Доходи українців не встигають за цінами

Від минулої весни головні харчі в Україні подорожчали утричі більше, ніж зросли доходи пересічних українців.

Саме розрив між рівнем цін та доходами соціологи називають головною складовою протестного потенціалу, який загалом є досить високим. Водночас, як кажуть оглядачі, деякі "сезонні" фактори можуть стати на заваді тому, аби ці протестні настрої вихлюпнулися на вулиці – принаймні, до осені.

 

Рецепт від прем’єра: бери лопату

Якщо раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що харчі в Україні є дешевшими, ніж у найближчих сусідів, а представники Партії регіонів також пояснювали різке здороження харчів тим, що продуктові торгівельні мережі належать представникам опозиції, то тепер для пояснення тривалого та суттєвого росту цін на головні продукти знайшлася і ще одна причина – такий новий "сезонний" фактор, як Великодній піст, під час якого, мовляв, попит на овочі зростає.

"Як завжди під час посту, перед новим врожаєм ґрунтових овочів, зріс попит на овочеву продукцію. Зросли і ціни порівняно з минулим роком. Це боляче б’є по гаманцю наших споживачів", - каже Азаров.

Навіть згідно із офіційною статистикою, "плодоовочева" інфляція в Україні за останній місяць склала 13%, а якщо порівнювати із минулим роком, то той самий кошик овочів та фруктів подорожчав на 43% - це утричі більше, аніж зростання доходів пересічних українців за той самий період.

При цьому йдеться зовсім не про екзотичні делікатеси, а про звичайні яблука чи так званий "борщовий" набір овочів. Прем’єр пропонує свій шлях вирішення проблеми: "Не треба скиглити, - треба брати лопату і годувати свою сім’ю".

 

 

Протестні настрої

Українці не полишають лопат ще від початку 90-х – каже директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Згідно із останніми опитуваннями центру, саме різке зростання цін та низький рівень зарплати або ж її невиплата – головні причини, через які більше половини українців висловлюють наміри вийти на вулиці із протестом.

53.9% опитаних заявили, що готові до протестів через погіршення умов життя, проте 22.8% кажуть, що готові терпіти матеріальні труднощі заради збереження порядку в країні.

При цьому 42.5% респондентів кажуть, що вийти на вулицю їх змусить саме різке зростання цін, 34.2% - невиплата зарплати, 29.2% - низький рівень зарплати.

Утім, попри те, що передумови для масових протестів в Україні – різке зростання цін, за якими не встигають зростати доходи, – є у наявності вже зараз, до осені люди на вулиці не вийдуть, – каже Андрій Биченко, і також наводить інші сезонні фактори – "травневі свята" і "літню дефляцію" цін на овочі та фрукти, частково, і завдяки лопатам та городам, про які говорив прем’єр:

"Навряд чи найближчим часом можливі акції протесту, оскільки українська економіка має сезонний характер, і ближче до літа, як правило, відбувається зниження цін – або скорочуються темпи інфляції, або взагалі відбувається дефляція в літні місяці. Тому дуже малоймовірно, що акції протесту відбудуться влітку. А до літа – тут половина травня – свята. Тому навряд чи якісь акції протесту відбудуться до осені".

Крім того, як каже соціолог, аби зростання цін змусило українців до протестів, це зростання має бути досить різким, і відбутися за відносно короткий проміжок часу. Із харчами, враховуючи "сезонний" фактор, так навряд чи вже відбудеться найближчим часом, але те, що черговий стрибок комунальних тарифів чи цін на пальне може стати таким приводом, - зовсім не виключено.



www.bbc.co.uа


25.04.2011 1497 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

341
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13887 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1587
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

878
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6156
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1730

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

645

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1472

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1281

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1171
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

525
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

665
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

608
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

893
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5929
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13698
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

258
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

556
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

491
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

800 2