Делегація громадської ради Коломиї побувала у селі Пшеничниках

Делегація громадської ради при міському голові Коломиї з ініціативи Володимира Янкевича, голови Коломийської міської організації Конґресу українських націоналістів, побували у селі Пшеничниках Тисменицького району, де відновили розкопки масових поховань жертв тоталітарних режимів СРСР і Німеччини.

 

«Ми почули цю жахливу новину про знайдене поховання майже таке, як у Дем’яновому лазі і вочевидь переконалися про ті жахіття, які чинили після війни енкаведисти», – сказав В. Янкевич.

За попередніми даними, до Пшеничників звозили людей з усієї Івано-Франківщини, в т. ч. й з Коломийщини. Уже відкопано понад 400 жертв, але пошуки тривають і невідомо ще остаточного числа закатованих.

Доки ми перебували біля місця розкопок, які веде меморіал, дослідники знайшли ще три людські скелети – дитину, що пригорнулася до матері, а поруч, напевне, тато. Найжахливіше те, що людей знищували, на думку істориків, лише через майно і статки, адже у 1939-1940 роках треба було виконати місію економічну і соціальну так званих «визволителів», які прийшли у «золотому вересні». Грубо сказати, це була зачистка корінного населення, яке мало освіту й майно.

Пан Янкевич запропонував громадській раді подумати над останніми подіями, які мали місце в Коломиї 9 травня і почати діяти, виконуючи місію просвітителів, задля майбутнього громади. «Нещодавно на круглому столі комуніст Григорович сказав, що ветерани пройшли до Берліна пішки і протягом п’яти років поневірялися в окопах, мерзли… В цьому є правда, бо люди, які справді пережили жах тієї війни, бачили чимало страхіть. Але вони не знали, що в той час робилося за їх спиною на рідній землі, що чинили комуністи і енкаведисти у них вдома. Важливо було би 22 червня справжнім воякам, які, можливо, несвідомо, можливо, їх змушували (по-різному було) воювали в лавах Радянської армії, показати те, що чинили радянські війська на теренах України. Ми будемо пропонувати оргкомітетові з відзначення 22 червня запланувати поїздку громадськості і найперше учасників Другої світової війни до Пшеничників. Щоб вони побачили своїми очима, що чинили за їхніми спинами енкаведисти, Червона армія, звільняючи від фашизму Європу» – сказав В. Янкевич.

Голова Конґресу української інтеліґенції Ольга Руданець наголосила, що коломийська спільнота готова допомагати. «Ми домовилися, що якщо знадобиться допомога в організації розкопок, то ми зможемо допомогти. Ми плануємо спільно з інформаційним центром розробити екскурсійні тури по місцях національно-визвольної боротьби. Звичайно, це дуже гнітюча екскурсія по місцях масових захоронень, але без цього ми не знатимемо нашої історії. Намагатися масово відкрити правду про події 1939-1940 років, а не воювати з представниками кагебістської машини, які нещодавно під червоними прапорами демонстрували свою міць. Нам треба працювати з молоддю, щоб вона бачила якою кров’ю, якими жертвами здобута наша незалежність та щоб дорожила нею. Щоб молодь не продавалася за мідяки, за тимчасові вигоди, щоб вона працювала на свою державу, щоб оберігала українську націю і нарешті утвердила її правду на своїй землі», – сказала О. Руданець.

Пошуки тіл закатованих українців ведуться, але, на жаль, нема жодних допоміжних приладів, крім екскаватора і лопати.

«Ще один страшний факт трагічної історії катування наших людей вже відкрито. З цього ми можемо лише сумувати і правду донести до всіх народів, які живуть в Україні. Необхідно усвідомити як жити далі, адже не можна повертатись до тих людоненависницьких процесів, які практикував Радянський Союз. Наші пошуки робимо наосліп, а в світі вже відомі прилади, якими можна знайти під землею будь-що. Такий прилад коштує 30 тисяч американських доларів. Лише відкопавши могили усіх, хто поліг від рук загарбників, ми зможемо виконати християнську місію і поховати за церковними канонами невинно убієнних», – сказав голова обласної організації КУН Богдан Борович.

 

Оксана Островська,

Коломийські ВІСТИ


10.06.2011 2614 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12290 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1429
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

766
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5913
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1629
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1481

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

549

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1373

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1187

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1089
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

440
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

556
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1479
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

516
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

785
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5825
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12700
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

424
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

404
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

719 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1170