Делегація громадської ради Коломиї побувала у селі Пшеничниках

Делегація громадської ради при міському голові Коломиї з ініціативи Володимира Янкевича, голови Коломийської міської організації Конґресу українських націоналістів, побували у селі Пшеничниках Тисменицького району, де відновили розкопки масових поховань жертв тоталітарних режимів СРСР і Німеччини.

 

«Ми почули цю жахливу новину про знайдене поховання майже таке, як у Дем’яновому лазі і вочевидь переконалися про ті жахіття, які чинили після війни енкаведисти», – сказав В. Янкевич.

За попередніми даними, до Пшеничників звозили людей з усієї Івано-Франківщини, в т. ч. й з Коломийщини. Уже відкопано понад 400 жертв, але пошуки тривають і невідомо ще остаточного числа закатованих.

Доки ми перебували біля місця розкопок, які веде меморіал, дослідники знайшли ще три людські скелети – дитину, що пригорнулася до матері, а поруч, напевне, тато. Найжахливіше те, що людей знищували, на думку істориків, лише через майно і статки, адже у 1939-1940 роках треба було виконати місію економічну і соціальну так званих «визволителів», які прийшли у «золотому вересні». Грубо сказати, це була зачистка корінного населення, яке мало освіту й майно.

Пан Янкевич запропонував громадській раді подумати над останніми подіями, які мали місце в Коломиї 9 травня і почати діяти, виконуючи місію просвітителів, задля майбутнього громади. «Нещодавно на круглому столі комуніст Григорович сказав, що ветерани пройшли до Берліна пішки і протягом п’яти років поневірялися в окопах, мерзли… В цьому є правда, бо люди, які справді пережили жах тієї війни, бачили чимало страхіть. Але вони не знали, що в той час робилося за їх спиною на рідній землі, що чинили комуністи і енкаведисти у них вдома. Важливо було би 22 червня справжнім воякам, які, можливо, несвідомо, можливо, їх змушували (по-різному було) воювали в лавах Радянської армії, показати те, що чинили радянські війська на теренах України. Ми будемо пропонувати оргкомітетові з відзначення 22 червня запланувати поїздку громадськості і найперше учасників Другої світової війни до Пшеничників. Щоб вони побачили своїми очима, що чинили за їхніми спинами енкаведисти, Червона армія, звільняючи від фашизму Європу» – сказав В. Янкевич.

Голова Конґресу української інтеліґенції Ольга Руданець наголосила, що коломийська спільнота готова допомагати. «Ми домовилися, що якщо знадобиться допомога в організації розкопок, то ми зможемо допомогти. Ми плануємо спільно з інформаційним центром розробити екскурсійні тури по місцях національно-визвольної боротьби. Звичайно, це дуже гнітюча екскурсія по місцях масових захоронень, але без цього ми не знатимемо нашої історії. Намагатися масово відкрити правду про події 1939-1940 років, а не воювати з представниками кагебістської машини, які нещодавно під червоними прапорами демонстрували свою міць. Нам треба працювати з молоддю, щоб вона бачила якою кров’ю, якими жертвами здобута наша незалежність та щоб дорожила нею. Щоб молодь не продавалася за мідяки, за тимчасові вигоди, щоб вона працювала на свою державу, щоб оберігала українську націю і нарешті утвердила її правду на своїй землі», – сказала О. Руданець.

Пошуки тіл закатованих українців ведуться, але, на жаль, нема жодних допоміжних приладів, крім екскаватора і лопати.

«Ще один страшний факт трагічної історії катування наших людей вже відкрито. З цього ми можемо лише сумувати і правду донести до всіх народів, які живуть в Україні. Необхідно усвідомити як жити далі, адже не можна повертатись до тих людоненависницьких процесів, які практикував Радянський Союз. Наші пошуки робимо наосліп, а в світі вже відомі прилади, якими можна знайти під землею будь-що. Такий прилад коштує 30 тисяч американських доларів. Лише відкопавши могили усіх, хто поліг від рук загарбників, ми зможемо виконати християнську місію і поховати за церковними канонами невинно убієнних», – сказав голова обласної організації КУН Богдан Борович.

 

Оксана Островська,

Коломийські ВІСТИ


10.06.2011 2638 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

964
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3056 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

867

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

114
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2311
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

434
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15051
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

361
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

273
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096