Будівництво лісопереробного підприємства «Швайгофер» може призвести до екологічної катастрофи на Франківщині

 

 

Екологи попереджають про загрози паводків у Західній Україні. Причина — неконтрольований видобуток гравію із русел гірських річок.  Зокрема на будівництво підприємства «Швайгофер» у Коломиї з місцевих річок можуть забрати 500 000 т гравію. Цю та інші екологічні проблеми в Івано-Франківську обговорили представники державних органів та експерти Київського еколого-культурного центру — однієї з найвідоміших громадських природоохоронних організацій в Україні та близькому зарубіжжі.

 

“Майже щорічні повені у Західній Україні і катастрофічне зниження популяції риби у місцевих річках — це перші й найбільш видимі результати гравійного браконьєрства”, - стверджує еколог Олег Листопад. За його інформацією, Івано-Франківська та Чернівецька область зараз перебувають перед ризиком справжньої екологічної катастрофи. А все через наміри австрійської компанії «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» збудувати у Коломиї власне підприємство.

 

Згідно з проектною документацією для будівництва у 2014 цьому році потрібно майже 500 тисяч тонн гравію, а це більше 7000 залізничних вагонів. Також екологам стало відомо, що компанії-підрядники ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ», а також залучена ним компанія «Донспецмонтаж» , які задіяні у будівництві українського підприємства компанії «Швайгофер» за 2014 рік не брали гравій у найбільших кар’єрах Івано-Франківської і Чернівецької областей. Всього у цих двох областей 5 потужних підприємств з так званим сухим кар’єрним видобутком гравію, що можуть більш-менш задовольнити об’єми, які необхідні для будівництва підприємства. “А отже, увесь необхідний гравій просто виймуть з русел гірських річок”, - констатував Олег Листопад.

 

Експерти «Київського еколого-культурного центру» вже зверталися з відкритим листом до центрального офісу  компанії та до посольства Австрії, де попередили  про неприпустимість використання гравію з річок для будівництва. Відповіді на разі не отримали, розповідає координатор проектів Центру Ольга Яцилишин. На її думку, необхідно припинити будь-який видобуток гравію з річок Прикарпаття і Буковини. Тим паче, що за будівельними нормами не можна використовувати будівельну продукцію, що не відповідає державним стандартам, а річковий гравій взагалі не проходить сертифікацію та лабораторні дослідження.

 

Саме тому екологи наполягають,  що при проведенні так званих «руслорегулюючих робіт»,  гравій з річок необхідно перевозити вгору за течією і залишати його у річищі, а не виймати для цілей, не пов’язаних з берегоукріпленням. “Видобутокпіску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок заборонено Водним кодексом,  дозволяється лише розчищення та поглиблення русел. У той же час такі роботи повинні проводитись виключно на підставі проектів, які визначають місця і порядок проведення робіт. А самі проекти  підлягають обов’язковій державній екологічній експертизі, “ - наголошує  Ольга Яцилишин.

 

Проблему боротьби з гравійними браконьєрами необхідно вирішувати на загальнодержавному рівні, зауважив представник обласної екологічної інспекції Ігор Яківчук. “До 1 січня 2012 екологічна інспекція мала право затримувати порушника і нараховувати збитки, - наголосив він. - Тепер  у нас ці повноваження забрали. В результаті, “гравійних браконьєрів” фактично ніхто не контролює. Необхідно змінювати законодавство та надавати місцевим органам контролю більше прав”.

 

Також експерти наголосили на тому, що необхідно вжити низку рішучих заходів для припинення руйнування як річок регіону так і довкілля в цілому через вибірку гравію.  Це і законодавчі ініціативи, і чітка робота місцевої влади щодо недопущення забору гравію під виглядом так званих “руслорегулюючих робіт”.

 

Громадськість Прикарпаття пообіцяла взяти на контроль будівництво австрійського підприємства «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» у місті Коломия, та в жодному разі не допустити незаконного видобутку піщано-гравійної суміші з рік Прикарпаття та Буковини.


18.06.2014 1294 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

954
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2748
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

950
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1017
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1018 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3053 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

865

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

757

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1074
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

112
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2310
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1133
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

432
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15050
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7363
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

799
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

359
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

272
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

362
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

638
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1095