
У Городенківському районі в селі Далешове процес декомунізації так і не пройшов.
Неподалік автобусної зупинки, на узбіччі від головної дороги села стоїть пам'ятник Великій Вітчизняній війні, передає кореспондент Фіртки.
На кам'яному постаменті зображений радянський солдат, радянська зірка з серпом і молотом, а під цим всім - герб України, тризуб.
Як розповіла одна з мешканців села, сільський голова навідріз відмовився знімати радянську символіку, хоча йому вже не раз на це звертали увагу.
Читайте також: Декомунізація не пройшла: в Івано-Франківську продають футболки з Леніном (фотофакт)
За словами політичного експерта Василя Кедика, виконання законодавства про засудження та заборону пропаганди комуністичного та нацистського режимів на місцевому рівні наштовхнулось на ряд перешкод.
"Якщо в "післямайданний" рік Україною пройшов своєрідний "ленінопад", то зараз увага громадськості до цього питання доволі зменшилась. Я б виділив кілька причин: по- перше- це пасивність місцевих мешканців, яким все одно до радянської зірки чи серпа з молотом на пам'ятнику біля сільської ради, лиш би город був посаджений; по-друге - відсутність ініціювання таких рішень місцевими органами самоврядування сіл і селищ, які зазвичай зайняті земельними питаннями. Сільський голова повинен мати ще й державницьку позицію, а це далеко не у всіх є. По- третє, апецяція органів самоврядування до надмірної естетичної чи архітектурної цінності радянських артефактів. Це вже характерне для великмх міст. Нещодавно міський голова Києва Віталій Кличко виступив проти перенесення пам'ятника Миколі Щорсу, встановленого в центрі столиці, через те, що вважає його однією з найкрасивіших пам'яток Європи", - каже експерт.
На думку Василя Кедика, законодавство про декомунізацію, попри все, має виконуватись.
"Є різні громадські способи стимулювати місцеву владу для його виконання- від організованої акції до процесуального вирішення. Головне, щоб в цьому були зацікавлені місцеві мешканці", - підсумовує експерт.
Як відомо, 9 квітня 2015 року Верховна Рада прийняла внесений Кабінетом міністрів закон про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів і заборонила їх пропаганду.
Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації.
У травні 2017 року Верховна Рада підтримала законопроект про заборону виготовлення й пропаганди георгіївської стрічки в Україні.