Чого чекати від кота-кролика-зайця в Новому Році?

Щасливці долі падають лише на лапи2011 рік пройде під опікою аж трьох тварин — Кота, Кролика та Зайця, які розпочнуть своє панування 16 лютого. В легенді про походження східного календаря йдеться про те, що Будда пообіцяв кожній з тварин, яка перепливе річку і добереться до нього, по року правління в тій послідовності, в якій вони прийдуть до мети. Сталося так, що уболівальники, захоплені змаганням між Буйволом і Тигром, як слід не розгледіли, хто прийшов четвертим — Кіт, Заєць чи Кролик. Як інформує газета "Галичина" за давністю років істину встановити неможливо, і в різних східних народів залишилося різночитання стосовно господаря четвертого року. І ми не станемо визначати одного повноправного володаря року, а рівнозначно розповімо про символ кожного з них.



Заходьте в гості — Кролик пригощає


Китайською кролик звучить «ту», саме рік цієї тварини має всі шанси стати найспокійнішим. Адже серед позитивних якостей цієї пухнастої тварини: розум, спостережливість, миролюбність, доброзичливість, романтичність та відданість тим, кого вона любить. На противагу їм є й негативні характеристики — неспокій, боязливість, педантичність, егоцентризм.

Кролик також символізує гостинність і домашній затишок, отже, готуйтеся до того, що весь 2011 рік у вашій хаті буде багато гостей. А якщо ви їх не дочекаєтесь, то збирайте подарунки і самі вирушайте до найрідніших та найдорожчих. Позитивні емоції забезпечено.

А ще знавці астрології переконані, що цей рік пройде під девізом любові і буде найромантичнішим з усіх попередніх та наступних. Вони стверджують, що навіть затяті песимісти зможуть «вкусити солодкий плід закоханості й захоплення життям» і зустріти ідеальну половинку або знову закохатися в ту, з якою живуть уже не перший рік. А ще подейкують, що шлюби, укладені в цей рік, будуть особливо вдалими, а діти, народжені цього року. — обдарованими, доброзичливими, незалежними... І трішки «лінивцями».



Зайці — майбутнього знавці

Навмисне не згадувала символічність кролика у різноманітних культурах, адже міфологічно кролика ототожнювали із зайцем — швидким та спритним. Відгадайте: «Влітку сіренький, а взимку біленький, довгі вуха має, високо стрибає». Звичайно, це заєць. У багатьох казках та загадках його змальовують боягузом, хоча існують винятки.

Китайці вважали, що заєць може передбачати майбутнє, а також вірили, що він живе на Місяці, туди його переніс Будда за самопожертву. Адже коли Будда був голодним, заєць запропонував себе як їжу й сам скочив у вогонь. У китайській міфології ця тварина також символізує жіночу силу «інь» та довголіття.
На Заході білий заєць символізує сніг, березневий заєць — безумство. У кельтському епосі заєць вважається атрибутом місячних божеств і богів полювання, тому їх часто зображають із зайцем в руках.

В Єгипті заєць — світанок, відкриття, підйом та періодичність. У європейській традиції великодній заєць чи кролик теж символізує світанок і нове життя і є синонімом англосаксонської богині ранкової зірки та весняної плодючості Еостри, яка й дала ймення Великодню — англійською Easter. Тому закономірно, що великодній заєць символізує відродження, воскресіння та народження нового місяця.

Заєць — тварина-посланець і атрибут Гермеса (Меркурія), а також Афродіти й Ероса. Купідона часто зображають із зайцями. У скандинавській міфології вони прислужують богині плодючості, любові та краси Фреї. До речі, її змальовували вродливою жінкою, яка керує золотою колісницею, запряженою котами. Це ще раз підкреслює схожість міфологічної інтерпретації трьох покровителів року: Кролика, Зайця і Кота.


Пощастить, якщо чорний кіт дорогу перейде

Отже, кіт. Який він? Норовливий, в міру честолюбний, скромний, стриманий, витончений, доброчесний, поверховий, делікатний пліткар, педантичний, спокійний, незворушний, ласкавий, сентиментальний, чутливий, вередливийѕ У багатьох народів світу коти є священними тваринами, майже всюди вони символізують хитромудрість, здатність до передбачення та перевтілення, чуттєву красу, жіночу злість.

Найбільш негативно зображено кота у фольклорі про відьом, де вони є прибічниками сатани. Чорних котів традиційно пов’язують із чорною магією. Кішка — образ надприродної живучості й надзвичайної життєвої сили, адже, як стверджують легенди, у кота дев’ять життів. Він має здатність змінювати форму зіниці, тому символізує мінливість і означає все те, що робиться крадькома, а також свободу. У народних повір’ях кота змальовують як найзагадковішого звіра, якому відомі таємні сили, напевно через те, що ті мають здатність бачити вночі та блискучі круглі очі.

Символізм кота у різних народів є двояким: в одних негативним, а в інших навпаки. Приміром, азіатські народи з підозрою ставилися до котів, адже вважали, що саме в цих тварин перетворювалися чаклуни. В Європі їх звинувачували у змові з дияволом та спалювали живцем.

Інша річ — Давній Єгипет, де існував культ богині Баст — хранительки подружнього союзу, покровительки ночі та місяця. Найчастіше її зображували жінкою з головою кішки або кішкою. Тут коти — священні тварини, які несуть добро та мають надприродну силу. Єгиптяни вбачали у погляді цієї тварини щось містичне і вважали, що її видима слабкість може перерости в небезпечну силу. На їх думку, кота в цей світ послали боги, щоби охороняти людей від потойбічних несприятливих сил.

У Давньому Римі притаманні котам свавілля та свобода поведінки зробили їх емблемою свободи. У кельтів коти символізували злі сили і їх часто приносили в жертву, адже вони уособлення потойбіччя.

Мусульмани вважають, що кіт народився в Ноєвому ковчезі від чхання лева. Саме кіт врятував пророка Мухаммеда від змії, і оскільки він погладив кота по спині, то тварина отримала здатність падати лише на лапи. Інший міф розповідає, що темні смужки на шкурі кота — слід від пальців пророка.
В Японії коти — вісники невдач, демонічна істота, яка має надприродну силу, а іноді й риси вампірів, а також здатність вселятися в жінок.

У Китаї ставлення до кота не є улесливим, але все ж таки тут вірили у здатність цієї тварини виганяти злих духів. У буддизмі найбільше шанували золотисто-рудого кота, адже, за легендою, саме він урятував дорогоцінні рукописи священного канону. А ще ієрогліф кота «мао» такий же, що і для цифри 80, це й зробило його символом довгого життя.

На відміну від багатьох забобонів, в Англії чорний кіт вважався символом удачі, особливо якщо він перейде дорогу. Адже англійці вірили, що коти успадкували від відьом частину їхньої магічної сили.



Гарне здоров’я і погана пам‘ять

Серед народжених у рік Кота, Кролика та Зайця є чимало видатних і відомих усьому світові людей: письменників, політичних діячів, королів, учених, співаків, кінорежисерів тощо. і кожен з них залишив по собі немалу спадщину, зокрема й афористичну. Тому ми вирішили вибрати найцікавіші висловлювання найвідоміших «кроликів», «котів» чи «зайців», які б стали підказкою та дороговказом 2011 року.

Альберт ЕЙНШТЕЙН: «Усі з дитинства знають, що те й те неможливо. Але завжди знаходиться невіглас, який цього не знає. Ось він і робить відкриття».
ЕПіКУР: «Схиляйся тільки для того, щоби підняти тих, котрі впали».
Бенджамін СПОК: «Відомо, що діти народжуються з різними темпераментами, і це не залежить від ваших побажань. Мусите прийняти дитину такою, якою вона є».
Інгрід БЕРГМАН: «Щастя — це гарне здоров’я і погана пам‘ять».

З Новим роком!


31.12.2010 5464 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

311
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13642 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1551
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

853
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6111
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1708

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

628

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1454

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1266

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1159
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

512
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

645
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1565
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

591
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

867
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5912
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13542
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

231
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

533
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

474
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

780 2