Бунт в Партії регіонів у Верховній Раді 29 січня: як все було?

 

Президент погрозами "переламав через коліно" свою фракцію, а Фірташ із Ахметовим дали зандій хід.

До 6-ї вечора середи більшість народних депутатів були готові проголосувати не тільки за закон про амністію всіх затриманих активістів без будь-яких вимог до Майдану, а й за повернення до Конституції в редакції 2004 року. Понад 60 депутатів від Партії регіонів були готові перейти на бік опозиції.
Про це пишуть Тетяна Ніколаєнко й Максим Каменєв у статті для The Insider.
Але лідери опозиції передчасно розкрили свої карти представникам президента. Янукович негайно приїхав до Ради і, погрожуючи розпуском парламенту, придушив бунт у фракції Партії регіонів.
Після цього народні обранці затвердили законопроект, згідно з яким амністія активістів Майдану можлива тільки якщо вони на протязі 15 днів звільнять усі захоплені будівлі і вулиці. Саме на такому сценарії наполягав президент.
"Зламати" регіоналів Януковичу допоміг Кремль. Учора Росія призупинила розмитнювання українських товарів. Загроза повторення торговельної війни з північним сусідом змусила власника корпорації СКМ Ріната Ахметова і власника Group DF Дмитра Фірташа переконати підконтрольних їм регіоналів підтримати позицію президента.
INSIDER з'ясував, як опозиціонери, більшість позафракційних і частина регіоналів готувались обмежити владу Януковича, і як він придушив бунт у Раді.
Конституційна змова
Єдине питання, яке вчора мали розглянути депутати - закон про амністію активістів Майдану. Влада й опозиція раніше визнали, що без цього документа врегулювання політичної кризи неможливе.
У парламенті зареєстрували цілих чотири відповідних проекта. Два з них - нардепа від "Батьківщини" Леоніда Ємця та позафракційного Юрія Дерев'янка - передбачали безумовне звільнення учасників акцій протесту.
Регіонали Дмитро Шпенов та Віталій Журавський у співавторстві пропонували амністувати тільки протестувальників, що не здійснили тяжких злочинів. Але тільки після того як активісти звільнять вулиці і приміщення, демонтують намети і припинять акції протесту.
І нарешті, представник президента Юрій Мірошниченко запропонував амністувати активістів, якщо вони впродовж 15 днів звільнять адмінбудівлі і вулиці, окрім Майдану. Намети і акції протесту в цьому проекті не згадувалися. За інформацією INSIDER, текст документа підготувала група юристів на чолі з першим заступником голови Адміністрації президента Андрієм Портновим.
Опозиція за проекти влади голосувати відмовлялася. "Майдан наелектризований і вимагає рішення. По суті нас заганяють в пастку, коли ми повинні або стати під кулі, не пішовши на поступки влади, або стати зрадниками і піти з політики" , - сказав учора Віктор Чумак, нардеп від УДАРу .
Лідери парламентських фракцій з самого ранку вели переговори в кабінеті у спікера Володимира Рибака.
Тим часом, у кулуарах парламенту Інна Богословська та Давид Жванія зі схвалення опозиціонерів вели роботу з переформатування парламентської більшості, щоб проголосувати за повернення до Конституції в редакції 2004 року.
Нагадаємо, вона передбачає обмеження повноважень президента на користь уряду і парламенту. Відразу кілька депутатів з опозиційних фракцій повідомили INSIDER, що тільки в такому випадку Арсеній Яценюк готовий був погодитися на пропозицію президента очолити Кабмін.
Цього кроку від лідера фракції "Батьківщина" вимагали посли країн ЄС і США, і саме це йому пропонував власник корпорації СКМ Рінат Ахметов.
Повернути в дію стару редакцію Основного закону опозиціонери хотіли, проголосувавши за так званий Конституційний акт.
"Цей документ підготував Сергій Головатий, і хоча констітуціалісти спочатку плювалися , потім вони визнали, що це єдиний можливий варіант", - розповів INSIDER один з позафракційних депутатів.
"У нас є більше 226 голосів. 68 депутатів Партії регіонів готові його підтримати. І якщо Рибак відмовиться виносити його на голосування , то ми його знімемо з посади спікера" , - відзначив співрозмовник.
У цей час Петро Порошенко проводив переговори з Володимиром Литвином щодо того, чи підтримає той його кандидатуру на місце глави парламенту. Як повідомило джерело в оточенні Литвина, при цьому Порошенко сказав, що його готові підтримати також 20 регіоналів.
Як запевняють депутати УДАР, у "Батьківщині" та "Свободі" готові були йти на поступки й голосувати за законопроект про звільнення адмінбудівель.
"Ми зможемо організувати виведення людей з ОДА. Це контрольований процес. Ми також знайшли важелі впливу на Правий сектор - спорядили туди Андрія Іванчука (близький соратник Арсенія Яценюка - ред.)", - Зізнався один з депутатів "Батьківщини".
По суті, Яценюку тільки залишалося переконати фракцію.
- Ми повинні розуміти, що треба теж йти на якісь поступки, але цього не приймуть ніколи деякі люди на Майдані. Типу Юрія Луценка, - поскаржився один з депутатів.
Однак така пропозиція викликала скандал всередині "Батьківщини".
- До цього фракція збиралася два рази, і Яценюк на неї не приходив. Ми самі нічого не знаємо і не розуміємо. Напевно, Яценюк готовий йти в прем'єри, але не знає, як це пояснити навіть нам, не те що Майдану", - припустив один з депутатів "Батьківщини".
На фракції була дуже бурхлива перепалка, і більшість висловилася за підтримку законопроекту позафракційного Дерев'янка чи свого проекта.
З цією позицією фракція й повернулася в зал. Здавалося, що у спікера Володимира Рибака не залишиться альтернативи, окрім як перенести розгляд законопроекту на четвер, але лідери всіх фракцій вирішили голосувати сьогодні .
- У залі є достатньо голосів , щоб проголосувати "проект Дерев'янка", але проти одна людина - заступник голови адміністрації президента Андрій Портнов, - сказав Віктор Чумак.
Фальшстарт
Портнов і Лукаш цілий день були присутні в Раді й вели переговори з лідерами фракцій. Там також був представник Ріната Ахметова, нардеп Юрій Воропаєв, а також мільярдер-депутат Вадим Новинський. Час від часу в кабінет до спікера заходив глава бюджетного комітету Ради Євген Геллер та інші впливові регіонали.
Як розповіли INSIDER депутати УДАРу й " Батьківщини", прийшовши в черговий раз у кабінет до Рибака, Яценюк, Кличко й Тягнибок заявили, що їхні люди відмовляються голосувати за законопроект Мірошниченка. Після чого Андрій Портнов поклав перед ними проект указу президента про розпуск парламенту.
У відповідь лідери опозиції заявили, що у них достатньо голосів для того, щоб не тільки прийняти "проект Дерев'янка" , а й затвердити Конституційний акт і навіть проголосувати за звільнення Юлії Тимошенко.
Лідер фракції ПР Олександр Єфремов тут же заявив, що йому потрібно провести нараду фракції. Він зібрав регіоналів у кінотеатрі парламенту, який депутати називають " Катрусин кінозал" (він розташований поверхом нижче сесійного залу) .
Журналісти, які спустилися вниз, почули через двері більш ніж бурхливу дискусію.
- Нема чого нас шантажувати, - кричав Сергій Тігіпко.
Ганна Герман сказала, що позафракційні не готові підтримувати законопроект ПР.
- Я звертаюся до друзів депутатів, щоб ми знову не опинилися в безглуздому становищі, - просила вона.
- Давайте з'ясуємо, за які законопроекти у нас є голоси та скільки їх, - запропонував у відповідь Олександр Єфремов.
Після цього, як запевняють джерела, глава фракції влаштував сигнальне голосування, і 52 регіонала підняли руки за закон Дерев'янко.
Розчервонілий Єфремов вибіг із зали й повідомив, що президент просить перервати засідання фракції.
Президентська контратака
А через 5 хвилин блідий як мармур Янукович прибув до парламента.
Він сказав депутатам, що приїхав до них прямо з лікарні.
"У мене був крововилив, я лежав під крапельницею. Але побачивши, що тут відбувається, я приїхав до вас", - переказують депутати слова Януковича.
Втім, погане самопочуття не завадило президенту задушити бунт у фракції.
"Такого мата я не чув давно, він погрожував закатати всіх в асфальт і пересаджати до такої-то матері, говорив, що на кожного з нас у нього є справа" , - розповідає один з регіоналів.
Янукович зажадав, щоб регіонали проголосували за "проект Мірошниченка" . Він повідомив, що обговорював цей проект по телефону з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і віце-президентом США Річардом Байденом, і вони схвалили текст документа. Після чого він повідомив, що звільнивши Миколу Азарова з посади прем'єр-міністра, він виконав одну з вимог опозиції, але не може постійно "грати в одні ворота" й тепер її черга йти на поступки.
Сергій Тігіпко заявив, що багато депутатів з його групи відмовляються голосувати за "проект Мірошниченка", оскільки банально побоюються за своє життя. За його словами, днями дев'ятьом із них громадяни принесли під будинки похоронні вінки. У відповідь президент доручив Андрію Клюєву забезпечити охорону цих регіоналів. Продовжувати дебати з Януковичем Тігіпко не став.
Далі президент сказав, що не збирається підписуватися під скасуванням скандального закону Колесніченка - Олійника.
І, нарешті, Янукович прямо заявив нардепам - якщо вони не проголосують за " проект Мірошниченка" , він увечері виступить з телезверненням до народу , в якому повідомить про розпуск парламенту, а вранці підпише відповідний указ. Після чого призначить позачергові парламентські вибори, а після них, можливо, і позачергові вибори президента.
Тим часом до входу в "Катрусин кінозал" прийшли три лідера опозиційних фракцій. Деякий час вони нерішуче стояли під дверима.
- А чого ми туди підемо, це ж його нарадf з фракцією, - відповів Яценюк журналістам на питання, чи будуть вони втрьох заходити всередину.
Однак через деякий час Віталій Кличко підійшов до Олега Тягнибока з папірцем, на якому було написано: "Пане президент, ми вимагаємо зустрічі". Симптоматично, що на зворотному боці був текст того самого Конституційного акту.
Головний "свободівець" передав послання одному з охоронців президента, після чого лідери опозиції пішли в кабінет Рибака, а через деякий час туди пройшов Янукович. Про що саме на цей раз президент говорив з опозиціонерами, достовірно не відомо. Але по закінченні наради Кличко повідомив, що президент готовий розпустити парламент.
Регіонали чекали повернення Януковича, багато хто нервово курив прямо в приміщенні, решта підкріплювалися в буфеті.
Сергій Ківалов запитав у земляка, мажоритарника з Одеської області Віталія Барвіненка, чи готовий той йти на дострокові вибори. Той у відповідь сказав, що більше в Раду взагалі не піде. "Ну, правильно, якраз посада мера Білгород- Дністровського вільна, підеш на вибори міського голови", - пожартував Ківалов.
Але більшості регіоналів було не до жартів. Вони казали, що у президента немає законних підстав для розпуску Ради. "Портнов сказав , що у Віктора Ющенка в 2007 році теж не було законних підстав для цього, але, тим не менш, він розпустив парламент. Тому прецедент створений", - розповідав у неофіційній бесіді один з регіоналів.
Перевірити, чи блефує Янукович, регіонали не наважилися. Після довгих роздумів вони погодилися підтримати "проект Мірошниченка" .
"Не поспішайте мене судити. Побули б ви один на один з президентом. Тоді б зрозуміли" , - сказав один депутатів, близьких до Тігіпка.
На зустрічі з лідерами опозиції Янукович знову заявив, що готовий розпустити парламент. Після чого повернувся до регіоналів. Почувши, що вся фракція готова підтримати "проект Мірошниченка", президент ретирувався з парламенту.
Тим часом Рибак скликав усіх нардепів до сесійної зали й поставив на голосування "проект Мірошниченка". Нардепи підтримали його 232 голосами. 8 регіоналів все ж не брали участі в голосуванні. Серед них близький до екс-спікера Володимира Литвина Юрій Благодир, радник президента Ганна Герман, син Генпрокурора Артем Пшонка, співачка Таїсія Повалій та інші.
Ще 7 їхніх колег попросту не з'явилися вчора в Раду. Опозиціонери не дали на підтримку закону жодного голоса. Із 43 позафракційних, "за" проголосували тільки 11, в основному ті, хто раніше перебував в опозиції. Група Єремєєва не дала жодного голосу. Зате закон у повному складі підтримала фракція КПУ.
Відразу після голосування Рибак закрив позачергову сесію Ради.
- Це був трагічний день. Ми могли сьогодні змінити долю країни і переформатувати більшість, але не вийшло, - поскаржився один з позафракційних .
Чому ж регіонали не змогли повстати проти президента, і чому Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ включили задній хід?
За руку з Москвою
Позавчорашні події з відставкою Азарова і бунтом "регіоналів" викликали різку реакцію з боку Росії. Адже Микола Азаров був для російського керівництва своєю людиною.
Напередодні прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв заявив, що Москва призупиняє переговори з Києвом про надання фінансової підтримки та про постачання газу до призначення нового прем'єра. Тому що про деталі співпраці Медведєв домовлявся особисто з Азаровим.
Офіційними заявами Кремль не обмежився. Вчора Федерація роботодавців України, яку очолює Фірташ , розповсюдила заяву про те, що російська митниця у вівторок привласнила українським товарам так звані "профілі ризику". Тому вони підлягають детальній митній перевірці. Товари необхідно вивантажувати з вагонів і контейнерів, зважувати і перевіряти сертифікати відповідності. Крім того, власники товарів повинні платити додаткове мито в розмірі 5 - 40% від їх вартості.
Інформація ФРУ викликала серйозну тривогу у депутатів. По телефону вони дзвонили менеджменту своїх підприємств і цікавилися, як йдуть справи на митниці.
"У мене на Ростовській митниці застрягла фура з кухонними плитами. Зараз туди вилетіли люди розбиратися. Але може це просто через те, що там заметіль", - хвилювався Валентин Ландик, нардеп від ПР, почесний президент корпорації "Норд".
Власник SmartHolding Вадим Новинський активно запевняв, що ніякої політики в цьому немає.
"Так, дійсно, раніше російські митники на свій розсуд оглядали один вагон зі складу. Тепер оглядають всі вагони складу. Це запобіжні заходи , напередодні Олімпіади в Сочі", - сказав мільярдер INSIDER.
Швидше, Москва вирішила показати Януковичу, які наслідки може мати для України виконання запропонованого Заходом сценарію врегулювання конфлікту.
Самими лише коментарями роль Новинського в цей день не обмежилася.
Власник SmartHolding вчора активно допомагав президенту проводити "профілактичні бесіди" з депутатами. Перш за все, з позафракційним Ігорем Єремєєвим, співвласником групи компаній "Континіум". Проявляти активність Новинський почав ще вдень. Коли ударівець Сергій Каплін в бліц-інтерв'ю телеканалу "Рада" розповідав, що опозиція не підтримує "проект Мірошниченка" , Новинський намагався його стримати, але зрозумівши, що Каплін вже в прямому ефірі - віддалився.
"Довбо*об, прости Господи", - кинув мільярдер, відомий своєю побожністю.
Пізніше один з регіоналів зі стажем ділився враженнями про його поведінку в Раді: "Мені особливо сподобався мій православний брат. Завтра у Києві "томагавки" будуть, а йому по барабану".
У неофіційних бесідах регіонали називали Новинського "смотрящим Путіна" і всерйоз стверджували, що він 24 години на добу на телефонному зв'язку з патріархом Кирилом.
Сьогоднішній хід подій повинен куди більше сподобатися Росії. Адже якщо протягом 15 днів протестувальники не звільнять вулиці і будівлі, президент може знову вдатися до сили. ЄС і США чітко дали зрозуміти президенту, що такий сценарій для них неприйнятний. Зате до таких методів напевно з розумінням поставляться керівники країн Митного Cоюзу. З чуток, одне з останніх доручень, яке Азаров устиг дати підлеглим на посаді глави уряду - до 10 березня підготувати пакет документів, необхідних для вступу України до МС.

Джерело: texty.org.ua


30.01.2014 1134 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1749
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1099
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1353 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3881 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33942
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2938

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

400

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

816

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1788

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1137
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1157
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

693
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

568
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2050
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12260
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1562
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1349
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

625
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

321
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

391
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

436
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1327