Covid-19: впевненість у китайських вакцинах зазнала краху, проте жодна країна не скасувала своє замовлення

Співробітники працюють на виробничій лінії CoronaVac, вакцини Sinovac Biotech проти коронавірусу Covid-19 у біомедичному виробничому центрі Бутантан в Сан-Паулу, Бразилія, 14 січня 2021 року. 

Програми масової вакцинації з використанням китайської вакцини проти коронавірусу тривають по всій Індонезії та Туреччині, де десятки мільйонів людей, як очікується, отримають дози CoronaVac, зробленої пекінською компанією Sinovac.

У середу президент Індонезії Джоко Відодо показав, як він отримав першу у країні дозу CoronaVac, після того, як уряд дозволив її для екстреного використання. У четвер президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що також вакцинувався.

Кампанія відбувається, попри зростаючу кількість питань щодо ефективності вакцини, яка, як виявилося минулого тижня має коефіцієнт ефективності лише 50,38% на останніх стадіях випробувань у Бразилії - це значно нижче, ніж показали попередні результати.

Цей показник лише ледве перевищує поріг ефективності в 50%, встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, і набагато нижчий за 78%, про які раніше повідомляли в Китаї на початку цього місяця. Очевидна розбіжність призвела до занепокоєння деяких науковців та похитнула міжнародну довіру до вакцин китайського виробництва. 

"Оскільки багато країн планують замовляти або вже замовляли вакцини Sinovac, це може підірвати готовність людей приймати їх, тому що люди можуть сумніватися у корисності вакцин", - сказав Янчжун Хуанг, старший науковий співробітник відділу глобального здоров'я в США Ради з міжнародних відносин та експерт з китайської системи охорони здоров'я. "Це може бути потенційним каменем спотикання".

Бразильські результати свідчать про те, що CoronaVac є набагато менш ефективною, ніж вакцини, розроблені Pfizer-BioNTech та Moderna, які мають ефективність близько 95%. Росія заявляє, що її вакцина Sputnik V має ефективність 91%, тоді як британська вакцина, розроблена Оксфордським університетом та AstraZeneca, має середню ефективність 70%.

Вакцина Sinovac має нижчий рівень ефективності, ніж її вітчизняний китайський конкурент, розроблений державною компанією Sinopharm, яка, за його словами, має 79,34% ефективності.


Вакцини Sinovac та Sinopharm розглядаються як потенційно доступні та легко розподіляються між кандидатами. На відміну від вакцин Pfizer-BioNTech та Moderna, китайські препарати не вимагають дорогого зберігання в холоді.

Sinovac має угоди щонайменше з шістьма урядами, і планується забезпечити 46 мільйонів доз вакцини CoronaVac Бразилії, 50 мільйонів доз Туреччині та 7,5 мільйона доз Гонконгу. Він також поставить в Індонезію 40 мільйонів доз вакцин - концентрату вакцини перед тим, як його розділити на флакони - для місцевого виробництва. Таїланд замовив 2 мільйони доз CoronaVac і очікує отримати перші 200 000 доз у лютому, тоді як Філіппіни замовили 25 мільйонів доз, з яких перша партія також повинна надійти наступного місяця.

Однак після оприлюднення бразильських судових даних інші країни зараз переглядають потенційні плани. Міністр охорони здоров'я Сінгапуру заявив, що чиновники переглянуть вакцину Sinovac перед будь-яким розповсюдженням для своїх громадян. Сінгапур не затвердив вакцину, але має угоду про закупівлю з компанією. Міністр охорони здоров'я Ган Кім Йонг заявив, що вакцина повинна пройти процедуру регулювання та дозволу Сінгапурського управління охорони здоров'я, повідомляє Straits Times.

Малайзія також заявила, що буде вимагати більше даних у Sinovac, перш ніж затверджувати та купувати запаси, повідомляє Reuters. У той час як у Гонконгу, який підписав угоду з Sinovac, старший медичний радник заявив, що експертна група розгляне кожну вакцину на основі клінічних випробувань даних.

Попри те, що у неділю бразильський експерт з охорони здоров'я Anvisa проголосував за затвердження дозволу на екстрене використання вакцини CoronaVac від Sinovac, він заявив, що не має доступу до важливих даних про вакцину в ході дослідження третьої фази, тривалість захисту, який вона передбачає та її вплив на людей похилого віку та інших специфічних груп, таких як люди з супутніми захворюваннями. За повідомленням міністерства охорони здоров'я, національна програма вакцинації в Бразилії розпочнеться 20 січня.

І хоча досі уряди Таїланду та Філіппін публічно підтримували щеплення Sinovac, політики обох країн сумнівались у своїх планах розповсюдження. У відповідь на занепокоєння тайські регуляторні органи попросили Sinovac надати більш детальну інформацію про клінічні випробування. У середу компанія Sinovac захистила безпеку та ефективність вакцини.

"Ці результати клінічних випробувань третьої фази є достатніми, щоб довести, що безпека та ефективність вакцини CoronaVac є хорошими у всьому світі", - заявив голова компанії Інь Вейдун на пресконференції, повідомляє Reuters.


Різні показники ефективності

Частина плутанини щодо вакцини Sinovac полягала в різних рівнях ефективності та наданих даних.

Туреччина, яка затвердила вакцину Sinovac для екстреного використання у середу, повідомила про ефективність 91,25%, тоді як Індонезія - 65,3%. Тим часом дані з Бразилії показали ефективність 50,38% для тих, хто страждав на дуже легкі випадки захворювання на Covid-19. Але показник зріс до 78% для легких та важких випадків.

"Важко інтерпретувати всю цю інформацію, не бачачи повних наборів даних. Це висвітлює проблему видачі даних за допомогою пресрелізу, а не публікації в рецензованому журналі", - йдеться в заяві Лоуренс Янг, вірусолога та професора молекулярної онкології в університеті Уорвіка.

Вчений також наголошує на різних підходах до вимог щодо затвердження зі сторони законодавства.

Існує кілька причин, чому одне дослідження може дати інший рівень ефективності, ніж інше, включаючи те, як їх проводили, або те, що вакцина може бути більш-менш ефективною в різних вікових групах або різних групах населення, вважають експерти.

Представник Sinovac сказав CNN, що розбіжність у результатах ефективності пов'язана з різною ситуацією в країнах, де проводились клінічні випробування.

"Результати отримані від різних груп населення, в різних місцях з різним рівнем захворюваності, і тому вони охоплюють відносно великий діапазон", - сказав представник.  

Але серед величезної кількості нової інформації про вакцини, яка виходить щодня, аналітики кажуть, що існує ризик, що люди можуть заплутатися і втратити довіру.

"Існує небезпека, коли люди неправильно розуміють науку", - сказала доктор Ніккі Тернер, директор консультативного центру з питань імунізації в Оклендському університеті в Новій Зеландії. "Тут є дійсно важливий момент про намагання ефективно передавати науку, яка стоїть за цими вакцинами. Особливо, коли справи рухаються дуже швидко".

І ефективність не обов’язково може означати, наскільки ефективною виявляється вакцина.

"Після того, як вакцина перейде від клінічних випробувань до спільноти, вам слід широко подумати про всі різні аспекти того, що змушує вакцину працювати", - сказав Тернер. "Деякі вакцини можуть бути ефективнішими проти зменшення хвороби, деякі вакцини можуть бути ефективнішими для зменшення передачі, тому це залежить від вашої мети".  


Йти туди, де це найбільше потрібно

Занепокоєння з приводу того, що одна країна покладається на одну вакцину з нижчим рівнем ефективності, полягає в тому, що вона не обов'язково може створити необхідний колективний імунітет серед населення.

Ця дискусія відбулася в Австралії цього тижня, де деякі вчені пропонують затримку масових щеплень. Австралія забезпечила 54 мільйони доз вакцини Оксфордського університету AstraZeneca, плануючи розпочати її випуск пізніше цього року. Однак деякі вчені - в тому числі президент Австралійського та Новозеландського товариства імунології - стверджують, що вакцина не забезпечить колективний імунітет, і розповсюдження треба припинити, посилаючись на низький рівень ефективності у порівнянні з вакцинами американського виробництва. 

Головний медичний працівник Австралії Пол Келлі намагався усунути такі занепокоєння, сказавши, що "AstraZeneca є, за нашими даними, безпечною та ефективною вакциною", додавши, що надходить більше даних.

Експерти стверджують, що хоча наукове обговорення нових даних є хорошою справою, воно не повинно зменшувати той факт, що всі вакцини, затверджені в країнах світу, продемонстрували свою безпеку та ефективність у зупинці смертей.

За даними Університету Джона Хопкінса, Австралія зафіксувала менш як 30 000 випадків захворювання на Covid-19 та менш як 1000 смертей.

Кілька інших країн Азійсько-тихоокеанського регіону, які досягли подібного успіху в боротьбі з пандемією, мають угоди про закупівлю вакцин, але, схоже, вони чекають додаткових даних і дізнаються, що відбувається під час масового розповсюдження вакцин у країнах, які зазнали більшої шкоди, перш ніж прищепити власних громадян.   

Нову Зеландію визнали глобальною моделлю того, як впоратися зі спалахом - з 18 листопада у країні не зафіксували жодного випадку інфікування.

У країні не було затверджено жодної вакцини, хоча вона уклала угоди з кількома розробниками вакцин для отримання доступу як тільки місцеві регулятори дадуть зелене світло.

Тернер з Оклендського університету вважає, що очікування та оцінка нових даних про безпеку та ефективність вакцин означатимуть, що населення зможе мати більшу довіру до вакцин.

"У всьому світі нервують з приводу нових вакцин, нових технологій вакцин. Чи безпечні вони? Чи ефективні вони? Отже, якщо нам не доведеться поспішати з надзвичайними рішеннями з попередніми даними, то ми маємо можливість чекати ще кілька місяців і отримати повні дані про ефективність та безпеку цих вакцин ", - сказала вона.

Однак занадто довге очікування може загрожувати черговим спалахом - особливо з огляду на нові, потенційно більш трансмісивні варіанти.

"Це є рівновагою між введенням вакцин у країну, щоб відновити економіку і спробою запобігти потраплянню хвороби в нашу країну, проти того, щоб мчати вперед і втрачати довіру громади", - сказав Тернер.

Джеймі Тріккас, професор медичної мікробіології в Школі медичних наук Університету Сіднея, сказав, що з урахуванням пандемії, яка все ще вирує, необхідно враховувати кілька вакцин від декількох постачальників - і важливо використовувати їх усі.

"Головне, чого ми прагнемо - це зупинити смерті. Якщо ви вакцинуєте стільки, скільки зможете, ви знаєте, що вакцина може не врятує всіх людей від зараження, але вона зупинить серйозні інфекції, госпіталізації та смерть ", - сказав він.

"Час не на нашому боці. Ми потрапили в ситуацію, коли в нас більше смертей та випадків захворювань на день, ніж будь-коли. Пора співпрацювати та вивезти всі вакцини якомога швидше, поки вони ефективні".

за матеріалами CNN 


18.01.2021 871
12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1304
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2090 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2782
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3673
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5176
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4529 1

Війна стала поштовхом для пришвидшення трансформації в газорозподільній галузі. З початку бойових дій Прикарпаття прихистило близько 140 тисяч людей.  Вони тимчасово оселились в містах і селах Івано-Франківської області, тож стали споживачами газу. Тому перед АТ «Івано-Франківськгаз» постало завдання забезпечити стабільний розподіл газу більшій кількості споживачів. І газовики виявились готовими до такого технологічного виклику.

143

На сайті "Відкритий ліс" 15.04.2022 року опублікована стаття Деокупація Прикарпаття від корупціонерів. У статті я вказував, що в Івано-Франківській області всупереч вимогам чинного законодавства (платності за користування мисливськими угіддями - ст. 24 ЗУ

59

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4703

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6583
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

413 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3223
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5495
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1373
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

1906 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2604
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4196
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

1900
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2574
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4504
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4546 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6217 1