Боги позитивних висновків

 

 

«Бачиш он того пацана?» - запитав мене приятель, показуючи на солідного дядька з портфелем.

 

«Ну?»

 

«Крутий дядько».

 

«Й у чому ж та його крутизна?» - мені стало цікаво.

 

«Він був членом експертної ради фонду ***, а тепер його ввели ще й до експертної ради ****!» - пояснив приятель.

 

І я задумався про той різновид «крутизни», який породжує не крісло високо посадовця, не банківській рахунок і не харизма.

 

Розвинута демократія парадоксальним чином породжує особливий вид несвободи – владу експертів, експертократію. В умовах розвинутої демократії кожний успішний і поважаний член суспільства має свою спеціалізацію, а коли ці вузькі (часто-густо вузькі до непристойності) спеціалісти  збираються задля прийняття загальносуспільних рішень (в парламентах, у великих і малих журі, в правліннях фондів тощо), то вони практично ніколи не ризикують покластися на власне судження. Щоб не втрапити в халепу. Щоби не «попасти на бабки». Щоби - не дай Боже! - не зіпсувати найцінніше, що в них, бідак, є – репутацію. Ці вічно перестрашені вершителі доль і фінансових потоків вимагають експертних оцінок від інших вузьких фахівців. А потім експертних висновків щодо цих експертних оцінок від ще вузькіших фахівців. Коли ж ці висновки нарешті отримані, вони шукають світового фахівця №1 в потрібній галузі і оплачують його приватну консультацію з розрахунку 5 тисяч доларів за хвилину телефонної розмови. Й тільки після цього вони обережно, за допомогою рейтингових голосувань, приймають рішення.

 

Суспільство, діям якого передують такі процедури, є поживним середовищем для цілого прошарку – що там прошарку, цілого класу! – професійних рецензентів, консультантів, експертів, експертоїдів та експертознавців. Де не поткнешся зі свома п’ятьма крейцарами – там вже сидить сите і впевнене експертне чмо. Воно має дорогий костюм і краватку, що коштує як три чверті костюму. Воно обкладене дипломами, званнями та посадами. Воно, це чмо, примружує оченята, щось глибокодумно шепоче розфарбованій секретарці, а потім говорить у твоєму напрямі приблизно таке: «Зрозумійте, шановний пане, що ваша пропозиція, попри цікаві моменти, має не зовсім відповідні форматні характеристики у деяких аспектах тих способів реалізації, які ви, шановний пане, вказали в якості бажаних або переважаючих». Після цього можна втертися всіма десятьма копіями свого проекту і йти в те відоме всім місце, де відсутність корку передбачена природою.

 

Скільки хороших проектів вбито експертними радами? Скільки інтелектуальних проривів зацементовано за допомогою закритих рецензій? Скільки бабла перекочувало в експерні кишені і в пітні рученята різноманітних консультантів? Не порахувати. Й чим розвинутішим буде демократія, тим могутнішатиме плем’я експертів, тим твердішатиме експертовладдя. До небес виростатимуть піраміди експерних ієрархій, на вершинах яких сидітимуть справжні правителі планети – керівники та куратори експертних, ліцензійних та атестаційних рад, некороновані імператори консультаційних імперій, незримі для широких народних мас боги рецензійних реальностей.

 

Саме на їхній всевишній розсуд віддана вся сучасна ліберальна цивілізація. Адже ті, хто наївно послуговується висновками експертів, може й не підозрювати, що – можливо -- експерти усіх країн виконали той наказ Комінтерну, який проігнорували пролетарі – вони з’єдналися. Обмінялися факсами, адресами, номерами мобільних телефонів. Вони, подейкують, вже розподілили поміж собою квоти на допустиму кількість позитивних рецензій та оцінок. Все інше, що за межами цих квот і домовленостей – в смітник!

 

Таким чином, найкращі шанси отримати позитивну оцінку від експертної ради, якою керує консультант А. має шанси небіж керівника іншої експертної ради Б. Син А., в свою чергу, отримає позитивну рецензію від Б. Так вони і живуть, дерибанячи світ вузьких спеціалістів-телепнів, де все впирається саме в позитивну рецензію.

 

Все, що не має її – без сенсу. Тому що без позитивної рецензії існують тільки переможені речі та істоти сього світу. Ті речі та істоти, яким ніколи не подолати прокляття.

 

 


16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2215
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1459
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3570
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5330
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1614
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1985

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

100

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

380

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

819

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1595
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

387
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

722
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2413 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

386
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

810
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4861
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

678
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

540
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

476
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

348
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

668
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

831 2