Більшість споруд на території Україні проектувалися без урахування сейсмічної небезпеки. Про це в інтерв'ю ZN.UA розповів заступник директора Інституту геофізики НАН України Олександр Кендзера.
"На картах, створених для будівництва різних типів споруд, показані зони сейсмічної бальності. Зокрема столиця України місто Київ знаходиться в 5-6-бальній зоні, а Закарпатська, Одеська області - у 8-бальній, Кримський півострів - у 8-, 9- і навіть 10-бальній", - повідомив учений.
"На жаль, парадокс полягає в тому, що на територіях з відносно низьким рівнем природної сейсмічної небезпеки, до яких належить Україна, більшість споруд проектують не сейсмостійкими, внаслідок чого вони не захищені від можливих сейсмічних впливів, тобто є сейсмічно вразливими", - сказав він.
Кендзьора зазначив, що небезпека землетрусів в Україні існує.
"До 70-х років минулого століття вважалося, що на материкових плитах не може бути сильних землетрусів, - тепер вже доведено, що це можливо. Так, в минулому столітті сильні землетруси виникали на платформах: Північно-Американській (на Канадському щиті) - М = 6,8; Північно-Африканській - М = 7,1; Південно-Китайській - М = 7,8; Туранській плиті (Туркменія) - М = 7,0 7,3 та ін.", - повідомив учений.
При цьому землетруси в Україні фіксуються постійно.
"Щодо України, то практично по всій її території вже реалізувалася велика кількість землетрусів. У південній частині східних Карпат є сейсмічна зона Вранча, яка генерує сильні землетруси, які час від часу трусять практично всю Україну. На нашій території є багато тектонічних розломів, які теж можуть генерувати землетруси. Сейсмічна активність на території України проявляється і зараз. Так, 14 січня 2011 стався невеликий землетрус (М = 3,9) поблизу міста Кривий Ріг", - підкреслив Кендзьора.
Раніше голова Всеукраїнської екологічної ліги заявила, що будівельні норми, які на сьогодні діють в Україні, не в змозі забезпечити безпеку громадян під час землетрусу.
13