Чи варто воювати з пам'ятниками?

 

Постать Леніна скульптор скерував точно в напрямку Сходу – масонські приписи орієнтують вільних мулярів на "Пошук Вічного Сходу". Алегоричність пам'ятника більш ніж очевидна, якщо взяти до уваги саме масонське прочитання.

 8 грудня 2013 року у Києві було знесено пам'ятник Леніну.

Я не прихильник комуністичної ідеології і не великий прихильник вождя світового пролетаріату (хоча визнаю, що у його творчості – в теоретичній її частині – було чимало такого, що обов'язково потрібно читати нинішнім політикам). Я не надто переймаюся долею пам'ятників, які зносили у багатьох інших містах – пам'ятників однотипних, виготовлених за одним і тим же лекалом та з заздалегідь відлитих заготовок.  Добре пам'ятаю відому з радянських часів історію про відкриття пам'ятника Леніну в одному з уральських міст – коли помилково у Ілліча виявилося дві кепки: одна на голові, інша – в руці. Творили за принципом конструктора "Лего"...

Київський пам'ятник був абсолютно іншим. Він був справді пам'яткою монументального мистецтва.  Автор пам'ятника – видатний скульптор Сергій Меркуров, напівгрек – напіввірменин, двоюрідний брат всесвітньо відомого містика і філософа Георгія Гурджієва. Меркуров і сам захоплювався містикою та метафізикою, в молодості вступив до масонської ложі (біографи сперечаються, де це сталося – у Києві, у Парижі чи Швейцарії).

Відомо, що навіть у перші роки Радянської влади, коли масонам дозволялося майже вільно діяти в рамках своїх лож, Меркуров належав до Ложі "Єдине трудове братство" – до речі, він залишився єдиним членом цієї ложі, який не зазнав репресій і помер своєю смертю (за одними даними, його монументальна творчість дуже імпонувала Вождеві Народів, з іншого боку – це був вияв особливої прихильності Сталіна до родини його приятеля по Тифліській духовній семінарії Гурджієва).

Будучи масоном і одночасно обожнюючи Леніна як Надлюдину (що було характерно для 20-х років – згадаймо, як ставилися до Леніна ряд поетів, філософів і навіть сам Реріх!), Меркуров вирішив втілити у камені ряд символічних моментів. Завдання будь-якого масона – згідно з приписами вільних мулярів – постійно тесати камінь, вдосконалюючи себе і творячи в собі гармонійну натуру. Людина живе, будучи "необробленим каменем".

Знання, мудрість дають можливість витворювати з цього каменю шедевр. Це – ніби головне покликання масона. Ленін – з точки зору Меркурова – як Досконала Особа, проступає з неотесаного каменю, який залишається позаду нього. Він робить рішучий крок із свого попереднього стану – вперед. Скульптор, добре знаючи недосконалість тілобудови Леніна (він робив посмертну маску "вождя світового пролетаріату"), надає йому абсолютно довершених форм, перетворюючи на гармонійну постать – ледве не варіант "Вітрувіанської Людини" Леонардо. 

 Цікаво, що постать Леніна скульптор скерував точно в напрямку Сходу – масонські приписи орієнтують вільних мулярів на "Пошук Вічного Сходу" (тобто, іншими словами, Істини) протягом всього свого життя. Алегоричність пам'ятника більш ніж очевидна, якщо взяти до уваги саме масонське прочитання: це памятник Досконалій Людині, що прагне пізнати Істину. Звідси – відсил до євангельского "Пізнайте Істину, і Істина визволить вас".

Місце для пам'ятника, композицію, зовнішній вигляд постамента (колона) Меркуров вибирав сам. Йому вдалося переконати Хрущова і Кагановича (від яких залежало втілення проекту) у тому, що такий пам'ятник буде кращим за старий проект стометрової постаті Леніна на місці нінішнього Михайлівського Золотоверхого собору (собор, між іншим, підірвали задля того, аби розчистити місце для фундаменту під цей пам'ятник; нинішня будівля Міністерства закордонних справ мала служити частиною комплексу, вона мала творити разом із статуєю єдину композицію).

Тепер цей унікальний пам'ятник знищено. Зауважте: знищили не пам'ятник Леніну, а шедевр Меркурова – всесвітньо відомого скульптора. Це рівноцінно тому, якби було знищено роботи Родена, Жуффруа, Канова, Орловського або Паоло Трубецького, - лише тому, що у їх творах відображено риси "ідеологічно неправильних" діячів. Так чинили лише більшовики і якобінці. Ну і таліби у Афганістані, підриваючи статуї Будди.

Згадується анекдот радянських часів. Єврей емігрує в Ізраїль. Під час митного догляду митник дістає з його валізи бюст Леніна. "Що це?" – "Не що це, а хто це. Це – найвидатніша постать в історії людства, людина, що побудувала суспільство загальної справедливості, вказав шлях всьому людству. Я їду з СРСР, але я буду все життя пам'ятати, де я жив і з ностальгією згадувати про вашу країну". Митник сказав "Добре" і поставив штамп.

На ізраїльській митниці митник бере цю ж статуетку і запитує: "Що це?". Єврей каже: "Не що це, а хто це. Це – найбільший у світі тиран, який пролив ріки крові і створив Імперію Зла. Я буду дивитися на нього і згадувати про те пекло, з якого втік". Митник сказав "Добре" і поставив штамп у паспорт. Вдома єврея зустрічає його велика родина, онуки розбирають його сумки. І раптом кричать: "Діду, а хто це?" – "Не хто це, а що це. Це – півтора кілограма золота, яке я пофарбував під бронзу і вивіз із Союзу". Так от.

Ті, хто розбивали пам'ятник, мали би задатися питанням: Хто це (Ленін) чи Що це (витвір мистецтва)? До того ж що цей акт вандалізму додав ініціаторам – у політичному та моральному плані? Здається, це руйнування стане однією з найбільш контраверсійних подій нашого буремного часу. З пам'ятниками не воюють.

Місце твору, що належав різцю Меркурова, - у музеї. Але коли збирається натовп, який у Венері Мілоській бачить не пропорції, а цицьки, а у Ленінові не Ідею скульптора, а банальне зображення тирана – мені стає страшно за країну, яку цей натовп хоче прибрати до рук.

Ті, хто при владі сьогодні, крадуть, але не воюють з пам'ятниками. Ті, хто намагаються дорватися до влади, крастимуть і громитимуть все довкола.

У надії, що колись їм самим новітні меркурови поставлять не менш геніальні пам'ятники. Так от: не поставлять! І не лише тому, що немає скульпторів рівня Меркурова (покажіть мені бодай один цікавий з естетичної точки зору пам'ятник, споруджений в Україні за останні 20 років). А й тому, що нема кому ставити.

 

Кость Бондаренко

ТСН


 

 

 

 

 

 

 

/data/blog/44495/ca68756392cd1b55026f46be83fec249.jpg:large

 

 

 


Коментарі (5)

slava 2013.12.09, 11:31
Я не фахівець у памятках і "політичному" оглядачу не радила би ним ставати. А то прийдеться потім відхрещуватись від своїх же слів. Я не знаю людини (притомної), яка би палала любовю до вождя, людський гнів не спинити. Навіть, якщо це зробили провокатори, то вони не особливо зашкодили майдану. Так, з памятками не воюють, але чого поховалися ті, до кого апелює майдан? От і йдуть на звалище історії ідоли, які би там давно мали бути.
не веру 2013.12.09, 12:25
один провокатор зник з Фіртки -можливо що десь у нас і переховується. судячи з його частих друків тут- а Кость - баблолюб - все ще з нами -на як довго ?
Дякую 2013.12.09, 16:36
Текст - СУПЕР!! До роздумів.
Дендя 2013.12.10, 16:26
Шановна ФІРТКО, вічно ви у шось вступите, як не в профсоюз, то в г...но( це з совкового анекдоту), карочє як не провокатор Корч, то то цей пратівний Кость.
ЛЕВ 2013.12.11, 17:37
Треба було памятник Леніну поставити в музей) було б нормально. показували б дітям, яке печальне минуле в нас було... не підтримую руйнацію, треба було його перенести під офіс кпу чи щось таке, а так це вандалізм. хоча для мене, гітлер і сталін, ленін - одного поля ягоди і такі памятники не мають стояти в нашій країні!
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2818
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20964
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1922
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1308 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2331
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3994

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

634

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2097

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

783

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1378
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

47
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

438
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

967
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

49
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

708
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

709
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8151
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

715 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

845
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2128 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

795