Чи можна самостійно призначати вітаміни дітям?

Федорів Марія Іванівна – лікар педіатр-неонатолог першої категорії

Кожна мама свідомо та підсвідомо старається дати дитині найкраще: кращу їжу, одяг, гаджети, освіту, іграшки та багато іншого. І звісно ж для кожної мами хвороба дитини – це неймовірний стрес, незалежно чи це один псих чи подряпина. Це нормально, адже це закладено нам природою – материнський інстинкт.

Тому сучасні мами приділяють безліч часу та ресурсів питанню здоров’я своїх дітей. Ми шукаємо інформацію щодо покращення якості здоров’я дитини повсюди: інтернет-статті, поради батьків та знайомих матусь, вирізки з журналів, відеоблоги педіатрів та інших людей, які вважають себе причетними до медицини. І перше, до чого вдаються батьки – йдуть у першу-ліпшу аптеку і купують полівітамінні препарати для дитини, бажано закордонні, бо це «якісніше і безпечніше». Але це рішення часто стає неправильним. Чому?

Чим можуть зашкодити банальні «вітамінки»?

Буває таке, що в якості «здачі» в аптеці фармацевт дає вам пластинку звичайних таблетованих аскорбінок. Дрібні кругленькі солодко-кислі таблетки, які ви звісно ж даєте дитині. Ніби недорого і корисного, адже вітаміни – це ж у будь-якому випадку корисно. Ви, напевне, помічаєте, що за 15 хвилин пластинка стає пустою, - результат того, що дитина посмакувала.

А ви знаєте, що навіть аскорбінова кислота має свою ДОПУСТИМУ разову і добову дозу? Тобто пластинка вітамінів за раз – це абсолютно недопустимо! Всі мами бояться страшного слова «авітаміноз», та мушу сказати, що є страшніші речі – «гіпервітаміноз», «передозування», «алергічна реакція» та багато іншого. Не хочу вас лякати,  але, чесно кажучи, тяжко дивитися на ситуації, коли мами купують цілі таблетниці для маленьких дітей, бо так було у рекламі, так порадила подруга, так сказала блогерка.

Корисна альтернатива для покращення стану дитини

Ця стаття не призначена лякати мам, навпаки хочу порадити прості речі, які в рази покращать якість здоров’я вашої дитини:

  • Налаштуйте правильний питний режим дитини. Денна доза пиття повинна становити 30 мл на 1 кг маси тіла. Але це повинні бути не соки, не солодкі води, а чиста негазована вода, несолодкий компот чи узвар. Якщо привчити пити воду змалку, в дорослому віці дитина матиме +1 корисну звичку.
  • Зверніть увагу на харчування дитини. Старайтеся давати якомога натуральніші продукти, за можливості овочі та фрукти з власного саду/городу. Якщо такої можливості нема, то старайтеся тішити дитину сезонними продуктами. Грубо кажучи, кавун в травні-червні місяці – в жодному разі. Також готуйте їжу здорово: не смажте на олії, а старайтеся запекти, не виварюйте, а готуйте на пару та ін.
  • Навчіть дитину гігієни змалку. І не просто тому що «треба», старайтеся пояснити причину адекватно. Займайтеся разом загартовуванням, прищепіть любов до ранкової зарядки.
  • Розмовляйте з дитиною. Щоб вона могла зрозуміти, що про якість проблеми з самопочуттям варто казати батькам і не терпіти.
  • Не нехтуйте щорічними профілактичними оглядами. Не просто «для печатки», а щоб дійсно мати якомога більше інформації про стан здоров’я і для профілактики захворювань.

Які симптоми вказують на те, що дитині потрібно додатково призначати вітамінні препарати?

Зауважуємо, що будь-які препарати, навіть вітаміни, повинен призначати тільки лікар і тільки за наявності відповідних показань, а саме:

  • часті застуди у дитини;
  • відставання у фізичних показниках: ріст, вага;
  • швидка втомлюваність, апатія дитини;
  • поява висипів у вигляді фурункульозу;
  • часте збільшення лімфатичних вузлів;
  • відмова від їжі, відсутність апетиту;
  • проблеми зі стільцем;
  • безсоння;
  • блідість шкіри, сухість, тріщини на шкірі.

Звернувшись до лікаря, ви отримаєте всю необхідну інформацію про стан здоров’я своєї дитини та цінні поради щодо покращення загального стану дитини. Бажаю, щоб ваше дитя було завжди активним та здоровим!

Партнерський матеріал


16.09.2020 7264
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

2120
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1402
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1060
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2080
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3570
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1351

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1706

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

510

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1148

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

453
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24261
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

509
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

461
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

631
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1518
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

683
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5744
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

616
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1561 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

623
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

534