
Яким є стиль одного з найзагадковіших, найяскравіших та автентичних міст нашої країни – Івано-Франківська?
Ми поговорили з франківськими дівчатами про те, якою є мода для них, що стає популярним у їхньому місті, та куди треба піти на шопінг, аби знайти речі у стилі Івано-Франківська.
"Важко сказати чи існує якийсь основний тренд, адже зараз молодь вдягається дуже різноманітно. Та все ж у Франківську, мабуть, переважають етнічні нотки: вишивка, натуральні тканини (льон, бавовна). Нещодавно в нас навіть з'явився свій фірмовий стиль - "айдентики". Зараз футболки з цими принтами мають неабияку популярність" - пояснює Рената Налисник, засновниця культурно-мистецької точки "КіМнаТа Фенікса".
Також, на думку Ренати, дуже важливими є додаткові деталі образу: "Щодо аксесуарів, то в нас не здають позицій феньки (файнички, від слова "файно"), вироби з бісеру (по-нашому – пацьорки) і вироби з натурального каменю".
"Взагалі, раніше більше відчувалась якась така залежність від закордонної моди: Туреччина і Китай в основному. Це в місті дуже відчувалось, бо одразу всі ходили в однаковому одязі. Зараз люди частіше обирають якість, практичність, унікальність, ну і прийнятну цінову політику. В цьому сенсі надзвичайно популярними стали second-hand та стоки. Для бідніших верств населення це майже рай, адже інколи можна одягнути всю сім'ю без особливого обтяження бюджету" - розповідає засновниця "КіМнаТи Фенікса".
Але не все так однозначно, говорить Рената: "Та тут дві сторони медалі. З одного боку це набагато дешевше і можна знайти справді якісні та навіть фірмові речі. А з іншого, мені здається, що українським дизайнерам складно конкурувати з таким напливом дешевого одягу".
Про формування власного образу та стилю, Рената розповідає з радістю: "Свого часу я стала великим прихильником етнічного одягу від "Мокші". І хоч він досить дорогий, зате переважно ці речі шиють в 1-2-х екземплярах, з дивовижним етнічним кроєм і цікавими тканинами з льону. Надзвичайно яскравий і неординарний одяг".
Також, Рената надає перевагу і більш ексклюзивним, суто дизайнерським речам, які виготовляються в Україні: "Згодом мене зацікавили більш витончені речі, наприклад, є така українська дизайнер Олеся AREFEVA, їхня особливість - різноманітні елегантні мережива, боді, сукні. В таких ніжних тканинах кожна жінка почуватиметься особливою".
Звичайно, такі речі не будуть коштувати дешево, але Рената поділилася секретом, як можна купувати їх дешевше: "Найбільший мінус – це ціна. Вихід з такої ситуації-хіба що полювати на акції, знижки, розпродажі. Взагалі, вважаю, що мода циклічна і помічаю, що останнім часом речі з "бабусиної скрині" ох як у тренді. Лиш з тією різницею, шо колись одяг виготовляли набагато якісніший ніж тепер".
"Також, оскільки ми студенти, то я і мої друзі частіше віддаємо перевагу Second-hand. Але все одно час від часу таки тішу себе одягом улюблених дизайнерів. Одяг у стилі Франківська мабуть можна купити в кожному сувенірному магазині. Тут вам запропонують великий вибір вишиванок і аксесуарів до них. І звісно ж, поцікавтесь місцевими дизайнерами, вони справді варті уваги. Як на мене такі речі з етнічними мотивами, які притаманні нашому краю з моди не виходять ніколи" - радить засновниця "КіМнаТи Фенікса".
Квітослава Марко, студентка, розповідає про стиль свого міста з іншої точки зору: "Навряд чи Франківськ - місто одного стилю. Спочатку здається, що пересічний житель міста віддає перевагу casual, проте на Стометрівці (головні пішохідній вулиці міста) ви зустрінете як любителів street fashion з дзеркальними фотоапаратами, так і бохо-хіппі з тамтамами і гітарами. Станіславів - маленьке містечко, куди всюди можна дістатися пішки чи велосипедом - тому багато людей, особливо молодь, все частіше обирають зручні спортивні речі, інколи складається враження, що це просто туристи з Буковелі, які, чекаючи на потяг, вирішили прогулятись Фраником".
Основні тренди, на думку студентки – патріотизм та неординарність: "Завжди популярними у Франківську були патріотичні аксесуари, і зараз відсоток жителів у футболках з тризубом, народним орнаментом, нашивках з націоналістичною тематикою та просто вишиванках зашкалює".
Сама ж Квітослава обирає зручні речі та мінімалістичні аксессуари: "Мій улюблений варіант на щодень – джинси і сорочка. Практично не ношу взуття на підборах, дуже рідко вдягаю сукні чи спідниці. З брендів люблю new look та h&m, інколи замовляю речі за кордоном. З аксесуарів - сережки-вкрутки".
На стиль міста впливає і поява популярни світових брендів: "Нещодавно (кілька років тому) у Франківську почали з'являтися мережеві магазини одягу - Top Secret, Oggi, Terranova, House та ін., саме там зараз часто скуповується молодь. Є також стокові магазини- Скриня та Єврошоп".
"Якщо ж шукати патріотичні принти, то найбільший вибір є в Сувенірному Штабі Станіславова, на тій же ж Стометрівці" - радить студентка.
Отже, стиль Івано-Франківська дуже самобутній: поряд із відомими брендами тут конкурують дизайнери та автентичні вишиванки. Модники дуже патріотичні, і обирають не тільки українську символіку, але й айдентику власного міста, своїх модел'єрів та відходять від мас-маркету. Дуже велику роль відіграють аксесуари: плетені власноруч або ж підібрані з любов'ю, вони завершують образ франківчанина.