Доходи українців не встигають за цінами

Від минулої весни головні харчі в Україні подорожчали утричі більше, ніж зросли доходи пересічних українців.

Саме розрив між рівнем цін та доходами соціологи називають головною складовою протестного потенціалу, який загалом є досить високим. Водночас, як кажуть оглядачі, деякі "сезонні" фактори можуть стати на заваді тому, аби ці протестні настрої вихлюпнулися на вулиці – принаймні, до осені.

 

Рецепт від прем’єра: бери лопату

Якщо раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що харчі в Україні є дешевшими, ніж у найближчих сусідів, а представники Партії регіонів також пояснювали різке здороження харчів тим, що продуктові торгівельні мережі належать представникам опозиції, то тепер для пояснення тривалого та суттєвого росту цін на головні продукти знайшлася і ще одна причина – такий новий "сезонний" фактор, як Великодній піст, під час якого, мовляв, попит на овочі зростає.

"Як завжди під час посту, перед новим врожаєм ґрунтових овочів, зріс попит на овочеву продукцію. Зросли і ціни порівняно з минулим роком. Це боляче б’є по гаманцю наших споживачів", - каже Азаров.

Навіть згідно із офіційною статистикою, "плодоовочева" інфляція в Україні за останній місяць склала 13%, а якщо порівнювати із минулим роком, то той самий кошик овочів та фруктів подорожчав на 43% - це утричі більше, аніж зростання доходів пересічних українців за той самий період.

При цьому йдеться зовсім не про екзотичні делікатеси, а про звичайні яблука чи так званий "борщовий" набір овочів. Прем’єр пропонує свій шлях вирішення проблеми: "Не треба скиглити, - треба брати лопату і годувати свою сім’ю".

 

 

Протестні настрої

Українці не полишають лопат ще від початку 90-х – каже директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Згідно із останніми опитуваннями центру, саме різке зростання цін та низький рівень зарплати або ж її невиплата – головні причини, через які більше половини українців висловлюють наміри вийти на вулиці із протестом.

53.9% опитаних заявили, що готові до протестів через погіршення умов життя, проте 22.8% кажуть, що готові терпіти матеріальні труднощі заради збереження порядку в країні.

При цьому 42.5% респондентів кажуть, що вийти на вулицю їх змусить саме різке зростання цін, 34.2% - невиплата зарплати, 29.2% - низький рівень зарплати.

Утім, попри те, що передумови для масових протестів в Україні – різке зростання цін, за якими не встигають зростати доходи, – є у наявності вже зараз, до осені люди на вулиці не вийдуть, – каже Андрій Биченко, і також наводить інші сезонні фактори – "травневі свята" і "літню дефляцію" цін на овочі та фрукти, частково, і завдяки лопатам та городам, про які говорив прем’єр:

"Навряд чи найближчим часом можливі акції протесту, оскільки українська економіка має сезонний характер, і ближче до літа, як правило, відбувається зниження цін – або скорочуються темпи інфляції, або взагалі відбувається дефляція в літні місяці. Тому дуже малоймовірно, що акції протесту відбудуться влітку. А до літа – тут половина травня – свята. Тому навряд чи якісь акції протесту відбудуться до осені".

Крім того, як каже соціолог, аби зростання цін змусило українців до протестів, це зростання має бути досить різким, і відбутися за відносно короткий проміжок часу. Із харчами, враховуючи "сезонний" фактор, так навряд чи вже відбудеться найближчим часом, але те, що черговий стрибок комунальних тарифів чи цін на пальне може стати таким приводом, - зовсім не виключено.



www.bbc.co.uа


25.04.2011 1423 0
Коментарі (0)

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

550
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

860
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1208 5
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2626
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1975
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2210

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

281

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

416

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1360

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1337
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

181
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18110
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1069
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3419
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

775
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10546
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6273
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

901
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

204
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

432
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3029
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

745