Die Welt: для України 2016 рік починається під знаком надії

 

/data/blog/96941/03254b19318b56198e41cf926c749854.jpg?63bea7

 

В Україні, незважаючи на війну, в певній мірі стабілізувилася як суспільство і держава, чого багато хто не очікував. А в Росії проблеми тільки починаються.

 

Для України 2016 рік починається під знаком надії: з початку року вступила в силу угода про асоціацію з Євросоюзом. Крім того, в середині нинішнього року для українців, а також для грузин, почне діяти безвізовий режим з Євросоюзом. Такий він, прогрес в рамках програми Євросоюзу під назвою «Східне партнерство», яке, насправді, охоплює шість країн. Проте в новому році прийшла і погана новина: головні умови Мінської угоди про припинення вогню, які, власне, повинні були бути реалізовані до кінця минулого року, залишаються невиконаними.

Давайте згадаємо: спочатку у вересні 2014 року, а потім в лютому 2015 року складався квартет  із президентів і канцлерів (Порошенко, Путін, Олланд, Меркель) проводив переговори в білоруській столиці. У результаті  в лютому минулого року з’явилася на світ угода Мінськ II. Відповідно до її положень, до кінця року передбачалося відновлення «повного контролю над державним кордоном з боку уряду України у зоні конфлікту». Це, у свою чергу, було пов’язано з припиненням вогню в окупованих східних районах (одночасно з проведенням виборів у всій Україні) і наданням Києвом «особливого статусу» цим територіям.

Коли восени, як і очікувалося, стало очевидним, що керівництво в окупованих регіонах (в «Народних Республіках») проводитиме муніципальні вибори тільки в свої терміни і за своїми правилами, тому стало зрозуміло, що гордіїв вузол можна було розрубати лише одним способом: відкласти терміни. Таким чином, конфлікт був лише відстрочений. Решта положень угоди Мінськ II, зокрема, відведення озброєнь і вільний доступ до гуманітарної допомоги – самі по собі є тими заходами, з якими прекрасно можна грати: в останні тижні, наприклад, було оголошено про блокування роботи організацій, що займаються наданням допомоги, а також численних західних журналістів.

В іншій ситуації знаходиться Крим, який після анексії з боку Росії також не може заспокоїтися. Багато зв’язків з континентальною України виявилися розірваними, і цей півострів, населення якого складає 2 000 000 чоловік, перетворився, по суті, на острів. «Проблема Росії – це Крим», – підкреслює один німецький знавець цього регіону і, за його підрахунками, він обходиться Москві щодня в 7 000 000 доларів. У той же час надійний міст через Керченську протоку, тобто з Росії до Криму, коштуватиме вже мільярди доларів. А коли татари та українські націоналісти підірвали   опори лінії електропередач, то у Криму виникли додаткові проблеми з електроенергією. Навіть бліц-візит Путіна не допоміг остаточно їх вирішити.

Таким чином, для України закінчився вже другий рік, що наповнений кризами, а іноді й військовими зіткненнями. Підсумок цих двох років є невтішним. З того моменту, як Путін вирішив за допомогою тиску зупинити той курс на «м’яке зближення» з Євросоюзом, який проводився українською владою,  відносини між двома найбільшими державами Європи засмутилися. Приблизно 2,5 мільйона чоловік покинули розташований на сході країни Донбас, а також Крим. Більшість з них залишилися в Україні як внутрішні біженці, найчастіше вони знаходяться недалеко від своїх рідних регіонів, однак їхніх надій щодо можливості повернутися додому у випадку відносного поліпшення ситуації поступово випаровуються.

Разом з тим ситуація на лінії припинення вогню набуває стійкого характеру і виглядає наступним чином: контрольно-пропускні пункти, нескінченні черги, хабарі, корупція і контрабанда. А в серцях людей накопичується ненависть і розчарування: ненависть до «протилежної сторони», а часто і до «власного» уряду, який не може впоратися з існуючими проблемами; розчарування щодо європейців, які спочатку були в повному захваті з приводу мужності київських демонстрантів з їхніми європейськими прапорами, але потім виникли проблеми з наданням конкретної допомоги.

Про зброю ніхто і не говорить, але навіть фінансова допомога досі надходить у досить обмеженій кількості. А Організація з надання допомоги біженцям (ООН-Flüchtlingshilfe), що є партнером ООН і звернулася до міжнародного співтовариства із закликом про допомогу у розмірі 316 000 000 доларів, через рік змогла зібрати лише половину цієї суми.

Якби Путін отримав можливість повернути годинник назад до моменту початку конфлікту – повторив би він, в такому випадку, свої дії? У 2011 році він оголосив про створення на пострадянському просторі митного союзу, який докорінно «змінить геополітичні контури всього євразійського простору». Незабаром він почав підготовку до наступного кроку – створення «Євразійського економічного союзу». Він переконує своїх співвітчизників – і нас – в тому, що цей «Союз», в якому Москва буде дуже гучно грати першу скрипку, є рівноцінним партнером  ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ.

Ціну за путінські плани нового варіанту домінування тепер платить сама Росія. За оцінкою Світового банку, цього року російська економіка продовжить скорочуватися, а українська почне рости з низького рівня. Загалом, Україна, незважаючи на фактичну втрату таких своїх важливих регіонів, як Донбас і Крим, певною мірою стабілізувалася як держава і суспільство, хоча багато хто цього не очікував; тоді як у Росії проблеми тільки починаються.

Що «Захід» може зробити для України, яка до нього так прагне? Звичайно, він може чинити тиск, щоб там продовжували проводити реформи; а щодо Росії, природно, слід демонструвати як готовність до діалогу, так і  за допомогою санкцій показувати жорсткість. І одночасно Захід повинен зрозуміти, чи можна, насправді, вирішити питання Донбасу без миротворчих сил під керівництвом Євросоюзу чи ООН, а також без щедрої допомоги, спрямованої на відновлення Донбасу.

 

Die Welt


15.01.2016 613 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

265
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1571 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1827 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2648
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2378 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7615

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

388

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1094

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1166

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1953
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

712
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

950
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43457
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3154
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

981
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2005
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35204 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

331
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

540
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

682
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1008