Чий базар?

 

/data/blog/53183/aefa0b3da455e5a3e4a8fd97873b9296.jpg

 

У судові перипетії між містом та орендарем івано-франківського центрального ринку вклинився ще один учасник. У конфлікті довкола центрального продуктового ринку міста, що після «повстання» тамтешніх підприємців спалахнув між нинішнім власником торговища – міською владою та його орендарем – ТзОВ «Торговий сервіс» відкрився другий фронт.

Із позовом про визнання права власності на ринок, через десять років після програних міській владі судів усіх інстанцій, до Феміди апелювала Центральна спілка споживчих товариств України. Новоявлений учасник судових розбірок, озброєний новими юристами та фактами, рішуче налаштований узяти в мерії реванш та повернути найбільший продовольчий базар Івано-Франківська у своє розпорядження. А в разі перемоги – поставити питання доцільності перебування на ринку і фірми-орендаря.


По третьому колу
Газетної шпальти не вистачить, щоб у деталях розписати усю історію судової тяжби за базар між містом та споживспілкою – справа, що стартувала у судах ще у далекому 2002 році, сьогодні рухається по третьому колу. Подавши свій перший позов із вимогою до міської ради визнати право власті на критий ринок за Івано-Франківською облспоживспілкою, представники кооперації стверджували: саме їхні кошти свого часу були вкладені у будівництво комплексу критого ринку, а місто виступало лише замовником. Своєю чергою місто, не бажаючи віддавати цінні торгові площі на відкуп спілчанцям, подало зустрічний позов – про визнання права власності на майновий об’єкт за міською радою.
Тоді івано-франківська Феміда виявилася прихильнішою до представників міста – місцевий господарський суд повністю визнав право власності на ринок за територіальною громадою. Однак касаційна інстанція надала справі другий виток – її постановою від 2003 року процес було скеровано на новий розгляд. Цього разу перша судова ланка взаємні позови сторін задовольнила частково, визнавши 50,11% майна ринку за містом та 49,89% за кооперацією. Апеляція рішення знову скасувала, в цілому визнавши право власності на будівлю ринку за міською громадою. Таким же чином розсудив і Вищий господарський суд України своєю постановою від 2004 року, остаточно поставивши у справі крапку та закріпивши базар за містом.  
У минулому році справу івано-франківського базару знову дістали з-під сукна. Юристи Укоопспілки вишукали нову процесуальну зачіпку у списаних матеріалах – учасником у попередніх розглядах по справі виступало івано-франківське регіональне відділення Укоопспілки, а не центральний офіс. Тож після десяти років перерви спілчанці з новими силами кинулися в бурхливі води вітчизняної судової системи. І подавши у серпні 2013-го касаційну скаргу, незадовго отримали перший позитивний «дзвіночок» – Вищим господарським судом «базарну» справу знову було скеровано на новий розгляд.
«Ми були вкрай здивовані, коли дізналися, що рішення таки скасоване і розпочнеться новий розгляд,  – розповідає начальник юридичного відділу МВК Надія Кедик.  –  По-перше, пройшов дуже тривалий термін – десять років. По-друге, тут має місце судовий парадокс: законодавством не передбачено права касаційної інстанції переглядати власні рішення, а тільки рішення першої та апеляційної інстанції».
Тоді, подейкували, причиною такої поблажливості Феміди до організації стала поява в Укоопспілці впливового «данєцкого». Втім, так це чи не так, а справу на новий розгляд таки повернули. У лютому цього року відбулося перше судове засідання у справі, перемогу в якому здобула знову таки міська влада. 
«Доводи третьої особи,  – йдеться у рішенні колегії суддів Господарського суду Івано-Франківської області від 26.02.14. – Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки) про те, що після передачі в 1987 році акта приймання-передачі обласної об’єднаної дирекції колгоспних ринків фінансування будівництва критого ринку здійснювалось у тому числі і за рахунок Укоопспілки не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи»,  – констатував суд та наголосив на тому, що дана справа вже була списана і розглядається фактично за відсутності більшості документальних доказів.
Споживспілка подала скаргу до Львівського апеляційного суду. Однак засідання, призначене на 15 травня, не відбулося, його перенесли за клопотанням представників кооперації. Нова дата суду поки невідома, сторони чекають на ухвалу.


Орендар між двох
На тлі боротьби за право власності на базар між містом та спілкою спрогнозувати, на чию користь хитнуться шальки терезів правосуддя цього разу та чи буде рішення у підсумку остаточним (воно може піддатися оскарженню у касаційній інстанції, Верховному суді України),  неможливо. Проте серед іншого у перебігу справи особливий інтерес становить, яку позицію займе підприємство-орендар «Торговий сервіс» – фірма, що нині фактично отаманить на продовольчому ринку. Цікавими є кілька нюансів: перше судове засідання нового розгляду у справі про базар співпало в часі з «гарячими днями» на продуктовому ринку. Скандальний для працівників прилавка робочий день 25 лютого, що закінчився повстанням та штурмом офісу орендаря ТзОВ «Торговий сервіс», якраз передував «судному» дню засідання Господарського суду Івано-Франківської області у справі міської ради проти спілки. Того ж таки 25 лютого сесія міської ради на позачерговому зібранні розірвала договір з «Торговим сервісом» (орендар подав до суду, договір оренди лишився в силі, втім, це тема окремої статті). Однак, у судовому протистоянні міста та Укоопспілки, що відбулося днем пізніше, «Торговий сервіс» все ж фігурував як третя сторона на боці міста.
«Сказати грубо – нам усе одно хто буде власником,  – пояснив «ЗК» свою позицію представник «Торгового сервісу» Любомир Ярицький. – Цивільний кодекс говорить, що при зміні власника договір оренди продовжує діяти, він є для нового власника тягарем. Тобто власник міняється, а договір оренди сили не втрачає. Просто орендну плату ми будемо перераховувати вже не міській раді, а новому власнику».
За словами Любомира Ярицького, розірвати договір без згоди «Торгового сервісу» не може ані сьогоднішній власник, ані будь-який інший.
«Договір оренди у нас нотаріально посвідчений і розірвати його можна лише у нотаріуса. Інакший шлях тільки через суд»,  – переконує представник орендаря ринку та нагадує: договір оренди на приміщення критого ринку у «Торгового сервісу» – до 2022 року.   


Спілка налаштована рішуче
Втім, у спілчанців інші наміри. У розмові з кореспондентом «ЗК» голова об’єднання  ринків споживчої кооперації України «Укоопринкторг» Василь Паламарчук заявив, що у разі повернення ринку в їхню власність працювати будуть без посередників – так званих «фірм-прокладок».  
– Пане Василю, скажіть чому через такий тривалий термін після остаточного рішення суду у справі не на вашу користь Укоопспілка знову звернулася до суду із тими ж позовними вимогами?
– Так, у суді 2004 року ми не змогли довести свою правоту. Але це рішення ми вважали і вважаємо несправедливим – у нас забрали наше майно, в яке споживспілка свого часу вклала кошти. Минув час, відбулися зміни в державі, у нашій організації. У нас з’явилися нові юристи, з якісно новим фаховим рівнем підготовки, які побачили, що сьогодні є така можливість повернути  наше майно. А якщо така можливість є, її треба використати. Тому у серпні 2013 року нами було подано касацію.  
– У чому саме з юридичної точки зору полягає ця можливість?
– Розповідати вам усі юридичні тонкощі я не можу, бо не знаю їх досконало – цим займаються наші юристи, там кіпи документів! Але, повірте, просто так знову починатися із цієї справою на рівному місці ми б не стали. Це робота велика і непроста. Зрештою, кожну  справу суддя вирішує суб’єктивно, багато залежить і від цього.   
 – І все ж першу судову інстанцію спілка програла місту. Чи подавала б ваша організація апеляційну скаргу взагалі, якби на ринку не відбулося резонансних подій 25 лютого?
– З самого початку ми були рішуче налаштовані іти до кінця. А ці події нас у цьому тільки утвердили. Ми сподіваємося на перемогу, інакше, повторюся, не починали б цю справу знову.
 – Якою є ваша думка з приводу «повстання» підприємців?  
– Ну, ситуація там була і залишається дуже непроста. Нічого дивного: майно ринку – це ласий для всіх шматок. Але моя особиста думка – «фірм-прокладок», як ви журналісти, їх називаєте, не повинно існувати – в цьому корінь проблеми і виниклої ситуації.
 – Тобто, якщо право власності на ринок визнають за Укоопспілкою, то ви працюватимете без посередників?
– Абсолютно так.

 


Андрій ХМАРА, ЗК


01.06.2014 1081 6
Коментарі (6)

Соломон 2014.06.02, 08:28
Такі ж кваліфіковані юристи з'явились у міській раді , тому громаді міста повертають у власність готелі "Київ" , "Україна" (тепер "надія"), "Дністер"
ment 2014.06.02, 22:19
Slava Ukraini
ПРОКУРОР 2014.06.03, 00:39
СЛАВА УКРАЇНІ!
Іван 2014.06.03, 01:29
ТОВ " ТОРГОВИЙ СЕРВІС" ЦЕ -" Бура" Укооспілка - це" АСПніки " одні бандюки
ТТ 2014.06.04, 13:12
Риги,не пхайте свої лапи до майна міста.Всі доходи від ринку повинні йти в міську казну Івано-Франківська
прехожий 2014.06.04, 15:15
А де там якійсь сектор? Чи вже заробив і спочиває?
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

5992
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1062
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

605
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5598
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1510
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1373

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

448

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1271

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1096

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1001
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

334
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

374
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1327
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

413
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

679
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5722
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

427
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

294
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

635 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1078
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

936