Covid-19: впевненість у китайських вакцинах зазнала краху, проте жодна країна не скасувала своє замовлення

Співробітники працюють на виробничій лінії CoronaVac, вакцини Sinovac Biotech проти коронавірусу Covid-19 у біомедичному виробничому центрі Бутантан в Сан-Паулу, Бразилія, 14 січня 2021 року. 

Програми масової вакцинації з використанням китайської вакцини проти коронавірусу тривають по всій Індонезії та Туреччині, де десятки мільйонів людей, як очікується, отримають дози CoronaVac, зробленої пекінською компанією Sinovac.

У середу президент Індонезії Джоко Відодо показав, як він отримав першу у країні дозу CoronaVac, після того, як уряд дозволив її для екстреного використання. У четвер президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що також вакцинувався.

Кампанія відбувається, попри зростаючу кількість питань щодо ефективності вакцини, яка, як виявилося минулого тижня має коефіцієнт ефективності лише 50,38% на останніх стадіях випробувань у Бразилії - це значно нижче, ніж показали попередні результати.

Цей показник лише ледве перевищує поріг ефективності в 50%, встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, і набагато нижчий за 78%, про які раніше повідомляли в Китаї на початку цього місяця. Очевидна розбіжність призвела до занепокоєння деяких науковців та похитнула міжнародну довіру до вакцин китайського виробництва. 

"Оскільки багато країн планують замовляти або вже замовляли вакцини Sinovac, це може підірвати готовність людей приймати їх, тому що люди можуть сумніватися у корисності вакцин", - сказав Янчжун Хуанг, старший науковий співробітник відділу глобального здоров'я в США Ради з міжнародних відносин та експерт з китайської системи охорони здоров'я. "Це може бути потенційним каменем спотикання".

Бразильські результати свідчать про те, що CoronaVac є набагато менш ефективною, ніж вакцини, розроблені Pfizer-BioNTech та Moderna, які мають ефективність близько 95%. Росія заявляє, що її вакцина Sputnik V має ефективність 91%, тоді як британська вакцина, розроблена Оксфордським університетом та AstraZeneca, має середню ефективність 70%.

Вакцина Sinovac має нижчий рівень ефективності, ніж її вітчизняний китайський конкурент, розроблений державною компанією Sinopharm, яка, за його словами, має 79,34% ефективності.


Вакцини Sinovac та Sinopharm розглядаються як потенційно доступні та легко розподіляються між кандидатами. На відміну від вакцин Pfizer-BioNTech та Moderna, китайські препарати не вимагають дорогого зберігання в холоді.

Sinovac має угоди щонайменше з шістьма урядами, і планується забезпечити 46 мільйонів доз вакцини CoronaVac Бразилії, 50 мільйонів доз Туреччині та 7,5 мільйона доз Гонконгу. Він також поставить в Індонезію 40 мільйонів доз вакцин - концентрату вакцини перед тим, як його розділити на флакони - для місцевого виробництва. Таїланд замовив 2 мільйони доз CoronaVac і очікує отримати перші 200 000 доз у лютому, тоді як Філіппіни замовили 25 мільйонів доз, з яких перша партія також повинна надійти наступного місяця.

Однак після оприлюднення бразильських судових даних інші країни зараз переглядають потенційні плани. Міністр охорони здоров'я Сінгапуру заявив, що чиновники переглянуть вакцину Sinovac перед будь-яким розповсюдженням для своїх громадян. Сінгапур не затвердив вакцину, але має угоду про закупівлю з компанією. Міністр охорони здоров'я Ган Кім Йонг заявив, що вакцина повинна пройти процедуру регулювання та дозволу Сінгапурського управління охорони здоров'я, повідомляє Straits Times.

Малайзія також заявила, що буде вимагати більше даних у Sinovac, перш ніж затверджувати та купувати запаси, повідомляє Reuters. У той час як у Гонконгу, який підписав угоду з Sinovac, старший медичний радник заявив, що експертна група розгляне кожну вакцину на основі клінічних випробувань даних.

Попри те, що у неділю бразильський експерт з охорони здоров'я Anvisa проголосував за затвердження дозволу на екстрене використання вакцини CoronaVac від Sinovac, він заявив, що не має доступу до важливих даних про вакцину в ході дослідження третьої фази, тривалість захисту, який вона передбачає та її вплив на людей похилого віку та інших специфічних груп, таких як люди з супутніми захворюваннями. За повідомленням міністерства охорони здоров'я, національна програма вакцинації в Бразилії розпочнеться 20 січня.

І хоча досі уряди Таїланду та Філіппін публічно підтримували щеплення Sinovac, політики обох країн сумнівались у своїх планах розповсюдження. У відповідь на занепокоєння тайські регуляторні органи попросили Sinovac надати більш детальну інформацію про клінічні випробування. У середу компанія Sinovac захистила безпеку та ефективність вакцини.

"Ці результати клінічних випробувань третьої фази є достатніми, щоб довести, що безпека та ефективність вакцини CoronaVac є хорошими у всьому світі", - заявив голова компанії Інь Вейдун на пресконференції, повідомляє Reuters.


Різні показники ефективності

Частина плутанини щодо вакцини Sinovac полягала в різних рівнях ефективності та наданих даних.

Туреччина, яка затвердила вакцину Sinovac для екстреного використання у середу, повідомила про ефективність 91,25%, тоді як Індонезія - 65,3%. Тим часом дані з Бразилії показали ефективність 50,38% для тих, хто страждав на дуже легкі випадки захворювання на Covid-19. Але показник зріс до 78% для легких та важких випадків.

"Важко інтерпретувати всю цю інформацію, не бачачи повних наборів даних. Це висвітлює проблему видачі даних за допомогою пресрелізу, а не публікації в рецензованому журналі", - йдеться в заяві Лоуренс Янг, вірусолога та професора молекулярної онкології в університеті Уорвіка.

Вчений також наголошує на різних підходах до вимог щодо затвердження зі сторони законодавства.

Існує кілька причин, чому одне дослідження може дати інший рівень ефективності, ніж інше, включаючи те, як їх проводили, або те, що вакцина може бути більш-менш ефективною в різних вікових групах або різних групах населення, вважають експерти.

Представник Sinovac сказав CNN, що розбіжність у результатах ефективності пов'язана з різною ситуацією в країнах, де проводились клінічні випробування.

"Результати отримані від різних груп населення, в різних місцях з різним рівнем захворюваності, і тому вони охоплюють відносно великий діапазон", - сказав представник.  

Але серед величезної кількості нової інформації про вакцини, яка виходить щодня, аналітики кажуть, що існує ризик, що люди можуть заплутатися і втратити довіру.

"Існує небезпека, коли люди неправильно розуміють науку", - сказала доктор Ніккі Тернер, директор консультативного центру з питань імунізації в Оклендському університеті в Новій Зеландії. "Тут є дійсно важливий момент про намагання ефективно передавати науку, яка стоїть за цими вакцинами. Особливо, коли справи рухаються дуже швидко".

І ефективність не обов’язково може означати, наскільки ефективною виявляється вакцина.

"Після того, як вакцина перейде від клінічних випробувань до спільноти, вам слід широко подумати про всі різні аспекти того, що змушує вакцину працювати", - сказав Тернер. "Деякі вакцини можуть бути ефективнішими проти зменшення хвороби, деякі вакцини можуть бути ефективнішими для зменшення передачі, тому це залежить від вашої мети".  


Йти туди, де це найбільше потрібно

Занепокоєння з приводу того, що одна країна покладається на одну вакцину з нижчим рівнем ефективності, полягає в тому, що вона не обов'язково може створити необхідний колективний імунітет серед населення.

Ця дискусія відбулася в Австралії цього тижня, де деякі вчені пропонують затримку масових щеплень. Австралія забезпечила 54 мільйони доз вакцини Оксфордського університету AstraZeneca, плануючи розпочати її випуск пізніше цього року. Однак деякі вчені - в тому числі президент Австралійського та Новозеландського товариства імунології - стверджують, що вакцина не забезпечить колективний імунітет, і розповсюдження треба припинити, посилаючись на низький рівень ефективності у порівнянні з вакцинами американського виробництва. 

Головний медичний працівник Австралії Пол Келлі намагався усунути такі занепокоєння, сказавши, що "AstraZeneca є, за нашими даними, безпечною та ефективною вакциною", додавши, що надходить більше даних.

Експерти стверджують, що хоча наукове обговорення нових даних є хорошою справою, воно не повинно зменшувати той факт, що всі вакцини, затверджені в країнах світу, продемонстрували свою безпеку та ефективність у зупинці смертей.

За даними Університету Джона Хопкінса, Австралія зафіксувала менш як 30 000 випадків захворювання на Covid-19 та менш як 1000 смертей.

Кілька інших країн Азійсько-тихоокеанського регіону, які досягли подібного успіху в боротьбі з пандемією, мають угоди про закупівлю вакцин, але, схоже, вони чекають додаткових даних і дізнаються, що відбувається під час масового розповсюдження вакцин у країнах, які зазнали більшої шкоди, перш ніж прищепити власних громадян.   

Нову Зеландію визнали глобальною моделлю того, як впоратися зі спалахом - з 18 листопада у країні не зафіксували жодного випадку інфікування.

У країні не було затверджено жодної вакцини, хоча вона уклала угоди з кількома розробниками вакцин для отримання доступу як тільки місцеві регулятори дадуть зелене світло.

Тернер з Оклендського університету вважає, що очікування та оцінка нових даних про безпеку та ефективність вакцин означатимуть, що населення зможе мати більшу довіру до вакцин.

"У всьому світі нервують з приводу нових вакцин, нових технологій вакцин. Чи безпечні вони? Чи ефективні вони? Отже, якщо нам не доведеться поспішати з надзвичайними рішеннями з попередніми даними, то ми маємо можливість чекати ще кілька місяців і отримати повні дані про ефективність та безпеку цих вакцин ", - сказала вона.

Однак занадто довге очікування може загрожувати черговим спалахом - особливо з огляду на нові, потенційно більш трансмісивні варіанти.

"Це є рівновагою між введенням вакцин у країну, щоб відновити економіку і спробою запобігти потраплянню хвороби в нашу країну, проти того, щоб мчати вперед і втрачати довіру громади", - сказав Тернер.

Джеймі Тріккас, професор медичної мікробіології в Школі медичних наук Університету Сіднея, сказав, що з урахуванням пандемії, яка все ще вирує, необхідно враховувати кілька вакцин від декількох постачальників - і важливо використовувати їх усі.

"Головне, чого ми прагнемо - це зупинити смерті. Якщо ви вакцинуєте стільки, скільки зможете, ви знаєте, що вакцина може не врятує всіх людей від зараження, але вона зупинить серйозні інфекції, госпіталізації та смерть ", - сказав він.

"Час не на нашому боці. Ми потрапили в ситуацію, коли в нас більше смертей та випадків захворювань на день, ніж будь-коли. Пора співпрацювати та вивезти всі вакцини якомога швидше, поки вони ефективні".

за матеріалами CNN 


18.01.2021 983
26.11.2022
Тіна Любчик

Цьогоріч в рамках проєкту «Прикарпаття – регіон для релокації», який розпочався в Івано-Франківській області, організували серію круглих столів, тобто зустрічей, де підприємці релокованого бізнесу мали можливість познайомитися з підприємцями Прикарпаття.

706
19.11.2022
Уляна Мокринчук

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

928
18.11.2022

Фіртка поспілкувалася з Олегом Доскачем, директором з розвитку девелоперської компанії про те, чим «живе» ринок первинного житлового будівництва на заході України та Івано-Франківська, зокрема? З якими викликами стикнулася компанія і як їх вирішила? Як ефективно вести управління під час війни, економічної кризи та шаленої конкуренції?

1083
14.11.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка підготувала актуальну інформацію про пошуки зниклих безвісти в Україні та що не варто робити, щоб не нашкодити зниклому.

1380
10.11.2022
Тіна Любчик

Своєю історією поділився Василь Джердж, військовий, який служив у 75 батальйоні територіальної оборони, при цьому маючи громадянство росії та тимчасове посвідчення громадянина України.

2474 7
31.10.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поїхала на Косівщину, аби дізнатись тонкощі роботи ферми, рецепти екологічно чистих, натуральних сирів, на власні очі побачити кіз елітних порід та пройти справжню козячу терапію.

2842

Останні свої публічні виступи Урсула фон дер Ляєн символічно проводить в синьо-жовтому вбранні, або в сорочках з українською вишивкою. Її виступи в підтримку України викликають дуже хвилюючі емоції. Хотілося б ще раз їх пригадати...

1019

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

1937

Скільки вивісок на храмах не міняй, чи не проводь псевдосиноди для замилювання очей, все одно, зайшовши до храму і почувши, якою мовою моляться духовенство і віряни, починаєш розуміти, в якій церкві дійсно знаходишся і якому народу Церква належить.

1418

Зовсім скоро вітрини крамничок потроху будуть прикрашати стиглими гарбузами із зловісною усмішкою, де-не-де з’являться відьомські капелюшки з мітлами, і таким чином нам нагадають про прихід абсолютно чужого нашій культурі і народу свята - Гелловін.

2496
25.11.2022

Раціональне харчування – це харчування, що забезпечує зростання, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє поліпшенню його здоров’я і профілактиці захворювань.  

255
23.11.2022

Рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19 та гострих респіраторних захворювань та  грипу Фіртка дізнавалась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

414
18.11.2022

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

676
28.11.2022

У результаті огляду комплексу приміщень правоохоронці виявили проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу і мови та право України на державність.

129
20.11.2022

Сьогодні в Україні триває чимало дискусії з приводу, коли святкувати Різдво. Чимало громадян хотіли б перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

5616
14.11.2022

Парафія села Криворівня Івано-Франківської області вирішила перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

1019
06.11.2022

Найвищий рівень довіри до Церкви в західному регіоні (86%), у центральному регіоні їй довіряють 72%.    

1164
14.11.2022

Історія сюжету заснована на реальних подіях. Захід присвячений 80-річчю створення УПА.  

753
27.11.2022

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що поразка Росії у війні проти України матиме позитивні наслідки для всього світу.  

214
19.11.2022

Білий дім заявив, що тільки президент України Володимир Зеленський може прийняти рішення про початок мирних переговорів з Росією, відкинувши думку про те, що США тиснуть на Київ для переговорів.

624
14.11.2022

Міністерство закордонних справ України відреагувало на заяви Росії, яка "не сприймає попередніх умов щодо України.  

748
06.11.2022

Адміністрація президента США Джо Байдена приватно закликає українську владу заявити про свою готовність вести переговори з Росією.  

1062