Де закінчується націоналізм і починається маразм?

 

Десять років тому Дмитро Гнатович Видрін у одній зі статей розмірковував про відносність поняття "націоналізм". "Де в Україні найбільші націоналістичні настрої? На Заході України. А де найбільш проросійські? На Сході. Між тим найбільша концентрація російського капіталу в Україні – в Івано-Франківській області, а найнижча, майже нульова – в Донецькій".

Ці слова відомий політолог сказав незадовго до президентської кампанії 2004 року.

Минулого року я розмовляв з одним російським політиком. "Ми зробили велику помилку, двадцять років підряд вкладаючи гроші в Крим та Східну Україну. Ми думали виростити політичні сили, здатні перемагати на виборах. Між тим ці гроші відверто розкрадалися. Тепер у нас є розуміння того, що вкладати гроші потрібно в Галичину, Волинь, Закарпаття. Ми маємо відроджувати традиції москвофільства і отримаємо результат значно швидше, ніж на Сході. І значно меншим коштом".

Здається, він не помилявся. Так само, як не помилявся один з найбільш цінованих мною інтелектуалів – Дмитро Видрін.

Вчорашнє голосування Івано-Франківської обласної ради, на якому було провалено голосування по проекту угоди про розподіл вуглеводнів, яка передбачала видобуток сланцевого газу на території області компанією "Шеврон" та українським приватним підприємством "Надра-Олеська", є доволі показовим. Не допомогло навіть те, що "Шеврон" пропонував залишати у бюджеті області 10% коштів, отриманих від видобутку газу. Не допомогли аргументи міністра палива і енергетики, Едуарда Ставицького. Високе представництво краю підкарпатців, бойків і гуцулів вирішило, що їм то не потрібно. Бо шкодить екології.

Те, на чому неодноразово акцентували увагу фахівці, а саме фейковість, штучність аргументів противників видобутку сланцевого газу (включно з нашумілим документальним фільмом Джоша Фокса "Газова країна", який навіть намагалися у 2010 році номінувати на здобуття "Оскара"), не має якогось серйозного впливу на позицію депутатів Івано-Франківської обласної ради. Питання енергетичної самодостатності та енергетичної безпеки України їх також не обходить. Набагато простіше клястися в любові до України, носити вишиванку і час від часу співати повстанські і стрілецькі пісні на храмовий празник, ніж думати стратегічно. А також лаяти Росію за те, що вона не дає нам дешевий газ.

Ось вам – потенційні можливості. Використовуйте! "Та нє... А воно нам треба? Воно ж зіпсує нам екологію!", – кажуть поважні вуйки із трьома пальцями в лацканах. І це говорять депутати обласної ради, на території якої розташовані Делятин з його підвищеним рівнем радіації та Калуш – зона підвищеної екологічної небезпеки? Це говорять люди, яких абсолютно влаштовує нинішній стан Надвірнянського НПЗ (простоює – і нехай)? Це говорять депутати, у яких на території області – чи не найгірший в Україні стан доріг, а рівень соціального забезпечення населення залишає бажати кращого? Ось вам пропонують реальні гроші за справу, яка принесе користь Україні в цілому. "Та нє... не треба нам ті гроші", – поважно розмірковують вуйки, подумки складаючи три пальці на партійному значку у відому комбінацію.

Позиція "Свободи" у даному питанні нагадує мені позицію одеських екологів у інших важливих проектах. Ви помітили: як тільки з'являється важливий і амбітний проект, в Україні одразу ж з'являються захисники екології? Коли в середині 90-х планувалося будівництво нафтотерміналу в Південному біля Одеси – як складової проекту "Одеса-Броди" – одеські екологи намагалися заблокувати будівництво під приводом загрози для екваторії Чорного моря. Було згаяно кілька дорогоцінних років на перевірки та експертизи. У пресі недвозначно натякали, що екологи діяли у тісній співпраці з певними енергетичними колами в Росії, які намагалися не допустити будівництва нафтопроводу. Потім – на початку 2000-х – ті ж самі екологи виступали проти дітища Георгія Кірпи, каналу в гирлі Дунаю. Вони стверджували, що канал нашкодить унікальній екосистемі гирла Дунаю. Дивним чином їх позиція солідаризувалася з позицією румунської сторони, яка всіляко противилася будові. Сьогодні методику одеських екологів перехопила франківська "Свобода".

Думаю, сланцевий газ стане найбільш незручною темою для "Свободи" на найближчу перспективу, а Олегові Тягибоку під час численних ток-шоу неодноразово закидатимуть питання: чому щодо сланцевого газу його політична сила солідаризується з позицією "Газпрому".

...Буквально наступного ж дня у інформпросторі з'явилося повідомлення про те, що не зважаючи на рішення Івано-Франківської обласної ради питання видобутку сланцевого газу в регіоні може бути вирішене Верховною Радою. І – переконаний – буде вирішено.

Лише з одним "але": 10% від прибутків, які пропонувалися фірмою "Шеврон" франківцям на їх потреби (а це у перспективі – сума, про яку можуть мріяти Київ та Донбас) піде не у обласний бюджет, а у державний.

Зате ж показали свою міць і можливості! За принципом "Сила є – розуму не треба!"

З таким "націоналізмом" галичан Росія взагалі може забути про відвічне питання: "Як нам облаштувати Україну?". Всьо буде чьотко, можна не сумніватися.

 

Кость Бондаренко,

Історик та політолог,

голова правління Інституту української політики

УП


22.08.2013 Кость Бондаренко 1391 13
Коментарі (13)

Вуйна 2013.08.22, 11:32
"Мі тєбя нє любім", но ти маєш рацію на 300%, такі ми є.
Сергій Чирва 2013.08.22, 21:25
Автору , перед тим як відробляти оті 30, треба було хоч би вивчити матеріал з першоджерел.А того віш поверхневого знання він лоханувся, як і Ляшко.Це їм не вилами махати та півнів розводити... Всім небайдужим http://www.orada.if.ua/index.php?id=647
ГАЗПРОМ 2013.08.22, 22:11
ПРАВИЛЬНО ГУТАРИТЕ, ТОВАРИЩ ЧИРВА! ЗАЧЕМ ВАМ ЭТОТ СЛАНЦЕВЫЙ ГАЗ НА УКРАИНЕ? ОН НАМ ЕЩЕ ПРИГОДИТСЯ, КОГДА УКРАИНА СТАНЕТ МАЛОРОССИЙСКОЙ ГУБЕРНИЕЙ В СОСТАВЕ ВЕЛИКОЙ РОССИИ! РУССКИЙ МИР НЕПОБЕДИМ! УЖЕ НЕМНОГО ОСТАЛОСЬ ЖДАТЬ, ТОВАРИЩ ЧИРВА! ЗАРПЛАТУ З АВГУСТ КАКА ОБЫЧНО - ВОЗЬМЕТЕ В ТУМ-БОЧ-КЕ.
Анонімус 2013.08.22, 23:07
Дурні гуцули не зрозуміли, що можливість для "Сім'ї" продати американцям на півстоліття (а далі - і не треба) природні запаси України з імунітетом проти українського суду, без гарантій екології і навіть контролю за складом реагентів, без зобов'язань щодо обласного бюджету, без гарантії реалізації хоча б частини газу українським споживачам - це і є шлях до омріяного благоденствія. І найгірші дороги в Україні - це чомусь вина місцевої влади, а не Укравтодору і центрального бюджету. Не слухаєтесь, голосуєте чорт зна за кого - хрін вам, а не частку з ваших податків.
клим 2013.08.23, 08:11
фото автора може змінити- найти де він на четвереньках стоїть і щось лиже-
Хитрий дід 2013.08.23, 13:47
Екологія -- головне! В Конституції вказано, що найбільша цінність в Україні -- це людина, а не чиїсь газові інтереси. Тож не нищіть людей!Нам тут жити, а не проплаченим політикам. нехай Кость з сім'єю хоч на скважині живе, а галичани самі дадуть собі раду, без київськиї доброзичливців.
Угу 2013.08.23, 14:56
Ну а про автора можна написати схожу статтю з назвою - "Де закінчується маразм і починається продажність".
ГАЗПРОМ 2013.08.23, 15:10
ДАААААА!!! ПРАВИЛЬНО ТОВАРИШИ! КАКАЯ В ЖОПУ ВАМ НЕЗАВИСИМОСТЬ?!? ЕКОЛОГИЯ ПРЕВИШЕ ВСЕГО! А С ГАЗОМ НАШИМ ПОТАМ РАЗБЕРЕМСЯ! ПРАВИЛЬНО - Е-КО-ЛО-ГИ-Я!!!!! ВСЕМ ГОВОРИТЕ, ЧТО АМЕРИКОСИ ХОТЯТ ОТРАВИТЬ ВАШУ ВОДУ! ТОЛЬКО В СОСТАВЕ ВЕЛИКОЙ РОССИИ ВАША МАЛОРОССИЙСКАЯ ГУБЕРНИЯ БУДЕТ СЧАСТЛИВОЙ!!!
гість 2013.08.23, 20:24
Троль Газпром готовий спалити власну хату, аби лиш насолити Москві.
LM 2013.08.23, 20:17
Молодці Свободівці! Навіть якщо є мала ймовірність забруднення води, виклик землетрусів! Навіщо це нам? А кричать ті які уже бабельце на наших бідах рахували!
Хитрий дід 2013.08.23, 20:27
А що, альтернативі немає? Ось у Старих Богородчанах сонячні батареї повністю забезпечують потреби в енергії.
Еколог 2013.08.23, 21:40
Так, сланцевий газ не пускати, Калуш закрити, Надвірну тоже, Долинське НГВУ - закрити, бо можуть бути виливи нафти, ще закрити Бурштинську ТЕС, бо викиди........... ВСЕ закрити, а гроші нам хай з Києва шлють!
Гость 2013.08.25, 22:45
Чирва дал ссылку. почитайте. Речь идет не о запрете добычи газа,а о принципах распределения.На 50 лет государство Украина отказывается от своих земель в пользу Шеврон. Я терпеть не могу Свободу вместе с её лидером-проктологом но решение облрады считаю полностью оправданным. А этот "кость" действительно проплаченный Москвой "незалежны обозреватель" - козел.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2484
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1579 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3659
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5430
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1680
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2079

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

192

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

400

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

884
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

477
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

773
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2470 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

507
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

871
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4920
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

738
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

656
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

587
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

403
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

729
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

888 2