися спонтанно, без тряски.

ЯК ЦЕ БУДЕ?

Що відбувається, коли розвалюється вакуум? Кажуть, таке вже було в історії і називається «інфляція». Всередині «помилкового вакууму» виникає пляшечку «істинного вакууму», зростає, розширюється зі швидкістю світла, і куди дотягся, там вже все нове: нові частинки, нові поля, новий час і простір. Зараз ми живемо в такому бульбашці. Але так вже вийшло, що і наш вакуум, як з'ясовується, помилковий. Істинний попереду. Де нас вже не буде.

Що, власне, повертає нас до концепції кінця світу, як її розуміють священні книги: кінця абсолютно неминучого, але анітрохи передбачуваного в конкретний момент часу.

Людям, незалежно від конфесійної приналежності, взагалі властиво вірити в такі речі. Думаю, це через те, що людям властиво до якогось моменту до такої міри заплутувати власне життя, що і справді не залишається іншої можливості залагодити ситуацію, ніж обрушити небеса на землю (на щастя, зазвичай все улагоджується куди простіше відразу ж після похорону конкретного індивідуума ). Буває це і в історії країн. Ось хто, наприклад, буде судити зарвалися покидьків, якщо покидьки встигли вибрати серед запеклих і призначити їх суддями? Хто буде робити чесний бізнес, якщо весь бізнес вже поділили між собою ті, хто в дитинстві мріяв стати розвідниками, тому що брехати і прикидатися їм подобалося більше, ніж бути чесними? Хто прийде на зміну поколінню хитрих жлобів, якщо хитрі жлоби всерйоз взялися за виховання майбутніх поколінь? Я це до того, що ситуації, коли від безнадійності опускаються руки, коли хочеться вже цього самого кінця світу скоріше, нам всім добре знайомі.

Але колишня концепція кінця світу була погана тим, якого не спиралася на науку: ну немає такої фізики, яка описала б, як небеса згортаються подібно свитку і зірка, занепала з неба, відчиняє джерело безодні. А тепер у нас є фізика, яка описує колапс нашого помилкового вакууму, і навіть обіцяє нам його з однаковою ймовірністю в будь-який конкретний момент часу - сьогодні або через дванадцять років. Таким чином, у Владики Випадків є в руках всі необхідні важелі, щоб обірвати цю історію, коли вона остаточно доведе свою безвихідність.

ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ

Залишилося розглянути два прикладних питання.

Перший: чи можемо ми якось наблизити кінець світу?

Років п'ять тому в розмові з чл.-кор. РАН фізиком Михайлом Висоцьким ми прийшли до наступної схеми (тоді ще про форму потенціалу Хіггса нічого відомо не було). Якщо не пов'язувати себе рамками певної теорії, а просто розглядати всі варіанти кінця світу у всіляких парадигмах, придуманих людьми, то двома найпопулярнішими сценаріями будуть:

1) кінець світу в силу виснаження довготерпіння Божого (юдеохристиянська парадигма),

2) і кінець світу шляхом колапсу «помилкового вакууму» і скочування Всесвіту в справжній мінімум хіггсовского потенціалу (парадигма квантової теорії поля).

Тоді, підказав Михайло Йосипович, якщо ми хочемо надійніше прискорити процес, то нам слід:

1) більше грішити,

2) і будувати великі прискорювачі, що народжують частки великих мас, - це може спрацювати аналогічно струсу ящика з апельсинами і зародити бульбашка істинного вакууму, що змітає все на своєму шляху.

Згодом інші фізики, з якими я говорив, поставили другий варіант під сумнів: прискорювачі навряд чи подіють. Залишається шалене безсоромність, але його і так підстьобувати не треба, воно само виходить.

І друге питання, найважливіший.

Чи буде боляче?

Сьогодні уві сні, готуючись до написання цієї статті, я раптом зрозумів: боляче не буде.

Тому що, якби нам стало боляче, це означає, що ми ще існуємо, але вже знаємо (по болю) про наближення зростання бульбашки істинного вакууму. А це означає, що інформація дійшла до нас швидше за швидкість світла.

А фізика це забороняє.

Так що ніхто нічого не помітить. Ми зникнемо відразу. Всеблагий небеса подбали про наркоз. Як на мене, так шкода: подія сильно втратить у своїй повчальності. Але Небес видніше.

ДЖЕРЕЛО


25.03.2018 4405 1
Коментарі (1)

Вася Риба 2018.03.26, 01:12

ТУТ 2 дійових особи -Бог і Сатана, праві (білі душі, ті що на Сирашному Суді підут на право) і ліві сили (чорні душі, підут у вогонь-геєнну). під час Апокаліпси більшість лівих загине, так шо будєт больно.  Бог не фраєр - він Закони матерії і енергії знає, бо вони ж від него!! ТОму буде варіянт №3. Я вчитав хлопця, проф-математика, який знаючи теорію стабільности систем, вгадав що вона стосуєсі і моменту Армагедону. (вчіт матчасть, пацани!).Згідно: ≤33,3%=стабільність. 66,6%=безповоротна нестаб.! Число людське=666, то є, якщо лівих стане 66,6%=то БОГ нас має ратувати і даст щигля і зачнесі варіянт №1. і армія ангелів має знищити армію антихриста у долині м.Мегідо і а сатану має замкнути у пеклі.

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

471
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1263
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2191 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1062
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2989
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2058

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

832

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

989

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1420

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2019
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26303 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

707
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

908
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2939
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1189
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

894
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1156
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1156
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

358
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4159
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1021
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1589