Божа втома

«Ви можете сто життів блукати цим світом, але вам не стомити Аллаха», — писав арабський поет на світанку Халіфату. Абсолют не відає про занепад сил і ніколи не втрачає бадьорості. Це варто пам’ятати тим, хто вперто просуває себе на чоло епохи. Перед величчю Творця всі людські потуги бути великими виглядають доволі смішно. Але такою вже є людська натура — будувати Вавилонські вежі з будь-чого. Навіть з піску.

 

Я вже тікаю з тих компаній, де збираються амбітні люди. З ними важко й некомфортно. Вони хворобливо реагують на чужий успіх, їхні розмови майже повністю складаються із заздрісних пліток. Їх ковбасить від усього, що не ставить їхню кохану персону у центр всесвіту. Проти такого впертого бажання стомити Бога не допомагає навіть іронія. «Ти геній, чоловіче!», — незлобиво підмахую я одного з амбітних. Він лише схвально киває головою. Він і без мене знає, що геній. Він не відступає від своїх ілюзій ані під дією алкоголю, ані під легкими наркотиками. Іноді здається, що його переконаність у власній геніальності ширша й глибша за нього самого. Що він сам лише частинка цієї безмежної переконаності.

 

Лікарі кажуть, що це психопатія. Проте я думаю, що це лише напружений спосіб утримати себе в межах життя. Що в мить, коли людину цього типу переконати у протилежному, вона просто зникне. Розвіється, як мара над пірамідами Сихему. Тільки персональний міф про власну велич тримає таких людей у стані цілісності, не дає перетворитися на купку розрізнених нежиттєздатних фрагментів. Власне, таких не треба чіпати. Не треба руйнувати їхні міфи, якими б кумедними вони нам не здавалися. Не треба брати гріха на душу. Нехай «геній» таким і залишиться. Інша справа — такі люди слугують дверима для проникнення в наш світ зла.

 

Адже, попри всі сподівання атеїстів і пофігістів, демони не сплять і навіть (якщо вірити святим отцям) не відпочивають. Святе Письмо нас про це попереджає. «Не кожному натхненному вислову вірте, а перевіряйте, чи від Бога він» (1 Івана 4:1). Це я про те, що згадані «люди з персональними міфами» страшенно натхненні.

 

Переконані у власній геніальності, вони можуть переконувати в цьому інших. Довірливих, малоосвічених і просто слабких духом. Вести за собою. Саме їм присвячена та карта з колоди Таро, яка називається «Блазень». На ній, у класичній версії Вайта, зображено самовпевненого добродія, який, задерши носа, крокує до прірви. Іноді, в житті, за добродієм йдуть широкі маси народу. В політиці така картина на кожному кроці. Та й не лише у політиці.

 

Свого часу в Україні такі «натхненні поводирі» наробили багато біди. Так чомусь стається, що зазвичай прагматичні та обережні українці у певні моменти ведуться на запалені очі та гучні слова самопальних «щирих провідників» і «пророків», які виходять з народу стомлювати Бога. Потім, щоправда, всі відводять очі, зачувши ім’я чергового колись обожнюваного месії, але шкоди від нього вже не виправити. Демони вже заскочили у наш світ і весело стрибають і в головах, і в телевізорах. Їм комфортно, тому що невідворотно наближаються їхні часи. Багато провидців попереджали про те, що саме 2011 рік стане першим роком «зрушення веж». Виглядає на те, що вони не помилялись.

 

…Тисячу років тому, з сумом дивлячись у безмежжя пустелі, поет запитав: «Нащо, о люди, вам наслідки Божої втоми, якщо навіть своєї подолати не можете?». Пройшли століття, але це рокове запитання так і залишилось без відповіді.

 

Володимир Єшкілєв

Репортер


Коментарі (4)

Кук 2011.04.18, 18:31
Пора на город, пане Єшкілєв. Трудотерапія від глибоких дум дуже помічна. Та й бульба дорожчає постійно, а так свою будете мати, коли Вежі впадуть разом з супермаркетами :)
* 2011.04.19, 08:57
мегакруто
copy+paste 2011.04.19, 19:37
Шарм малих міст — в баянах. Це коли геніальний режисер О. 15 років день в день розповідає про свій ролик, геніальний producer А. 20 років – про те, як він придумав бренд "станіславський феномен", крутий mediaekspert І. — зробив 3-ю студію (чому 3-я? А тому що після CNN i BBC) 20 років тому, геніальний дизайнер Д. (майже як Артемій) і популярний (майже як Татьянич) придумав ситодрук... Нестор би позаздрив. Це з іншої опери, але підходить і пвд вашу статтю
Adr 2011.04.19, 20:01
"Лікарі кажуть, що це психопатія." Лікарі вам не збрехали..
24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

497
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1139
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2629
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1041
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1282
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2577

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

997

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1566 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1806

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1895
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

414
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

624
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

936
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

155
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

702
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

606
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

811
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

412
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

292
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

405
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

525
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

947