Час Виправлення Імен

Знову ми напередодні Виправлення Імен.

 
Кожний очікує в міру своєї інформованості й в міру своїх світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, усім зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А ті, котрі покладаються на серединне знання, впевнені, що, на жаль, «виправлені імена» будуть такими ж тимчасовими, марнотними та блідими як і діючі імена.
 
Незважаючи на те, що інформованих набагато менше ніж «людей простих рішень», саме в цій аудиторії визріває свіжа народна міфологія. І стрижнева причина тут у тому, що «люди простих рішень» повільно переключаються. Вони є «запізнюхами реальності». Вони все ще не оговталися від попередньої бази народних міфів, де перемішалися різні страхи, травми, ІПСО, казки, срачі і простацькі брехні.
 
«Люди простих рішень» не довіряють нікому (у першу чергу не довіряють владі), не впевнені у своєму майбутньому, бояться війни, бояться післявоєнного миру, бояться залишатися, бояться виїжджати, усюди бачать зраду і закликають усіх покарати. За що саме карати? За що-небудь, лише б карати, карати. Усіх, окрім них. Чому? Бо пусте місце ні в чому не винне.
 
В принципі, «люди простих рішень» такі як і завжди. Розгублені, жорстокі, заздрісні, трусливі. Проте напередодні Виправлення Імен вони вимушені прислухатися до того, що ситуаційно обговорюється в більш інформованому, більш освіченому та більш компетентному середовищі, хоча й тому середовищу вони не вірять. Але вони слухають окремих, найбільш простих на вигляд та найбільш впевнених в собі, представників цього середовища. 80% з почутого вони не розуміють. А з інших 20% вони формують чутки. Про те, що хтось з кимось домовився, що хтось когось продав, що бідні плачуть, а багаті скачуть. Тобто звичні помийні чутки, з яких не виростуть нові імена для нових речей.
 
Але вже на «другому поверсі» громади, де розуміють десь 40% з почутого, йде жива міфотворча робота. Тут обговорюють «кризу ліво-ліберального світу» та «глухий кут популізму», тут обтанцьовують мутні тексти мутних конспірологів, тут оплачувані напівзнайки сперечаються про «політику». Звідси зародки міфів починають свої довгі мандри в бік означення та Нового Називання. Мандрують туди, де речі, події та якості пробують одягнутися у нові імена. У ту далечінь, де невтомні та непізнані сили латають і підфарбовують декорації нашого світу.
 
Але на шляху «зародків» лаштовані засідки. В них сидять ті, хто розуміє аж 80% (а деякій 85%) з почутого. Вони перехоплюють зародки міфів, спотворюють їх і трансформують у те, що можна продати за гроші.
 
Спотворені міфи повертаються до буденного світу, засмічують людям голови, формують поля зневіри і непозбувної бентеги. Й лише деякі з «зародків» уникають засідок й долітають туди, де живе серединне знання. Там вони мали б працювати на Виправлення Імен.
 
Якби серединне знання не було таким древнім, хворим і стомленим.


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1148
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2843
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3153 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

302
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123