Чия власність?

 

/data/blog/42814/91f6eaaab6586430619de2cb6eb3285e.jpg

 

У травні минулого року з нагоди 350-річчя Івано-Франківська місто отримало «великий подарунок» від обласної ради – міську ратушу. Щоправда, тоді це було тільки в усній формі.

 

Підтвердженням цих слів стало відповідне прийняття рішення депутатами обласної ради у червні. Минуло півтора року.

 

За весь цей час у приміщенні ратуші так нічого і не змінилося. Що планували зробити міські урядники у переданій у власність ратуші і з чим йдуть далі, вирішив з’ясувати «Західний кур’єр».



«Перлина» у приймах
Як повідомив нам начальник міського управління туризму Володимир Устинський, насправді приміщення ратуші поки що нічиє. Одразу після процедури дарування «родзинка міста» претендувала «піти в невістки» до міського управління культури. Але цього так і не сталося, бо не вся надана документація відповідає дійсності. І досі папери блукають коридорами Бюро технічної інвентаризації. А тому повноцінного власника споруда не має. Регіональний туристично-інформаційний центр, фотостудія та туристична фірма, котрі перебувають у приміщенні ратуші, працюють там на умовах оренди приміщення. Термін їхньої оренди закінчується на початку наступного року. У міському управлінні туризму плекають надії на розміщення в ратуші аналогічних структур міста. Кажуть, що розглядають «перлину міста» лише як об’єкт культурно-туристичного спрямування. Хоча й не виключають, що тут можуть мирно співіснувати як міський, так і обласний центри туристичної інформації. Як-то кажуть, одне другому не зашкодить.


Ратуша лише один раз на рік стає центром уваги – під час святкування Дня міста. Проте вже в останні два роки тут не проводився офіційний прийом іноземних делегацій. Причина банальна – кількість міст-побратимів збільшилася, а тому зала на третьому поверсі ратуші не може вмістити стільки люду. Тепер у ратуші можливі тільки індивідуальні офіційні зустрічі делегацій та церемонії підписання важливих міжнародних документів. На разі ніхто не вбачає доцільності поселяти міську владу у приміщення ратуші.


«Подарунок» від обласної влади був не просто красивою обгорткою. Всередині ратуші перебуває Обласний краєзнавчий музей. Під час дарування місто отримало застереження: Обласний краєзнавчий музей має право на безстрокове використання своїх приміщень. А тому посягати на територію музейних приміщень, котрі розташовані тут на трьох поверхах, місто, очевидно, не має права. Тим часом у центральній споруді на площі Ринок є ще й підвальні приміщення. Наразі міська рада не вирішила, як правильно використовувати цю територію. Хоча тут переконують, що планів є достатньо.



Відновити місце страти

Незадіяні на сьогоднішній день підвальні приміщення міської ратуші мають площу 380 квадратних метрів. А тому є усі шанси розгорнути там цілий виставковий комплекс, про що і мріють в управлінні туризму. Але для реалізації таких сміливих планів не вистачає тільки одного – фінансів. Для прикладу Володимир Устинський називає підземелля ратуші у місті-побратимі Жешув (Польща). Але при цьому наголошує, що там не виділялися кошти із місцевого бюджету. Чиновники все ще сподіваються, що знайдуться добрі люди, для яких буде справою честі зробити корисну справу для міста. Як приклад доброї волі меценатів, начальник управління туризму називає «Бастіон». «Тепер нам заздрять туристи, бо кажуть, що такого немає ніде. Повірте, що на реконструкцію «Бастіону» пішло понад 5 мільйонів доларів. Але, думаю, це того варте», – зауважує пан Володимир.


Музей історії міста у підземеллі ратуші може стати черговою туристичною принадою міста з елементами авантюризму для шукачів екстриму. За деякими із версій тут свого часу одну ніч сидів у в’язниці Іван Франко. То було його перше знайомство із містом. Автори ідеї створення музею задумалися: «А чому б нам не зробити так, щоби можна було один день посидіти у в’язниці?!».


Поки що зупиняються на варіанті музею історії міста та стилізованого під старовину кафе, цілком можливо, що навіть із елементами колишньої в’язниці. Створення такого музею дасть змогу покращити туристичну привабливість міста, переконують ініціатори.


Міська ратуша міста Івано-Франківська належить до пам’яток архітектури національного значення. Крім того, це єдина ратуша в Україні збудована у стилі модерн. Теперішня ратуша була побудована у вигляді польського військового ордена Virtuti Militari (вид зверху). Цей орден давали бійцям армії Галлера за ліквідацію ЗУНР. Івано-Франківська ратуша — єдина світська споруда в Україні, яка має позолочений купол. Також вона занесена до Книги рекордів України.



Місто на долоні
Цього року міська ратуша стала також об’єктом зацікавлення і громадської організації «Галицький історико-політологічний центр». Їхній проект щодо облаштування на вежі ратуші оглядового майданчика переміг на міському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства. На першому етапі для цієї мети передбачено виділення коштів на суму 15 тисяч гривень.


«Ми маємо чим похвалитися у плані архітектури. Тому й виникла ідея створити такий майданчик, що допоможе більш яскраво презентувати наше місто. Ратуша і є одним із тих місць, котрі треба зробити більш  презентабельними», – каже автор ідеї оглядового майданчика Сергій Адамович.


Поки що ніхто не деталізує, як мав би виглядати сам майданчик, адже проект перебуває на стадії проектно-пошукових робіт.


Директор Краєзнавчого музею Ярослав Штиркало не захотів спілкуватися на цю тему, мовляв, нехай розказують про плани ті, хто займався передачею будівлі із обласної у міську власність. «Не для преси» він дав зрозуміти, що проект оглядового майданчика не вселяє довіри, оскільки із дирекцією музею ніхто поки що на цю тему не спілкувався. А само собою зрозуміло, що усі потоки охочих помилуватися містом зверху мали би проходити через музей.


Що стосується оглядового майданчика, то, за словами Володимира Устинського, це вже не новий проект. Ідею створення такої атракції на висоті дев’ятиповерхового будинку у центрі міста він виношував ще десять років тому. Планувалося, що до 350-річчя міста такий атракційний майданчик під куполом ратуші запрацює. Але цього не сталося. Чи вдасться так просто реалізувати і втілити в життя задум громадської організації, Володимир Васильович також сумнівається. Депутати міської ради планують передбачити у бюджеті на наступний рік кошти на реалізацію цього проекту. За деякими підрахунками, для того, аби оглядовий майданчик на ратуші міг нормально функціонувати, потрібно як мінімум 400 тисяч гривень. «Потрібно усе робити виважено і правильно, і що найважливіше – подбати про безпеку тих туристів, котрі підійматимуться на ратушу», – застерігають в управлінні туризму.


Зауважимо, що свого часу на міській ратуші був оглядовий майданчик. Він здебільшого служив дозорним пунктом. Тоді вартові сповіщали мешканців міста про наближення якоїсь біди. Тепер у європейських містах це стало доброю туристично-промоційною традицією.

 

Володимир БОДАК


Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

6904
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1092
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

611
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5624
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1516
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1379

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

455

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1274

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1098

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1004
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

340
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

390
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1335
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

417
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

686
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5724
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

432
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

298
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

639 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1083
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

940