Боги позитивних висновків

 

 

«Бачиш он того пацана?» - запитав мене приятель, показуючи на солідного дядька з портфелем.

 

«Ну?»

 

«Крутий дядько».

 

«Й у чому ж та його крутизна?» - мені стало цікаво.

 

«Він був членом експертної ради фонду ***, а тепер його ввели ще й до експертної ради ****!» - пояснив приятель.

 

І я задумався про той різновид «крутизни», який породжує не крісло високо посадовця, не банківській рахунок і не харизма.

 

Розвинута демократія парадоксальним чином породжує особливий вид несвободи – владу експертів, експертократію. В умовах розвинутої демократії кожний успішний і поважаний член суспільства має свою спеціалізацію, а коли ці вузькі (часто-густо вузькі до непристойності) спеціалісти  збираються задля прийняття загальносуспільних рішень (в парламентах, у великих і малих журі, в правліннях фондів тощо), то вони практично ніколи не ризикують покластися на власне судження. Щоб не втрапити в халепу. Щоби не «попасти на бабки». Щоби - не дай Боже! - не зіпсувати найцінніше, що в них, бідак, є – репутацію. Ці вічно перестрашені вершителі доль і фінансових потоків вимагають експертних оцінок від інших вузьких фахівців. А потім експертних висновків щодо цих експертних оцінок від ще вузькіших фахівців. Коли ж ці висновки нарешті отримані, вони шукають світового фахівця №1 в потрібній галузі і оплачують його приватну консультацію з розрахунку 5 тисяч доларів за хвилину телефонної розмови. Й тільки після цього вони обережно, за допомогою рейтингових голосувань, приймають рішення.

 

Суспільство, діям якого передують такі процедури, є поживним середовищем для цілого прошарку – що там прошарку, цілого класу! – професійних рецензентів, консультантів, експертів, експертоїдів та експертознавців. Де не поткнешся зі свома п’ятьма крейцарами – там вже сидить сите і впевнене експертне чмо. Воно має дорогий костюм і краватку, що коштує як три чверті костюму. Воно обкладене дипломами, званнями та посадами. Воно, це чмо, примружує оченята, щось глибокодумно шепоче розфарбованій секретарці, а потім говорить у твоєму напрямі приблизно таке: «Зрозумійте, шановний пане, що ваша пропозиція, попри цікаві моменти, має не зовсім відповідні форматні характеристики у деяких аспектах тих способів реалізації, які ви, шановний пане, вказали в якості бажаних або переважаючих». Після цього можна втертися всіма десятьма копіями свого проекту і йти в те відоме всім місце, де відсутність корку передбачена природою.

 

Скільки хороших проектів вбито експертними радами? Скільки інтелектуальних проривів зацементовано за допомогою закритих рецензій? Скільки бабла перекочувало в експерні кишені і в пітні рученята різноманітних консультантів? Не порахувати. Й чим розвинутішим буде демократія, тим могутнішатиме плем’я експертів, тим твердішатиме експертовладдя. До небес виростатимуть піраміди експерних ієрархій, на вершинах яких сидітимуть справжні правителі планети – керівники та куратори експертних, ліцензійних та атестаційних рад, некороновані імператори консультаційних імперій, незримі для широких народних мас боги рецензійних реальностей.

 

Саме на їхній всевишній розсуд віддана вся сучасна ліберальна цивілізація. Адже ті, хто наївно послуговується висновками експертів, може й не підозрювати, що – можливо -- експерти усіх країн виконали той наказ Комінтерну, який проігнорували пролетарі – вони з’єдналися. Обмінялися факсами, адресами, номерами мобільних телефонів. Вони, подейкують, вже розподілили поміж собою квоти на допустиму кількість позитивних рецензій та оцінок. Все інше, що за межами цих квот і домовленостей – в смітник!

 

Таким чином, найкращі шанси отримати позитивну оцінку від експертної ради, якою керує консультант А. має шанси небіж керівника іншої експертної ради Б. Син А., в свою чергу, отримає позитивну рецензію від Б. Так вони і живуть, дерибанячи світ вузьких спеціалістів-телепнів, де все впирається саме в позитивну рецензію.

 

Все, що не має її – без сенсу. Тому що без позитивної рецензії існують тільки переможені речі та істоти сього світу. Ті речі та істоти, яким ніколи не подолати прокляття.

 

 


22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

287
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

428
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2288
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1694
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1987
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5595 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1096

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1109

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1623

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1099
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

852
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

712
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14529
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

503
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10374
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6043
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

594
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7432
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2697
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

494
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

598
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

432