Доходи українців не встигають за цінами

Від минулої весни головні харчі в Україні подорожчали утричі більше, ніж зросли доходи пересічних українців.

Саме розрив між рівнем цін та доходами соціологи називають головною складовою протестного потенціалу, який загалом є досить високим. Водночас, як кажуть оглядачі, деякі "сезонні" фактори можуть стати на заваді тому, аби ці протестні настрої вихлюпнулися на вулиці – принаймні, до осені.

 

Рецепт від прем’єра: бери лопату

Якщо раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що харчі в Україні є дешевшими, ніж у найближчих сусідів, а представники Партії регіонів також пояснювали різке здороження харчів тим, що продуктові торгівельні мережі належать представникам опозиції, то тепер для пояснення тривалого та суттєвого росту цін на головні продукти знайшлася і ще одна причина – такий новий "сезонний" фактор, як Великодній піст, під час якого, мовляв, попит на овочі зростає.

"Як завжди під час посту, перед новим врожаєм ґрунтових овочів, зріс попит на овочеву продукцію. Зросли і ціни порівняно з минулим роком. Це боляче б’є по гаманцю наших споживачів", - каже Азаров.

Навіть згідно із офіційною статистикою, "плодоовочева" інфляція в Україні за останній місяць склала 13%, а якщо порівнювати із минулим роком, то той самий кошик овочів та фруктів подорожчав на 43% - це утричі більше, аніж зростання доходів пересічних українців за той самий період.

При цьому йдеться зовсім не про екзотичні делікатеси, а про звичайні яблука чи так званий "борщовий" набір овочів. Прем’єр пропонує свій шлях вирішення проблеми: "Не треба скиглити, - треба брати лопату і годувати свою сім’ю".

 

 

Протестні настрої

Українці не полишають лопат ще від початку 90-х – каже директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Згідно із останніми опитуваннями центру, саме різке зростання цін та низький рівень зарплати або ж її невиплата – головні причини, через які більше половини українців висловлюють наміри вийти на вулиці із протестом.

53.9% опитаних заявили, що готові до протестів через погіршення умов життя, проте 22.8% кажуть, що готові терпіти матеріальні труднощі заради збереження порядку в країні.

При цьому 42.5% респондентів кажуть, що вийти на вулицю їх змусить саме різке зростання цін, 34.2% - невиплата зарплати, 29.2% - низький рівень зарплати.

Утім, попри те, що передумови для масових протестів в Україні – різке зростання цін, за якими не встигають зростати доходи, – є у наявності вже зараз, до осені люди на вулиці не вийдуть, – каже Андрій Биченко, і також наводить інші сезонні фактори – "травневі свята" і "літню дефляцію" цін на овочі та фрукти, частково, і завдяки лопатам та городам, про які говорив прем’єр:

"Навряд чи найближчим часом можливі акції протесту, оскільки українська економіка має сезонний характер, і ближче до літа, як правило, відбувається зниження цін – або скорочуються темпи інфляції, або взагалі відбувається дефляція в літні місяці. Тому дуже малоймовірно, що акції протесту відбудуться влітку. А до літа – тут половина травня – свята. Тому навряд чи якісь акції протесту відбудуться до осені".

Крім того, як каже соціолог, аби зростання цін змусило українців до протестів, це зростання має бути досить різким, і відбутися за відносно короткий проміжок часу. Із харчами, враховуючи "сезонний" фактор, так навряд чи вже відбудеться найближчим часом, але те, що черговий стрибок комунальних тарифів чи цін на пальне може стати таким приводом, - зовсім не виключено.



www.bbc.co.uа


25.04.2011 1488 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2599
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1624 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3696
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5486
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1714
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2124

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

214

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

227

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

425

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

913
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

513
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

796
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2497 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

561
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

902
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4947
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

764
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

691
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

626
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

428
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

754
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

915 2