Чому огірки хворіють і як їх вилікувати

Огірки – це така культура, яка або радує вас хрусткими зеленими плодами до самої осені, або псує всі нерви своїми капризами. Здається, що може бути простішого: посадив, поливаєш, збираєш врожай. Але реальність часто виявляється іншою. Вчора листя було зеленим і здоровим, а сьогодні вкрилося підозрілими плямами. Позавчора огірочки наливалися соком, а тепер жовтіють і опадають. І це при тому, що ви робили все “як завжди” і “як всі”. Проблема в тому, що огірки – одні з найвразливіших овочів на городі. Вони реагують на все: на погоду, на полив, на сусідів по грядці, і особливо – на різні хвороби. Але якщо знати, з чим маєш справу, більшість проблем можна швидко вирішити.

Основні причини хвороб огірків

Перш ніж хапатися за ліки, треба зрозуміти, чому огірки взагалі стають хворими. Адже хвороба не з'являється з нізвідки – завжди є причина, яка її провокує. Огірки – це як маленькі діти: якщо за ними неправильно доглядати, вони одразу починають “капризувати”. Ось головні винуватці їх хвороб:

  • Огірки люблять воду, але не переносять крайнощів. Поливаєте холодною водою по листю – створюєте ідеальні умови для грибків. Переливаєте – корені гниють. Недоливаєте – рослина слабшає і стає легкою здобиччю для хвороб.
  • Вдень спека, вночі холод – і рослина в стресі. А стрес знижує імунітет. Особливо це помітно в теплицях, де вдень може бути +35, а вночі +15.
  • Висока вологість + погана вентиляція – це рай для всіх грибків. Якщо в теплиці душно та волого, а повітря не рухається, чекайте біди. Грибкові спори в таких умовах розмножуються блискавично.
  • Загущені посадки – коли огірки сидять “один на одному”, вони конкурують за світло, воду та поживні речовини. Слабкі рослини – легка мішень для хвороб.
  • Як нестача, так і надлишок добрив роблять огірки вразливими. Особливо небезпечний надлишок азоту – від нього листя стає м'яким і соковитим, що дуже подобається шкідникам і хворобам.

Але це лише причини, які провокують проблеми. А самі хвороби бувають дуже різні – грибкові, бактеріальні, вірусні. У кожної свої особливості, свої симптоми й свої способи лікування. Тому важливо не просто знати, чому вони хворіють, а й розуміти, з якою саме хворобою маєте справу. Адже що добре для грибка, може зовсім не підійти для бактеріальної інфекції.

6831f5d5dca6c.webp

Найпоширеніші хвороби огірків та як з ними боротися

Тепер переходимо до головного – конкретних хвороб, які найчастіше атакують огірки. Кожна з них має свій “почерк” і свої улюблені умови. Навчившись їх розпізнавати, ви зможете швидко зреагувати та врятувати врожай.

Грибкові хвороби

Альтернаріоз – теплична хвороба, яка любить жару (до 30°С) і вологість. Починається з рослин біля входу, потім поширюється далі. На нижніх листках з'являються великі коричневі плями (2 см), які засихають посередині. Лікуйте Бордоською сумішшю (1%) або препаратами Фітал, Скор.

Антракноз – не зупиняється на листі, переходить на стебла та плоди. Спочатку невеликі округлі плями, потім справжні виразки. Грибок “прогризає” тканини, стебла ламаються, молоді огірочки гинуть. Розносять вода та комахи. Використовуйте Квадріс, Медян Екстра, Бордоську суміш.

6831f5fc5392f.webp

Антракноз (мідянка) огірків

Аскохитоз – може знищити до половини врожаю. Атакує ослаблені рослини через стебло. Плями спочатку зелені, потім коричневі, наприкінці білішають. Грибок ховається на стінах теплиці, насінні та рослинних рештках. Боріться Квадрісом, Фундазолом, Триходерміном.

Біла гниль – атакує на всіх етапах розвитку огірка. Починає з коренів, потім стебла. Листя жовтіє, буріє і покривається білим нальотом. Має приховану форму – огірки виглядають здоровими, але непридатні до їжі. Профілактика: Триходермін, Світч, Квадріс.

6831f626e1a81.webp

Біла гниль

Бактеріальні інфекції

Бактеріоз – цей “товариш” особливо активізується у дощові роки. На листі з'являються плями дивної форми з олійним блиском, які згодом темніють, засихають і просто випадають, залишаючи дірки. Може позбавити вас половини врожаю. Найгірше, коли поруч росте гарбуз – тоді біда гарантована обом культурам. Лікується погано, тому краще використовувати мідні препарати (Медян Екстра) і біозасоби на основі сінної палички.

Вірусні захворювання

Мозаїка огірків – теплична напасть, яка може "скосити" половину врожаю. Розпочинається на розсаді – листочки стають строкатими, викривляються. Листкові пластини деформуються, зморщуються і скручуються донизу. У прохолоду на листі навіть з'являються бородавки, а на самих огірках – незрозумілі цятки. Профілактика тут головна: обробляйте землю Фітоспорином до посадки.

Як зазначає аграрний сайт agropioneer.com.ua, головне правило: не чекайте, поки хвороба пошириться. Дійте при перших симптомах!

Реклама


26.05.2055 27
25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

288
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1602 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1835 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2660
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2388 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

400

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1105

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1177

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1964
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35213 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

339
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

549
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

692
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1018