Делегація громадської ради Коломиї побувала у селі Пшеничниках

Делегація громадської ради при міському голові Коломиї з ініціативи Володимира Янкевича, голови Коломийської міської організації Конґресу українських націоналістів, побували у селі Пшеничниках Тисменицького району, де відновили розкопки масових поховань жертв тоталітарних режимів СРСР і Німеччини.

 

«Ми почули цю жахливу новину про знайдене поховання майже таке, як у Дем’яновому лазі і вочевидь переконалися про ті жахіття, які чинили після війни енкаведисти», – сказав В. Янкевич.

За попередніми даними, до Пшеничників звозили людей з усієї Івано-Франківщини, в т. ч. й з Коломийщини. Уже відкопано понад 400 жертв, але пошуки тривають і невідомо ще остаточного числа закатованих.

Доки ми перебували біля місця розкопок, які веде меморіал, дослідники знайшли ще три людські скелети – дитину, що пригорнулася до матері, а поруч, напевне, тато. Найжахливіше те, що людей знищували, на думку істориків, лише через майно і статки, адже у 1939-1940 роках треба було виконати місію економічну і соціальну так званих «визволителів», які прийшли у «золотому вересні». Грубо сказати, це була зачистка корінного населення, яке мало освіту й майно.

Пан Янкевич запропонував громадській раді подумати над останніми подіями, які мали місце в Коломиї 9 травня і почати діяти, виконуючи місію просвітителів, задля майбутнього громади. «Нещодавно на круглому столі комуніст Григорович сказав, що ветерани пройшли до Берліна пішки і протягом п’яти років поневірялися в окопах, мерзли… В цьому є правда, бо люди, які справді пережили жах тієї війни, бачили чимало страхіть. Але вони не знали, що в той час робилося за їх спиною на рідній землі, що чинили комуністи і енкаведисти у них вдома. Важливо було би 22 червня справжнім воякам, які, можливо, несвідомо, можливо, їх змушували (по-різному було) воювали в лавах Радянської армії, показати те, що чинили радянські війська на теренах України. Ми будемо пропонувати оргкомітетові з відзначення 22 червня запланувати поїздку громадськості і найперше учасників Другої світової війни до Пшеничників. Щоб вони побачили своїми очима, що чинили за їхніми спинами енкаведисти, Червона армія, звільняючи від фашизму Європу» – сказав В. Янкевич.

Голова Конґресу української інтеліґенції Ольга Руданець наголосила, що коломийська спільнота готова допомагати. «Ми домовилися, що якщо знадобиться допомога в організації розкопок, то ми зможемо допомогти. Ми плануємо спільно з інформаційним центром розробити екскурсійні тури по місцях національно-визвольної боротьби. Звичайно, це дуже гнітюча екскурсія по місцях масових захоронень, але без цього ми не знатимемо нашої історії. Намагатися масово відкрити правду про події 1939-1940 років, а не воювати з представниками кагебістської машини, які нещодавно під червоними прапорами демонстрували свою міць. Нам треба працювати з молоддю, щоб вона бачила якою кров’ю, якими жертвами здобута наша незалежність та щоб дорожила нею. Щоб молодь не продавалася за мідяки, за тимчасові вигоди, щоб вона працювала на свою державу, щоб оберігала українську націю і нарешті утвердила її правду на своїй землі», – сказала О. Руданець.

Пошуки тіл закатованих українців ведуться, але, на жаль, нема жодних допоміжних приладів, крім екскаватора і лопати.

«Ще один страшний факт трагічної історії катування наших людей вже відкрито. З цього ми можемо лише сумувати і правду донести до всіх народів, які живуть в Україні. Необхідно усвідомити як жити далі, адже не можна повертатись до тих людоненависницьких процесів, які практикував Радянський Союз. Наші пошуки робимо наосліп, а в світі вже відомі прилади, якими можна знайти під землею будь-що. Такий прилад коштує 30 тисяч американських доларів. Лише відкопавши могили усіх, хто поліг від рук загарбників, ми зможемо виконати християнську місію і поховати за церковними канонами невинно убієнних», – сказав голова обласної організації КУН Богдан Борович.

 

Оксана Островська,

Коломийські ВІСТИ


10.06.2011 2571 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

692
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1307
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3046 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2450
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3303
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2872

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

201

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

684

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

691

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1276
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3130
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20633
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

865
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

332
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

456
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1023
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5717
08.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31236 1
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3353 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

566 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

900
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1250 2