Covid-19: Китай обґрунтовує теорію походження вірусу з США

Форт Детрік, база армії США в штаті Мериленд, став центром уваги китайських теорій змови щодо коронавірусу.

Коли цього місяця слідчі Всесвітньої організації охорони здоров’я завершили свою роботу з вивчення походження коронавірусу в Ухані, китайські чиновники зрозуміли, куди, на їхню думку, слід шукати ВООЗ.

"Ми сподіваємось, що за прикладом Китаю американська сторона буде діяти на основі науки та у співпраці щодо відстеження походження вірусу також запросить експертів ВООЗ для відстеження походження", - речник МЗС Ван - сказав Венбін минулого тижня.

Цзенг Гуан, головний епідеміолог китайського Центру контролю за хворобами, заявив, що США зараз повинні бути "центром" глобальних досліджень з відстеження вірусу.

Вже кілька місяців Китай просуває альтернативні теорії того, як вперше виник коронавірус, - ті, що дозволять усунути звинувачення чиновників в Ухані за недостатньо швидку реакцію під час перших спалахів у цьому місті в кінці 2019 року, коли було розповсюдження від людини до людини й стало зрозумілим, що вірус швидко поширюється.

Зокрема, одна з китайських теорій з’явилася на початку пандемії, але за останні тижні набула значного розвитку, оскільки розслідування ВООЗ та нові спалахи коронавірусу в Китаї відновили увагу як зсередини, так і ззовні на провалах уряду.

Багато в чому ця теорія є дзеркальним відображенням змови щодо Китаю, де стверджується, що вірус міг розповсюдитися - навмисно або помилково - з лабораторії в Ухані, робота якої зосереджена на дослідженні смертоносних патогенів.

Те, що цього не сталося, є однією з небагатьох остаточних заяв, яку команда ВООЗ змогла зробити після своєї поїздки до міста цього місяця.

"Наші висновки свідчать про те, що гіпотеза про лабораторні витоки навряд чи може пояснити введення вірусу в людську популяцію, а отже, не є гіпотезою, яка передбачає майбутні дослідження в нашій роботі, щоб підтримати нашу подальшу роботу щодо походження вірусу", - сказав член команди Пітер Бен Ембарек на пресконференції, в якій оголосив про свої висновки ще до виїзду команди з Китаю.

В той самий час, китайський чиновник ЦДК Цзен, висував саме таку гіпотезу не про лабораторію Ухань, а про Форт Детрік, лабораторію біомедичних досліджень армії США в штаті Мериленд. Доказів, що підтверджують цю теорію, наразі немає.

"США мають біологічні лабораторії по всьому світу", - заявив він в інтерв'ю, в якому є згадка про Форт Детрік та Інститут медичних досліджень інфекційних хвороб армії США (USAMRIID) та їх дослідження, які проводив горезвісний підрозділ 731 японської імператорської армії під час Другої світової війни.

"Чому в США стільки лабораторій? Яка мета цього?" - сказав Дзен. "У багатьох речах США вимагають, щоб інші були відкритими та прозорими. Зрештою, виявляється, що самі США часто є найбільш непрозорими".

Багато американських політиків та конспірологів поширювали думку про те, що відповідальність повинна нести китайська лабораторія, тоді як інші висловлювали думку альтернативних розробників біозброї, включаючи самі США.

Опитування, проведене Pew у квітні 2020 року, показало, що близько 30% американців вважають, що вірус створений в лабораторії, причому більшість з них стверджують, що створений навмисно.

Приблизно в той час провідні члени адміністрації тодішнього президента США Дональда Трампа, включаючи державного секретаря Майка Помпео, намагалися пов'язати Інститут вірусології Уханя з коронавірусом, маючи на увазі, що міг бути витік з лабораторії.

Китай з обуренням заперечував ці заяви та дорікав провідними вченими, що працюють над вірусом. Після інспекції лабораторії цього місяця команда ВООЗ в основному спростувала ці звинувачення, оголосивши висновки свого дослідження на пресконференції.

За даними розслідування CNN, зростаючий контроль щодо лабораторії на початку 2020 року, поряд з критикою першої реакції щодо поводження з пандемією зі сторони Китаю, схоже, спонукали органи пропаганди Комуністичної партії прийняти версію про Форт Детрік як потенційну протидію, як дзеркало дезінформації для відхилення критики.

І коли на початку цього року увагу знову повернулася до Уханя, пропаганда цієї змови подвоїлася: мережа офіційних державних рахунків, впливових осіб та державних ЗМІ поширила цю дезінформацію серед десятків мільйонів користувачів в Інтернеті.

Анжела Сяо Ву, доцент кафедри Нью-Йоркського університету Штайнхардт, яка вивчала зусилля, спрямовані на формування думки в Інтернеті в Китаї, сказала, що "це, безумовно, ефективна тактика для панівної партії спрямовувати увагу людей назовні, як спосіб спрямувати свої страхи та розчарування".

Хоча вона додала, що "багато інших урядів застосовували подібну тактику", включаючи адміністрацію Трампа.

Пожежники дезінфікують міжнародний аеропорт Уханя 3 квітня 2020 року.


Багато найпопулярніших дописів надходили від державних ЗМІ та приватних видань із тісними зв’язками з урядом.

Наприклад, кілька облікових записів популярних акторів на певний час перенесли фокус на форт Детрік, обмінюючись новинами про теорію змови зі своїми сотням тисяч послідовників, дозволяючи цій версії поширитися на ширшу групу, яка зазвичай не зосереджувалась на політиці.

Ву заявила, що загальноприйнятими, як правило, є неполітичні новини, що називається "онлайн-орієнтацією громадської думки", в тому числі "за допомогою комерційних угод".

"Те, як це працює в Китаї, нагадує комерційний сектор у західних країнах, де маркетингові фірми беруть гроші, щоб допомогти своїм клієнтам, включаючи політиків та організаторів кампаній, організувавши всі види KOL для поширення своїх повідомлень у соціальних мережах", - сказала вона про поширення від "ключових лідерів думок".

CNN не змогла отримати доступ до кількох найпопулярніших акаунтів, які розміщували повідомлення про форт Детрік, і немає жодних доказів, що дозволяють стверджувати, що цим користувачам соцмереж заплатили чи по-іншому заохотили розповсюджувати повідомлення про теорію чи це сталося просто тому, що це була популярна на той час новина.

Згідно з доповіддю DFRLab-AP, змови щодо форту Детрік, що виникли в китайській мережі, пізніше поширилися по всьому світі через Facebook та інші платформи, і були підхоплені політиками Росії та Ірану. Тим часом ще в Китаї органи пропаганди країни заявили про підтвердження після розслідування ВООЗ і напали як на Вашингтон, так і на західні ЗМІ, щоб поставити під сумнів його результати.

"Команда експертів ВООЗ майже виключила можливість того, що COVID-19 "втік" з лабораторії Інституту вірусології Уханя, і таким чином "відкрив двері" теорії, що вірус міг бути за межами Китаю до спалаху в Ухані. Це наукове твердження", - заявив у статті національний таблоїд "Global Times", додавши, що американські ЗМІ "є однією з найактивніших сил на Заході, що плетуть страшну брехню проти Китаю".

за матеріалами CNN


19.02.2021 1192
05.12.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як  навчитися контролювати свій внутрішній стан, щоб захистити себе від травматичних переживань і страхів.

259
30.11.2022
Тетяна Дармограй

Журналістка Фіртки поспілкувалась з коучем та психологинею Наталією Сігурйонссон про те, як рідні військовослужбовців можуть подбати про свій психологічний стан, як пояснити дитині, чому вона тривалий час не бачить рідних та як підтримати захисника чи захисницю, які боронять Україну на фронті.

650
26.11.2022
Тіна Любчик

Цьогоріч в рамках проєкту «Прикарпаття – регіон для релокації», який розпочався в Івано-Франківській області, організували серію круглих столів, тобто зустрічей, де підприємці релокованого бізнесу мали можливість познайомитися з підприємцями Прикарпаття.

2065 2
19.11.2022
Уляна Мокринчук

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

1420
18.11.2022

Фіртка поспілкувалася з Олегом Доскачем, директором з розвитку девелоперської компанії про те, чим «живе» ринок первинного житлового будівництва на заході України та Івано-Франківська, зокрема? З якими викликами стикнулася компанія і як їх вирішила? Як ефективно вести управління під час війни, економічної кризи та шаленої конкуренції?

1637
14.11.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка підготувала актуальну інформацію про пошуки зниклих безвісти в Україні та що не варто робити, щоб не нашкодити зниклому.

1857

Постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.  

372

За інформацією міністра оборони України Олексія Резнікова, від 24 лютого росія нанесла по нашій території понад 16 тисяч ракетних ударів. Кожна із цих випущених ракет в бік України доводить: росія — країна-терорист.

507

Останні свої публічні виступи Урсула фон дер Ляєн символічно проводить в синьо-жовтому вбранні, або в сорочках з українською вишивкою. Її виступи в підтримку України викликають дуже хвилюючі емоції. Хотілося б ще раз їх пригадати...

1452

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

2646
01.12.2022

Раціональне харчування – це харчування, що забезпечує зростання, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє поліпшенню його здоров’я і профілактиці захворювань.  

670
26.11.2022

Рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19 та гострих респіраторних захворювань та  грипу Фіртка дізнавалась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

864
20.11.2022

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

1118
05.12.2022

Православна церква України цьогоріч дозволила святкувати Православне Різдво за західним стилем або не за юліанським, а за григоріанським календарем, а саме 25 грудня.

323
28.11.2022

У результаті огляду комплексу приміщень правоохоронці виявили проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу і мови та право України на державність.

612
20.11.2022

Сьогодні в Україні триває чимало дискусії з приводу, коли святкувати Різдво. Чимало громадян хотіли б перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

6086
14.11.2022

Парафія села Криворівня Івано-Франківської області вирішила перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

1457
05.12.2022

Прикарпатська співачка та акторка FIINKA заспіває на сцені Нацвідбору пісню «Довбуш».  

324
05.12.2022

Зеленський стверджує, що, попри публічні попередження західних чиновників і лідерів про загрозу повномасштабного вторгнення Росії, до 24 лютого офіційному Києву так ніхто і не надав жодних конкретних розвідувальних даних про підготовку до нападу.

228
27.11.2022

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що поразка Росії у війні проти України матиме позитивні наслідки для всього світу.  

615
19.11.2022

Білий дім заявив, що тільки президент України Володимир Зеленський може прийняти рішення про початок мирних переговорів з Росією, відкинувши думку про те, що США тиснуть на Київ для переговорів.

1026
14.11.2022

Міністерство закордонних справ України відреагувало на заяви Росії, яка "не сприймає попередніх умов щодо України.  

1159