Проблема вибору навчального закладу – одна з найважливіших, яка постає перед абітурієнтами. Обрати навчальний заклад і професію – справа нелегка і відповідальна. Адже мова йде не тільки про відповідну фахову підготовку та проведення певного часу у стінах обраного закладу, майбутня професія дуже часто визначає спосіб життя людини на довгі роки. Але що ж робити, коли реальні професії ховаються за знайомими хіба що з підручників назвами, що закінчуються логіями, а починаються префіксами техно- і нано-. Наблизити абітурієнтів до вже недалекої мети покликані дні відкритих дверей.
Тож 2-3 червня 2011 року кафедра біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника привідкрила завісу втаємниченості і гостинно запросила до знайомства ліцеїстів природничо-математичного ліцею м. Івано-Франківська.
Завідувач кафедри, професор доктор біологічних наук Володимир Лущак особисто поспілкувався з майбутніми абітурієнтами. Розповідь почав із історії кафедри, яка, незважаючи на свій короткий час існування і відносно невеликий професорсько-викладацький склад, відома своїми науковими досягненнями, представленими в престижних міжнародних виданнях і кращих фахових журналах України.
Викладачі та аспіранти кафедри зарекомендували свій науковий рівень роботами не тільки в Івано-Франківську а й у Львові, Києві та далеко за межами України у провідних лабораторіях Польщі, США, Хорватії, Великобританії, Фінляндії, Канади і Швеції.
Одна із стін при вході на кафедру щільно закладена грамотами та відзнаками. Їх з цікавістю розглядали учні природничо-математичного ліцею. Хто-зна, можливо на одній з таких грамот колись буде написане їх ім’я?.. Володимир Лущак розповів також про спільні дослідження з вченими Канади, США, Німеччини, Швеції, Фінляндії і Польщі, організацію міжнародної навчальної школи "Внутрішньоклітинна передача сигналів", яку відвідали гості з-понад 15 країн Європи.
Безпрецендентним було тоді відвідування кафедри двома лауреатами нобелівської премії, які першими запропонували спосіб реєстрації властивостей одиничного йонного каналу в біологічних мембранах.
Учні мали можливість ознайомитися з організмами, які використовуються як модельні об’єкти в дослідженнях кафедри, зокрема, кишкова паличка і дріжджі, плодова мушка дрозофіла і риби, кукурудза і мікроводорості. Незважаючи на різну направленість наукових досліджень, всі вони присвячені єдиній меті – з’ясуванню механізмів пристосування організмів до впливу зовнішніх чинників, а серед них високі і низькі температури, дефіцит і надлишок кисню, засолення, вплив ксенобіотиків та дієти з різною калорійністю.
Як виявилося, механізми пристосування до стресових чинників досить консервативні не тільки у представників різних видів, але й царств живої природи, і так чи інакше пов’язані з утворенням та деградацією вільних радикалів. До слова, Володимир Лущак – один з провідних фахівців у цій царині біологічної науки не тільки в Україні, але й у світі!
Окрім фундаментальних досліджень на кафедрі проводяться цікаві наукові роботи прикладного характеру - з бактеріями-азотфіксаторами, бактеріями-продуцентами амілолітичних ферментів, їстівними грибами тощо. Всі вони покликані застосувати біотехнологічні процеси на користь сільському господарству та промисловості.
Та, мабуть, найцікавішим для учнів було на власні очі побачити, як відбувається реальне наукове дослідження, яке обладнання використовується при його реалізації, дізнатися що таке мікрошприц і автоматична піпетка, і якого розміру крапля води об’ємом 1 мкл.
Незчулися як підійшов до завершення день першого знайомства. Саме так, першого знайомства. Річ в тому, що цього року кафедра біохімії та біотехнології розширює можливості абітурієнтів і школярів у ..... і організовує літню школу, де старшокласники зможуть ознайомитися з основними принципами біохімічних досліджень, апробувати себе в реальному дослідженні.
То ж якщо Ти розумний, працьовитий і наполегливий, старанний і ретельний у роботі, ввічливий і комунікабельний у спілкуванні, вивчаєш іноземні мови і мрієш осягнути загадки життя – не зволікай! Приходь на навчання до літньої школи! Кафедра біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету з нетерпінням чекає на Тебе! Звертайся за довідками на електронну адресу summerschool.biochemistry@gmail.com або за тел. 066 392 03 53. Тут будуть Тобі раді!
Богдана Ровенко