Covid-19: Китай обґрунтовує теорію походження вірусу з США

Форт Детрік, база армії США в штаті Мериленд, став центром уваги китайських теорій змови щодо коронавірусу.

Коли цього місяця слідчі Всесвітньої організації охорони здоров’я завершили свою роботу з вивчення походження коронавірусу в Ухані, китайські чиновники зрозуміли, куди, на їхню думку, слід шукати ВООЗ.

"Ми сподіваємось, що за прикладом Китаю американська сторона буде діяти на основі науки та у співпраці щодо відстеження походження вірусу також запросить експертів ВООЗ для відстеження походження", - речник МЗС Ван - сказав Венбін минулого тижня.

Цзенг Гуан, головний епідеміолог китайського Центру контролю за хворобами, заявив, що США зараз повинні бути "центром" глобальних досліджень з відстеження вірусу.

Вже кілька місяців Китай просуває альтернативні теорії того, як вперше виник коронавірус, - ті, що дозволять усунути звинувачення чиновників в Ухані за недостатньо швидку реакцію під час перших спалахів у цьому місті в кінці 2019 року, коли було розповсюдження від людини до людини й стало зрозумілим, що вірус швидко поширюється.

Зокрема, одна з китайських теорій з’явилася на початку пандемії, але за останні тижні набула значного розвитку, оскільки розслідування ВООЗ та нові спалахи коронавірусу в Китаї відновили увагу як зсередини, так і ззовні на провалах уряду.

Багато в чому ця теорія є дзеркальним відображенням змови щодо Китаю, де стверджується, що вірус міг розповсюдитися - навмисно або помилково - з лабораторії в Ухані, робота якої зосереджена на дослідженні смертоносних патогенів.

Те, що цього не сталося, є однією з небагатьох остаточних заяв, яку команда ВООЗ змогла зробити після своєї поїздки до міста цього місяця.

"Наші висновки свідчать про те, що гіпотеза про лабораторні витоки навряд чи може пояснити введення вірусу в людську популяцію, а отже, не є гіпотезою, яка передбачає майбутні дослідження в нашій роботі, щоб підтримати нашу подальшу роботу щодо походження вірусу", - сказав член команди Пітер Бен Ембарек на пресконференції, в якій оголосив про свої висновки ще до виїзду команди з Китаю.

В той самий час, китайський чиновник ЦДК Цзен, висував саме таку гіпотезу не про лабораторію Ухань, а про Форт Детрік, лабораторію біомедичних досліджень армії США в штаті Мериленд. Доказів, що підтверджують цю теорію, наразі немає.

"США мають біологічні лабораторії по всьому світу", - заявив він в інтерв'ю, в якому є згадка про Форт Детрік та Інститут медичних досліджень інфекційних хвороб армії США (USAMRIID) та їх дослідження, які проводив горезвісний підрозділ 731 японської імператорської армії під час Другої світової війни.

"Чому в США стільки лабораторій? Яка мета цього?" - сказав Дзен. "У багатьох речах США вимагають, щоб інші були відкритими та прозорими. Зрештою, виявляється, що самі США часто є найбільш непрозорими".

Багато американських політиків та конспірологів поширювали думку про те, що відповідальність повинна нести китайська лабораторія, тоді як інші висловлювали думку альтернативних розробників біозброї, включаючи самі США.

Опитування, проведене Pew у квітні 2020 року, показало, що близько 30% американців вважають, що вірус створений в лабораторії, причому більшість з них стверджують, що створений навмисно.

Приблизно в той час провідні члени адміністрації тодішнього президента США Дональда Трампа, включаючи державного секретаря Майка Помпео, намагалися пов'язати Інститут вірусології Уханя з коронавірусом, маючи на увазі, що міг бути витік з лабораторії.

Китай з обуренням заперечував ці заяви та дорікав провідними вченими, що працюють над вірусом. Після інспекції лабораторії цього місяця команда ВООЗ в основному спростувала ці звинувачення, оголосивши висновки свого дослідження на пресконференції.

За даними розслідування CNN, зростаючий контроль щодо лабораторії на початку 2020 року, поряд з критикою першої реакції щодо поводження з пандемією зі сторони Китаю, схоже, спонукали органи пропаганди Комуністичної партії прийняти версію про Форт Детрік як потенційну протидію, як дзеркало дезінформації для відхилення критики.

І коли на початку цього року увагу знову повернулася до Уханя, пропаганда цієї змови подвоїлася: мережа офіційних державних рахунків, впливових осіб та державних ЗМІ поширила цю дезінформацію серед десятків мільйонів користувачів в Інтернеті.

Анжела Сяо Ву, доцент кафедри Нью-Йоркського університету Штайнхардт, яка вивчала зусилля, спрямовані на формування думки в Інтернеті в Китаї, сказала, що "це, безумовно, ефективна тактика для панівної партії спрямовувати увагу людей назовні, як спосіб спрямувати свої страхи та розчарування".

Хоча вона додала, що "багато інших урядів застосовували подібну тактику", включаючи адміністрацію Трампа.

Пожежники дезінфікують міжнародний аеропорт Уханя 3 квітня 2020 року.


Багато найпопулярніших дописів надходили від державних ЗМІ та приватних видань із тісними зв’язками з урядом.

Наприклад, кілька облікових записів популярних акторів на певний час перенесли фокус на форт Детрік, обмінюючись новинами про теорію змови зі своїми сотням тисяч послідовників, дозволяючи цій версії поширитися на ширшу групу, яка зазвичай не зосереджувалась на політиці.

Ву заявила, що загальноприйнятими, як правило, є неполітичні новини, що називається "онлайн-орієнтацією громадської думки", в тому числі "за допомогою комерційних угод".

"Те, як це працює в Китаї, нагадує комерційний сектор у західних країнах, де маркетингові фірми беруть гроші, щоб допомогти своїм клієнтам, включаючи політиків та організаторів кампаній, організувавши всі види KOL для поширення своїх повідомлень у соціальних мережах", - сказала вона про поширення від "ключових лідерів думок".

CNN не змогла отримати доступ до кількох найпопулярніших акаунтів, які розміщували повідомлення про форт Детрік, і немає жодних доказів, що дозволяють стверджувати, що цим користувачам соцмереж заплатили чи по-іншому заохотили розповсюджувати повідомлення про теорію чи це сталося просто тому, що це була популярна на той час новина.

Згідно з доповіддю DFRLab-AP, змови щодо форту Детрік, що виникли в китайській мережі, пізніше поширилися по всьому світі через Facebook та інші платформи, і були підхоплені політиками Росії та Ірану. Тим часом ще в Китаї органи пропаганди країни заявили про підтвердження після розслідування ВООЗ і напали як на Вашингтон, так і на західні ЗМІ, щоб поставити під сумнів його результати.

"Команда експертів ВООЗ майже виключила можливість того, що COVID-19 "втік" з лабораторії Інституту вірусології Уханя, і таким чином "відкрив двері" теорії, що вірус міг бути за межами Китаю до спалаху в Ухані. Це наукове твердження", - заявив у статті національний таблоїд "Global Times", додавши, що американські ЗМІ "є однією з найактивніших сил на Заході, що плетуть страшну брехню проти Китаю".

за матеріалами CNN


19.02.2021 1884
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1651
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3107
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1109
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1136
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1167 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3417 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

203

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

893

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

292
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2459
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1279
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15159
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7461
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

297
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

332
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

368
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

357
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

448