Чи можна самостійно призначати вітаміни дітям?

Федорів Марія Іванівна – лікар педіатр-неонатолог першої категорії

Кожна мама свідомо та підсвідомо старається дати дитині найкраще: кращу їжу, одяг, гаджети, освіту, іграшки та багато іншого. І звісно ж для кожної мами хвороба дитини – це неймовірний стрес, незалежно чи це один псих чи подряпина. Це нормально, адже це закладено нам природою – материнський інстинкт.

Тому сучасні мами приділяють безліч часу та ресурсів питанню здоров’я своїх дітей. Ми шукаємо інформацію щодо покращення якості здоров’я дитини повсюди: інтернет-статті, поради батьків та знайомих матусь, вирізки з журналів, відеоблоги педіатрів та інших людей, які вважають себе причетними до медицини. І перше, до чого вдаються батьки – йдуть у першу-ліпшу аптеку і купують полівітамінні препарати для дитини, бажано закордонні, бо це «якісніше і безпечніше». Але це рішення часто стає неправильним. Чому?

Чим можуть зашкодити банальні «вітамінки»?

Буває таке, що в якості «здачі» в аптеці фармацевт дає вам пластинку звичайних таблетованих аскорбінок. Дрібні кругленькі солодко-кислі таблетки, які ви звісно ж даєте дитині. Ніби недорого і корисного, адже вітаміни – це ж у будь-якому випадку корисно. Ви, напевне, помічаєте, що за 15 хвилин пластинка стає пустою, - результат того, що дитина посмакувала.

А ви знаєте, що навіть аскорбінова кислота має свою ДОПУСТИМУ разову і добову дозу? Тобто пластинка вітамінів за раз – це абсолютно недопустимо! Всі мами бояться страшного слова «авітаміноз», та мушу сказати, що є страшніші речі – «гіпервітаміноз», «передозування», «алергічна реакція» та багато іншого. Не хочу вас лякати,  але, чесно кажучи, тяжко дивитися на ситуації, коли мами купують цілі таблетниці для маленьких дітей, бо так було у рекламі, так порадила подруга, так сказала блогерка.

Корисна альтернатива для покращення стану дитини

Ця стаття не призначена лякати мам, навпаки хочу порадити прості речі, які в рази покращать якість здоров’я вашої дитини:

  • Налаштуйте правильний питний режим дитини. Денна доза пиття повинна становити 30 мл на 1 кг маси тіла. Але це повинні бути не соки, не солодкі води, а чиста негазована вода, несолодкий компот чи узвар. Якщо привчити пити воду змалку, в дорослому віці дитина матиме +1 корисну звичку.
  • Зверніть увагу на харчування дитини. Старайтеся давати якомога натуральніші продукти, за можливості овочі та фрукти з власного саду/городу. Якщо такої можливості нема, то старайтеся тішити дитину сезонними продуктами. Грубо кажучи, кавун в травні-червні місяці – в жодному разі. Також готуйте їжу здорово: не смажте на олії, а старайтеся запекти, не виварюйте, а готуйте на пару та ін.
  • Навчіть дитину гігієни змалку. І не просто тому що «треба», старайтеся пояснити причину адекватно. Займайтеся разом загартовуванням, прищепіть любов до ранкової зарядки.
  • Розмовляйте з дитиною. Щоб вона могла зрозуміти, що про якість проблеми з самопочуттям варто казати батькам і не терпіти.
  • Не нехтуйте щорічними профілактичними оглядами. Не просто «для печатки», а щоб дійсно мати якомога більше інформації про стан здоров’я і для профілактики захворювань.

Які симптоми вказують на те, що дитині потрібно додатково призначати вітамінні препарати?

Зауважуємо, що будь-які препарати, навіть вітаміни, повинен призначати тільки лікар і тільки за наявності відповідних показань, а саме:

  • часті застуди у дитини;
  • відставання у фізичних показниках: ріст, вага;
  • швидка втомлюваність, апатія дитини;
  • поява висипів у вигляді фурункульозу;
  • часте збільшення лімфатичних вузлів;
  • відмова від їжі, відсутність апетиту;
  • проблеми зі стільцем;
  • безсоння;
  • блідість шкіри, сухість, тріщини на шкірі.

Звернувшись до лікаря, ви отримаєте всю необхідну інформацію про стан здоров’я своєї дитини та цінні поради щодо покращення загального стану дитини. Бажаю, щоб ваше дитя було завжди активним та здоровим!

Партнерський матеріал


16.09.2020 7097
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3763 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273