Дев'ять відповідей про мистецьку резиденцію у Франківську

 

З 12 по 20 травня у Франківську відбудеться перша мистецька резиденція за участі польського скульптора і перформера Павела Альтгамера, організована середовищем «Тепле місто».

 

Разом з Альтгамером майже двадцять європейських та американських художників приїдуть до Франківська на Конгрес рисувальників – проект Альтгамера, що вже проходив у Києві, Варшаві, Пекіні та Берліні.

 

UFRA зібрала відповіді на головні питання про резиденцію і Конгрес: що це, для кого, як виглядатиме і що станеться потім. І найголовніше – чому все в золоті?

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Наталі Гуменюк

 

Що таке мистецька резиденція?

Лілія Гоголь, керівничка напрямку «Теплий арт»:

Мистецька резиденція – це платформа, створена, щоб дати можливість художникам, гостям міста, мешканцям Івано-Франківська вести творчий діалог, виходити на рівень співтворення, а також для того, щоб запроваджувати в місті більше актуального мистецтва. Це можливість творити вісім днів поспіль, з 12 по 20 травня, без обмежень і упереджень, спілкуватися через мистецтво і ставати добрішими, кращими і наповненішими. Куратор резиденції – художник Євген Самборський.

Юрій Филюк, керуючий управлінською командою «Теплого міста»:

Хотілося, щоб це була загальноміська справа об’єднання людей через мистецтво. Нам здається, мистецтво є дуже хорошим способом вирішення питань, що існують в суспільстві.

 

Павел Альтгамер на конгресі рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Хто є учасниками резиденції?

Лілія Гоголь:

Перший резидент – Павел Альтгамер, відомий на міжнародній мистецькій сцені польський скульптор, автор перформансів, інсталяцій, лауреат премії Вінсента ван Гога, учасник Венеційської бієнале, бієнале сучасного мистецтва Manifesta та численних інших мистецьких подій. Він приїде з міжнародною мистецькою групою, у складі якої будуть близько 20 художників.

Серед них Марек Ґодзієвський, куратор Центру сучасного мистецтва у Варшаві, Рафал Жвірек, постійний колега Павела Альтгамера. Також буде польський скульптор Роман Станчак, художник і куратор Браян-Фернандес Галлоран та інші. Можливо, долучиться режисер Артур Жмієвський.

Юрій Филюк:

Павел Альтгамер – це художник найвищого світового рівня, який працював у найвідоміших мистецьких столицях світу. Демієн Хьорст, Павел Альтгамер – ці імена можна називати через кому. Є легенда, що гонорари в таких художників сягають мільйонів. Ми домовилися за смішні гроші, в сотні разів менше. 

Де проходитиме проект?

Маргарита Бойко, компанія «Надія»:

Місце, де відбуватиметься проект Павела Альтгамера – другий поверх готелю «Дністер». Це історична будівля в самому центрі Франківська, де було, зокрема, підписано акт злуки УНР і ЗУНР. Будівля має специфічну енергетику, пов’язану з історією мста та країни. Нам здалося, що це чудова локація для мистецької резиденції. 

Ярема Стецик, художник:

В цьому приміщенні, на першому поверсі, знаходиться Центр сучасного мистецтва. Готель також може стати додатковим приміщенням до Дня вуличної музики, який проходитиме 16 травня.

У готелі «Дністер» дуже гарні підвали, де ми багато років проводили репетиції. Тут-таки розташований Народний дім. У приміщенні готелю не встигли зробити євроремонт, і тому там лишилися старі паркети, штукатурки, – дуже багато реально музейних речей.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

У якому форматі?

Юрій Филюк:

Конгрес рисувальників – це загальнодоступна подія, де кожен зможе безпосередньо доторкнутися до мистецтва, взяти участь у ньому. Якщо вам здається, що ви не вмієте малювати – вам саме сюди.

Кожного дня в Urban Space 100 презентуватимемо підсумок дня та фото звіт, будуть зустрічі з митцями, кінопокази.

Лілія Гоголь:

Це вільний формат. Формат без формату, без рамок: всі охочі зможуть малювати по стінах на другому поверсі готелю «Дністер». Матеріалами забезпечуємо. Ви хочете сказати те, що вам болить, висловити свою емоцію – можете вільно це зробити, навіть замалювати малюнки інших. Це розмова засобами образів.

Конгрес рисувальників уже відбувався в Києві, Пекіні, Варшаві, Берліні (перший Конгрес пройшов у 2012 році в приміщенні порожньої церкви у Берліні – UFRA). Але кожного разу – це повністю новий проект з іншими людьми та емоціями.

Конгрес рисувальників на 7-й Берлінській бієнале

 

 

Чому Альтгамер?

Юрій Филюк:

Ми б хотіли, щоб подібні резиденції проходили у Франківську стабільно, в ідеалі – три-чотири рази на рік, щоб це не була разова акція. Тому  важливо, щоб першим резидентом став художник світового рівня, а Павел Альтгамер таким і є. Євген Самборський, куратор резиденції, асистував Павелу в деяких його роботах і мав із ним особистий контакт. Ось так ми домовилися саме з Альтгамером.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Якою буде взаємодія резидентів з мистецькими інституціями Франківська?

Ярема Стецик:

Резиденція не є закритою, тому запрошуються всі. Але мені здається, інтерес тут не у мистецьких співпрацях, а у соціальних. Бо зрозуміло, що митці і так відвідають проект, навіть якщо не знають, хто такий Альтгамер. Але художники не приїздять вчити малювати яблуко. Приїдуть люди, які будуть готові спілкуватися з будівельниками, токарями, економістами і чиновниками. Це люди соціального розвитку через мистецтво. Треба запросити колектив «Укртелекому» – вони за 30 метрів від готелю. Витягнути персонал кафе, що на першому поверсі «Дністра». Мені здається, що перейти ці два поверхи, цю межу – життя не стане. Якщо вдасться, це буде перемога.

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олени Ромашко

 

Чому все в золоті?

Лілія Гоголь:

У Альтгамера є відомий арт-проект «Спільна справа». Це гепенінг, у якому брали участь люди в золотих комбінезонах – мешканці одного з варшавських будинків. Не кожного дня ви побачите людину в золотому комбінезоні. Це був виклик і декларація, підняття певної проблематики, яка була актуальна на той час, тому що Павел – соціально критичний художник (у 2009 році група зі 150 осіб з району, де мешкає Альтгамер у Варшаві, полетіла до Брюселя золотим боїнгом, а в 2011 році Альтгамер запросив мешканців двох мазовецьких сіл у подорож золотим автомобілем – UFRA).

Що відбудеться після завершення резиденції?

Юрій Филюк:

Щонайменше півроку на другому поверсі готелю діятиме експозиція з вільним доступом.  А після резиденції ми переносимо до цього приміщення офіс «Теплого міста». Це буде відкритий офіс, який ми назвали «літньою резиденцією» «Теплого міста».

Після завершення Конгресу рисувальників у Києві, фото Катерини Міщенко

 

У чому родзинка?

Юрій Филюк:

12 травня у Павела Альтгамера День народження. І тому було б непогано, щоб до нього неочікувано приходило багато різних людей.


11.05.2015 1035 0
Коментарі (0)

13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

734
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1005 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3284 4
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33683
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2580
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3780

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

156

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

607

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1485

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

915
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

460
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

371
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

741
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12042
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1334
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1121
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1219
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

347
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

87
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

216
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1112
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4146