Життя за межами цивілізації: високогірна Верховинщина – єдиний досі не газифікований район Івано-Франківської області.
Чиновники твердять: газу і не буде – тягнути його так високо просто економічно не вигідно. А люди бідкаються – і газу нема, і на електрику й дрова пільгові ціни держава не дає.
Софія Сусяк, мешканка Верховини: «Отут я розпалюю. В мене гейби сірники... Зараз я розпалю».
У хатині верховинки Софії Сусяк – ані газової плити, ані обігрівача. Каже – все життя їсти готувала на грубці, а грілася на печі, то й зараз газу не потребує. Однак, зізнається – опалення дровами дороге, та й важко самотужки колоти дрова.
Софія Сусяк, мешканка Верховини: «Я навіть не привикла з газом, я й боюся єго, скільки всяких чуємо потрафунків, балони сі розривають, хати горют і я єго боюси».
Газифікація Івано-Франківщини розпочалася ще у 50-х роках минулого століття, а наприкінці 80-х черга дійшла і до Верховини. Через гори провели кілька кілометрів газогону, однак із розпадом СРСР – покинули. Нині чиновники підрахували, що газифікація району обійшлася би у 10-20 мільйонів гривень, яких ніде взяти. Люди просять бодай дрова продавати їм за пільговими цінами.
Іван Грещук, депутат Верховинської районної ради: «Наш район дуже великий по площі – більше 125 тисяч гектарів, і більше 80 гектарів – це є лісові угіддя, а ми на сьогоднішній день не маємо права купити по пільгових цінах ні дрова, ні ліс».
Обласні чиновники заперечують – мовляв, пільги для горян існують. Скраплений газ розвозять адресно і продають за ціною дешевше ринкової. А дешеві дрова, мовляв, можна придбати на аукціонах.
Руслан Гусак, заступник голови Івано-Франківської ОДА: «Є три шляхи вирішення даної проблеми. Перший – це є скраплений газ для населення, який продається за пільговими цінами. Другий шлях – це є відходи деревини. Те, що ви говорите, що люди не можуть купити – на сьогоднішній день це є неправда, тому що є аукціони, де за пільговими цінами для населення продається відходи деревини».
Однак найболючіше питання – тарифи на електроенергію – найближчим часом залишаться без змін. Чиновники кажуть – надсилали запит до НКРЄ з проханням знизити ціну на світло для верховинців. Однак там переглядати тарифи не поспішають, інформує 5 канал.