Поки міська влада в Івано-Франківську розмірковує над урегулюванням забудови на території садового товариства біля міського озера, в цій рекреаційній зоні виростає палацик, схожий на відпочинково-готельний комплекс.
На території садових товариств на околицях Івано-Франківська невдовзі можуть розростися котеджні містечка. Управління архітектури та містобудування уже розробило проекти детальних планів території, які передбачають зміну цільового призначення з садівництва під садибну житлову забудову. Таких проектів є декілька - на території садових товариств "За мир", "Хриплин", "Бистриця", в урочищі "Вилки".
Для їх погодження з власниками дачних ділянок проводяться громадські слухання, зокрема, на початку травня таке зібрання відбулося з ініціативи голови садового товариства "Хриплин" - тут планується збудувати 16 будиночків, в яких зможуть проживати сім десятків осіб. А на території садового товариства "За мир", яке розташоване між вулицями Набережною, Ленкавського та міським озером, проектанти запланували аж 610 півтора-двоповерхових будиночків для двох з половиною тисяч мешканців - цілий мікрорайон.
Як відомо, наприкінці минулого року на громадських слуханнях щодо детального плану території садибної забудови садового товариства "За мир" (див. "ГК" №52 (331) від 29 грудня 2011 р. - авт.) більшість власників земельних ділянок, які були присутні на зборах, висловилися категорично проти ідеї садибної забудови. Їхні аргументи прості - для прокладання комунікацій і облаштування місць спільного користування доведеться поступитися частиною своїх земельних ділянок. Навіть якщо землю у власників для цього будуть викуповувати, то за державною вартістю - 28 гривень за квадратний метр, в той час як за ринковими цінами дачні ділянки в межах міста коштують півтори тисячі доларів за сотку. Втрачати такі гроші, звичайно, ніхто не бажає.
"Нам також восени минулого року хотіли нав'язати зміну цільового призначення, - розповідала репортерові "ГК" голова садового товариства "Бистриця Надвірнянська" Уляна Баняс. - Але власники садових ділянок виступили проти цього, відтоді нас ніхто не чіпає".
Як зауважив у розмові з репортером "ГК" секретар земельної комісії Івано-Франківської міськради Микола Яцинович, такі нововведення повинні дисциплінувати людей. Мовляв, визначена поверховість будинків, розміри проїздів між ними, ширина вулиць - це все дозволить краще регулювати забудову таких територій. Інакше на території садових товариств на кількох скуплених суміжних ділянках може вирости навіть дев'ятиповерхівка.
Виявляється, розміри садових будинків чинним законодавством ніяк не обмежуються. Щоправда, відповідно до п. 3.48 ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень», загальна площа і поверховість садового будинку та господарських будівель на ділянці встановлюються статутом садівницького товариства чи кооперативу за погодженням з місцевими органами архітектури та містобудування.
Зрештою, приклади хаотичної забудови на території садових товариств - очевидні. Неподалік міського озера виростає чотириповерхова будівля, яка стримить над верхівками найвищих дерев. Кому належить ця новобудова, яка за обсягом нагадує не дачний будиночок, а радше готель, не знають навіть у мерії.
За словами головного архітектора міста Івано-Франківська Олега Гаркота, йому невідомо, хто й на яких підставах будується в рекреаційній зоні, начхавши на детальний план території. З цього приводу за дорученням міського голови управління архітектури і містобудування надіслало запит до держархбудконтролю. "ГК" сподівається повідомити своїх читачів про відповідь контролерів за забудовою.
Богдан СКАВРОН,