CNN: таліби обурюються через блокування у соціальних мережах

Прессекретар "Талібану" Забіхулла Муджахід, у центрі, виступає на своїй першій пресконференції в Урядовому інформаційному центрі ЗМІ в Кабулі, Афганістан, у вівторок, 17 серпня 2021 року


Через кілька днів після того, як на початку цього місяця взяли під контроль Афганістан, "Талібан" провів свою першу пресконференцію, щоб дати відповідь на питання про свободу слова.

"Це питання слід поставити тим людям, які претендують на підтримку свободи слова, які не дозволяють публікувати всю інформацію", - заявив представник групи Забіхулла Муджахід. "Я можу поставити Facebook ... Це питання слід поставити їм".

Відповідь, маючи на увазі, що Facebook стримує свободу слова, натякала на дивну динаміку влади: навіть коли Талібан наполягає на тому, щоб американські сили покинули країну, він залишається залежним від американських компаній соціальних медіа, таких як Facebook (FB) та Twitter (TWTR) розкрити своє послання як в межах Афганістану, так і за його межами.

Наприклад, у Twitter численні представники талібів, включаючи Моджахеда та Сухаїл Шахін, мають активні, неперевірені акаунти, кожен з яких має понад 300 000 підписників.

Але багато з цих платформ, включаючи Facebook та його дочірню компанію WhatsApp, заявляють, що вони будуть блокувати облікові записи, якими керують таліби.

Намагання "Талібану" протистояти чи обійти обмеження щодо своєї діяльності в Інтернеті ілюструють, наскільки войовнича група стала залежною від західних технологічних компаній та Інтернету в цілому, - і підкреслюють потенційний відхід від правління групи десятиліття тому, коли вона повністю заборонила Інтернет.

"Загалом, різні платформи соціальних медіа та програми для обміну повідомленнями відіграли життєво важливу роль у медіастратегії талібів", - сказала Вееда Мехран, викладач та експерт з Афганістану з Університету Ексетера, яка займається пропагандою екстремістських груп.

Зараз ці платформи служать важливій меті для руху "Талібан", оскільки вони відновлюють контроль над Афганістаном. Значна частина уваги групи до цього часу зосереджена на формуванні більш "санітарного" та реабілітованого іміджу, де менше жорстокості, про яку багато говорили, коли група була при владі.

Бійці "Талібану" стоять на варті на вулиці в Кабулі 16 серпня 2021 року


За словами Сафії Горі-Ахмад, директора фірми McLarty Associates та колишнього радника Державного департаменту з питань Афганістану, вважає, що наразі це ключові дії для таких зусиль як усередині країни, так і за її межами.

"Талібан" дійсно намагається змінити свою стратегію, і вони дійсно намагаються змінити погляд на них", - сказала вона. "І тому я думаю, що ви зараз бачите цю зміну. ​​Багато в чому це пов'язано з величезним використанням смартфонів і тим, що зараз багато в Афганістані мають смартфони ... Вони помітили, що ви можете використовувати ці технології, як платформи, щоб по-справжньому поширити свої повідомлення".


Від введення заборон на Інтернет до ухилення від них

Нинішній підхід талібів до засобів масової інформації та технологій різко контрастує з тим, коли вони керували у 1990-х та на початку 2000-х років. Потім вони ввели заборону на телебачення та Інтернет, пояснюючи, що останній крок мав на меті "контролювати все те, що є неправильним, непристойним, аморальним та проти ісламу".

Мехран каже, що присутність "Талібану" в Інтернеті в його нинішньому вигляді дійсно почалася після того, як його усунули від влади у 2001 році, коли войовнича група почала розміщувати відео та обмінюватися повідомленнями в Інтернеті.

З того часу група з ентузіазмом прийняла такі платформи, як Facebook, Twitter, WhatsApp та Telegram, жодна з яких не існувала протягом останнього періоду її правління.

Ці події збіглися зі зростанням використання Інтернету в Афганістані за останнє десятиліття. Станом на 2019 рік у країні було майже 10 мільйонів користувачів Інтернету та близько 23 мільйонів користувачів мобільних телефонів, при цьому 89% афганців мають доступ до телекомунікаційних послуг, згідно з останніми доступними даними Міністерства зв'язку та інформаційних технологій країни.

За даними міністерства, лише в Афганістані Facebook Messenger налічує близько 3 мільйонів користувачів.

В результаті, замість введення заборон на Інтернет, "Талібан" намагається використовувати їх - принаймні поки що.

Навіть коли уряд США та світова спільнота свідомо обмірковують, наскільки вони визнають войовничу групу офіційним урядом Афганістану, деякі компанії з Кремнієвої долини взяли справу у свої руки.

Раніше цього місяця Facebook повторив свою давню заборону руху "Талібан" на всіх своїх платформах, включаючи Instagram та WhatsApp, останні з яких, як повідомляється, закрили телефонну лінію підтримки руху "Талібан" у Кабулі та кілька інших облікових записів "Талібану".

"Відповідно до законодавства США" Талібан "санкціонований як терористична організація, і ми заборонили їм користуватися нашими послугами відповідно до нашої політики щодо небезпечної організації", - заявив представник Facebook.

Представник WhatsApp відмовився конкретно коментувати заборону, але сказав, що він "зобов'язаний дотримуватися законодавства США про санкції", який включає "заборону облікових записів, які представляють себе як таліби".

YouTube заявив, що продовжить "закривати" акаунти, якими керує "Талібан". Twitter активно не забороняв облікові записи "Талібану", але представник компанії сказав, що "її пріоритетом є безпека людей, і компанія залишається пильною".

за матеріалами CNN


31.08.2021 689
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

641
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

379
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14074 11
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1609
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

900
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6214

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

670

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1494

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1303

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1188
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

545
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

684
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1609
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

623
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

915
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5951
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13768
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

282
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

578
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

507
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

822 2