Чимало українців не планують відзначати різдвяно-новорічні свята через повномасштабне російське вторгнення, загибель рідних, повітряні тривоги та вибухи.
Разом з тим тисячі хоробрих військовослужбовців зустрінуть 2024 рік на фронті, захищають країну від окупанта, а не поруч із близькими.
Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися, пише Фіртка.
Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.
Разом з тим, психологиня Наталія Сігурйонссон каже: почуття провини та сорому за те, що ми живі та з нами ще трапляється щось добре, зараз знайоме багатьом українцям. Але ми ні в чому не винні. Життя триває і під час війни
«Погодьтеся, що якби насправді наша аскеза принесла разом із собою мир, аби хоча б якось допомогла в цьому, ми б з вами вже давно перестали б і їсти, і пити.
Але як би ми не намагались “перестати жити”, це не тільки не допоможе змінити ситуацію, а навпаки, — знесилить нас ще більше.
Особливо зараз, коли відбулась переоцінка цінностей, нам важливо “жити життя”, радіючи кожному новому дню і не відкладаючи життя на потім», — додає фахівчиня.
Крім цього, за словами психологині, складати плани на наступний рік — не лише доречно, а й необхідно.
«Щодо доречності планування, то, звичайно, плануйте. Нехай це буде не довгострокове планування, а планування на найближчий час.
Таким чином ви зможете гнучко реагувати, якщо умови щодо досягнення планів зміняться та вчасно скоригувати їх.
Також планування корисне для того, щоб знизити тривожність мозку. Тому, що нам тільки здається, що ми можемо щось контролювати. Насправді це — тільки ілюзія, і останні декілька років нам це довели.
Але, коли ми плануємо, мозку здається, що він все ще контролює і тому тривога зменшується», — уточнює Наталія Сігурйонссон.
Водночас, за її словами, українцям також важливо думати стан, в якому ми зустрінемо перемогу, та відповідно дбати про себе.
«Нам потрібні сили вже зараз, щоб відразу почати діяти у цей день, а якщо ми станемо виснаженими вже зараз, нам потрібен буде зайвий час, щоб спочатку набратися сил і тільки потім почати діяти.
Ми живемо, щоб жити. Тому не картайте ані себе, ані інших. Будьте чутливими до себе і до оточуючих.
Звичайно, не потрібно нехтувати почуттями інших, але дозвольте жити й собі, і їм», — підкреслює спеціалістка.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!