"Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність": в Івано-Франківському драмтеатрі проведуть відкриту панельну дискусію

У неділю, 29 грудня, Івано-Франківський драмтеатр проведе відкриту панельну дискусію "Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність: розмови про літочислення в українському театрі".

Подія пов'язана з прем'єрою "Наталки Полтавки" у цей же день — виставу присвятили даті 85-ліття театру. Але митці сумніваються чи саме ця дата відображає усю історію Франківського драмтеатру.

Детальніше про це розповіли журналістці Фіртки на пресконференції.

Так, 29 грудня 1939 року, радянська окупаційна влада створила новий театральний колектив. Але є свідчення, що 29 січня 1944 року у тоді ще Станиславові відзначали 80-ліття театру виставою "Наталка Полтавка". Про це писала навіть щоденна газета "Львівські вісті".

"В історії театру є чимало білих плям.

За версією 1939 року ми б мали святкувати цьогоріч в неділю 85 ювілей. Але скажу вам чесно, що дуже довго мене мучила думка, що от в Галичині, у Станиславові загалом до 1939 року не було театру? А "совіти" принесли нам культуру, освіту й театр? На жаль, мала статися така біда, яку зараз переживає наша нація. Щоби після повномасштабного вторгнення відбулося в голові й зрозуміти, що ця дата є часом окупації нас та колонізації.

У процесі цього "святкування" ювілею ми вирішили діяти по-іншому: не хотілося робити концертів під час війни. Натомість ми відсвяткуємо прем'єрою "Наталки Полтавки", адже це знаковий твір для українського театру — перша п'єса, драматургічний твір сучасною української мовою.

Саме за "Наталкою Полтавкою" у 1882 році відбулася прем'єра тоді у Єлизаветграді, тепер Кропивницький, де трупа наших корифеїв зіграли її. Від тієї вистави й рахують початок українського професійного театру.

Тому в процесі ми почали роботу над буклетом, адже нема якогось систематизованого дослідження про історію нашого театру. Коли ми почали готувати роботу над ним, щоби випустити до ювілею, то познаходили дуже багато фактів. Виходить так, що нам точно не 85 років і про це є багато свідчень. Є конкретна історія, що ми можемо вести початок нашого театру з 1911 року.

Про це будемо вже говорити детальніше на панельній дискусії", — каже генеральний директор Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.

Як вказують, на заході за участю театрознавців й усіх зацікавлених обговорять справжню історію театру.

"Треба досліджувати, що було з театром. Є свідчення, що в тридцятих роках минулого століття театр Тобілевичів у Станиславові став "чоловим театром Галичини".

Після окупації 1939 року, "совіти" познищували всіх і створили цей драматичний театр у Станиславові. До цього на теренах нашої області діяло 14 професійних труп.

Тому я б казав, що з 1939 це був театр в окупації, а з 1992 року та до сьогодення — у незалежній Україні.

На дискусії буде професорка Ганна Веселовська з Києва, театрознавиця Яна Партола з Харкова, театрознавець Роман Лаврентій з ЛНУ та інші фахівці, щоб досліджувати історію", — каже Ростислав Держипільський.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2824
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20966
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1923
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1308 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2331
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3996

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

634

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2105

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

784

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1378
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

53
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

438
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

967
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

55
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

710
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

709
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8151
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

720 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

847
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2128 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

795