Декілька разів вдарив в обличчя. Єпископа Івано-Франківського УПЦ МП Никиту побили

Ввечері 10 квітня у Чернівцях чоловік побив єпископа Івано-Франківського та Коломийського Никиту (Сторожука) УПЦ (донедавна Московського патріархату).

Як пише ВВС Україна, нападів на єпископів та побиття просто у центрі міст в Україні за останні десятиліття не траплялось, передає Фіртка.

На відео, які опублікували місцеві ЗМІ, видно, як чоловік зупиняється, виходить з машини та кілька разів б'є в обличчя єпископа, а також хлопців, які намагаються за нього заступитись. Нападник спілкувався російською мовою.

Нападник на камеру розповідає, що причиною нападу був скандал наприкінці 2022 року.

Тоді низка видань з посиланням на джерела в СБУ оприлюднили фото після обшуку в Чернівецькій єпархії УПЦ. На них був 17-літній хлопець у приміщенні єпархії у спідній білизні. Також у тому ж приміщенні, за даними ЗМІ, які посилались на джерела в СБУ, був і тоді ще секретар єпархії Никита.

Фотографій Никити та хлопця разом не було, проте ЗМІ, вказували, що вони могли бути разом.

Сам Никита тоді заперечив будь-які звинувачення і натяки на те, що між ним та хлопцем були якісь стосунки.

Він також подав до суду на видання "Лівий берег", яке першим оприлюднило інформацію щодо нього після обшуків та виклало фотографії з обшуку. Він назвав цю публікацію наклепом.

Никита стверджує, що оперативники СБУ увірвались в приміщення, вивели всіх з кімнат, приставили до стіни, роздягнули й фотографували.

"О 7-й ранку представники СБУ виламали двері, криками та погрозами вивели кожного співробітника єпархії зі своїх кімнат, примусили роздягнутись і покласти руки на стіну.

Я очікував, що мають застрелити. А вони лишень нас фоткали зі спини", — повідомив він.

Сама Служба безпеки офіційно жодної інформації про Никиту не оприлюднювала

Жодних скарг на Никиту від батьків чи інших осіб щодо тієї ситуації не було, архімандриту Никиті не висунули жодних звинувачень, а наприкінці року його висвятили у єпископи — він очолив Івано-Франківську кафедру.


Що сталось?


Речниця поліції Чернівецької області Кароліна Маришева у розмові з ВВС Україна розповіла про хід інциденту з побиттям, який розслідує поліція.

За її словами, ввечері 10 квітня до поліції надійшло звернення від 42-річного чоловіка (єпископа Никити) щодо нападу на нього. Це сталось на вулиці Сагайдачній у Чернівцях близько 22:35. Водій вийшов з автомобіля, почав ображати єпископа, та бити його по обличчю.

Слідчі почали розслідування справи за частиною першою статті 296 КК — "хуліганство". Поліція ще з'ясовує усі обставини конфлікту, але "мови про розпалювання релігійної ворожнечі наразі немає".

За даними поліції, нападнику 28 років, він мешканець Чернівців. Там не мають інформації, що нападник нібито був військовим, як пишуть деякі ЗМІ.

Інформації щодо постраждалих людей, які супроводжували єпископа, поліція не має.

Також поліція офіційно повідомила, що не має інформації щодо стану алкогольного сп'яніння учасників конфлікту. Адже і нападник, і жертва від проходження медичного обстеження відмовились. Змусити їх це зробити поліція не могла.

Єпископ Никита під час розмови з ВВС Україна прямував до лікарні засвідчити побиття.

За його словами, у машині нападника була дружина чи його подруга, яка вийшла і казала своєму супутнику не робити дурниць.

"Я тому чоловікові не сподобався. Він чув раніше "рекламу" про мене від СБУ, казав про ту історію нібито я педофіл, кричав про хлопців, які йшли зі мною, що він про них думає", — згадує Никита.

Він розповів, що вже понад тиждень кожен вечір з 21 до 23 години ходить цими вулицями та проводить своєрідне патрулювання.

"Там з'являються біля храмів незрозумілі люди. Тому ми проводили ось таке специфічне чергування.

Вчора я пішов з такою самою метою з трьома неповнолітніми хлопцями. Вони з Івано-Франківська, мами вже приїхали розбиратись, бо хлопці в поліції зараз.

Коли ми проходили по вулиці Сагайдачного, зупинилась "Мазда", чоловік відкрив вікно і почав вигукувати непристойні фрази.

А потім вийшов і дав мені два рази в обличчя. Ось і все. Звісно, на ці патрулювання я ходжу тверезим, як я можу це робити неадекватним", — запевнив ВВС Україна Никита.

Він додав, що поліція у тій ситуації працювали дуже достойно і об'єктивно.

Свою версію подій вже опублікувала Чернівецька єпархія УПЦ. За їхніми даними, напад стався на вулиці Сагайдачній біля входу до Миколаївського храму УПЦ.

"Червона мазда 2013 року (номера зафіксовані) спочатку повільно проїхала повз єпископа Никиту, який повертався до єпархіального управління з двома іподияконами, а потім повернулася назад. Зловмисник впізнав єпископа.

Машина зупинилася, з неї вийшов чоловік спортивної статури, який завдав спочатку удар кулаком по обличчю єпископа Никити", — вказують в УПЦ.

За їхньою версією, потім чоловік завдав удару іподиякону, чий батько — воїн ЗСУ та служить на передовій. У поліції кажуть, що ніхто, крім єпископа, заяву про побиття не надавав.

Наприкінці березня у Івано-Франківську стались сутички, внаслідок яких останній храм міста, який підпорядковувався УПЦ МП, перейшов до Православної церкви України.

Саме там перебував новопризначений єпископ Івано-Франківський Никита. Місцеві активісти та представники громади ПЦУ після протистояння опинились у храмі. При цьому обидві сторони кажуть про застосування сили та сльозогінного газу іншою стороною. Внаслідок бійки секретар єпархії УПЦ отримав тілесні ушкодження.

Місцеві активісти та громада ПЦУ стверджувала, що мали всі документи для користування храмом і навіть пропонувала представникам УПЦ спільне користування. Натомість в УПЦ МП заявили про силове захоплення храму людьми, які не мали до цієї парафії жодного стосунку.

Події в Івано-Франківську були одними з перших у цілій низці подібних ситуації навколо протистояння громад УПЦ, активістів та громад ПЦУ.


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1311
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2039
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1317
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1303

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1622

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24235
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

484
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2645
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

586
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

551
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1355 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512