Саме такі суми, ймовірно, відшкодовуватиме уряд України своїм громадянам – ліквідаторам і постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС — за завдання моральної шкоди, через невиконання рішень національних судів.
Про це йдеться у повідомленні Європейського суду з прав людини (надалі — Суд) від 30 травня 2013 року у справі Миколи Олександровича Хайнацького, а також 249 інших заявників проти України.
Зокрема зазначається, що уряд України повинен подати до Суду односторонню декларацію в термін до 2 вересня 2013 року для вирішення конфлікту. Якщо заявник погодиться з умовами такої декларації, то справу буде розглянуто за процедурою дружнього врегулювання.
У випадку непогодження із запропонованими умовами Суд на власний розсуд розглядатиме заяви, не беручи до уваги зауважень з боку української влади.
Заявники, перелік яких наводиться в додатку до повідомлення, представляють майже всі регіони України.
За словами юриста Сергія Янчука з Івано-Франківська, який допомагає постраждалим, в одному з останніх рішень проти українського уряду Суд недвозначно зазначив: “держава-відповідач має виконати рішення національних судів, ухвалених на користь заявників, та сплатити протягом трьох місяців 3000 євро кожному заявнику або його/її спадкоємцю у заявах, наведених у Додатку 1 та 1500 євро кожному заявнику або його/її спадкоємцю у заявах, наведених у Додатку 2, що є відшкодуванням матеріальної та моральної шкоди”.
"Мене дивує поведінка урядовців, — зазначив Сергій Янчук. — Що це — штучне створення умов невиконання судових рішення задля економії коштів бюджету? Економія це мудро, але ж не за рахунок малозабезпеченого населення! В будь-якому разі такі маніпуляції скінчилися прогнозованим результатом: необхідно виконувати судове рішення. І кожен із заявників повинен отримати компенсацію у розмірі 1500 або 3000 євро".
Сергій Янчук також каже, що 250 осіб, які звернулися до Суду, — не єдині позивачі у справі невиконання рішень судів. На адресу юридичного бюро надійшло вже друге повідомлення, у котрому також фігурують “чорнобильці”, якими опікується це юридичне підприємство. У ньому зазначені прізвища інших 250 осіб.
З Прикарпаття судяться з державою “чорнобильці” із Богородчанського, Снятинського районів, Коломиї та Івано-Франківська.
Юристи очікують збільшення таких повідомлень, бо не отримали з Європейського суду з прав людини жодної відмови щодо прийнятності надісланих заяв-формулярів.
"Ніякої економії в таких діях урядовців не бачу, банальне затягування часу, — переконаний Сергій Янчук. — Нині мітинги та будь-які інші дії, спрямовані на досягнення справедливості в Україні, не дадуть результату, треба йти правовим шляхом. Ми звертаємося за підтримкою до міжнародної спільноти та її інститутів захисту прав, тому що віримо – рано чи пізно, змусимо владу діяти цивілізовано по відношенню до своїх громадян", пишуть Вікна.