Чи скористається Івано-Франківщина унікальним шансом, щоб кардинально змінити ситуацію з дорогами? (хроніка подій)

 

 

20 липня в Івано-Франківській ОДА відбулась нарада, за участі голови ІФ ОДА Олега Гончарука та народних депутатів України від Прикарпаття: Олександра Шевченка, Анатолія Матвієнка, Юрія Дерев’янка, Михайла Довбенка, Юрія Тимошенка, щодо будівництва ремонту і стану доріг в області.

 

Очільник області Олег Гончарук звернув увагу на те, що дороги Прикарпаття слід ремонтувати терміново, адже тоді область стане привабливішою для туристів і це дасть поштовх до розвитку економіки.

 

«Якщо буде нормальна дорога, в область заїде як мінімум 4 мільйони туристів . Для того, щоб це відбулось потрібно перейти від розмов до конкретних справ. До прикладу сьогодні у Львівській області уже розпочаті роботи на дорозі Н9. На території нашої області сьогодні розпочнуться роботи в районі села Більшівці. Ми повинні продемонструвати свою готовність влади організувати належним чином виконання робіт, забезпечити контроль і прийняти активну участь у цьому процесі. 10% дофінансування має бути з місцевих бюджетів до суми 425 мільйонів. Це така вимога Кабміну, оформлена у постанові. Треба знайти ці кошти. Друге, щоб ми завжди могли звертатися по кошти для ремонт доріг, ми маємо показати, що дороги в пріоритеті. Для цього зібрали цю нараду, ми всі разом з народними депутатами маємо зрозуміти, що це наш шанс. Бачу, що ми це не до кінця усвідомлюємо. Кабмін дозволив використовувати бюджетні кошти на ремонт доріг місцевого значення. Але не всі голови це роблять», - відзначив Олег Гончарук.

 

Як зауважив Анатолій Матвієнко, зараз як ніколи всі депутати у ВРУ згуртовані й націлені на те, щоб розбудовувати дороги.

 

«Я не розумію, як можна так будувати дороги, щоб через рік їх уже не було? Як можна людям дивитися в очі, коли думаєте, як вкрасти? Для ремонту дороги Львів-Івано-Франківськ знайшли вісім тендерів, яких світ не бачив. Чи "Автодор" має політику? Чи є розуміння якості? Ми хочемо дати заробити своїм, але якщо в іншого краще, то треба віддати тому, в кого краще», - переконував Анатолій Матвієнко. 

 

Також він наголосив на необхідності прокладання доріг на мінімум на сім-десять років.

 

"Я не ставлю кадри в області. Але ми знімемо любого "бездільника" і крадія в області. Я вам гарантую йому мало не видасться. Хочемо жити як в Європі, а красти і «кришувати» як вчили, підтримувати не якість, а свого...", - акцентував Анатолій Матвієнко. 

 

За словами голови ІФ ОДА, наразі існують застереження щодо непрозорості проведення тендерів.

 

«Як я обіцяв, ми це зразу переводимо в публічну площину і вступають в гру правоохоронні органи. Застерігаю – якщо під час тендерів буде хоч найменша помарочка, людина відповість по всій строгості. Я рекомендував Проціва на цю посаду і не маю сумнівів до сьогодні, що зробив правильно», - зазначив Олег Гончарук.

 

За відповідями про плани будівництва доріг на Прикарпатті звернулись до начальника Служби автомобільних доріг області Миколи Проціва. З цього моменту наради на голову Миколи Проціва почали "падати всі шишки."

 

Спершу на його адресу озвучили звинувачення у маніпуляціях з тендерами, використанні застарілих технологій і розкраданні коштів. 

 

«Скільки сантиметрів товщини матиме покрив дороги, 18 чи 22? Є фірми, які запевняють, що могли б зробити дорогу товщиною в 22 см, однак виграла фірма, яка запропонувала тільки 18 сантиметрів" – поцікавився Олег Гончарук, який спершу стояв на захисті Проціва.

 

Однак не почувши задовільної відповіді пригрозив начальнику Служби автомобільних доріг звільненням, мовляв «якщо не буде 22 см то ви підете з посади».

 

Народний депутат Юрій Дерев’янко також мав зауваження у проведенні тендерів.

 

Спершу він поцікавився, чому проводячи тендер, заклали лише одну технологію, а не іншу для можливості долучення інших компаній. Та назвав такі технології «радянськими».

 

«Була запропонована учасникам тільки одна технологія робіт. Ми не говоримо про ямковий ремонт. Говоримо про ділянки від 50 м до 500 м, які підпадають під формулювання "дрібний ремонт доріг". Чому в тендерах не закладено іншої, альтернативної технології, за якою роблять ремонт доріг в Європі, а використовуєте радянську?" – запитав Дерев'янко у Проціва.

 

Також народний депутат озвучив підозру, що Микола Проців надавав протекцію ТОВ ”ПМК-88″ під час проведення тендерів.

 

«За двома тендерами ТОВ «ПМК-88» отримали вцілому 126 мільйонів гривень. І це при тому, що їх пропозиції були без ПДВ, в той час, як інші подавали з урахуванням ПДВ. Тому я вас прямо питаю чи маєте ви якесь відношення до цієї фірми?», – поцікавився Дерев’янко.

 

«Щодо гарантій, то вони прописані виключно в правовому полі і становлять 6 років. А «ПМК-88» ніякого стосунку до мене немає», – заперечив Микола Проців.

 

Втім, перевірити озвучене за проханням голови ІФ ОДА має СБУ, представники якої також були присутні на нараді.

 

На захист Проціва спробував стати його перший заступник Любомир Семанів, який не заперечував, що були різні пропозиції, однак наразі відомству вдалось здешевити роботи.

 

Цим словам не повірив народний депутат України Олександр Шевченко. За його словами, керівник Служби автомобільних доріг не на своєму місці, однак це вже питання до керівника області.

 

«Нема проблем зробити додаткову закупівлю і зробити порядок. Ви знаєте прекрасно, що фірма ПБС готова на сьогоднішній день зробити за 4 мільйони ресайклінг і покрити двома шарами якісного асфальту. Я рахую, що так будувати дороги, як будує обласне управління це злочин. Знаючи про те, що є фірма яка володіє передовими технологіями, яка будує зараз дорогу загального значення ви далі продовжуєте робити тендери. Ви не залучаєте нові технології взагалі. Напевне що все починається від керівника. Я вже стільки наговорився у Верховній раді, і на щастя переконав більшість там, що я розбираюсь у будівництві доріг. Я розбираюсь в дорогах краще, ніж управління, яке називається Службою автомобільних доріг. Фірма «ПБС» використовує для дороги гранітний щебінь, а ви в Отинії використовуєте далеко не гранітний щебінь. Взагалі те, що ви робите - це є злочин. Коли ми робили дорогу на вулиці Набережній, то під нашим тиском було впроваджено дві технології, хоча це було важко зробити. Ви не залучаєте нові технології взагалі, чому питається ви працюєте за старими схемами. Наша справа не заробити на дорогах, а змінити підходи до будівництва доріг, і показати всім як вони будуються», - зауважив Олександр Шевченко.

 

Також народний депутат звернув увагу на те, що європейські банки не дають ні одного євро позики на будівництво доріг, якщо в технології не прописаний метод ресайклінгу.

 

«Ви будуєте за технологією 1915 року, а ми, слава Богу, живемо вже в 2015. Якщо влада будь-якого рівня не хоче робити по-новому, то жити по-новому вона точно не буде. Я можу гарантувати, що за ті самі гроші ми зробимо не 18 а 22сантиметри дороги з гарантією в 10 років. Мені не приємно слухати, коли ходять певні люди, пов’язані з цими тендерами і з цією особою в Управлінні доріг, і розповідають, що це вони будуть ці дороги будувати. До вашого відома фірма , яка ніби-то має робити дороги , займається ремонтом квартир, ні про які дороги мова не йде. Не обов’язково, щоб фірма «ПБС», робила всі дороги і всюди, ми об’єднались з найбільшими гравцями на українському ринку, розподілили відповідні участки, і швидко та якісно робимо дорогу, що у Львівській області», - зазначив Шевченко.

 

Також народний обранець зауважив, що ті гроші, які виділяються на будівництво доріг в Івано-Франківській області, не так легко даються, тому перед нами є зобов’язання провести тендер прозоро.

 

«Поки ми на одному веб-сайті не будемо бачити всі дороги і як вони будуть будуватися, то ми нічого не доб’ємося. Фірма «ПБС», я не приховую, що маю до неї стосунок, буде вигравати всі тендери, не тому що ми когось знаємо, а тому що ми запропонуємо найнижчу ціну і найвищу якість. Але хочу щоб всі розуміли, що на доргах ми не заробляємо, заробляємо з інших проектів, а участь в ремонті доріг має на меті змінити стан справ в галузі, показати яким повинно бути будівництво доріг за найновішими технологіями. Адже без якісних доріг в нас немає жодних шансів на прихід інвесторів і на розвиток економіки загалом та туризму зокрема», - відзначив народний депутат.

 

Заступник голови обласної ради Олександр Левицький зауважив, що необхідною є відкритість усіх фірм, «в тому числі й ПБС».

 

На це народний депутат Олександр Шевченко відповів: «Якщо влада не хоче робити по-новому, то жити по-новому ми точно не будемо. А те, що каже пан Проців, що роблять набагато дешевше, то мені смішно. Бо те, що зараз робиться в Отинії ми зробимо за новими технологіями і на один мільйон дешевше».

 

Олександр Левицький зауважив, що коли громада перекривала дорогу в Отинії, ніхто не знайшов часу, щоб зустрітись з нею, окрім Олега Гончарука.

 

«І він пообіцяв людям, що дорогу буде відремонтовано. І як він буде виглядати перед громадою Отинії після того, як Служба автомобільних доріг не встигне зробити дорогу до 31 липня?», - висловив переживання за імідж очільника області Олександр Левицький.

 

Народний депутат Юрій Тимошенко повністю підтримав Анатолія Матвієнка в частині вимог до якості роботи.

 

«Якість залежить від фірми підрядника, яка виграє тендер. У Верховній Раді я є членом комітету з питань запобігання протидії корупції. І мені відомі на жаль ті факти, коли тендери виграють чомусь не ті кращі фірми, які пропонують кращі умови, а ті, які запропонують більший «відкат» людині, яка відповідає за остаточне рішення», - зауважив Тимошенко.

 

Звертаючись до Миколи Проціва, він поцікавився, «як, де і коли проводитимуться тендери?»

 

«Чому ми про них не знаємо? Ви маєте повідомити мене про його проведення, а не я маю вишукувати в газетах чи якихось повідомленнях. Ви маєте розуміти, що можете понести дуже жорстку кримінальну відповідальність разом з тими хто буде долучений до цієї справи. Я вимагаю максимально прозорих чесних тендерів і хочу, щоб на них приймали участь кращі з кращих», - закликав Проціва Тимошенко.

 

Також Проців отримав розпорядження від голови ІФ ОДА, до кінця дня доповісти про ямковий ремонт на ділянці дороги Миколаїв-Калуш.

 

Голова Косівської районної ради запропонував Олегу Гончаруку і всім колегам «спуститися на землю і не розказувати про європейські дороги, бо їх і близько немає». Зокрема, він підтримав пропозицію щодо співфінансування.

 

Він розповів, що у квітні була домовленість зі Cлужбою автомобільних доріг в присутності народного депутата Юрія Солов’я, про спільне фінансування комунальної дороги загального користування.

 

«На сьогодні ми за свої кошти районної ради вже зробили дві дороги, і експериментально, взяли приватного підприємця, який за три дні робить 7кілометрів дороги, а Косівський автодор робить за три дні – один кілометр. Ми вимагали звільнити начальника Косівського автодору і направляли документи до обласної держадміністрації щодо звільнення», - відзначив чиновник з Косівщини.

 

Відтак, начальника Служби автомобільних доріг ще ганяли по залі: Олег Гончарук тричі припрошував його зійти з трибуни та сісти на місце, а коли Проців таки зійшов – то за вказівкою Гончарука знову був змушений повернутись назад. Адже, виникли питання по дорозі місцевого значення у Надвірній.

 

Врешті-решт, Юрій Дерев’янко доручив підготувати пропозиції, яким способом будуть ремонтуватися дороги, тому що «сьогодні ви є власником цих доріг і представником державної влади, яка відповідає за спосіб і якість виконаних робіт».

 

«Ми вимагаємо включити обов’язково кілька варіантів альтернативних методів ремонту доріг. Лише під шаленим тиском ви погодились вписати біля старого дідівського методу, як варіант, новий. Ви маєте це зробити по кожній ділянці дороги, яка буде фінансуватись з фонду регіонального розвитку.

Коли ми оцінили якість щебеню на отинійській дорозі, то це не щебінь , це якесь величезне каміння, яке не попадає в жодну категорію, яке може використовуватись на цій ділянці. Ви взагалі здійснюєте технічний нагляд за документацією яку видаєте чи ні?

Ви повинні негайно оголосити тендер на проведення поточних робіт доріг загального і державного значення по ефективному новому методу. Ви маєте забезпечити у всіх угодах усіх переможців наявність гарантій. Також громада має право отримати в будь-який час інформацію про якість матеріалу і його ціну», - зазначив нардеп.

 

А народний депутат Михайло Довбенко підсумував хід наради. За його словами, вдалося зробити три висновки:

 

«Перше - Будівництво доріг області буде реалізоване. Друге - етап який по цій програмі залежав тільки від народних депутатів завершився. Наступає етап реалізації безпосередньо дорожнього будівництва. Ми хочемо вам сказати що ці сотні мільйонів, які будуть виділені будуть заплачені лише з якісні дороги. Ми доб’ємося, щоб за неякісні роботи жодна копійка не поступила, там само як добились виділення грошей»- зазначив Михайло Довбенко.

 

Відтак, попросив голів РДА, громадських активістів, ЗМІ знайти себе у цій роботі, яку почали в області.

 

«Насамкінець за кожну дію, кули пішла державна копійка буде відповідальність. Це наша принципова позиція», - відмітив Довбенко.

 

Підсумовуючи, народний депутат України Анатолій Матвієнко зазначив, що Івано-Франківська область єдина, яка отримала право на дорожню комунікацію. Адже постанову Уряду змінили під Івано-Франківськ. Президент підтримав пріоритет дороги в нашій області, тому що це розвиває туризм.

 

«За Януковича на тендерах по ремонту доріг було 40% відкату. Це означає, що зараз ми маємо можливість зробити доріг на 40% більше. Швидко зробити дорогу і вкрасти – розуму багато не треба. Не маніпулюйте думкою виборців.

В обличчі Миколи Миколаєвича ми не маємо партнера, ми маємо противника, який або не хоче робити свою роботу добросовісно, або не розуміє , що робить. Служба автомобільних доріг безвідповідальна , вчорашня і не патріотична.

В ОДА має зявитись людина, яка буде відповідати за кожен сантиметр дороги, яка би припинила цей бедлам і цю брехню, і яка б забезпечила освоєння коштів, що виділені області. І я не бачу іншої людини , яка б могла відповідати за ті сантиметри, окрім Олега Романовича.

Якщо ми знецінимо те, що маємо зараз, то ніякої європейської перспективи у нас нема», - резюмував Матвієнко.

 

Також Матвієнко попросив всіх голів райрад очолити персонально боротьбу за ремонт доріг.

 

«І не мовчіть, коли вам пхатимуть китайський продукт, бо ми не в Китай йдемо, а в Європу. Без 10% вашого співфінансування не обійдемось. Тендер не буде підпорядкований під когось, він буде проведений прозоро.

Присутні тут депутати, Олександр Шевченко, Михайло Довбенко, Анатолій Матвієнко і голова адміністрації – ми свої по 10 мільйонів гривень виділяємо на дорогу Львів-Івано-Франківськ. Наступним кроком буде дорога Івано-Франківськ-Чернівці, потім Івано-Франківськ-Рахів і Мукачево-Рахів. Таким чином ми будем мати кільце Карпат і перспективу розвитку.

Прошу правоохоронні органи зробити висновки і проконтролювати умови тендеру і їх виконання. Ми проведемо ці тендери і збудуємо цього року якісні дороги в Івано-Франківську», - запевнив Анатолій Матвієнко.

 

 

 

Микола Проців не відповідає займаній посаді керівника Служби автодоріг області?

 

 

 

…А на ділі маємо, що на Івано-Франківщині ще не почали роботи з ремонту дороги Івано-Франківськ-Львів, в той час коли в Львівській області ремонтні роботи вже підходять до завершення. 

 

Крім того, початок ремонту дороги Львів-Івано-Франківськ під Більшівцями виявився "пшиком".

 

Після наради невелика група журналістів (відібраних очевидно за принципом особливої лояльності до керівництва ОДА) виїхала в більшівці, де голова ОДА Олег Гончарук та керівник служби автодоріг Микола Проців хотіли пафосно "перерізати стрічку" початку ремонту однієї з ділянок дороги поряд з Більшівцями та "здивувати" нардепів Олега Гончарука, Михайла Довбенка, Олександра Шевченка та Юрія Дерев'янка...

 

І "здивували"... Але здивували тим, що фірма, яка виграла тендер (до речі на сайті цієї фірми єдиним видом діяльності її вказує - ремонт квартир та житлових приміщень), залучила допотопний ресайклер через механізм "подвійної суборенди"...

 

А ще здивувало нардепів те, що ресайклер перемелював тверду основу старої дороги з болотом. Така "технологія" викликала емоційну реакцію Анатолія Матвієнка аж на межі з цензурною лексикою.

 

Юрій Дерев'янко намагався отримати відповідь від керівника Служби автодоріг області про те, хто ж з працівників Служби проводить технічний супровід та контроль за викоанням робіт. На це запитання Микола Проців почав кудись телефонувати і "виясняти"... Проте і після "дзвінка другу" прізвище відповідального працівника не назвав та порекомендував нардепові Юрію Дерев'янкові звернутися до нього з письмовим запитом. На таку "рекомендацію" нардеп також відреагував емоційно, заявивши присутнім предаствникам ЗМІ: "Тут присутні четверо народних депутатів. І ми хочемо отримати інформацію від чиновника служби доріг... Фактично він посилає нас на три букви"...

 

Олександр Шевченко перконаний, що те що зараз відбувається на дорозі приновить лише шкоду: "Адже попри жахливий стан дороги в районі Більшівців те, що тут було можна назвати умовно несучою основою. На існуючу поверхню необхідно було насипати 22 сантиметри гранітної щебневої суміші з цементом та в'яжучими маьтеріалами, які пропустити через ресайклер та таким чином зформувати щебнево-бетонну основу. Натомість те, що відбувається зараз - ні що інше як руйнування того шару який існує. Фактично ресайклером розпушили і змішали з болотом ту основу, яка була, фактично зменшивши її несучу здатність разів в десять..."

 

"І вихід зараз лише один - з існуючого шару зрбити грунтобетонну основу. до речі так роблять лише абсолютно нові дороги, а старі кладуть одразу з шар щебневого бетону, що і мало б бути зроблено в цьому випадку. Тепер робіт добавилося. Фактично маємо справу з кричущою некомпетентністю та "шкідництвом", - резюмував Олександр Шевченко. 

 

Одразу ж на дорозі було прийняте рішення про зупинку робіт та виклик експертів із спеціалізованих інститутів, які повинні надати висновок щодо виконаних робіт на ділянці поряд із селом Більшівці. 

 

Анатолій Матвієнко іронізував, що після висновків експертів "ми або приймемо кадрові рішення, або ж нагородимо когось грамотою за якісну роботу згідно із технологіями".

 

Отже друге, за що очевидно буде шкодувати голова ОДА - буде ідея "пафосно" відкрити початок ремонту дороги за участі нардепів і преси... "Пафосу" не вийшло...

 

Нагадаємо, що в Львівській області вже завершується ремонт дороги Івано-Франківськ-Львів, натомість на Івано-Франківщині ще на етапі проведення тендерів була запропонована дивна "стратегія" поділу дороги на ділянки по кількасот метрів або по кілька кілометрів. Перші тендери виграли різні підприємства, зокрема і вказане підприємство, яке займається ремонтом квартир і не має жодного досвіду ремонту та будівництва автомагістралей. Деякі з тендерів були відмінені. А 30 липня повинно відбутися відкриття конвертів з тендерними пропозиціями щодт ремонту дороги на території Івано-Франківщини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Недолугий керівник Служби автодоріг в Івано-Франківській області Микола Проців і йог "протеже" голова ОДА Олег Гончарук. Фото: Бліц-Інфо

 

А вже наступного дня до Івано-Франківська на запрошення керівника Державної служби автодоріг області Миколи Проціва прибув перший заступник директора "Державного дорожнього науково-дослідного інститут ім. Шульгіна" Валерій Виложемський, який піддав критиці "технологію" ремониту, вірніше недотримання технології.

 

До В. Виложемського звернувся від імені депутатів Верховної Ради, які ініціювали вивчення ситуації при ремонті дороги поряд з Більшівцяіми, нардеп Олександр Шевченко. На звернення нардепів перший заступник директора Інституту надав свій попередній висновок, який засвідчує невідповідність виконаних робіт до вимог технології холодного ресайклінгу.

 

Відповідь за результатами візуального огляду коротка і суха, але конкретна. Подальші висновки, очевидно, зроблять експерти, які проведуть інструментальне дослідження халтури на дорозі, та прокуратура, яка за інформацією "Фіртки" вже порушила кримінальну справу щодо зловживань та недотримання технологій під час ремонту вказаної автомагістралі.

 

 

 

В той же день в Івано-Франківську відбулася прес-конференція народних депутатів Юрія Тимошенка та Олександра Шевченка, на якій вони висловили консолідовану позицію від імені всіх 12 народних депутатів від Івано-Франківщини.

 

"Зараз усі 12 народних депутатів від Прикарпаття сконсолідовані. Ми маємо спільну мету - це дороги. Будуть дороги - прийдуть інвестиції, - розповів Олександр Шевченко. - Ми можемо збільшити потік туристів в кілька разів, але для цього потрібно зробити дороги. Ми з депутатами нашої області вже півроку займаємось прибиранням "дурнів" із дорожньої сфери.  Ми робимо все аби світові технології прийшли нарешті в Україну, в нашу область та місто Івано-Франківськ зокрема. Аби не робили тих смішних ямкових ремонтів, яких не існує в світі. Тим більше, що ціна якісного ремонту з гарантією на десятиліття не набагато дорожча за ямковий ремонт "на один сезон". Не діло народних депутатів безкінечно займатися чужою роботою але ми будемо нею займатися, доки до влади не прийдуть ті люди, які зможуть дорожню сферу розвивати".

 

Нагадаємо, народні депутати від Прикарпаття домоглися виділення на капітальний ремонт доріг в регіоні 425 млн гривень. Близько 100 млн гривень на ремонт доріг державного і місцевого значення спрямують з фонду регіонального розвитку.

 

З місцевих бюджетів ще 60 млн гривень. На поточний ремонт та обслуговування з Держбюджету у 2015 році уже додатково виділено 80 млн гривень.

 

Загалом, на дороги області спрямують близько 665 млн гривень.

 

Чи скористається область шансом, який навряд чи повториться в найближчому часі? Адже половина сприятливого часу для освоєння коштів вже сплила, а роботи в області через недолугість керівництва ОДА та служби доріг ще не почалася...

 


22.07.2015 6709 5
Коментарі (5)

Олександр Карбовський 2015.07.22, 16:25
Дуже схоже на "віджим" всіх шляхобудівельних замовлень на користь Шевченка... надіюсь в області знайдуться підприємці, які складуть людям Коломойського достойну конкуренцію
Oleg Golovenskyy 2015.07.22, 19:40
Жодних обмежень на участь в тендерах немає, всі підприємці можуть брати участь і вигравати... Але з якістю... ...Нажаль всі можуть брати участь, - тому і виграють інколи тендери на будівництво автмагістралей фірми з ремонту квартир)))
Taras Hmara 2015.07.24, 12:15
Система фірми ПБС(левченко) проста - виграти тендер занижуючи вартість робіт, зібрати сметанку, кинути на гроші субпідрядників і виробників асфальту, щебеню і т.п., вгробити орендовану техніку, а потім якось буде, або додадуть гроші, або завершує ремонт хай хтось інший
Semen Pelag 2015.07.30, 17:44
а де сектор? правий!!!!!!!!чи хто????????????????????????????????
Олександр Карбовський 2015.08.19, 13:23
Для тих, кому цікаво, чим закінчився цей весь писк,брехня і пресування нардепами служби автодоріг області- в результаті тендеру на 3 самих ласих об'єкти, 2 з них отримали дві фірми О. Шевченка тов ПБС і Автомагістраль-південь в сумах 326 млн і 93 млн. Так сказати, видер... Тепер можна і на вибори мера рухатись
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1703
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1077
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1325 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3825 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33909
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2880

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

385

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

793

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1753

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1109
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1108
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

666
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

541
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2027
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12236
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1537
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1325
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

581
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

294
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

366
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

410
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1298