Екологи попереджають про загрози паводків у Західній Україні. Причина — неконтрольований видобуток гравію із русел гірських річок. Зокрема на будівництво підприємства «Швайгофер» у Коломиї з місцевих річок можуть забрати 500 000 т гравію. Цю та інші екологічні проблеми в Івано-Франківську обговорили представники державних органів та експерти Київського еколого-культурного центру — однієї з найвідоміших громадських природоохоронних організацій в Україні та близькому зарубіжжі.
“Майже щорічні повені у Західній Україні і катастрофічне зниження популяції риби у місцевих річках — це перші й найбільш видимі результати гравійного браконьєрства”, - стверджує еколог Олег Листопад. За його інформацією, Івано-Франківська та Чернівецька область зараз перебувають перед ризиком справжньої екологічної катастрофи. А все через наміри австрійської компанії «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» збудувати у Коломиї власне підприємство.
Згідно з проектною документацією для будівництва у 2014 цьому році потрібно майже 500 тисяч тонн гравію, а це більше 7000 залізничних вагонів. Також екологам стало відомо, що компанії-підрядники ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ», а також залучена ним компанія «Донспецмонтаж» , які задіяні у будівництві українського підприємства компанії «Швайгофер» за 2014 рік не брали гравій у найбільших кар’єрах Івано-Франківської і Чернівецької областей. Всього у цих двох областей 5 потужних підприємств з так званим сухим кар’єрним видобутком гравію, що можуть більш-менш задовольнити об’єми, які необхідні для будівництва підприємства. “А отже, увесь необхідний гравій просто виймуть з русел гірських річок”, - констатував Олег Листопад.
Експерти «Київського еколого-культурного центру» вже зверталися з відкритим листом до центрального офісу компанії та до посольства Австрії, де попередили про неприпустимість використання гравію з річок для будівництва. Відповіді на разі не отримали, розповідає координатор проектів Центру Ольга Яцилишин. На її думку, необхідно припинити будь-який видобуток гравію з річок Прикарпаття і Буковини. Тим паче, що за будівельними нормами не можна використовувати будівельну продукцію, що не відповідає державним стандартам, а річковий гравій взагалі не проходить сертифікацію та лабораторні дослідження.
Саме тому екологи наполягають, що при проведенні так званих «руслорегулюючих робіт», гравій з річок необхідно перевозити вгору за течією і залишати його у річищі, а не виймати для цілей, не пов’язаних з берегоукріпленням. “Видобутокпіску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок заборонено Водним кодексом, дозволяється лише розчищення та поглиблення русел. У той же час такі роботи повинні проводитись виключно на підставі проектів, які визначають місця і порядок проведення робіт. А самі проекти підлягають обов’язковій державній екологічній експертизі, “ - наголошує Ольга Яцилишин.
Проблему боротьби з гравійними браконьєрами необхідно вирішувати на загальнодержавному рівні, зауважив представник обласної екологічної інспекції Ігор Яківчук. “До 1 січня 2012 екологічна інспекція мала право затримувати порушника і нараховувати збитки, - наголосив він. - Тепер у нас ці повноваження забрали. В результаті, “гравійних браконьєрів” фактично ніхто не контролює. Необхідно змінювати законодавство та надавати місцевим органам контролю більше прав”.
Також експерти наголосили на тому, що необхідно вжити низку рішучих заходів для припинення руйнування як річок регіону так і довкілля в цілому через вибірку гравію. Це і законодавчі ініціативи, і чітка робота місцевої влади щодо недопущення забору гравію під виглядом так званих “руслорегулюючих робіт”.
Громадськість Прикарпаття пообіцяла взяти на контроль будівництво австрійського підприємства «Хольціндастрі Швайгофер Гмбх» у місті Коломия, та в жодному разі не допустити незаконного видобутку піщано-гравійної суміші з рік Прикарпаття та Буковини.