
Огірки – це така культура, яка або радує вас хрусткими зеленими плодами до самої осені, або псує всі нерви своїми капризами. Здається, що може бути простішого: посадив, поливаєш, збираєш врожай. Але реальність часто виявляється іншою. Вчора листя було зеленим і здоровим, а сьогодні вкрилося підозрілими плямами. Позавчора огірочки наливалися соком, а тепер жовтіють і опадають. І це при тому, що ви робили все “як завжди” і “як всі”. Проблема в тому, що огірки – одні з найвразливіших овочів на городі. Вони реагують на все: на погоду, на полив, на сусідів по грядці, і особливо – на різні хвороби. Але якщо знати, з чим маєш справу, більшість проблем можна швидко вирішити.
Основні причини хвороб огірків
Перш ніж хапатися за ліки, треба зрозуміти, чому огірки взагалі стають хворими. Адже хвороба не з'являється з нізвідки – завжди є причина, яка її провокує. Огірки – це як маленькі діти: якщо за ними неправильно доглядати, вони одразу починають “капризувати”. Ось головні винуватці їх хвороб:
- Огірки люблять воду, але не переносять крайнощів. Поливаєте холодною водою по листю – створюєте ідеальні умови для грибків. Переливаєте – корені гниють. Недоливаєте – рослина слабшає і стає легкою здобиччю для хвороб.
- Вдень спека, вночі холод – і рослина в стресі. А стрес знижує імунітет. Особливо це помітно в теплицях, де вдень може бути +35, а вночі +15.
- Висока вологість + погана вентиляція – це рай для всіх грибків. Якщо в теплиці душно та волого, а повітря не рухається, чекайте біди. Грибкові спори в таких умовах розмножуються блискавично.
- Загущені посадки – коли огірки сидять “один на одному”, вони конкурують за світло, воду та поживні речовини. Слабкі рослини – легка мішень для хвороб.
- Як нестача, так і надлишок добрив роблять огірки вразливими. Особливо небезпечний надлишок азоту – від нього листя стає м'яким і соковитим, що дуже подобається шкідникам і хворобам.
Але це лише причини, які провокують проблеми. А самі хвороби бувають дуже різні – грибкові, бактеріальні, вірусні. У кожної свої особливості, свої симптоми й свої способи лікування. Тому важливо не просто знати, чому вони хворіють, а й розуміти, з якою саме хворобою маєте справу. Адже що добре для грибка, може зовсім не підійти для бактеріальної інфекції.
Найпоширеніші хвороби огірків та як з ними боротися
Тепер переходимо до головного – конкретних хвороб, які найчастіше атакують огірки. Кожна з них має свій “почерк” і свої улюблені умови. Навчившись їх розпізнавати, ви зможете швидко зреагувати та врятувати врожай.
Грибкові хвороби
Альтернаріоз – теплична хвороба, яка любить жару (до 30°С) і вологість. Починається з рослин біля входу, потім поширюється далі. На нижніх листках з'являються великі коричневі плями (2 см), які засихають посередині. Лікуйте Бордоською сумішшю (1%) або препаратами Фітал, Скор.
Антракноз – не зупиняється на листі, переходить на стебла та плоди. Спочатку невеликі округлі плями, потім справжні виразки. Грибок “прогризає” тканини, стебла ламаються, молоді огірочки гинуть. Розносять вода та комахи. Використовуйте Квадріс, Медян Екстра, Бордоську суміш.
Антракноз (мідянка) огірків
Аскохитоз – може знищити до половини врожаю. Атакує ослаблені рослини через стебло. Плями спочатку зелені, потім коричневі, наприкінці білішають. Грибок ховається на стінах теплиці, насінні та рослинних рештках. Боріться Квадрісом, Фундазолом, Триходерміном.
Біла гниль – атакує на всіх етапах розвитку огірка. Починає з коренів, потім стебла. Листя жовтіє, буріє і покривається білим нальотом. Має приховану форму – огірки виглядають здоровими, але непридатні до їжі. Профілактика: Триходермін, Світч, Квадріс.
Біла гниль
Бактеріальні інфекції
Бактеріоз – цей “товариш” особливо активізується у дощові роки. На листі з'являються плями дивної форми з олійним блиском, які згодом темніють, засихають і просто випадають, залишаючи дірки. Може позбавити вас половини врожаю. Найгірше, коли поруч росте гарбуз – тоді біда гарантована обом культурам. Лікується погано, тому краще використовувати мідні препарати (Медян Екстра) і біозасоби на основі сінної палички.
Вірусні захворювання
Мозаїка огірків – теплична напасть, яка може "скосити" половину врожаю. Розпочинається на розсаді – листочки стають строкатими, викривляються. Листкові пластини деформуються, зморщуються і скручуються донизу. У прохолоду на листі навіть з'являються бородавки, а на самих огірках – незрозумілі цятки. Профілактика тут головна: обробляйте землю Фітоспорином до посадки.
Як зазначає аграрний сайт agropioneer.com.ua, головне правило: не чекайте, поки хвороба пошириться. Дійте при перших симптомах!
Реклама