8-10 червня представники громад Долини, Болехова і Брошнева-Осади мали змогу зустрітись з «живою легендою» української літератури, з видатним українським поетом, Героєм України Дмитром Павличком, послухати його поезію, почути думку майстра щодо ситуації в нашій державі, про останню політичну кризу, яку спричинило прийняття у першому читанні антиукраїнського законопроекту про мови №9073 авторства Ківалова та Колєсніченка.
На Бойківщину Дмитра Васильовича запросив президент Фонду "Бойківська Бартка" Василь Бартків. На сцені Павличка підтримали народний артист України Михайло Кривень та знаний поет-пісняр Олесь Дяк.
«Основними принциповими напрямками діяльності фонду «Бойківська Бартка» є напрямок відродження духовності та збереження історичних культурних традицій.
Ми сьогодні переживаємо без перебільшення історичний час у розвитку Української держави. Маю на увазі прийняття в першому читанні відомого закону про мови. Ми вважаємо, що українцям час вийти із підпілля, «з кухнонь». Час перейти до загального демократичного відбиття навали на українство. Через такі масові зібрання ми звертаємося до свідомості громадян, ми закликаємо берегти мову як єдине джерело ідентифікації української нації.
Для такої важливої цінності як українська мова – важливою є не тільки суспільна думка, але й суспільна дія. Українське суспільство повинно навчитися захищати цю цінність і воно повинно вчитися, у тому числі, і через такі заходи. Воно повинно сказати на кожному майдані, в кожному найменшому селі своє «ні» - «ми не віддамо мову нікому», - переконаний депута ВРУ ІV скликання Василь Бартків.
В кожному місті Павличка та мистецьку команду «Бойківської Бартки» зустрічали сотні людей. Гість згадував, що двадцять три роки тому саме Бойківщина підтримала Дмитра Павличка в його «прориві» ще до Верховної Ради СРСР, де письменник виступив полум’яним захисником українства, став одним з головних «моторів» виборювання спочатку суверенітету, а згодом й незалежного статусу української держави: «Я тут був 23 роки тому. Я був обраний до ВР СРСР цими бойківськими людьми. Що їх болить? Те саме, що й мене і те саме, що й 23 роки тому. Нам здавалося, що проголосивши незалежну Українську державу і пробувши вже 20 років в цій державі, ми вже досягли справді своєї національної державності.
Але зараз Україна під загрозою ще гірше, ніж 23 роки тому. Я ніяк не міг подумати, що через стільки років прийде час, коли наша нова сучасна влада, обрана нашим народом, проголосує, з ініціативи, безперечно не будь-кого, а самого президента,цей закон про мови.
Якщо ми не зупинимо процеси, запущені в Україні п’ятою колонною, то на нас чекає друга державна мова і у нас буде те, що сьогодні є в Білорусії. Там ніхто – починаючи від президента і закінчуючи рядовим чиновником не розмовляє по-білоруськи».
На запитання «Що робити?», Дмитро Павличко відповів краянам:
«Вставати. Звернення до народу вже підписало 15 найвидатніших письменників України. Вийдіть у Долині, в Івано-Франківську, вийдіть у кожному селі своєю громадою. Не чекайте Павличка, скажіть, що ви думаєте про це. Напишіть телеграму президентові із закликом відстоювати українську мову.
Ми губимо за цим законом об’єднувальний чинник. Мова – це наша територія, армія, наш дух, церква...
Я сказав Президенту, що це буде його вина якщо у нас буде національна ворожнеча на базі мови. Це буде його вина, якщо у нас буде громадянська війна, якщо ми встанемо».
Поет закликав громаду Прикарпаття почати процес «спротиву знизу», тому що на його думку, «верхи» безнадійно корумповані та сконсолідовані навколо антиукраїнських ідей та цінностей. Він також закликав людей добре думати, перш ніж кидати на виборах бюлетені до скриньок. Адже найбридкішими, за словами поета, є депутати-«тушки», які, серед іншого, підтримали антиукраїнський мовний законопроект. «Тому, - радить Дмитро Васильович виборцям Бойківщини, - голосуйте за своїх, за бойків, за тих, кого знаєте, а не за «парашутистів», які вдягають вишиванки лише для того, щоби сфотографуватись на рекламні щити».
Дмитро Павличко обіцяв, що він уважно слідкуватиме за розвитком подій на Бойківщині. Він підкреслив, що саме патріоти з Заходу України залишаються основним резервом боротьби за українську культуру, за українську державу. «Хоча останнім часом ви трошки знову впали у сплячку, але треба вставати, боротись. Схід також піднімається, там зростає національна свідомість!» - запевнив поет. Й ця оптимістична нота стала головною у тріумфальному творчому турі живого класика української літератури містами й селами Бойківського краю.
А під час завершальної зустрічі в Брошневі-Осаді на Дмитра Павличка чекав сюрприз. Голова Науково-культурного товариства «Бойківщина» Рожнятівського району Мирослава Лук’ян вийшла на сцену та попросила Дмитра Васильовича дати згоду стати «Почесним бойком».
«Беріть мене! Я Ваш», - відповів поет…
Мирон Бойко