Чи потрібні етнічним полякам Прикарпаття стільки організацій?

 

/data/blog/89572/04b73e14333cb5b75fc6e8641a5e3c34.jpg

 

Повільно, проте цілеспрямовано, Україна інтегрується до Європи. Не залежно від того – хоче цього саме європейське співтовариство чи ні – курс, що отримав народну підтримку на Майдані, у нашій країні поступово реалізується. І це добре.
 
 
Адже головне у цьому процесі – навіть не домогтися безвізового режиму з країнами ЄС (хтозна, коли ще воно буде), а, насамперед, усвідомлення самими українцями того, що ми вже є європейцями. Відчувати себе європейцями, мислити як європейці та діяти, як європейці…
 

Прикарпаття у цій справі, як то кажуть, у бонусі. Для цього є чимало чинників. Ну, по-перше, ми географічно ближчі до Європейського Союзу, ніж більшість інших регіонів. По-друге, з окремими з країн ЄС ми тісно пов’язані історично, і подекуди ще живі люди, які на власні очі бачили, «як то було за Польщі», а від своїх батьків чули «що то було за Австрії». По-третє, в силу насичених міграційних процесів (в тому числі і трудової міграції) чимало прикарпатців вже побувало у країнах сучасної Європи і мають уяву про те, як воно сьогодні живеться у цивілізованому світі. Ну і, зрештою, чи не найважливішим чинником є та обставина, на Прикарпатті проживає численна діаспора деяких народів, що населяють країни ЄС. Найчисельнішою та, вочевидь, найактивнішою і найорганізованішою з таких діаспор є община етнічних поляків. Зрештою, враховуючи той факт, що саме Польща вже багато років поспіль виступає головним промоутером та адвокатом нашої країни на шляху до Євросоюзу, ці люди – патріоти України, які, проте, десятиріччями, навіть у часи, коли це було незручно і, зрештою, небезпечно, зберігали рідну культуру, історію та віру, - виступають однією з тих ниточок, які пов’язують нас з тим, омріяним, проте поки що відокремленим від нас кордонами і митницями світом, який ми, хоча й будучи європейцями географічно, все ж звикли вважати справжньою Європою.

 

Втім, що актуальніша проблема, то більше навколо неї спекуляцій, то більше тих, хто не проти використати її у своїх власних інтересах. Тож, оскільки проблема євроінтеграції останніми роками залишається для українців питанням №1, то бажаючих нагріти на цьому руки не меншає.

 

Зокрема, якщо вже ми торкнулись теми польської етнічної общини, хотілось би відзначити дивну, як нам здається, ситуацію, що склалася навколо цієї громади.

 

Ні, власне, з громадою все гаразд. Як то кажуть, живе, процвітає.

 

Більше того, громада існує не сама по собі. Етнічні поляки в Івано-Франківську та інших містах Прикарпаття задля захисту своїх прав, збереження та примноження культурних, історичних та мовних традицій, створення належних умов для розширення зв’язків своєї громади з історичною батьківщиною самоорганізувались, утворивши низку етнічних культурологічних товариств. «Пшиязнь», Товариство ім. Карпінського, дещо згодом – товариство «Станіславів»… - ці назви сьогодні знає чи не кожен іванофранківець, який має польське походження і пишається ним.

 

Їх знають польські дипломати та благодійні організації у Республіці Польща. Через них прикарпатські поляки мають змогу використовувати можливості відкритого кілька років тому в Івано-Франківську Центру польської культури і європейського діалогу та без зайвих проблем і витрат оформити «Карту поляка». Через них франківці відкривають для себе польське мистецтво, літературу, а Польща відкриває для себе таланти з Прикарпаття. Завдяки ним зберігається пам'ять про тих, хто не пережив лихоліття воєн та міжнаціональних чвар, а сучасні покоління на сумних уроках минулого вчаться міжнаціональній толерантності та людяності.

 

З року в рік протягом двох десятиліть все це досягалося наполегливою працею ентузіастів, які доклали чимало зусиль до того, щоб інтереси прикарпатських поляків були захищені в усіх сферах, щоб їх почули і місце влада, і однодумці у Польщі. Дивні речі почали відбуватися останні п’ять років, коли слідом за вже традиційно діючими почали, неначе гриби після дощу, з’являтися нові громадські організації етнічних поляків. Так, за останні 4 – 5 років ми нарахували не менше чотирьох нових таких структур.

 

Цілком погоджуючись з тією думкою, що розвиток громадського суспільства передбачає, насамперед, розмаїття різного роду тематичних об’єднань громадян, все ж зауважимо, що польська громада Прикарпаття при цьому ні чисельно, ані демографічно особливо не змінилася, а самі поляки переконані, що особливої потреби у виникненні нових організацій на сьогоднішній день немає, а причини їх створення слід шукати, вочевидь, у площині комерційній.

 

«Справа в тому, що уже, скажімо, з напрямками діяльності практично кожна організація уже визначилася. – прокоментувала стан речей у польській громаді міста Івано-Франківська голова Польського культурологічного товариства імені Францішека Карпінського Ванда Рідош, - Скажімо, ми коли починали, то ми хотіли все: це була і освіта, це була і мартирологія польська, і культура, і інші речі. Але потім за нами постали інші організації – скажімо, така друга – це «Пшиязнь», яким ми практично переказали опіку над меморіалом у Чорному лісі… Ми зрозуміли, що обійняти неосяжне не можливо і ми вже відрубали, що це є освіта і культура, а вони вже займаються напрямком опіки над Меморіалом… Потім постала ще одна – яка займається молоддю. Ну займається і хай. Натомість усі інші, які тепер постають, - на нашу думку, це у них такий напрямок комерційний, делікатно кажучи».

 

«Я дивуюсь, що в даний момент з’являються польські товариства, які займаються виключно комерційною діяльністю. – говорить пані Ванді голова польського культурного товариства «Пшиязнь» Віталій Чащін, - Я бачу це. Це коли було відкриття віз – займалися відкриттям віз, сприянням. Так само «Картами поляка» займаються – не знаю, де вони шукають цих своїх клієнтів; займаються іншими питаннями».

 

Як зауважує Ванда Рідош, громада етнічних поляків обласного центру не є великою. Переважно ці люди концентруються навколо Костелу. Крім того, справами польської громади опікується спеціальний відділ Генерального консульства Польщі у місті Львові. Проте ні там, ані у Костелі, ані в традиційних польських товариствах співпраці з «неофітами» немає.

 

«Ці люди нам невідомі, ми їх у себе не бачимо», - з жалем зазначає голова ПКТ ім. Ф.Карпінського.

 

За дивним збігом більшість нових товариств з’являлися такими собі хвилями. І ці хвилі співпадали з такими знаковими для прикарпатських поляків і не тільки подіями, як відкриття в Івано-Франківську Пункту прийому візових анкет, що його одразу ж «обсіла» незліченна кількість «контор» (деякі з яких, не соромлячись, називали себе польськими культурними товариствами) з надання допомоги (звісно ж, не безкоштовної) щодо оформлення таких анкет; активною роздачею на Прикарпатті «Карт поляка», коли рекламні оголошення на електроопорах та спотикачах, на кшталт «Карта поляка за 700 євро» просто-таки заполонили центр міста. Остання хвиля пов’язана, судячи з усього, з буремними подіями на Сході. Принаймні так виглядає з того переліку «послуг», що їх пропонують новоутворені за останні два роки організації – такі, як ГО «Спілка етнічних поляків Прикарпаття» та Благодійна організація «Благодійний фонд Товариство поляків України імені Андрея Потоцького» виникли буквально за останні два роки. В першому випадку – це навчання у Республіці Польща (безоплатне, але за умови сплати товариству «благодійного» внеску при вступі до організації), у другому – волонтерська діяльність. Погодьтеся, вельми актуальні сьогодні заняття. Хто ж відмовиться у наші неспокійні часи відправити свою дитину на навчання до однієї з країн ЄС? А волонтерська діяльність на фоні війни на Сході – це просто життєво необхідна справа. За умови, що уся благодійна допомога, що її привозять волонтери, або хоча б її частина дійсно доходитимуть до тих, хто її потребує, а не реалізовуватиметься десь на ринках. Щоправда, читаючи новини та звіти відомих на Прикарпатті волонтерів про допомогу воякам АТО або потерпілим від війни цивільним людям інформація про допомогу, передану благодійною організацією «Благодійний фонд Товариство поляків України імені Андрея Потоцького» авторові цих рядків на очі, чомусь не потрапляла, але будемо вважати, що то просто випадковість.

 

Слід зазначити, що керівники та активісти «традиційних» польських етнічних товариств насправді не проти того, що таких, як вони, ентузіастів більшало. Бо ж гуртом, як то кажуть, і батька легше бити. Але той, факт, що, власне, допомоги від «нових» у своїй діяльності – чи то освітній, чи культурній чи мартирологічній вони, власне, і не отримують. А могли би. Бо ж у новостворених структурах є відповідний матеріальний і людських ресурс, а у «традиційних» є чимало ідей, де його можна було б реалізувати на благо етнічних поляків Прикарпаття та всієї України.

 

Є ще одна обставина, яка не може не турбувати. За джерелами у правоохоронних органах, серед засновників та активістів нових організацій, чомусь все частіше трапляються люди раніше засуджені. І то за злочини насильницького характеру, як-от: зґвалтування, опір працівнику правоохоронних органів тощо. Такі люди є у активі двох названих вище нещодавно створених структур. Найгірше у цій ситуації – те, що їх активно запрошують на різного роду міжнародні заходи, як-от: круглі столи, конференції, в тому числі організовані владними органами та органами місцевого самоврядування. За певних обставин це може дуже боляче вдарити по іміджу нашої країни на міжнародній арені, як, власне, і по іміджу міської польської общини.

 

«Вони нам приносять стид, - каже Ванда Рідош, - вони пишуть у назві «польська організація» і кидають тінь на нас».

 

Хочеться вірити, що час та люди, від імені яких у нашому краї функціонують польські етнічні товариства поступово розставлять усе на свої місця. Адже суспільство має здатність до самоочищення і саме може визначити, хто йому несе користь, а хто шкоду…

 

Бліц


19.10.2015 687 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

934
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1997
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3466
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1283
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1273

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1542

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

434

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1081

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1246
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24201
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

460
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

521
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1448
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

637
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15315
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

440
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

207
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1242 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

577
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

484