Covid-19: що ми знаємо про нові штами вірусу, які постійно з’являються

Штам, який вперше зафіксували в бразильському районі Амазонки та підозрюють у виникненні збільшення захворюваності на COVID-19, виявили в Міннесоті. Те, що хвилює чиновників Південної Африки, з’являється у двох місцях у Південній Кароліні та буквально через кілька днів у штаті Мериленді.

Вчені не дивуються, коли коронавірус змінюється та розвивається - зрештою, це те, що роблять віруси. І з настільки безконтрольним розповсюдженням по США та інших частинах світу, вірус отримує безліч можливостей зробити саме це. Чотири з нових варіантів особливо викликають занепокоєння.

"Штами, які виявили нещодавно, здається, поширюються легше. Вони більш трансмісивні, що може призвести до збільшення кількості випадків та посилення напруги на нашій і без того надмірно податковій системі", - каже доктор Рошель Валенський, новопризначений директор Центру з контролю та профілактики захворювань.
Найбільше, чого побоюються вчені, це те, що мутації можливі до такої міри, що є можливість виникнення більш серйозних захворювань, обходячи здатність тестів виявляти його або уникаючи захисту, що забезпечується щепленням.
Хоча деякі нові штами, здається, мають зміни, схожі на ті, що можуть вплинути на імунну відповідь, це лише питання часу.
Уряди вже реагують. Колумбія заборонила рейси з Бразилії, а Бразилія заборонила рейси з Південної Африки. Зупинити розповсюдження майже напевно вже занадто пізно, і є певні ознаки, що мутації у цих штамах виникають незалежно та в багатьох місцях.
Ось що відомо про чотири найрозповсюдженіших.

В.1.1.7
У верхній частині списку для дослідників у США є штам В.1.1.7, який вперше зафіксували у Великобританії. CDC попередив, що це може погіршити поширення пандемії.
Повідомлялося про понад 300 випадків у 28 штатах, але це лише випадки, зафіксовані геномним секвенуванням, яке не робили в США.
Хоча інформація про нові мутовані віруси може лякати людей, вчені кажуть, що треба заспокоїтися тим, що виявили: імунна система людини може впоратися з тими варіантами, які з’явились до цього часу, особливо B.1.1.7.
"Наскільки нам відомо, це передається точно так само", - сказав CNN Грегорі Армстронг, керівник Управління розширеного молекулярного виявлення в CDC.
Це означає, що ті самі заходи, які вже відомі для зменшення розповсюдження, також зупинять нові штами: використання маски, соціальне дистанціювання, уникання великих груп чи натовпу та часте миття рук.
Однак мутації допомагають вірусу легше проникати в клітини - це означає, що якщо хтось, вдихає легенями повітря, в якому містяться частинки вірусу, ці частинки, швидше за все, інфікують деякі клітини в пазухах або легені.
Внаслідок мутації відбуваються зміни у білку, який вірус використовує для прикріплення до клітин, тобто люди легшу заражаються в результаті впливу.
Тому людям потрібно більше старатися, щоб запобігти поширенню, доки не можна прискорити вакцинацію.
"Для того, щоб перервати передачу, нам знадобляться жорсткіші карантинні заходи того, що ми вже робимо для уповільнення передачі", - сказав Армстронг. "Нам потрібно приділити більше уваги носінню масок. І нам потрібно збільшити охоплення вакциною".
Виникало ряд запитань про те, чи спричинив В.1.1.7 більш серйозні захворювання у Великобританії.
"Найновіші дані вказують на те, що Великобританія є дещо більш вірулентною в сенсі потенційного спричинення більш серйозних захворювань", - заявив директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб доктор Ентоні Фочі під час веб-трансляції, яку фінансує Національна освітня асоціація.

В.1.351
Штам, який вперше зафіксували у Південній Африці під назвою B.1.351 або 501Y.V2, вперше в четвер виявили в США, в Південній Кароліні.
У суботу губернатор штату Мериленд оголосив, що у зразках аналізів пацієнта у районі Балтимора також показав характерну мутаційну картину B.1.351.
Жоден із трьох захворівших не контактували між собою, і ніхто нікуди не їздив днями. Це свідчить про те, що штам поширюється безсимптомно у громадах.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, таку ж ситуацію спостерігають у понад 30 інших країнах.
"Штам, який вперше виявили у Південній Африці, швидко поширився за межі Африки, і тому зараз мені не дає спати вночі те, що він, швидше за все, циркулює в ряді африканських країн", д-р Матсідісо Моєті, регіональний директор ВООЗ з Африки.
Він має інший характер мутацій, що спричиняє більше фізичних змін у структурі білка колоска, ніж B.1.1.7. Одна важлива мутація, яка називається E484K, мабуть, впливає на рецептор-зв'язуючий домен - ту частину білка, що має найважливіше значення для прикріплення до клітин.
Це може допомогти вірусу частково уникнути наслідків вакцин.
"Є більше занепокоєння щодо імунної втечі", - сказав Армстронг.
Виробники вакцин та наукові дослідники тестують зразки цього штаму разом з іншими, щоб перевірити, чи може він уникнути імунної відповіді, спричиненої вакцинацією. Фочі каже, навіть попри це, є додаткова "подушка безпеки" імунітету, спричинена вакцинацією.
Це надає впевненості у заходах вакцинації.
"Хороша новина - вакцини, ті, які існують зараз, все ще будуть ефективні проти мутантів. Протверезні новини ... у міру того, як ви отримуєте все більше і більше реплікацій, ви можете отримувати все більше і більше еволюції мутацій, а це означає, що ви завжди будете на крок попереду ", - сказав Фауці CNN у понеділок.
Команди Колумбійського університету, Дослідницького центру СНІДу Аарона Даймонда при Колумбійському університеті та інші групи вчених також тестували лабораторні версії вірусних мутацій проти крові вакцинованих людей і кажуть, що хоча ефект від вакцинації має дещо зменшений результат, недостатньо, щоб послабити захист - поки.
Але виробник вакцин, що базується в Мериленді, оприлюднив попередні результати своєї вакцини проти коронавірусу в четвер, які показали, хоча вакцина була більш ніж на 89% ефективною під час випробування третьої фази у Великобританії, меншого, попереднього випробування у другій фазі, проведеного в Південній Африці, коли цей штам активно циркулював показали ефективність лише 60%.
Про всяк випадок Pfizer та Moderna заявляють, що працюють над виготовленням прискорених вакцин, які стосувалися б мутованих версій коронавірусу.
Препарати, які призначені для того, щоб зробити швидкий і легкий процес - просто підключення нової версії генетичного коду, що використовується для створення вакцин. Є також дані, що зміни можуть допомогти врятуватися від лікування моноклональними антитілами, проведених Eli Lilly and Co. та Regeneron.

Р.1
Штам, який підозрюється у збільшенні вірусного захворювання в Бразилії, вперше виявили в Міннесоті в січні.
Його виявили у мандрівника з Бразилії, тож поки немає ознак його поширення серед громади. Цей варіант, названий P.1, знайдений у 42% зразків в одному опитуванні, яке провели в бразильському місті Манаус, а японські чиновники знайшли штам у чотирьох мандрівників з Бразилії.
"Поява цього штаму викликає занепокоєння щодо потенційного збільшення трансмісивності або схильності до повторного зараження людей ГРВІ-CoV-2", - сказав представник CDC.
P.1 також несе мутацію E484K.

L452R
Це штам, який можна побачити в Каліфорнії, а також у десятках інших штатів.
"Ми поки не знаємо, яку він має унікальність", - сказав Армстронг.
Він також має мутацію в рецепторному домені зв'язування білка. Його називають L452R, і хоча його часто зустрічають, поки незрозуміло, чи є він таким, що більше передається.
Будь-який вірусний штам може стати більш поширеним через те, що називають "ефект засновника".
"Ефект засновника полягає в тому, що вірус знаходиться в потрібному місці в потрібний час", - сказав Армстронг. Якщо певний штам циркулює, коли передача зростає внаслідок поведінки людини, цей штам буде їздити все частіше і частіше не тому, що він легше поширюється, а просто тому, що був там."
Потрібне глобальніше досліджень, щоб показати, чи можуть ці штами посилити й без того астрономічне розповсюдження вірусу. У США понад 25 мільйонів діагностованих випадків та понад 430 000 смертей. Але Інститут метрик та оцінки охорони здоров’я Вашингтонського університету вже почав включати штами у свої прогнози.
"Швидке поширення штамів може подовжити період щоденних смертей понад 1 000 вже після 1 травня", - йдеться у його прогнозі від 28 січня.
ПроєктIHME передбачає, що до 1 травня в США загине 595 000 людей.
"Поява штамів підкреслює необхідність заходів щодо охорони здоров'я", - порадив Валенський. "По-перше, зробіть щеплення, коли настане ваша черга. Крім того, деяким людям може знадобитися допомога у вакцинації - будь ласка, розгляньте можливість допомогти своїм сусідам і близьким домовитись або поїхати на зустрічі. По-друге, одягніть маску. Попрактикуйтесь у соціальній дистанції та мийте руки. І наголошую, зараз не час подорожувати ".
за матеріалами СNN


02.02.2021 1328
04.12.2024
Олег Головенський

У США як справжня інформаційна бомба «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу».   

320
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

978
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

870
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1337
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2732
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1562

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

808

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

867

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1758

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1762
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

480
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

544
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18458
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7573
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3744
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1149
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10865
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

537
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

429
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

607
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

530