До Бандерштадту на гастролі приїхали циркачі «с горада Кієва…»

 

Анонс. Приїхали з гастролями, мало б діяти ринкове правило: «хто платить, той замовляє музику»… В даному випадку тут, ні ринок, ні закони не діють. З одного боку клоун і конферансьє, з іншого безмовні глядачі, які заплатили гроші, але мають «жувати те, що їм дають»

 

До Івано-Франківська з гастролями в котрий раз завітав цирк-шапіто. Це радісна подія для наших людей спраглих за видовищами, особливо цьому втішається малеча.

 

Сидимо в цирку в очікуванні початку вистави. І ось конферансьє російською мовою привітала глядачів: «В ваш город с цирковим прєдставлєниєм приєхал Кієвскій государственний цирк-шапіто…»

 

«Звідки, звідки приїхали?» - перепитала жінка з дитиною, що сиділа по сусідству.

Кажу: «Це наші, з Києва, зі столиці…»

«А я подумала, що це цирк  з Костроми» - віджартувалася жінка.

 

Веселив усіх клоун на ймення «Афоня». Два роки тому «Афоня» мав напарника, тепер прийшлося «дурачити» народ самому. Говорив «Афанасій» по-російськи, а щоб було, (напевно на думку режисерів-сценаристів), смішніше, то він вставляв українські слова.

 

«Не слишу, громче…», - розмахуючи руками час від часу кричав «Афоня», звертаючись до аудиторії. Потім він вчив дітей кликати на допомогу і гукати «пожар». Одного з глядачів назвав «мужиком», а глядачку «бабушкой» і т.д. Одним словом налагоджував з хохлами контакт…

 

«А теперь антракт на 20 мінут», - оголосила конферансьє. І артист-дресирувальник, знову ж таки російською звернувся до аудиторії: «Ви імєєтє возможность сфотографіроваться с артистами и животнимі…  покататься на качелі… купить сладкую вату і попкорн…» Далі йшов перелік цін. Малеча стала в чергу, перерва явно затягувалася…

 

Один з хлопчиків запитав у мами: «А що означає «апрєль» і що означає «животниє»?» Мама відповіла, що «апрєль», то по-російськи так називають місяць квітень, а «животниє» - тварини. «Це з якої країни артисти? - не вгавала дитина. «Це наші», - коротко відповіла мама. «А якщо вони наші, то чому вони говорять не по-нашому?» - наполягав на відповіді хлопчик. «Не знаю!» - відрубала мама.

 

А тепер трохи відійдемо від лірики. Цирк він завжди цирк, а артисти переважно прості трудяги, котрі своєю працею собі заробляють на хліб. Але як каже мій знайомий будівельник: «Є питання…» Отож і у мене виникли питання.

 

Хто затверджує сценарій циркової вистави, хто слідкує за хронометражем?

 

Чи може цирк три роки підряд приїздити в одне і теж місто з однією і тою ж програмою?

 

Хто визначає мову, якою веде циркову виставу конферансьє? Невже мова конферансьє не повинна залежати від аудиторії, від мовного середовища? (Я не кажу про закон про державну мову, про обов’язки, про так звану політику двомовності, коли влада поділила Україну на російськомовні і російськомовні регіони і т.д.) Я говорю про елементарні правила ведення бізнесу, маркетингову політику… Приїхали з гастролями в україномовний регіон, мало б діяти ринкове правило: «хто платить, той замовляє музику»…

 

В даному випадку тут, ні ринок, ні закони не діють. З одного боку клоун і конферансьє, з іншого - безмовні глядачі, які заплатили гроші, але мають «жувати те, що їм дають».

 

Напрошується паралель. Артисти демонстрували чудеса дресирування на тваринах. Невже не можна навчити дівчину-конферансьє вести програму по-українськи, невже не можна придумати для клоуна сценки українською мовою? Та самі ж артисти наочно засвідчують, що вчаться навіть мавпи і дикобрази…. Є інший варіант. Якщо ведучий чи то вистави, чи концерту за своїм інтелектом не підлягає «дресируванню-навчанню», то можна знайти іншого.

 

Чому без діє виконавча влада Івано-Франківська? Невже вона не знайома з сценарієм вистав? Адже може бути гарна вистава, а може і бути халтура, як кажуть артисти цирку «чепуха»? А де принциповість виконавчої влади славного мііста Бандерштадт у мовному питанні?

 

 

P.S. Не можна сказати, що за сценарієм не було нічого українського. «А тепер представтє сєбє, что ви очутілісь в украинском селе…», - чуємо голос ведучої, лунає українська музика і дресирувальник в українському брилі, (але правда чомусь без шароварів), виводить на сцену кнура, цапа і інші тварини. Згадалися радянські часи, студентські роки проведені у Києві, коли Україна, українська мова асоціювалися з насаджуваним стереотипом - «забите село, бидло (худоба), рагулі…»

 

І останнє. Отож, тепер я не про архітектурні потвори, а про людську і національну гідність.

 

А для Вась і Пєть повідомляю: квитки на виставу від 60 грн. і вище, програма та ж, що минулого і позаминулого року, жарти ті ж, мова та ж російська… але нічого страшного, «какая разніца на каком язике?» Найважливіше, що позаминулого року клоунів було два, а тепер один «Афоня» лишився. Поспішайте на вистави, бо гастролі закінчуються, як сказала конферансьє, «29 апреля».

 

 Тетяна Суха для агенції новин «Фіртка»


28.04.2012 Тетяна Суха 1238 7
Коментарі (7)

Щукар 2012.04.28, 16:21
То точно,мавпу можна навчити,а тих дресирувальників ні
Канюс Галина 2012.04.29, 08:55
І знову міська влада попала... Нацоналісти при владі, а київський цирк - по російськи і на це ніби-то немає ради. А це не проблеми глядачів вимагати щоб щороку циркова програма була новою, чи щоб конферансьє вела циркову виставу українською мовою, це має робити влада, - В.Анушкевичус. Люди заплптили гроші і впевнені, що на 100 грн. за квиток отримають цікавий "продукт", а тут примітивщина, клоун дійсно мекле чепуху. Добре, що ще цапа не вбрали у вишивану сорочку, для більшого українського колориту.
Сапожніков 2012.04.29, 08:36
На каналі СТБ йде передача Україна має таланти. Там стільки цікавих номерів просто дух захоплює. А у київького цирку завдання "капусту" нарубати. Може номера і складні, але кожного року одні і тіж. А клоуну "Афоні" могли б придумувати на кожну виставу інші номери,якщо в нього самого голова не варить, а то дійсно меле різну "чепуху". А в цілому, порівнюючи виступи аматорів на каналі СТБ і виступи професіоналів, можна стверджувати, що аматори демонструють цікавіші і складніші номери. А найголовніше, аматори кожні два тижні готують щось нове...
Василь Кузьмич 2012.04.29, 09:05
Мої сусіди, що були на виставі, а це чотири сімї разом з дітьми обурені. Дітям звісно сподобалося, клоун, звірі, дядько ходив по склі... Але дорослі через "Бля" і т.д., кажуть інше... Якщо чиновники не "порадять", недадуть артистам... "Цінні Вказівки" , то напевне дійде до того, що одну з вистав глядачі просто зірвуть і тоді всі, і влада, і артисти, і решта мешканців міста, дізнаютьмя, що в Франківську живуть не хохли, а українці.
Василь з Говерли 2012.04.29, 09:18
Виходить, що Анушкевичусу ганьба, а Олександру Сичу - СЛАВА. "Свободі" слава! Так звані "свободівці", тільки на мітингах вміють кричати, а на циркову виставу з дітьми ходили, і нібито нічого не помітили. Язики в одне місце запхали... Де пікет, де ваша позиція, панове депутати...? Сичу і Марцінківу слава, Вишиванюку ганьба!
Cпокій 2012.04.29, 12:10
Василю з горба, якщо є біда з логікою, то не кричіть про то на весь світ. Лише хворий може вважати, що депутати міськради конче відвідали цей балаган та ще й з дітьми. І далі, якщо у Вас в туалеті смердить, то до Вас має депутат прийти і злити воду? Ви бачили балаган і що, Ваш пікет де,чи хоч слово тим блазням сказали? Певен що ні, бо то вже був би вчинок людини з хребтом.
Таня 2012.08.09, 10:56
Відвідали з дитиною цирк Європа з Будапешта, програма велась виключно українською мовою , дуже сподобалась.
26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

224
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5603 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2318 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1740
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2227
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4149

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

306

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

360

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

436

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

823
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

178
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

308
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

476
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

221
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

333 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

652
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

938
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5489
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

226
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

247
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

358
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

541