Covid-19: що ми знаємо про нові штами вірусу, які постійно з’являються

Штам, який вперше зафіксували в бразильському районі Амазонки та підозрюють у виникненні збільшення захворюваності на COVID-19, виявили в Міннесоті. Те, що хвилює чиновників Південної Африки, з’являється у двох місцях у Південній Кароліні та буквально через кілька днів у штаті Мериленді.

Вчені не дивуються, коли коронавірус змінюється та розвивається - зрештою, це те, що роблять віруси. І з настільки безконтрольним розповсюдженням по США та інших частинах світу, вірус отримує безліч можливостей зробити саме це. Чотири з нових варіантів особливо викликають занепокоєння.

"Штами, які виявили нещодавно, здається, поширюються легше. Вони більш трансмісивні, що може призвести до збільшення кількості випадків та посилення напруги на нашій і без того надмірно податковій системі", - каже доктор Рошель Валенський, новопризначений директор Центру з контролю та профілактики захворювань.
Найбільше, чого побоюються вчені, це те, що мутації можливі до такої міри, що є можливість виникнення більш серйозних захворювань, обходячи здатність тестів виявляти його або уникаючи захисту, що забезпечується щепленням.
Хоча деякі нові штами, здається, мають зміни, схожі на ті, що можуть вплинути на імунну відповідь, це лише питання часу.
Уряди вже реагують. Колумбія заборонила рейси з Бразилії, а Бразилія заборонила рейси з Південної Африки. Зупинити розповсюдження майже напевно вже занадто пізно, і є певні ознаки, що мутації у цих штамах виникають незалежно та в багатьох місцях.
Ось що відомо про чотири найрозповсюдженіших.

В.1.1.7
У верхній частині списку для дослідників у США є штам В.1.1.7, який вперше зафіксували у Великобританії. CDC попередив, що це може погіршити поширення пандемії.
Повідомлялося про понад 300 випадків у 28 штатах, але це лише випадки, зафіксовані геномним секвенуванням, яке не робили в США.
Хоча інформація про нові мутовані віруси може лякати людей, вчені кажуть, що треба заспокоїтися тим, що виявили: імунна система людини може впоратися з тими варіантами, які з’явились до цього часу, особливо B.1.1.7.
"Наскільки нам відомо, це передається точно так само", - сказав CNN Грегорі Армстронг, керівник Управління розширеного молекулярного виявлення в CDC.
Це означає, що ті самі заходи, які вже відомі для зменшення розповсюдження, також зупинять нові штами: використання маски, соціальне дистанціювання, уникання великих груп чи натовпу та часте миття рук.
Однак мутації допомагають вірусу легше проникати в клітини - це означає, що якщо хтось, вдихає легенями повітря, в якому містяться частинки вірусу, ці частинки, швидше за все, інфікують деякі клітини в пазухах або легені.
Внаслідок мутації відбуваються зміни у білку, який вірус використовує для прикріплення до клітин, тобто люди легшу заражаються в результаті впливу.
Тому людям потрібно більше старатися, щоб запобігти поширенню, доки не можна прискорити вакцинацію.
"Для того, щоб перервати передачу, нам знадобляться жорсткіші карантинні заходи того, що ми вже робимо для уповільнення передачі", - сказав Армстронг. "Нам потрібно приділити більше уваги носінню масок. І нам потрібно збільшити охоплення вакциною".
Виникало ряд запитань про те, чи спричинив В.1.1.7 більш серйозні захворювання у Великобританії.
"Найновіші дані вказують на те, що Великобританія є дещо більш вірулентною в сенсі потенційного спричинення більш серйозних захворювань", - заявив директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб доктор Ентоні Фочі під час веб-трансляції, яку фінансує Національна освітня асоціація.

В.1.351
Штам, який вперше зафіксували у Південній Африці під назвою B.1.351 або 501Y.V2, вперше в четвер виявили в США, в Південній Кароліні.
У суботу губернатор штату Мериленд оголосив, що у зразках аналізів пацієнта у районі Балтимора також показав характерну мутаційну картину B.1.351.
Жоден із трьох захворівших не контактували між собою, і ніхто нікуди не їздив днями. Це свідчить про те, що штам поширюється безсимптомно у громадах.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, таку ж ситуацію спостерігають у понад 30 інших країнах.
"Штам, який вперше виявили у Південній Африці, швидко поширився за межі Африки, і тому зараз мені не дає спати вночі те, що він, швидше за все, циркулює в ряді африканських країн", д-р Матсідісо Моєті, регіональний директор ВООЗ з Африки.
Він має інший характер мутацій, що спричиняє більше фізичних змін у структурі білка колоска, ніж B.1.1.7. Одна важлива мутація, яка називається E484K, мабуть, впливає на рецептор-зв'язуючий домен - ту частину білка, що має найважливіше значення для прикріплення до клітин.
Це може допомогти вірусу частково уникнути наслідків вакцин.
"Є більше занепокоєння щодо імунної втечі", - сказав Армстронг.
Виробники вакцин та наукові дослідники тестують зразки цього штаму разом з іншими, щоб перевірити, чи може він уникнути імунної відповіді, спричиненої вакцинацією. Фочі каже, навіть попри це, є додаткова "подушка безпеки" імунітету, спричинена вакцинацією.
Це надає впевненості у заходах вакцинації.
"Хороша новина - вакцини, ті, які існують зараз, все ще будуть ефективні проти мутантів. Протверезні новини ... у міру того, як ви отримуєте все більше і більше реплікацій, ви можете отримувати все більше і більше еволюції мутацій, а це означає, що ви завжди будете на крок попереду ", - сказав Фауці CNN у понеділок.
Команди Колумбійського університету, Дослідницького центру СНІДу Аарона Даймонда при Колумбійському університеті та інші групи вчених також тестували лабораторні версії вірусних мутацій проти крові вакцинованих людей і кажуть, що хоча ефект від вакцинації має дещо зменшений результат, недостатньо, щоб послабити захист - поки.
Але виробник вакцин, що базується в Мериленді, оприлюднив попередні результати своєї вакцини проти коронавірусу в четвер, які показали, хоча вакцина була більш ніж на 89% ефективною під час випробування третьої фази у Великобританії, меншого, попереднього випробування у другій фазі, проведеного в Південній Африці, коли цей штам активно циркулював показали ефективність лише 60%.
Про всяк випадок Pfizer та Moderna заявляють, що працюють над виготовленням прискорених вакцин, які стосувалися б мутованих версій коронавірусу.
Препарати, які призначені для того, щоб зробити швидкий і легкий процес - просто підключення нової версії генетичного коду, що використовується для створення вакцин. Є також дані, що зміни можуть допомогти врятуватися від лікування моноклональними антитілами, проведених Eli Lilly and Co. та Regeneron.

Р.1
Штам, який підозрюється у збільшенні вірусного захворювання в Бразилії, вперше виявили в Міннесоті в січні.
Його виявили у мандрівника з Бразилії, тож поки немає ознак його поширення серед громади. Цей варіант, названий P.1, знайдений у 42% зразків в одному опитуванні, яке провели в бразильському місті Манаус, а японські чиновники знайшли штам у чотирьох мандрівників з Бразилії.
"Поява цього штаму викликає занепокоєння щодо потенційного збільшення трансмісивності або схильності до повторного зараження людей ГРВІ-CoV-2", - сказав представник CDC.
P.1 також несе мутацію E484K.

L452R
Це штам, який можна побачити в Каліфорнії, а також у десятках інших штатів.
"Ми поки не знаємо, яку він має унікальність", - сказав Армстронг.
Він також має мутацію в рецепторному домені зв'язування білка. Його називають L452R, і хоча його часто зустрічають, поки незрозуміло, чи є він таким, що більше передається.
Будь-який вірусний штам може стати більш поширеним через те, що називають "ефект засновника".
"Ефект засновника полягає в тому, що вірус знаходиться в потрібному місці в потрібний час", - сказав Армстронг. Якщо певний штам циркулює, коли передача зростає внаслідок поведінки людини, цей штам буде їздити все частіше і частіше не тому, що він легше поширюється, а просто тому, що був там."
Потрібне глобальніше досліджень, щоб показати, чи можуть ці штами посилити й без того астрономічне розповсюдження вірусу. У США понад 25 мільйонів діагностованих випадків та понад 430 000 смертей. Але Інститут метрик та оцінки охорони здоров’я Вашингтонського університету вже почав включати штами у свої прогнози.
"Швидке поширення штамів може подовжити період щоденних смертей понад 1 000 вже після 1 травня", - йдеться у його прогнозі від 28 січня.
ПроєктIHME передбачає, що до 1 травня в США загине 595 000 людей.
"Поява штамів підкреслює необхідність заходів щодо охорони здоров'я", - порадив Валенський. "По-перше, зробіть щеплення, коли настане ваша черга. Крім того, деяким людям може знадобитися допомога у вакцинації - будь ласка, розгляньте можливість допомогти своїм сусідам і близьким домовитись або поїхати на зустрічі. По-друге, одягніть маску. Попрактикуйтесь у соціальній дистанції та мийте руки. І наголошую, зараз не час подорожувати ".
за матеріалами СNN


02.02.2021 1130
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9582 4
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

10541 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4735
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2474
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2015
08.01.2024

Подвійні інвестиції (dual investment) – це варіант заробітку на двох видах криптовалют або із застосуванням двох стратегій інвестування.

1897

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

435

Огляд світових ЗМІ у контексті того, що може чекати українців у випадку перемоги на виборах в США Дональда Трампа.

764

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтервю у володимира путіна. Причини цієї події були передбачливо описані ТУТ. А зараз – про те, який меседж через Карлсона передав путін для американської аудиторії. Почав він з фейкової

638

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтерв'ю у путлєра. Що за цим стоїть ...

677
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1022
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

519
10.02.2024

Печериці — порівняно недорогі гриби, які можна придбати в будь-якому магазині. З них ми готуємо супи, салати, додаємо їх до других страв. І щоразу, беручи до рук печериці, виникає запитання: чи потрібно їх чистити?  

4500
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1476
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

500
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

913
06.02.2024

Через обмороження у 35 років отцю ампутували дві ноги, заледве вдалося врятувати руки. Зараз священник керує автівкою, працює на городі, біля дому. Своїм прикладом він підтримує поранених воїнів.  

1866
23.02.2024

На чисельні прохання в Івано-Франківську відбудеться концерт рок-кумира, українського музиканта-мультиінструменталіста, вокаліста, композитора Олега Скрипки та гурту Воплі Відоплясова. Подія відбудеться 3 березня 18:00 - Івано-Франківськ, Panorama PUB,

111
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

569 2
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1226 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

794 1
07.02.2024

Верховна Рада у першому читанні підтримала оновлений урядовий законопроєкт щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.  

1280