Чим небезпечний псоріаз та чи можна його вилікувати?

Псоріаз – це хронічне запальне захворювання шкіри, яке характеризується швидким поділом клітин шкіри та формуванням пластових шкірних вугрів.

Це захворювання має аутоімунний характер, коли імунна система організму помилково нападає на власні клітини шкіри, спричиняючи вогнища запалення та швидку зміну шкірного покриву.

Для лікування псоріазу потрібно звернутися до дерматолога.

Які причини псоріазу?

Точні причини розвитку псоріазу не повністю зрозумілі. Фактори, які впливають на розвиток псоріазу:

  • генетична схильність;.
  • аутоімунні порушення;
  • пошкодження шкіри;
  • інфекційні захворювання;
  • хронічний стрес; зловживання алкоголем;
  • куріння табаку;
  • безконтрольний прийом лікарських препаратів (бета-блокаторів);
  • забруднення повітря.

Порушення балансу в імунній системі може сприяти розвитку псоріазу. Знижена функція NK-клітин та збільшена активність Т-клітин можуть мати значення у виникненні захворювання.

Які симптоми псоріазу?

Характерною ознакою псоріазу є червоні, випуклі плями з чіткими межами. Вони можуть бути покриті білим або сріблястим нальотом, який нагадує луску. Симптоми псоріазу:

  • сильний свербіж у зоні ураження;
  • сухість та тріщини на шкірі;
  • втрата форми, потовщення та зміна кольору нігтів.

Ознаки псоріазу можуть погіршуватися взимку або в сухих умовах, коли вологість повітря низька. Псоріаз може впливати на будь-яку ділянку тіла, включаючи шкіру голови, обличчя, руки, стопи, спину та статеві органи. Псоріатичні плями часто мають симетричний розташування на обох сторонах тіла, наприклад, на обох ліктях або колінах.

Як діагностують та лікують псоріаз?

Діагноз псоріазу встановлюється на підставі клінічних ознак та симптомів. Лікар досліджує шкіру, оцінює розташування, форму та характер плям. При необхідності можуть застосовуватися дерматоскопія та біопсія.

Лікування псоріазу спрямоване на полегшення симптомів та контроль захворювання. Оскільки псоріаз є хронічним захворюванням, лікування може змінюватися залежно від стадії та серйозності захворювання. Можливі методи лікування:

  • кортикостероїдні креми та мазі (для зменшення запалення та свербежу);
  • препарати на основі вітаміну D (для уповільнення зростання клітин шкіри);
  • дегтярні продукти та саліцилова кислота;
  • креми або мазі на основі кальцінурину (для зниження запалення);
  • ультрафіолетове випромінювання (для зниження запалення та покращення стану шкіри).

Сучасні біологічні препарати, які спрямовані на вплив на імунну систему, можуть бути використані для лікування псоріазу. У тяжких випадках призначаються системні препарати.

При неправильному або несвоєчасному лікуванні можуть розвинутися ускладнення, які можуть впливати на якість життя та загальний стан пацієнта. До можливих наслідків належать артритичний псоріаз, серцево-судинні захворювання, діабет 2 типу, псоріатична артропатія, бактеріальні та грибкові інфекції. Також захворювання може впливати на емоційний стан пацієнта, спричиняючи стрес, тривожність та депресію.

Партнерський матеріал


07.09.2023 1116
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2436
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19549
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1224 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

142

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8056
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740