Дмитро Павличко став «Почесним бойком» (фото)


8-10 червня представники громад Долини, Болехова і Брошнева-Осади мали змогу зустрітись з «живою легендою» української літератури, з видатним українським поетом, Героєм України Дмитром Павличком, послухати його поезію, почути думку майстра щодо ситуації в нашій державі, про останню політичну кризу, яку спричинило прийняття у першому читанні антиукраїнського законопроекту про мови №9073 авторства Ківалова та Колєсніченка.

 

На Бойківщину Дмитра Васильовича запросив президент Фонду "Бойківська Бартка" Василь Бартків. На сцені Павличка підтримали народний артист України Михайло Кривень та знаний поет-пісняр Олесь Дяк.

 

«Основними принциповими напрямками діяльності фонду «Бойківська Бартка» є напрямок відродження духовності та збереження історичних культурних традицій.

Ми сьогодні переживаємо без перебільшення історичний час у розвитку Української держави. Маю на увазі прийняття в першому читанні відомого закону про мови. Ми вважаємо, що українцям час вийти із підпілля, «з кухнонь». Час перейти до загального демократичного відбиття навали на українство. Через такі масові зібрання ми звертаємося до свідомості громадян, ми закликаємо берегти мову як єдине джерело ідентифікації української нації.

Для такої важливої цінності як українська мова – важливою є не тільки суспільна думка, але й суспільна дія. Українське суспільство повинно навчитися захищати цю цінність і воно повинно вчитися, у тому числі, і через такі заходи. Воно повинно сказати на кожному майдані, в кожному найменшому селі своє «ні» - «ми не віддамо мову нікому», - переконаний депута ВРУ ІV скликання Василь Бартків.

 

В кожному місті Павличка та мистецьку команду «Бойківської Бартки» зустрічали сотні людей. Гість згадував, що двадцять три роки тому саме Бойківщина підтримала Дмитра Павличка в його «прориві» ще до Верховної Ради СРСР, де письменник виступив полум’яним захисником українства, став одним з головних «моторів» виборювання спочатку суверенітету, а згодом й незалежного статусу української держави: «Я тут був 23 роки тому. Я був обраний до ВР СРСР цими бойківськими людьми. Що їх болить? Те саме, що й мене і те саме, що й 23 роки тому. Нам здавалося, що проголосивши незалежну Українську державу і пробувши вже 20 років в цій державі, ми вже досягли справді своєї національної державності.

Але зараз Україна під загрозою ще гірше, ніж 23 роки тому. Я ніяк не міг подумати, що через стільки років прийде час, коли наша нова сучасна влада, обрана нашим народом, проголосує, з ініціативи, безперечно не будь-кого, а самого президента,цей  закон про мови.

Якщо ми не зупинимо процеси, запущені в Україні п’ятою колонною, то на нас чекає друга державна мова і у нас буде те, що сьогодні є в Білорусії. Там ніхто – починаючи від президента і закінчуючи рядовим чиновником не розмовляє по-білоруськи».

 

На запитання «Що робити?», Дмитро Павличко відповів краянам:

«Вставати. Звернення до народу вже підписало 15 найвидатніших письменників України. Вийдіть у Долині, в Івано-Франківську, вийдіть у кожному селі своєю громадою. Не чекайте Павличка, скажіть, що ви думаєте про це. Напишіть телеграму президентові із закликом відстоювати українську мову.

Ми губимо за цим законом об’єднувальний чинник. Мова – це наша територія, армія, наш дух, церква...

Я сказав Президенту, що це буде його вина якщо  у нас буде національна ворожнеча на базі мови. Це буде його вина, якщо у нас буде громадянська війна, якщо ми встанемо».

 

Поет закликав громаду Прикарпаття почати процес «спротиву знизу», тому що на його думку, «верхи» безнадійно корумповані та сконсолідовані навколо антиукраїнських ідей та цінностей. Він також закликав людей добре думати, перш ніж кидати на виборах бюлетені до скриньок. Адже найбридкішими, за словами поета, є депутати-«тушки», які, серед іншого, підтримали антиукраїнський мовний законопроект. «Тому, - радить Дмитро Васильович виборцям Бойківщини, - голосуйте за своїх, за бойків, за тих, кого знаєте, а не за «парашутистів», які вдягають вишиванки лише для того, щоби сфотографуватись на рекламні щити».

 

Дмитро Павличко обіцяв, що він уважно слідкуватиме за розвитком подій на Бойківщині. Він підкреслив, що саме патріоти з Заходу України залишаються основним резервом боротьби за українську культуру, за українську державу. «Хоча останнім часом ви трошки знову впали у сплячку, але треба вставати, боротись. Схід також піднімається, там зростає національна свідомість!» - запевнив поет. Й ця оптимістична нота стала головною у тріумфальному творчому турі живого класика української літератури містами й селами Бойківського краю.

 

А під час завершальної зустрічі в Брошневі-Осаді на Дмитра Павличка чекав сюрприз. Голова Науково-культурного товариства «Бойківщина» Рожнятівського району Мирослава Лук’ян вийшла на сцену та попросила Дмитра Васильовича дати згоду стати «Почесним бойком».

 

«Беріть мене! Я Ваш», - відповів поет…

 

Мирон Бойко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


11.06.2012 2481 0
Коментарі (0)

25.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

297
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1500
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

2259
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1866
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1737 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4559 8

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

1236

На сьогодні в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

422

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

390

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

665
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1483
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1560
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

966
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

6838
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2192
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12537
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1848
21.01.2025

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

891
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

895
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

664
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1242
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

587