Чи витіснить Інтернет друковану пресу?

З початку року кілька впливових українських друкованих видань оголосили про припинення існування, інші - про скорочення періодичності випуску та переорієнтацію на Інтернет. Як інформує Бі-Бі-Сі за кордоном медіа-магнат Руперт Мердок запустив нову цифрову газету Daily виключно для планшетного комп'ютера IPad. То чи можна говорити про занепад друкованих засобів інформації?

У київських газетних кіосках, за словами продавців, покупців не меншає. 

"Купують як і завжди. Всі кажуть, що не будуть купувати, що дорожчає, але насправді кожен рік те саме: як купували, так і купують. Навіть не вистачає газет. Люди літнього віку звикли до газет. Навіть дехто приходить з інших районів, бо вже звикли до своїх кіосків - от вони приходять до нас і купують," - розповідає продавець одного з газетних кіосків на Подолі.

 

З українського ринку преси зникають відомі видання

З початку року газета "Дело" оголосила про скорочення періодичності випусків та про розширення Інтернет-версії видання.

Головний редактор газети Світлана Панюшкіна в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловила думку, що процес переорієнтації медіа на онлайн є незворотнім, принаймні коли йдеться про видання новинного спрямування:

"Якщо відштовхуватися від того досвіду, який є у нас, то аудиторія йде в онлайн. Я, чесно кажучи, мало кого знаю, хто б зранку читав друковану пресу. Тому, звісно, все, що стосується оперативної інформації, новин, треба орієнтуватися на наших читачів в онлайні".

Її підтримує генеральний директор української Асоціації видавців періодичної преси Олексій Погорєлов. Він також вважає, що орієнтовані на новини видання чекає швидкий занепад чи перехід до онлайн-формату:

"Закриваються здебільшого видання, які усе більше замінюються вільними джерелами інтернету. Це видання, які мають, скоріше за все, загальну новинну спрямованість, тобто видання рекламно-інфомаційного характеру. Оскільки Інтернет саме цю новинну площину активно перехоплює, як за рахунок швидкого розповсюдження, так і за рахунок розвитку соціальних мереж, соціальної журналістики, то уся ця активність поступово зміщується туди".

 

Майбутнє - у спеціалізованої преси?

Водночас головний редактор газети "Дело" Світлана Панюшкіна каже, що Інтернет - насамперед помічник друкованих медіа, а не конкурент: 

"Онлайн дає нам дуже велику перевагу, він нам показує, які новини цікавлять читачів. Ми можемо це бачити, виходячи з відвідувань, відгуків, що читачів та чи інша тема цікавить найбільше. Що ж до друкованого видання, то туди ми готуємо більш розгорнуто саме ті теми, які найбільше цікавлять наших читачів на сайті"

Олексій Погорєлов із Асоціації видавців періодичної преси вважає, що спеціалізованим та аналітичним газетам не варто турбуватися про своє майбутнє:

"Видання, які з'являються і продовжуватимуть з'являтись - це вузькоспеціалізвоні фахові видання, де інформація має дуже високу якість. Така інформація точно буде продаватись, оскільки точно є високий попит на якісну інформацію, задоволений ще не повністю. Це будь-які економічні, юридичні, видання, і з дизайну, і з інтер'єру і "зроби сам", будь-яка тема, яка може бути більш глибоко і фахово розкрита. Там є багато можливостей, щоб продавати більш фахову інформацію, і люди будуть готові купувати таку інформацію, що допомагатиме їм краще, ефективніше жити".

 

Папір як носій може зникнути

Водночас Олексій Погорєлов погоджується, що ця інформація може з'являтися на інших носіях, наприклад на планшетних ПК за передплатою.

"Якщо ми говоримо лише про папір як носій, то папір у певній довготерміновій перспективі точно поступово буде замінений. Тобто його не буде так багато, як зараз. Зрозуміло, що в Україні і у світі ситуація та сама - скорочуються аудиторії, які передплачують друкований носій. Не змінюється, а, може, навіть збільшується, попит на якісну інформацію, на якісну аналітику. Якщо ми говоримо тільки про носій, то я згоден - паперовий носій, кількість його користувачів буде скорочуватися," - каже пан Погорєлов.

За підрахунками фахівців, в Україні зареєстровано понад 30 тисяч найменувань газет, з них близько 4 тисяч виходять постійно.

Це набагато більше ніж в Німеччині, кажуть експерти, тоді як німецький рекламний ринок у кілька разів потужніший за український. А це, на їхню думку, свідчить лише пр те, що більшість газет в Україні є не бізнесовими проектами, а проектами впливу, оскільки орієнтовані не на доходи від реклами чи передплат, а на кошти спонсорів.

 

13


13.02.2011 2693 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

221
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1539 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1806 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2627
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2367 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7603

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

375

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1085

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1158

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1944
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

326
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

706
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

944
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3151
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

973
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1998
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1050
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35195 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

325
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

533
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

673
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1000