CNN: таліби обурюються через блокування у соціальних мережах

Прессекретар "Талібану" Забіхулла Муджахід, у центрі, виступає на своїй першій пресконференції в Урядовому інформаційному центрі ЗМІ в Кабулі, Афганістан, у вівторок, 17 серпня 2021 року


Через кілька днів після того, як на початку цього місяця взяли під контроль Афганістан, "Талібан" провів свою першу пресконференцію, щоб дати відповідь на питання про свободу слова.

"Це питання слід поставити тим людям, які претендують на підтримку свободи слова, які не дозволяють публікувати всю інформацію", - заявив представник групи Забіхулла Муджахід. "Я можу поставити Facebook ... Це питання слід поставити їм".

Відповідь, маючи на увазі, що Facebook стримує свободу слова, натякала на дивну динаміку влади: навіть коли Талібан наполягає на тому, щоб американські сили покинули країну, він залишається залежним від американських компаній соціальних медіа, таких як Facebook (FB) та Twitter (TWTR) розкрити своє послання як в межах Афганістану, так і за його межами.

Наприклад, у Twitter численні представники талібів, включаючи Моджахеда та Сухаїл Шахін, мають активні, неперевірені акаунти, кожен з яких має понад 300 000 підписників.

Але багато з цих платформ, включаючи Facebook та його дочірню компанію WhatsApp, заявляють, що вони будуть блокувати облікові записи, якими керують таліби.

Намагання "Талібану" протистояти чи обійти обмеження щодо своєї діяльності в Інтернеті ілюструють, наскільки войовнича група стала залежною від західних технологічних компаній та Інтернету в цілому, - і підкреслюють потенційний відхід від правління групи десятиліття тому, коли вона повністю заборонила Інтернет.

"Загалом, різні платформи соціальних медіа та програми для обміну повідомленнями відіграли життєво важливу роль у медіастратегії талібів", - сказала Вееда Мехран, викладач та експерт з Афганістану з Університету Ексетера, яка займається пропагандою екстремістських груп.

Зараз ці платформи служать важливій меті для руху "Талібан", оскільки вони відновлюють контроль над Афганістаном. Значна частина уваги групи до цього часу зосереджена на формуванні більш "санітарного" та реабілітованого іміджу, де менше жорстокості, про яку багато говорили, коли група була при владі.

Бійці "Талібану" стоять на варті на вулиці в Кабулі 16 серпня 2021 року


За словами Сафії Горі-Ахмад, директора фірми McLarty Associates та колишнього радника Державного департаменту з питань Афганістану, вважає, що наразі це ключові дії для таких зусиль як усередині країни, так і за її межами.

"Талібан" дійсно намагається змінити свою стратегію, і вони дійсно намагаються змінити погляд на них", - сказала вона. "І тому я думаю, що ви зараз бачите цю зміну. ​​Багато в чому це пов'язано з величезним використанням смартфонів і тим, що зараз багато в Афганістані мають смартфони ... Вони помітили, що ви можете використовувати ці технології, як платформи, щоб по-справжньому поширити свої повідомлення".


Від введення заборон на Інтернет до ухилення від них

Нинішній підхід талібів до засобів масової інформації та технологій різко контрастує з тим, коли вони керували у 1990-х та на початку 2000-х років. Потім вони ввели заборону на телебачення та Інтернет, пояснюючи, що останній крок мав на меті "контролювати все те, що є неправильним, непристойним, аморальним та проти ісламу".

Мехран каже, що присутність "Талібану" в Інтернеті в його нинішньому вигляді дійсно почалася після того, як його усунули від влади у 2001 році, коли войовнича група почала розміщувати відео та обмінюватися повідомленнями в Інтернеті.

З того часу група з ентузіазмом прийняла такі платформи, як Facebook, Twitter, WhatsApp та Telegram, жодна з яких не існувала протягом останнього періоду її правління.

Ці події збіглися зі зростанням використання Інтернету в Афганістані за останнє десятиліття. Станом на 2019 рік у країні було майже 10 мільйонів користувачів Інтернету та близько 23 мільйонів користувачів мобільних телефонів, при цьому 89% афганців мають доступ до телекомунікаційних послуг, згідно з останніми доступними даними Міністерства зв'язку та інформаційних технологій країни.

За даними міністерства, лише в Афганістані Facebook Messenger налічує близько 3 мільйонів користувачів.

В результаті, замість введення заборон на Інтернет, "Талібан" намагається використовувати їх - принаймні поки що.

Навіть коли уряд США та світова спільнота свідомо обмірковують, наскільки вони визнають войовничу групу офіційним урядом Афганістану, деякі компанії з Кремнієвої долини взяли справу у свої руки.

Раніше цього місяця Facebook повторив свою давню заборону руху "Талібан" на всіх своїх платформах, включаючи Instagram та WhatsApp, останні з яких, як повідомляється, закрили телефонну лінію підтримки руху "Талібан" у Кабулі та кілька інших облікових записів "Талібану".

"Відповідно до законодавства США" Талібан "санкціонований як терористична організація, і ми заборонили їм користуватися нашими послугами відповідно до нашої політики щодо небезпечної організації", - заявив представник Facebook.

Представник WhatsApp відмовився конкретно коментувати заборону, але сказав, що він "зобов'язаний дотримуватися законодавства США про санкції", який включає "заборону облікових записів, які представляють себе як таліби".

YouTube заявив, що продовжить "закривати" акаунти, якими керує "Талібан". Twitter активно не забороняв облікові записи "Талібану", але представник компанії сказав, що "її пріоритетом є безпека людей, і компанія залишається пильною".

за матеріалами CNN


31.08.2021 713
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

619
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3208
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21327
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2108
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

421

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2272
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

270
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

859
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

769
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1266 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2291 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003