Будівництво лісопереробного підприємства «Швайгофер» може призвести до екологічної катастрофи на Франківщині

 

 

Екологи попереджають про загрози паводків у Західній Україні. Причина — неконтрольований видобуток гравію із русел гірських річок.  Зокрема на будівництво підприємства «Швайгофер» у Коломиї з місцевих річок можуть забрати 500 000 т гравію. Цю та інші екологічні проблеми в Івано-Франківську обговорили представники державних органів та експерти Київського еколого-культурного центру — однієї з найвідоміших громадських природоохоронних організацій в Україні та близькому зарубіжжі.

 

“Майже щорічні повені у Західній Україні і катастрофічне зниження популяції риби у місцевих річках — це перші й найбільш видимі результати гравійного браконьєрства”, - стверджує еколог Олег Листопад. За його інформацією, Івано-Франківська та Чернівецька область зараз перебувають перед ризиком справжньої екологічної катастрофи. А все через наміри австрійської компанії «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» збудувати у Коломиї власне підприємство.

 

Згідно з проектною документацією для будівництва у 2014 цьому році потрібно майже 500 тисяч тонн гравію, а це більше 7000 залізничних вагонів. Також екологам стало відомо, що компанії-підрядники ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ», а також залучена ним компанія «Донспецмонтаж» , які задіяні у будівництві українського підприємства компанії «Швайгофер» за 2014 рік не брали гравій у найбільших кар’єрах Івано-Франківської і Чернівецької областей. Всього у цих двох областей 5 потужних підприємств з так званим сухим кар’єрним видобутком гравію, що можуть більш-менш задовольнити об’єми, які необхідні для будівництва підприємства. “А отже, увесь необхідний гравій просто виймуть з русел гірських річок”, - констатував Олег Листопад.

 

Експерти «Київського еколого-культурного центру» вже зверталися з відкритим листом до центрального офісу  компанії та до посольства Австрії, де попередили  про неприпустимість використання гравію з річок для будівництва. Відповіді на разі не отримали, розповідає координатор проектів Центру Ольга Яцилишин. На її думку, необхідно припинити будь-який видобуток гравію з річок Прикарпаття і Буковини. Тим паче, що за будівельними нормами не можна використовувати будівельну продукцію, що не відповідає державним стандартам, а річковий гравій взагалі не проходить сертифікацію та лабораторні дослідження.

 

Саме тому екологи наполягають,  що при проведенні так званих «руслорегулюючих робіт»,  гравій з річок необхідно перевозити вгору за течією і залишати його у річищі, а не виймати для цілей, не пов’язаних з берегоукріпленням. “Видобутокпіску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок заборонено Водним кодексом,  дозволяється лише розчищення та поглиблення русел. У той же час такі роботи повинні проводитись виключно на підставі проектів, які визначають місця і порядок проведення робіт. А самі проекти  підлягають обов’язковій державній екологічній експертизі, “ - наголошує  Ольга Яцилишин.

 

Проблему боротьби з гравійними браконьєрами необхідно вирішувати на загальнодержавному рівні, зауважив представник обласної екологічної інспекції Ігор Яківчук. “До 1 січня 2012 екологічна інспекція мала право затримувати порушника і нараховувати збитки, - наголосив він. - Тепер  у нас ці повноваження забрали. В результаті, “гравійних браконьєрів” фактично ніхто не контролює. Необхідно змінювати законодавство та надавати місцевим органам контролю більше прав”.

 

Також експерти наголосили на тому, що необхідно вжити низку рішучих заходів для припинення руйнування як річок регіону так і довкілля в цілому через вибірку гравію.  Це і законодавчі ініціативи, і чітка робота місцевої влади щодо недопущення забору гравію під виглядом так званих “руслорегулюючих робіт”.

 

Громадськість Прикарпаття пообіцяла взяти на контроль будівництво австрійського підприємства «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» у місті Коломия, та в жодному разі не допустити незаконного видобутку піщано-гравійної суміші з рік Прикарпаття та Буковини.


18.06.2014 1171 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

475
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

590
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2354
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1745
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2037
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5641 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

162

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1152

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1173

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1676
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

915
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

765
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14583
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

599
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10418
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6109
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

643
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7585
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2836
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

568
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

652
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

487