Die Welt: для України 2016 рік починається під знаком надії

 

/data/blog/96941/03254b19318b56198e41cf926c749854.jpg?63bea7

 

В Україні, незважаючи на війну, в певній мірі стабілізувилася як суспільство і держава, чого багато хто не очікував. А в Росії проблеми тільки починаються.

 

Для України 2016 рік починається під знаком надії: з початку року вступила в силу угода про асоціацію з Євросоюзом. Крім того, в середині нинішнього року для українців, а також для грузин, почне діяти безвізовий режим з Євросоюзом. Такий він, прогрес в рамках програми Євросоюзу під назвою «Східне партнерство», яке, насправді, охоплює шість країн. Проте в новому році прийшла і погана новина: головні умови Мінської угоди про припинення вогню, які, власне, повинні були бути реалізовані до кінця минулого року, залишаються невиконаними.

Давайте згадаємо: спочатку у вересні 2014 року, а потім в лютому 2015 року складався квартет  із президентів і канцлерів (Порошенко, Путін, Олланд, Меркель) проводив переговори в білоруській столиці. У результаті  в лютому минулого року з’явилася на світ угода Мінськ II. Відповідно до її положень, до кінця року передбачалося відновлення «повного контролю над державним кордоном з боку уряду України у зоні конфлікту». Це, у свою чергу, було пов’язано з припиненням вогню в окупованих східних районах (одночасно з проведенням виборів у всій Україні) і наданням Києвом «особливого статусу» цим територіям.

Коли восени, як і очікувалося, стало очевидним, що керівництво в окупованих регіонах (в «Народних Республіках») проводитиме муніципальні вибори тільки в свої терміни і за своїми правилами, тому стало зрозуміло, що гордіїв вузол можна було розрубати лише одним способом: відкласти терміни. Таким чином, конфлікт був лише відстрочений. Решта положень угоди Мінськ II, зокрема, відведення озброєнь і вільний доступ до гуманітарної допомоги – самі по собі є тими заходами, з якими прекрасно можна грати: в останні тижні, наприклад, було оголошено про блокування роботи організацій, що займаються наданням допомоги, а також численних західних журналістів.

В іншій ситуації знаходиться Крим, який після анексії з боку Росії також не може заспокоїтися. Багато зв’язків з континентальною України виявилися розірваними, і цей півострів, населення якого складає 2 000 000 чоловік, перетворився, по суті, на острів. «Проблема Росії – це Крим», – підкреслює один німецький знавець цього регіону і, за його підрахунками, він обходиться Москві щодня в 7 000 000 доларів. У той же час надійний міст через Керченську протоку, тобто з Росії до Криму, коштуватиме вже мільярди доларів. А коли татари та українські націоналісти підірвали   опори лінії електропередач, то у Криму виникли додаткові проблеми з електроенергією. Навіть бліц-візит Путіна не допоміг остаточно їх вирішити.

Таким чином, для України закінчився вже другий рік, що наповнений кризами, а іноді й військовими зіткненнями. Підсумок цих двох років є невтішним. З того моменту, як Путін вирішив за допомогою тиску зупинити той курс на «м’яке зближення» з Євросоюзом, який проводився українською владою,  відносини між двома найбільшими державами Європи засмутилися. Приблизно 2,5 мільйона чоловік покинули розташований на сході країни Донбас, а також Крим. Більшість з них залишилися в Україні як внутрішні біженці, найчастіше вони знаходяться недалеко від своїх рідних регіонів, однак їхніх надій щодо можливості повернутися додому у випадку відносного поліпшення ситуації поступово випаровуються.

Разом з тим ситуація на лінії припинення вогню набуває стійкого характеру і виглядає наступним чином: контрольно-пропускні пункти, нескінченні черги, хабарі, корупція і контрабанда. А в серцях людей накопичується ненависть і розчарування: ненависть до «протилежної сторони», а часто і до «власного» уряду, який не може впоратися з існуючими проблемами; розчарування щодо європейців, які спочатку були в повному захваті з приводу мужності київських демонстрантів з їхніми європейськими прапорами, але потім виникли проблеми з наданням конкретної допомоги.

Про зброю ніхто і не говорить, але навіть фінансова допомога досі надходить у досить обмеженій кількості. А Організація з надання допомоги біженцям (ООН-Flüchtlingshilfe), що є партнером ООН і звернулася до міжнародного співтовариства із закликом про допомогу у розмірі 316 000 000 доларів, через рік змогла зібрати лише половину цієї суми.

Якби Путін отримав можливість повернути годинник назад до моменту початку конфлікту – повторив би він, в такому випадку, свої дії? У 2011 році він оголосив про створення на пострадянському просторі митного союзу, який докорінно «змінить геополітичні контури всього євразійського простору». Незабаром він почав підготовку до наступного кроку – створення «Євразійського економічного союзу». Він переконує своїх співвітчизників – і нас – в тому, що цей «Союз», в якому Москва буде дуже гучно грати першу скрипку, є рівноцінним партнером  ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ.

Ціну за путінські плани нового варіанту домінування тепер платить сама Росія. За оцінкою Світового банку, цього року російська економіка продовжить скорочуватися, а українська почне рости з низького рівня. Загалом, Україна, незважаючи на фактичну втрату таких своїх важливих регіонів, як Донбас і Крим, певною мірою стабілізувалася як держава і суспільство, хоча багато хто цього не очікував; тоді як у Росії проблеми тільки починаються.

Що «Захід» може зробити для України, яка до нього так прагне? Звичайно, він може чинити тиск, щоб там продовжували проводити реформи; а щодо Росії, природно, слід демонструвати як готовність до діалогу, так і  за допомогою санкцій показувати жорсткість. І одночасно Захід повинен зрозуміти, чи можна, насправді, вирішити питання Донбасу без миротворчих сил під керівництвом Євросоюзу чи ООН, а також без щедрої допомоги, спрямованої на відновлення Донбасу.

 

Die Welt


15.01.2016 621 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

608
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1870
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3351
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1213
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1232
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1298 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

998

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

352

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1025

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1185
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

397
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2558
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1289
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1397
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

598
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15251
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7540
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

395
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

999 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

534
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

436
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

521