Чому огірки хворіють і як їх вилікувати

Огірки – це така культура, яка або радує вас хрусткими зеленими плодами до самої осені, або псує всі нерви своїми капризами. Здається, що може бути простішого: посадив, поливаєш, збираєш врожай. Але реальність часто виявляється іншою. Вчора листя було зеленим і здоровим, а сьогодні вкрилося підозрілими плямами. Позавчора огірочки наливалися соком, а тепер жовтіють і опадають. І це при тому, що ви робили все “як завжди” і “як всі”. Проблема в тому, що огірки – одні з найвразливіших овочів на городі. Вони реагують на все: на погоду, на полив, на сусідів по грядці, і особливо – на різні хвороби. Але якщо знати, з чим маєш справу, більшість проблем можна швидко вирішити.

Основні причини хвороб огірків

Перш ніж хапатися за ліки, треба зрозуміти, чому огірки взагалі стають хворими. Адже хвороба не з'являється з нізвідки – завжди є причина, яка її провокує. Огірки – це як маленькі діти: якщо за ними неправильно доглядати, вони одразу починають “капризувати”. Ось головні винуватці їх хвороб:

  • Огірки люблять воду, але не переносять крайнощів. Поливаєте холодною водою по листю – створюєте ідеальні умови для грибків. Переливаєте – корені гниють. Недоливаєте – рослина слабшає і стає легкою здобиччю для хвороб.
  • Вдень спека, вночі холод – і рослина в стресі. А стрес знижує імунітет. Особливо це помітно в теплицях, де вдень може бути +35, а вночі +15.
  • Висока вологість + погана вентиляція – це рай для всіх грибків. Якщо в теплиці душно та волого, а повітря не рухається, чекайте біди. Грибкові спори в таких умовах розмножуються блискавично.
  • Загущені посадки – коли огірки сидять “один на одному”, вони конкурують за світло, воду та поживні речовини. Слабкі рослини – легка мішень для хвороб.
  • Як нестача, так і надлишок добрив роблять огірки вразливими. Особливо небезпечний надлишок азоту – від нього листя стає м'яким і соковитим, що дуже подобається шкідникам і хворобам.

Але це лише причини, які провокують проблеми. А самі хвороби бувають дуже різні – грибкові, бактеріальні, вірусні. У кожної свої особливості, свої симптоми й свої способи лікування. Тому важливо не просто знати, чому вони хворіють, а й розуміти, з якою саме хворобою маєте справу. Адже що добре для грибка, може зовсім не підійти для бактеріальної інфекції.

6831f5d5dca6c.webp

Найпоширеніші хвороби огірків та як з ними боротися

Тепер переходимо до головного – конкретних хвороб, які найчастіше атакують огірки. Кожна з них має свій “почерк” і свої улюблені умови. Навчившись їх розпізнавати, ви зможете швидко зреагувати та врятувати врожай.

Грибкові хвороби

Альтернаріоз – теплична хвороба, яка любить жару (до 30°С) і вологість. Починається з рослин біля входу, потім поширюється далі. На нижніх листках з'являються великі коричневі плями (2 см), які засихають посередині. Лікуйте Бордоською сумішшю (1%) або препаратами Фітал, Скор.

Антракноз – не зупиняється на листі, переходить на стебла та плоди. Спочатку невеликі округлі плями, потім справжні виразки. Грибок “прогризає” тканини, стебла ламаються, молоді огірочки гинуть. Розносять вода та комахи. Використовуйте Квадріс, Медян Екстра, Бордоську суміш.

6831f5fc5392f.webp

Антракноз (мідянка) огірків

Аскохитоз – може знищити до половини врожаю. Атакує ослаблені рослини через стебло. Плями спочатку зелені, потім коричневі, наприкінці білішають. Грибок ховається на стінах теплиці, насінні та рослинних рештках. Боріться Квадрісом, Фундазолом, Триходерміном.

Біла гниль – атакує на всіх етапах розвитку огірка. Починає з коренів, потім стебла. Листя жовтіє, буріє і покривається білим нальотом. Має приховану форму – огірки виглядають здоровими, але непридатні до їжі. Профілактика: Триходермін, Світч, Квадріс.

6831f626e1a81.webp

Біла гниль

Бактеріальні інфекції

Бактеріоз – цей “товариш” особливо активізується у дощові роки. На листі з'являються плями дивної форми з олійним блиском, які згодом темніють, засихають і просто випадають, залишаючи дірки. Може позбавити вас половини врожаю. Найгірше, коли поруч росте гарбуз – тоді біда гарантована обом культурам. Лікується погано, тому краще використовувати мідні препарати (Медян Екстра) і біозасоби на основі сінної палички.

Вірусні захворювання

Мозаїка огірків – теплична напасть, яка може "скосити" половину врожаю. Розпочинається на розсаді – листочки стають строкатими, викривляються. Листкові пластини деформуються, зморщуються і скручуються донизу. У прохолоду на листі навіть з'являються бородавки, а на самих огірках – незрозумілі цятки. Профілактика тут головна: обробляйте землю Фітоспорином до посадки.

Як зазначає аграрний сайт agropioneer.com.ua, головне правило: не чекайте, поки хвороба пошириться. Дійте при перших симптомах!

Реклама


26.05.2025 277
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1228
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1007
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3487
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1297
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

541
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1459
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15329
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

453
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1284 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494