Бюджет міста 2015. Ламаємо стереотипи!

 

Андрій Корнієнко

 

Знову багато букв, але давно хотів про це написати))

Бюджет міста 2015. Ламаємо стереотипи!

Відразу хочу наголосити, що дана стаття не призначена для фахівців та спеціалістів в галузі бюджетоутворення чи діючих представників нашої влади, які моментально знайдуть сотні причин та пояснень фактам, на яких я буду робити акцент.


Цей твір призначений в основному для пересічного жителя нашого міста, який би може і хотів дізнатися більше про доходи та витрати Івано-Франківська, але не має достатньо часу на це або сильного бажання. А тим часом, щодня в казну міста поступають мільйони гривень, які успішно витрачаються на різні соціальні, комунальні, ремонтно-будівельні, культурно-спортивні та інші потреби. Хто вони ці люди, що контролюють грошові потоки нашого міста?


Причиною написання даних рядків було неочікуване усвідомлення мною того факту, що переважна більшість мешканців міста абсолютно не володіють інформацією про основний фінансовий інститут – БЮДЖЕТ! Я задав доволі просте, як на мій погляд запитання, своїм знайомим, які є доволі освіченими людьми в різних галузях економіки і практично жоден з них не відповів правильно на нього! Тому, пропоную вам усім задати це питання рідним, колегам, друзям чи просто першому ліпшому, хто попався на очі і послухати їхні варіанти відповідей. 


Питання: ЯКИЙ РОЗМІР БЮДЖЕТУ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА, ПРИЙНЯТОГО НА 2015 РІК?? Відповіді, я думаю, будуть приблизно такими: «Не знаю», «Треба подивитися», «Мені все рівно», «Десь читав, але забув» і т.д. Хтось буде називати якісь цифри, і, можливо, навіть вгадає або буде близьким до правильної відповіді, але головне слово тут – вгадає, бо реально вони теж не цікавились тими цифрами. 


Правильна відповідь: згідно Рішення Івано-Франківської міської ради – дохідна частина 999,4 мільйона гривень, витратна частина 1 001,5 мільйона гривень. Заокруглено, місто повинно зібрати і проїсти в 2015 році не менше, ніж мільярд наших з вами коштів! 


Кожен з нас щодня ходить на роботу чи займається підприємницькою діяльністю з основною метою - заробити гроші! І завжди існує природне бажання практично у всіх людей збільшити свій дохід. Хтось просить роботодавця підняти йому оклад, хтось працює у дві зміни, хтось виконує роботу понад норми, щоб отримати премію і так далі і тому подібне. І все це для того, щоб в кінці місяця порахувати зароблені ним кошти. Чим більше заробили, тим більше можна витратити. Це є наш бюджет! Особистий чи сімейний, але він наш і ми його бережемо та цінуємо, бо справедливо вважаємо, що він зароблений важкою розумовою чи фізичною працею. 


Так от, друзі, ламаємо перший стереотип, мовляв бюджет то чужі кошти – ми чесно сплатили, а вони нехай використовують. 
Бюджет міста – це теж наші з вами гроші, і ми теж всі разом важко працюємо, щоб наповнити його. З кожної заробленої гривні нашого доходу ми віддаємо частину в бюджет міста, платимо земельний податок, за оренду землі, податки з нерухомості, паркувальний збір, туристичний, акциз з кожної пачки цигарок, пляшки алкоголю чи літра пального – все в бюджет. Наголошую, це ми наповнюємо бюджет міста, не чиновники, не депутати, не мер, а всі мешканці та гості міста, які працюють на роботі та займаються підприємництвом.

Звичайно, варто відразу ж зазначити, що саме місто по причині тотальної державної централізації податкових зборів, не взмозі самостійно зібрати достатньо фінансів для забезпечення всіх своїх потреб, тому значна сума коштів поступає в дохідну частину із Державного Бюджету України. На 2015 рік передбачено, що місто самостійно має зібрати 392 мільйони, а 608 мільйонів повинно поступити з Києва у вигляді різного роду дотацій та субвенцій. Це гарантовані державою кошти, тому вони по-любому будуть в казні і відповідальність за це лежить на Кабінеті Міністрів України. 


Пропоную, в такому разі, зосередити свою увагу на тих податках, які поступають безпосередньо в бюджет міста від мешканців Івано-Франківська. Чому саме встановлено 392 мільйони? Скільки реально поступає коштів? Хто розподіляє їх і куди?
Отже, по-порядку:


1) 392 мільйони гривень – це відкоригована дохідна частина бюджету 2014 року. Наші депутати сильно собі не ускладнюють життя різного роду розрахунками чи фінансовою аналітикою, а приймають на початок року бюджет, рівно таким, яким він був на кінець попереднього року. А потім в ході виконання бюджету, за результатами 6 чи 11 місяців роблять відповідне коригування, тобто підганяють прогнозовані фінансові показники під фактичні доходи і витрати. Таким чином, на кінець року є вже зовсім інший бюджет, ніж був на початку, який і приймається за основу на наступний рік. 


2) Недавно прочитав інтерв’ю в «Галицькому кореспонденті» депутата Сергія Борзова, де він заявляв, що коштів на рахунки в міський бюджет поступає набагато більше, ніж заплановано, і вже накопичилась достатньо велика сума, яка ще не розподілена по статтях витрат. Називалась сума до 100 мільйонів гривень! Я звичайно же засумнівався, бо дуже часто чую фразу, що ми бідні і грошей в місті ні на що не вистачає. Тому, відкрив прийнятий бюджет на 2015 рік, відправив декілька запитів в податкову та міську раду, зібрав отримані цифри докупи і знаєте, що вийшло? Борзов таки правий! Я наведу тільки декілька прикладів невідповідності запланованих та фактичних цифр:


- Податку на нерухоме майно, що платиться юридичними особами за даними ДПІ задекларовано на суму 9,4 млн., а в бюджеті закладено тільки 2,4 млн. Тобто 7 мільйонів буде додатково розподілятися


- Земельного податку з юридичних осіб задекларовано 33,2 млн., а в бюджеті записано тільки 17,9 млн. Отже, 15,3 мільйона прийдуть додатково


- Орендна плата з юридичних осіб задекларовано в розмірі 38,2 млн., а в бюджеті закладено тільки 26,0 млн. Знову 12,2 мільйона підлягатимуть додатковому розподілу


Бачимо, що тільки по трьох статтях дохідної частини бюджету вже невраховано близько 35 мільйонів гривень, які однозначно поступлять на рахунки міста, бо інакше податкова нарахує штрафи і все одно стягне ці кошти, але вже із штрафами. І таке перевиконання бюджету очікується практично по всіх статтях бюджетної класифікації. 


Загалом, за перший квартал 2015 року до бюджету міста поступило на 34 мільйони гривень більше, ніж це було запрогнозовано. А це значить, що на кінець року МИ З ВАМИ перевиконаємо бюджет не менш ніж на 100 мільйонів гривень, а скоріше за все, набагато більше. 


Отже, ламаємо другий стереотип, мовляв в нас ніколи немає грошей, місто бідне, казна порожня. Роками влада привчала нас до цього, при кожній нагоді, як мантру, повторюючи завчену фразу «немагрошей». І ми з цим змирилися! Ми в це повірили! А їм так вигідно! 

Відповідально заявляю – кошти в бюджет міста поступають регулярно і в набагато більшій кількості, ніж це передбачено нашими депутатами. Ми не є такими бідними, як нас хочуть зробити! 


Для чого це робиться? Я далекий від того, щоб називати наших міських обранців неграмотними або неосвіченими спеціалістами, навпаки – це дуже розумні, передбачливі і доволі хитрі особистості. 


Дохідна частина бюджету на 2015 рік занижується тільки для того, щоб мати можливість додатково розподіляти кошти, які поступатимуть протягом року понад заплановану суму! Куди? Йдуть місцеві вибори – депутатам треба показати виборцям, що вони про них дбають. От і будуть додатково направлятися кошти на дороги, майданчики, біг-борди, спортплощадки, може і на міське озеро виділять. Бюджет це такий механізм, що витрачати кошти можна тільки за статтями попередньо затвердженими міською радою. Тому, переходимо до третього питання – Хто ці люди, що ділять гроші?


3) Звичайно ж мер міста! Без нього нікуди: він підписує платіжки, дає розпорядження, в нього в підпорядкуванні фінуправління і т.д. На то він і мер, що бути головним в місті! Але чи насправді все так однозначно? Не зовсім. Рішенням міської ради передбачено, що кошти міського бюджету витрачаються за погодженням із відповідною профільною комісією. Ця комісія називається - Постійна депутатська комісія з питань планування фінансів, цін та бюджету. Без рішення і дозволу цієї комісії жодна копійка наших коштів не може бути витрачена! Така от непроста комісія! І від підпису голови цієї комісії безпосередньо залежить коли, куди і скільки буде витрачено бюджетних коштів.


А тепер ще одне вікторинне запитання, яке ви можете задати в колі своїх знайомих чи друзів десь при нагоді або просто зараз: ЯК ПРІЗВИЩЕ ГОЛОВИ БЮДЖЕТНОЇ КОМІСІЇ в нашому місті, який витрачає наші з вами гроші??


Переконаний, що в 90 % випадків правильної відповіді ви не отримаєте! 


Бюджетна комісія складається із 11 депутатів, 6 з яких, тобто просту більшість, складають депутати однієї фракції і очолює цю комісію ОНУФРІЇВ Роман Михайлович. Саме пан Роман Онуфріїв і пан Віктор Анушкевичус є тими головними особами в нашому місті, які ставлять свої підписи на фінансових документах при розподілі бюджетних коштів. 


Повторюю, наповнюємо бюджет міста ми з вами і вся численна громада, а витрачають його конкретні декілька людей.
Тому ламаємо й третій стереотип, що гроші витрачає якась «влада». Не якась, а конкретна, з прізвищем, іменем та адресою проживання.


До речі, коли ми часто чуємо, що наш мер ніяк не може порозумітися з депутатським корпусом і постійно звучать звинувачення одне до одного, то насправді треба розуміти, що їхні сварки йдуть, як правило, не на тему стратегій розвитку міста чи культурно-історичних цінностей, а про те, чий підпис має більшу вагу на тому чи іншому фінансовому документі!)).

 

Андрій Корнієнко


Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

81
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1010 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1660
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

252

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

712
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

237
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1603
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1