CNN: таліби обурюються через блокування у соціальних мережах

Прессекретар "Талібану" Забіхулла Муджахід, у центрі, виступає на своїй першій пресконференції в Урядовому інформаційному центрі ЗМІ в Кабулі, Афганістан, у вівторок, 17 серпня 2021 року


Через кілька днів після того, як на початку цього місяця взяли під контроль Афганістан, "Талібан" провів свою першу пресконференцію, щоб дати відповідь на питання про свободу слова.

"Це питання слід поставити тим людям, які претендують на підтримку свободи слова, які не дозволяють публікувати всю інформацію", - заявив представник групи Забіхулла Муджахід. "Я можу поставити Facebook ... Це питання слід поставити їм".

Відповідь, маючи на увазі, що Facebook стримує свободу слова, натякала на дивну динаміку влади: навіть коли Талібан наполягає на тому, щоб американські сили покинули країну, він залишається залежним від американських компаній соціальних медіа, таких як Facebook (FB) та Twitter (TWTR) розкрити своє послання як в межах Афганістану, так і за його межами.

Наприклад, у Twitter численні представники талібів, включаючи Моджахеда та Сухаїл Шахін, мають активні, неперевірені акаунти, кожен з яких має понад 300 000 підписників.

Але багато з цих платформ, включаючи Facebook та його дочірню компанію WhatsApp, заявляють, що вони будуть блокувати облікові записи, якими керують таліби.

Намагання "Талібану" протистояти чи обійти обмеження щодо своєї діяльності в Інтернеті ілюструють, наскільки войовнича група стала залежною від західних технологічних компаній та Інтернету в цілому, - і підкреслюють потенційний відхід від правління групи десятиліття тому, коли вона повністю заборонила Інтернет.

"Загалом, різні платформи соціальних медіа та програми для обміну повідомленнями відіграли життєво важливу роль у медіастратегії талібів", - сказала Вееда Мехран, викладач та експерт з Афганістану з Університету Ексетера, яка займається пропагандою екстремістських груп.

Зараз ці платформи служать важливій меті для руху "Талібан", оскільки вони відновлюють контроль над Афганістаном. Значна частина уваги групи до цього часу зосереджена на формуванні більш "санітарного" та реабілітованого іміджу, де менше жорстокості, про яку багато говорили, коли група була при владі.

Бійці "Талібану" стоять на варті на вулиці в Кабулі 16 серпня 2021 року


За словами Сафії Горі-Ахмад, директора фірми McLarty Associates та колишнього радника Державного департаменту з питань Афганістану, вважає, що наразі це ключові дії для таких зусиль як усередині країни, так і за її межами.

"Талібан" дійсно намагається змінити свою стратегію, і вони дійсно намагаються змінити погляд на них", - сказала вона. "І тому я думаю, що ви зараз бачите цю зміну. ​​Багато в чому це пов'язано з величезним використанням смартфонів і тим, що зараз багато в Афганістані мають смартфони ... Вони помітили, що ви можете використовувати ці технології, як платформи, щоб по-справжньому поширити свої повідомлення".


Від введення заборон на Інтернет до ухилення від них

Нинішній підхід талібів до засобів масової інформації та технологій різко контрастує з тим, коли вони керували у 1990-х та на початку 2000-х років. Потім вони ввели заборону на телебачення та Інтернет, пояснюючи, що останній крок мав на меті "контролювати все те, що є неправильним, непристойним, аморальним та проти ісламу".

Мехран каже, що присутність "Талібану" в Інтернеті в його нинішньому вигляді дійсно почалася після того, як його усунули від влади у 2001 році, коли войовнича група почала розміщувати відео та обмінюватися повідомленнями в Інтернеті.

З того часу група з ентузіазмом прийняла такі платформи, як Facebook, Twitter, WhatsApp та Telegram, жодна з яких не існувала протягом останнього періоду її правління.

Ці події збіглися зі зростанням використання Інтернету в Афганістані за останнє десятиліття. Станом на 2019 рік у країні було майже 10 мільйонів користувачів Інтернету та близько 23 мільйонів користувачів мобільних телефонів, при цьому 89% афганців мають доступ до телекомунікаційних послуг, згідно з останніми доступними даними Міністерства зв'язку та інформаційних технологій країни.

За даними міністерства, лише в Афганістані Facebook Messenger налічує близько 3 мільйонів користувачів.

В результаті, замість введення заборон на Інтернет, "Талібан" намагається використовувати їх - принаймні поки що.

Навіть коли уряд США та світова спільнота свідомо обмірковують, наскільки вони визнають войовничу групу офіційним урядом Афганістану, деякі компанії з Кремнієвої долини взяли справу у свої руки.

Раніше цього місяця Facebook повторив свою давню заборону руху "Талібан" на всіх своїх платформах, включаючи Instagram та WhatsApp, останні з яких, як повідомляється, закрили телефонну лінію підтримки руху "Талібан" у Кабулі та кілька інших облікових записів "Талібану".

"Відповідно до законодавства США" Талібан "санкціонований як терористична організація, і ми заборонили їм користуватися нашими послугами відповідно до нашої політики щодо небезпечної організації", - заявив представник Facebook.

Представник WhatsApp відмовився конкретно коментувати заборону, але сказав, що він "зобов'язаний дотримуватися законодавства США про санкції", який включає "заборону облікових записів, які представляють себе як таліби".

YouTube заявив, що продовжить "закривати" акаунти, якими керує "Талібан". Twitter активно не забороняв облікові записи "Талібану", але представник компанії сказав, що "її пріоритетом є безпека людей, і компанія залишається пильною".

за матеріалами CNN


31.08.2021 679
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

856
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

951
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1517
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2498 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1295
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3242

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1049

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1181

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1610

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2204
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

519
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26598 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

905
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7790
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3171
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1411
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

1073
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3665
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

500
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

570
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4477
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1212