Чи варто воювати з пам'ятниками?

 

Постать Леніна скульптор скерував точно в напрямку Сходу – масонські приписи орієнтують вільних мулярів на "Пошук Вічного Сходу". Алегоричність пам'ятника більш ніж очевидна, якщо взяти до уваги саме масонське прочитання.

 8 грудня 2013 року у Києві було знесено пам'ятник Леніну.

Я не прихильник комуністичної ідеології і не великий прихильник вождя світового пролетаріату (хоча визнаю, що у його творчості – в теоретичній її частині – було чимало такого, що обов'язково потрібно читати нинішнім політикам). Я не надто переймаюся долею пам'ятників, які зносили у багатьох інших містах – пам'ятників однотипних, виготовлених за одним і тим же лекалом та з заздалегідь відлитих заготовок.  Добре пам'ятаю відому з радянських часів історію про відкриття пам'ятника Леніну в одному з уральських міст – коли помилково у Ілліча виявилося дві кепки: одна на голові, інша – в руці. Творили за принципом конструктора "Лего"...

Київський пам'ятник був абсолютно іншим. Він був справді пам'яткою монументального мистецтва.  Автор пам'ятника – видатний скульптор Сергій Меркуров, напівгрек – напіввірменин, двоюрідний брат всесвітньо відомого містика і філософа Георгія Гурджієва. Меркуров і сам захоплювався містикою та метафізикою, в молодості вступив до масонської ложі (біографи сперечаються, де це сталося – у Києві, у Парижі чи Швейцарії).

Відомо, що навіть у перші роки Радянської влади, коли масонам дозволялося майже вільно діяти в рамках своїх лож, Меркуров належав до Ложі "Єдине трудове братство" – до речі, він залишився єдиним членом цієї ложі, який не зазнав репресій і помер своєю смертю (за одними даними, його монументальна творчість дуже імпонувала Вождеві Народів, з іншого боку – це був вияв особливої прихильності Сталіна до родини його приятеля по Тифліській духовній семінарії Гурджієва).

Будучи масоном і одночасно обожнюючи Леніна як Надлюдину (що було характерно для 20-х років – згадаймо, як ставилися до Леніна ряд поетів, філософів і навіть сам Реріх!), Меркуров вирішив втілити у камені ряд символічних моментів. Завдання будь-якого масона – згідно з приписами вільних мулярів – постійно тесати камінь, вдосконалюючи себе і творячи в собі гармонійну натуру. Людина живе, будучи "необробленим каменем".

Знання, мудрість дають можливість витворювати з цього каменю шедевр. Це – ніби головне покликання масона. Ленін – з точки зору Меркурова – як Досконала Особа, проступає з неотесаного каменю, який залишається позаду нього. Він робить рішучий крок із свого попереднього стану – вперед. Скульптор, добре знаючи недосконалість тілобудови Леніна (він робив посмертну маску "вождя світового пролетаріату"), надає йому абсолютно довершених форм, перетворюючи на гармонійну постать – ледве не варіант "Вітрувіанської Людини" Леонардо. 

 Цікаво, що постать Леніна скульптор скерував точно в напрямку Сходу – масонські приписи орієнтують вільних мулярів на "Пошук Вічного Сходу" (тобто, іншими словами, Істини) протягом всього свого життя. Алегоричність пам'ятника більш ніж очевидна, якщо взяти до уваги саме масонське прочитання: це памятник Досконалій Людині, що прагне пізнати Істину. Звідси – відсил до євангельского "Пізнайте Істину, і Істина визволить вас".

Місце для пам'ятника, композицію, зовнішній вигляд постамента (колона) Меркуров вибирав сам. Йому вдалося переконати Хрущова і Кагановича (від яких залежало втілення проекту) у тому, що такий пам'ятник буде кращим за старий проект стометрової постаті Леніна на місці нінішнього Михайлівського Золотоверхого собору (собор, між іншим, підірвали задля того, аби розчистити місце для фундаменту під цей пам'ятник; нинішня будівля Міністерства закордонних справ мала служити частиною комплексу, вона мала творити разом із статуєю єдину композицію).

Тепер цей унікальний пам'ятник знищено. Зауважте: знищили не пам'ятник Леніну, а шедевр Меркурова – всесвітньо відомого скульптора. Це рівноцінно тому, якби було знищено роботи Родена, Жуффруа, Канова, Орловського або Паоло Трубецького, - лише тому, що у їх творах відображено риси "ідеологічно неправильних" діячів. Так чинили лише більшовики і якобінці. Ну і таліби у Афганістані, підриваючи статуї Будди.

Згадується анекдот радянських часів. Єврей емігрує в Ізраїль. Під час митного догляду митник дістає з його валізи бюст Леніна. "Що це?" – "Не що це, а хто це. Це – найвидатніша постать в історії людства, людина, що побудувала суспільство загальної справедливості, вказав шлях всьому людству. Я їду з СРСР, але я буду все життя пам'ятати, де я жив і з ностальгією згадувати про вашу країну". Митник сказав "Добре" і поставив штамп.

На ізраїльській митниці митник бере цю ж статуетку і запитує: "Що це?". Єврей каже: "Не що це, а хто це. Це – найбільший у світі тиран, який пролив ріки крові і створив Імперію Зла. Я буду дивитися на нього і згадувати про те пекло, з якого втік". Митник сказав "Добре" і поставив штамп у паспорт. Вдома єврея зустрічає його велика родина, онуки розбирають його сумки. І раптом кричать: "Діду, а хто це?" – "Не хто це, а що це. Це – півтора кілограма золота, яке я пофарбував під бронзу і вивіз із Союзу". Так от.

Ті, хто розбивали пам'ятник, мали би задатися питанням: Хто це (Ленін) чи Що це (витвір мистецтва)? До того ж що цей акт вандалізму додав ініціаторам – у політичному та моральному плані? Здається, це руйнування стане однією з найбільш контраверсійних подій нашого буремного часу. З пам'ятниками не воюють.

Місце твору, що належав різцю Меркурова, - у музеї. Але коли збирається натовп, який у Венері Мілоській бачить не пропорції, а цицьки, а у Ленінові не Ідею скульптора, а банальне зображення тирана – мені стає страшно за країну, яку цей натовп хоче прибрати до рук.

Ті, хто при владі сьогодні, крадуть, але не воюють з пам'ятниками. Ті, хто намагаються дорватися до влади, крастимуть і громитимуть все довкола.

У надії, що колись їм самим новітні меркурови поставлять не менш геніальні пам'ятники. Так от: не поставлять! І не лише тому, що немає скульпторів рівня Меркурова (покажіть мені бодай один цікавий з естетичної точки зору пам'ятник, споруджений в Україні за останні 20 років). А й тому, що нема кому ставити.

 

Кость Бондаренко

ТСН


 

 

 

 

 

 

 

/data/blog/44495/ca68756392cd1b55026f46be83fec249.jpg:large

 

 

 


Коментарі (5)

slava 2013.12.09, 11:31
Я не фахівець у памятках і "політичному" оглядачу не радила би ним ставати. А то прийдеться потім відхрещуватись від своїх же слів. Я не знаю людини (притомної), яка би палала любовю до вождя, людський гнів не спинити. Навіть, якщо це зробили провокатори, то вони не особливо зашкодили майдану. Так, з памятками не воюють, але чого поховалися ті, до кого апелює майдан? От і йдуть на звалище історії ідоли, які би там давно мали бути.
не веру 2013.12.09, 12:25
один провокатор зник з Фіртки -можливо що десь у нас і переховується. судячи з його частих друків тут- а Кость - баблолюб - все ще з нами -на як довго ?
Дякую 2013.12.09, 16:36
Текст - СУПЕР!! До роздумів.
Дендя 2013.12.10, 16:26
Шановна ФІРТКО, вічно ви у шось вступите, як не в профсоюз, то в г...но( це з совкового анекдоту), карочє як не провокатор Корч, то то цей пратівний Кость.
ЛЕВ 2013.12.11, 17:37
Треба було памятник Леніну поставити в музей) було б нормально. показували б дітям, яке печальне минуле в нас було... не підтримую руйнацію, треба було його перенести під офіс кпу чи щось таке, а так це вандалізм. хоча для мене, гітлер і сталін, ленін - одного поля ягоди і такі памятники не мають стояти в нашій країні!
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2511
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1598 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2