Бюджет міста 2015. Ламаємо стереотипи!

 

Андрій Корнієнко

 

Знову багато букв, але давно хотів про це написати))

Бюджет міста 2015. Ламаємо стереотипи!

Відразу хочу наголосити, що дана стаття не призначена для фахівців та спеціалістів в галузі бюджетоутворення чи діючих представників нашої влади, які моментально знайдуть сотні причин та пояснень фактам, на яких я буду робити акцент.


Цей твір призначений в основному для пересічного жителя нашого міста, який би може і хотів дізнатися більше про доходи та витрати Івано-Франківська, але не має достатньо часу на це або сильного бажання. А тим часом, щодня в казну міста поступають мільйони гривень, які успішно витрачаються на різні соціальні, комунальні, ремонтно-будівельні, культурно-спортивні та інші потреби. Хто вони ці люди, що контролюють грошові потоки нашого міста?


Причиною написання даних рядків було неочікуване усвідомлення мною того факту, що переважна більшість мешканців міста абсолютно не володіють інформацією про основний фінансовий інститут – БЮДЖЕТ! Я задав доволі просте, як на мій погляд запитання, своїм знайомим, які є доволі освіченими людьми в різних галузях економіки і практично жоден з них не відповів правильно на нього! Тому, пропоную вам усім задати це питання рідним, колегам, друзям чи просто першому ліпшому, хто попався на очі і послухати їхні варіанти відповідей. 


Питання: ЯКИЙ РОЗМІР БЮДЖЕТУ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА, ПРИЙНЯТОГО НА 2015 РІК?? Відповіді, я думаю, будуть приблизно такими: «Не знаю», «Треба подивитися», «Мені все рівно», «Десь читав, але забув» і т.д. Хтось буде називати якісь цифри, і, можливо, навіть вгадає або буде близьким до правильної відповіді, але головне слово тут – вгадає, бо реально вони теж не цікавились тими цифрами. 


Правильна відповідь: згідно Рішення Івано-Франківської міської ради – дохідна частина 999,4 мільйона гривень, витратна частина 1 001,5 мільйона гривень. Заокруглено, місто повинно зібрати і проїсти в 2015 році не менше, ніж мільярд наших з вами коштів! 


Кожен з нас щодня ходить на роботу чи займається підприємницькою діяльністю з основною метою - заробити гроші! І завжди існує природне бажання практично у всіх людей збільшити свій дохід. Хтось просить роботодавця підняти йому оклад, хтось працює у дві зміни, хтось виконує роботу понад норми, щоб отримати премію і так далі і тому подібне. І все це для того, щоб в кінці місяця порахувати зароблені ним кошти. Чим більше заробили, тим більше можна витратити. Це є наш бюджет! Особистий чи сімейний, але він наш і ми його бережемо та цінуємо, бо справедливо вважаємо, що він зароблений важкою розумовою чи фізичною працею. 


Так от, друзі, ламаємо перший стереотип, мовляв бюджет то чужі кошти – ми чесно сплатили, а вони нехай використовують. 
Бюджет міста – це теж наші з вами гроші, і ми теж всі разом важко працюємо, щоб наповнити його. З кожної заробленої гривні нашого доходу ми віддаємо частину в бюджет міста, платимо земельний податок, за оренду землі, податки з нерухомості, паркувальний збір, туристичний, акциз з кожної пачки цигарок, пляшки алкоголю чи літра пального – все в бюджет. Наголошую, це ми наповнюємо бюджет міста, не чиновники, не депутати, не мер, а всі мешканці та гості міста, які працюють на роботі та займаються підприємництвом.

Звичайно, варто відразу ж зазначити, що саме місто по причині тотальної державної централізації податкових зборів, не взмозі самостійно зібрати достатньо фінансів для забезпечення всіх своїх потреб, тому значна сума коштів поступає в дохідну частину із Державного Бюджету України. На 2015 рік передбачено, що місто самостійно має зібрати 392 мільйони, а 608 мільйонів повинно поступити з Києва у вигляді різного роду дотацій та субвенцій. Це гарантовані державою кошти, тому вони по-любому будуть в казні і відповідальність за це лежить на Кабінеті Міністрів України. 


Пропоную, в такому разі, зосередити свою увагу на тих податках, які поступають безпосередньо в бюджет міста від мешканців Івано-Франківська. Чому саме встановлено 392 мільйони? Скільки реально поступає коштів? Хто розподіляє їх і куди?
Отже, по-порядку:


1) 392 мільйони гривень – це відкоригована дохідна частина бюджету 2014 року. Наші депутати сильно собі не ускладнюють життя різного роду розрахунками чи фінансовою аналітикою, а приймають на початок року бюджет, рівно таким, яким він був на кінець попереднього року. А потім в ході виконання бюджету, за результатами 6 чи 11 місяців роблять відповідне коригування, тобто підганяють прогнозовані фінансові показники під фактичні доходи і витрати. Таким чином, на кінець року є вже зовсім інший бюджет, ніж був на початку, який і приймається за основу на наступний рік. 


2) Недавно прочитав інтерв’ю в «Галицькому кореспонденті» депутата Сергія Борзова, де він заявляв, що коштів на рахунки в міський бюджет поступає набагато більше, ніж заплановано, і вже накопичилась достатньо велика сума, яка ще не розподілена по статтях витрат. Називалась сума до 100 мільйонів гривень! Я звичайно же засумнівався, бо дуже часто чую фразу, що ми бідні і грошей в місті ні на що не вистачає. Тому, відкрив прийнятий бюджет на 2015 рік, відправив декілька запитів в податкову та міську раду, зібрав отримані цифри докупи і знаєте, що вийшло? Борзов таки правий! Я наведу тільки декілька прикладів невідповідності запланованих та фактичних цифр:


- Податку на нерухоме майно, що платиться юридичними особами за даними ДПІ задекларовано на суму 9,4 млн., а в бюджеті закладено тільки 2,4 млн. Тобто 7 мільйонів буде додатково розподілятися


- Земельного податку з юридичних осіб задекларовано 33,2 млн., а в бюджеті записано тільки 17,9 млн. Отже, 15,3 мільйона прийдуть додатково


- Орендна плата з юридичних осіб задекларовано в розмірі 38,2 млн., а в бюджеті закладено тільки 26,0 млн. Знову 12,2 мільйона підлягатимуть додатковому розподілу


Бачимо, що тільки по трьох статтях дохідної частини бюджету вже невраховано близько 35 мільйонів гривень, які однозначно поступлять на рахунки міста, бо інакше податкова нарахує штрафи і все одно стягне ці кошти, але вже із штрафами. І таке перевиконання бюджету очікується практично по всіх статтях бюджетної класифікації. 


Загалом, за перший квартал 2015 року до бюджету міста поступило на 34 мільйони гривень більше, ніж це було запрогнозовано. А це значить, що на кінець року МИ З ВАМИ перевиконаємо бюджет не менш ніж на 100 мільйонів гривень, а скоріше за все, набагато більше. 


Отже, ламаємо другий стереотип, мовляв в нас ніколи немає грошей, місто бідне, казна порожня. Роками влада привчала нас до цього, при кожній нагоді, як мантру, повторюючи завчену фразу «немагрошей». І ми з цим змирилися! Ми в це повірили! А їм так вигідно! 

Відповідально заявляю – кошти в бюджет міста поступають регулярно і в набагато більшій кількості, ніж це передбачено нашими депутатами. Ми не є такими бідними, як нас хочуть зробити! 


Для чого це робиться? Я далекий від того, щоб називати наших міських обранців неграмотними або неосвіченими спеціалістами, навпаки – це дуже розумні, передбачливі і доволі хитрі особистості. 


Дохідна частина бюджету на 2015 рік занижується тільки для того, щоб мати можливість додатково розподіляти кошти, які поступатимуть протягом року понад заплановану суму! Куди? Йдуть місцеві вибори – депутатам треба показати виборцям, що вони про них дбають. От і будуть додатково направлятися кошти на дороги, майданчики, біг-борди, спортплощадки, може і на міське озеро виділять. Бюджет це такий механізм, що витрачати кошти можна тільки за статтями попередньо затвердженими міською радою. Тому, переходимо до третього питання – Хто ці люди, що ділять гроші?


3) Звичайно ж мер міста! Без нього нікуди: він підписує платіжки, дає розпорядження, в нього в підпорядкуванні фінуправління і т.д. На то він і мер, що бути головним в місті! Але чи насправді все так однозначно? Не зовсім. Рішенням міської ради передбачено, що кошти міського бюджету витрачаються за погодженням із відповідною профільною комісією. Ця комісія називається - Постійна депутатська комісія з питань планування фінансів, цін та бюджету. Без рішення і дозволу цієї комісії жодна копійка наших коштів не може бути витрачена! Така от непроста комісія! І від підпису голови цієї комісії безпосередньо залежить коли, куди і скільки буде витрачено бюджетних коштів.


А тепер ще одне вікторинне запитання, яке ви можете задати в колі своїх знайомих чи друзів десь при нагоді або просто зараз: ЯК ПРІЗВИЩЕ ГОЛОВИ БЮДЖЕТНОЇ КОМІСІЇ в нашому місті, який витрачає наші з вами гроші??


Переконаний, що в 90 % випадків правильної відповіді ви не отримаєте! 


Бюджетна комісія складається із 11 депутатів, 6 з яких, тобто просту більшість, складають депутати однієї фракції і очолює цю комісію ОНУФРІЇВ Роман Михайлович. Саме пан Роман Онуфріїв і пан Віктор Анушкевичус є тими головними особами в нашому місті, які ставлять свої підписи на фінансових документах при розподілі бюджетних коштів. 


Повторюю, наповнюємо бюджет міста ми з вами і вся численна громада, а витрачають його конкретні декілька людей.
Тому ламаємо й третій стереотип, що гроші витрачає якась «влада». Не якась, а конкретна, з прізвищем, іменем та адресою проживання.


До речі, коли ми часто чуємо, що наш мер ніяк не може порозумітися з депутатським корпусом і постійно звучать звинувачення одне до одного, то насправді треба розуміти, що їхні сварки йдуть, як правило, не на тему стратегій розвитку міста чи культурно-історичних цінностей, а про те, чий підпис має більшу вагу на тому чи іншому фінансовому документі!)).

 

Андрій Корнієнко


Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

393
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

671
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1190
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2528
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1373
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2028 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

705

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

764

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1667

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1652
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

356
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

465
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18372
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7490
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3665
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1053
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10785
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

302
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

299
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

492
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

455
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

691