Диканька - мальовниче селище в Полтавській області. Диканька шороко відома в Україні та за її межами завдяки Миколі Гоголю, що увіковічнив її у своїх "Вечорах на хуторі біля Диканьки". Також це селище тісно пов'язане з іще однією відомою особистістю - генеральним писарем Гетьманщини Василем Кочубеєм.
Саме за часів його господарювання природна краса Диканьки доповнюється архітектурними і рукотворними пам'ятками. На жаль, до нашого часу це все не збереглося.
Від розкішного двоповерхового кам’яного палацу князя В.П. Кочубея – шикарної будівлі з колонами, балконами, відкритими верандами, що оточена газонами й клумбами – уцілів лише острів, як згадка про ту дивну красу. Проте Диканька і зараз залишається однією із найкрасивіших місцин Полтавщини.
Що варто зробити в Диканьці
Познайомитись з персонажами М.Гоголя |
Спробувати обхопити 800-річний дуб |
Дізнатись секрет скрині XVII ст. у музеї |
Побачити храм створений "російським Леонардо" |
Пам'ятки Диканьки. Збереглися дві мальовничі церкви. Обидва храми побудовано за кресленнями архітектора М. О. Львова, автора багатьох відомих проектів. Троїцька церква (1780) виконана в стилі бароко, в плані має форму хреста, округлі кути, оформлені пілястрами та прямокутними колонами, стіни завершені високими карнизами. Саме її розписував Вакула у всесвітньо відомому творі Гоголя. Милує гостей Диканьки і Миколаївська церква. Біла споруда ротондальної форми, обрамлена по фасаду колонами, над якою незвичним циліндром підіймаються хори. В глибокому підвалі встановлені мармурові саркофаги, у яких поховані члени кочубеївської сім’ї. На свята можна заслухатися хором дзвонів, що долинає із могутньої дзвіниці. Обов'язковим для відвідуваня туристів є Диканський історико-краєзнавчий музей. Серед його експонатів - справжній шедевр ковальського мистецтва: скриня, прикрашений химерним візерунком, який Мазепа подарував Кочубею.
Красиві місця Диканьки. Неподалік від церкви стоїть справжнісінький вітряк - улюбленець туристів, охочих сфотографуватися на його фоні. На в’їзді до Диканьки красується Тріумфальна арка, збудована архітектором Луїджі Рускою 1820 року. Монументальна споруда нагадує знамениту тріумфальну арку Парижа.
Мальовнича природа навколо Диканьки надає селищу неперевершеного шарму і мальовничо доповнює її історичні місця. Найбільше вражають туристів могутні Кочубеївські дуби, вік яких 600-800 років. Стовбури цих поважни дерев сягають 1,5-1,8 метрів і 20-22 м висоти . За легендою, біля одного з велетенських дубів з 14-аршинним обхватом, що не зберігся, юна Марія (Мотря) Кочубей зустрічалася з гетьманом Іваном Мазепою.
Також, посеред селища розмістились декілька чудових парків і ставків.
Диканька як доїхати: Найпростіше до Диканьки доїхати із Полтави (відстань - 25 км.). З полтавського автовокзалу регулярно відравляються автобуси прямого сполучення до Диканьки.