Богдан Яременко: Так починаються війни

 

 

Конгрес США подолав накладене президентом Обамою вето на закон JASTA (Закон про покарання спонсорів тероризму). Подолав дуже переконливо 97 проти 1 в Сенаті та 348 проти 77 в Палаті представників.

Закон надає право родинам жертв терактів 11 вересня 2001 р. подавати позови проти держави Королівство Саудівська Аравія.

Фактично мова йде про реагування американського парламенту на численні здогадки і версії прозв"язок учасників терактів в США з саудівською владою, які, одначе, ніколи не були доведені.

Це новела у праві, оскільки така постановка питання скасовує поняття суверенного імунітету держав. Тепер в американському суді можна судитися з іноземною державою, якщо позивачу видається, що ця держава (Саудівська Аравія) не зробила достатньо, щоб упередити теракт.

Для українців, які потерпають навіть не від того, що Російська Федерація не робить усе належне, щоб стримати терористів, а просто заохочує і організовує їх діяльність проти України, американське правове нововведення може здатися цікавим і багатообіцяючим.

Але не все так просто. Наслідки подібного рішення можуть мати далекосяжні негативні наслідки. І не лише для США.

Президент Обама "пожурив" своїх законотворців. Назвав це політичним рішенням перед виборами, яке не враховує усіх наслідків.

Про що йдеться? Президент США переживає, і не безпідставно, що це рішення відкриє правову скриньку Пандори. Америка може гарантовано очікувати на сотні, якщо не тисячі позовів проти американських військових і загалом проти США у всьому світі.

Але розуміючи делікатність ситуації по відношенню до американців, чиї сім"ї стали жертвами терактів 9/11, президент США очевидно не хоче говорити про інші, більш вірогідні, наслідки прийнятого Конгресом закону.

Перш за все, Саудівська Аравія є одним з найбільших покупців американської зброї. Десь на півтора мільярди доларів. Зараз США можуть очікувати не лише на втрату такого великого і важливого покупця, але і на те, що за ним послідують не набагато менші (за обсягами закупівлі американської зброї) ОАЕ і Туреччина. Конкуренція на ринках озброєнь і так висока. Та ж Саудівська Аравія вже і так закуповує озброєнь в європейських державах в рази більше, ніж у США. Фінансові втрати, що вимірюються мільярдами, - це втрати робочих місць американців.

Завдаючи такий болючий удар по іміджу і самолюбству Саудівської Аравії, американські законотворці можуть серйозно змінити розклади на світових ринках енергоресурсів. Організація країннафтоекспортерів OPEC в той самий момент, коли американські законотворці заходилися долати президентське вето на JASTA, оголосили рішення про скорочення видобутку нафти. У відповідь світові ціни на цей ключовий товар негайно зросли на 5,4 відсотки.

Загалом змінюється політичний баланс сил в Близькосхідному регіоні. Саудівська Аравія, швидше за все, перестане бути основним союзником США в регіоні. Додати сюди ще й Туреччину, відносини з якою мають тенденцію до погіршення через справу про екстрадицію ФетхулахаГюллена. Сунітські країни регіону вцілому вкрай незадоволені позицією (чи її відсутністю) адміністрації Обами щодо сирійської проблеми. Ще більше невдоволення сунітських держав Близького Сходу викликає активно підтримана і лобійована США угода з шиїтським Іраном.

Варто зазначити, що Саудівська Аравія, яка щойно отримала ляпас від США, вірогідно буде змушена шукати спосіб компенсації власного іміджу. І чи встоять саудити перед спокусою зробити щось проти Ірану, з яким перебувають на межі війни?

Велике питання - чи можуть тепер США розраховувати на Саудівську Аравію у боротьбі проти ІДІЛ?

Таким чином, здавалось би праведна і справедлива мета захисту прав американців, що постраждали від терактів, може обернутися такими наслідками, які у дуже неприємний спосіб відчують на собі усі громадяни США. І не лише США.

Розраховувати залишається хіба на мудрість і стриманість саудитів.

 

Богдан Яременко

ji-magazine.lviv.ua

 

 

 


04.10.2016 1045 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

366
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2955
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21103
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1992
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1367 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2384

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

730

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2163

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

839

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1425
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

166
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

475
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1009
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

169
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

783
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

756
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

689
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8227
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

886 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

889
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2184 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

835