Чи може маска для обличчя захистити від коронавірусу? Розвіюємо міфи про Covid-19

Правда про те, як можна заразити коронавірусом, наскільки більше людей похилого віку ризикує і що можна зробити, щоб уникнути зараження.


Твердження: "Маски для обличчя не працюють"

Використання маски для обличчя — це, безумовно, не залізна гарантія, що ви не захворієте — віруси також можуть передаватись через очі, а крихітні вірусні частинки, відомі як аерозолі, можуть проникати через маски.

Однак маски ефективні при захопленні крапель, що є основним шляхом передачі коронавірусу, і деякі дослідження оцінили приблизно п’ятикратний захист у порівнянні з відсутністю бар'єру (хоча інші виявили нижчий рівень ефективності).

Якщо ви, ймовірно, знаходитесь у тісному контакті з кимось зараженим, маска знижує шанс передачі захворювання. Якщо ви проявляєте симптоми коронавірусу або вам поставили діагноз, носіння маски також може захистити інших.

Тож маски мають вирішальне значення для працівників охорони здоров'я та соціальних служб, які доглядають за пацієнтами, а також рекомендуються членам сім'ї, яким потрібно піклуватися про того, хто хворий.

В ідеалі та пацієнт, і доглядач повинні мати маску. Однак маски, мабуть, не матимуть великого значення, якщо ви просто гуляєте містом або їдете в автобусі, тому нема потреби купувати величезний запас.

Твердження: "Він мутує в більш смертельний штам"

Всі віруси накопичують мутації з часом, і вірус, який викликає Covid-19, не відрізняється. Наскільки широко поширені різні штами вірусу, залежить від природного відбору — найбільш успішними будуть версії, які можуть швидко поширюватися та ефективно розмножуватися в організмі. Це не обов’язково означає, більшу небезпеку для людей, оскільки віруси, які швидко вбивають людей або роблять їх наскільки хворими, що вони стають недієздатними, можуть мати меншу ймовірність передачі.

Генетичний аналіз китайськими вченими 103 зразків вірусу, узятих у пацієнтів у Ухані та інших містах, дозволяє стверджувати, що на початку з'явилися два основних штами, позначені L і S. Хоча штам L виявився більш поширеним, ніж штам S (приблизно 70% зразків належали зразку L), S гілка вірусу була визнана родовою версією. Команда, яка стоїть за цим дослідженням, припустила, що це може вказувати на те, що штам L є більш "агресивним", або передається легше, або швидше реплікується всередині організму. Однак ця теорія є спекулятивною на цьому етапі - ще не було прямих порівнянь, щоб дізнатись, чи люди, які заразились однією версію вірусу, швидше передають його чи страждають сильнішими симптомами.

Твердження: "Це не небезпечніше, ніж зимовий грип"

Багато людей, які заразяться коронавірусом, відчують не більше, ніж симптоми сезонного грипу, але загальний профіль захворювання, включаючи рівень смертності, виглядає більш серйозним. На початку спалаху очевидний рівень смертності може бути завищеним, якщо пропускається багато легких випадків. Але Брюс Ейдвард, експерт ВООЗ, який очолював міжнародну місію до Китаю, щоб дізнатися про вірус та реакцію країни, заявив, що це не так у випадку з Covid-19. Докази не свідчать про те, що ми тільки бачимо верхівку айсберга. Якщо підтвердити подальші випробування, це може означати, що поточні оцінки приблизно 1% рівня смертності є точними. Це зробило б Covid-19 приблизно в 10 разів смертельнішим, ніж сезонний грип, через який, за оцінками, вмирає від 290 000 до 650 000 людей на рік у всьому світі.

Твердження: "Це вбиває лише людей похилого віку, тому молодші люди можуть розслабитися"

Більшість людей, які не є літніми людьми та не мають ускладнених станів здоров'я, не хворітимуть від хвороби Covid-19 критично. Але хвороба все ж має більший шанс призвести до серйозних респіраторних симптомів, ніж сезонний грип, і є інші групи ризику — медичні працівники, наприклад, більш вразливі, оскільки вони, ймовірно, піддаються більшому впливу вірусу. Дії, які вживають молоді, здорові люди, включаючи повідомлення про симптоми та дотримання карантинних вказівок, матимуть важливу роль у захисті найуразливіших у суспільстві та формуванні загальної траєкторії спалаху.

Твердження: "Вам потрібно бути із зараженою людиною 10 хвилин"

Щодо грипу, деякі лікарняні рекомендації визначають що вплив проявляється, при знаходженні в межах двох метрів від зараженої людини, яка чхає або кашляє протягом 10 хвилин або довше. Однак, можна заразитися більш короткими взаємодіями або навіть шляхом підхоплення вірусу із забруднених поверхонь, хоча це вважається менш поширеним шляхом передачі.

Твердження: "Вакцина може бути готова протягом декількох місяців"

Вчені були швидкі на старті, починаючи розробку вакцини проти нового коронавірусу, що сприяло ранньому вивільненню генетичної послідовності китайськими дослідниками. Розробка життєздатної вакцини триває безперервно і кілька команд зараз тестують кандидатів в експериментах на тваринах. Однак додаткові випробування, необхідні до того, як комерційна вакцина могла бути випущена, все ще є тривалим завданням — і важливим для забезпечення виявлення навіть рідкісних побічних ефектів. Комерційно доступна вакцина протягом року з’явиться швидко.

за матеріалами theguardian


20.03.2020 5102
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580