фото: Природа
Вчора відбулась Президія Івано-Франківської обласної ради, на якій прийнято рішення розглянути на сесії 21 червня питання "про ситуацію навколо будівництва об"єктів малої гідроенергетики в області", що стосується конфліктної ситуації з будівництвом на гірських річках у високогорних куточках Прикарпаття гідроелектростанцій дериваційного типу.
Про це "Фіртці" повідомив автор проекту, депутат Юрій Романюк.
Пропонуємо текст проекту рішення:
ПРОЕКТ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ
Шосте демократичне скликання (Двадцять друга сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
Про заборону будівництва об"єктів малої гідроенергетики дериваційного (трубного) типу в гірських річках області
"Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючі катастрофічні для природи Карпат екологічні наслідки, непоправні втрати та збитки фауні і флорі, від будівництва та роботи міні-ГЕС дериваційного типу, в руслах гірських річок, з метою збереження і примноження природного та туристично-рекреаційного потенціалу карпатського краю, обласна рада в и р і ш и л а :
1. Заборонити проектування, погодження, будівництво та експлуатацію міні-ГЕС (об"єктів малої гідроенергетики) дериваційного типу в гірських річках області.
2. Доручити прокуратурі області (природоохоронній прокуратурі) опротестувати (внести Приписи) обласній державній адміністрації, районним державним адміністраціям, Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища області, Державній екологічній інспекції області, Агенству Держкомзему в області, управлінню з контролю за використанням та охороною земель в області, обласному управлінню лісового та мисливського господарства, обласному управлінню по меліорації і водному господарству, територіальному управлінню Держгірпромнагляду в області, в місячний термін скасувати (відкликати) всі раніше видані дозволи і погодження на проектування, будівництво та експлуатацію всіх міні-ГЕС дериваційного типу в гірських річках області.
3. Контроль за виконання рішення покласти на заступника голови обласної ради О.Дзесу і постійну комісію обласної ради з питань екології, раціонального природокористування, рекреації та розвитку туризму (А.Троценка)".
Довідка "Фіртки":
Дериваційні ГЕС. Такі електростанції будують у тих місцях, де великий ухил річки. Необхідна концентрація води в ГЕС такого типу створюється за допомогою деривації. Вода відводиться з річкового русла через спеціальні водовідведення. Водоводи спрямлени, і їхній ухил значно менший, ніж середній ухил річки. У підсумку вода підводиться безпосередньо до будівлі ГЕС. Дериваційні ГЕС можуть бути різного виду - безнапірні або з напірної деривації. У випадку напірної деривації, прокладається водовід з великим подовжнім ухилом. В іншому випадку на початку деривації на річці створюється вища гребля, і створюється водосховище — така схема ще називається змішаної деривації, тому що використовуються обидва методи створення необхідної концентрації води.