Більше 30 років прикарпатський винахідник майструє орнітоптер за кресленням да Вінчі (відео)

Більше 30 років чоловік присвятив будівництву свого "махольота".

Один карпатський винахідник вже понад 30 років свого життя живе однією мрією – збудувати орнітоптер за кресленням легендарного Леонардо да Вінчі. Проживає цей чоловік у самому серці Гуцульщини, в селі Ільці, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Мені завжди подобався вид згори, польоти. Думав й сам: якби ж так літати", - розповідає Володимир Яковенко. Він народився у Білорусі, однак за його словами, у два роки батьки здали його до дитячого будинку. З того часу він побував у чотирьох інтернатах. Біля одного з них було поле, на яке часто прибігав ще юний винахідник, щоб подивитися на планери. "І так мене політ захоплював", - зазначає чоловік.

Тепер його – у всіх значеннях – крилата мрія, втілюється наче з середньовічних креслень і древніх легенд про Ікара і Дедала. Володимир чи не єдиний в Україні конструктор "махольота" - апарата, який в ідеалі мав би летіти, махаючи крильми тільки за рахунок людських м'язів. 

Чоловік живе сам на полонині в Карпатських горах. У 1986 році він отримав мальовничих сім соток гори. Будиночок, 6 на 4 метри, притягнув бульдозером. Однак з часом робота із землею його втомила, і він віддав її під літні табори: християнські, дитячі.

"Багатство мене не цікавить. Я іншим займаюсь. Малюю, винаходжу. От таке", - підкреслює Володимир.

Під "от таке" він собі залишив сарай і клаптик уже, в принципі, й не власного горища. Наразі, за невеликими сходинками, - і житло, і майстерня, і весь його світ.

"Я що уявляю, те й малюю. Мені аби уява працювала. Людям продаю, щоб їм добре було, "тепло". Не все ж багатіям… Треба ж, щоб і люди прості мали картини", - розповідає про своє життя винахідник.

Однак його головна мрія – це збудувати той самий орнітоптер. Гуцульський винахідник проштудіював усі середньовічні креслення Леонардо. Й ще - тисячі нотаток пізніших та сучасних послідовників орніоптера. Скрупульозні креслення, ретельні розрахунки. Десятки використаних моделей для дослідів. На його горищі, де, виявляється, заховалося ще горище – мов кажани, перечікують дні нерухомі тільця уже випробуваних модельок махокрила. 

"Коли я випробовував, я спочатку резонанс вивчав два роки. Моделі вивчав. Потім вантажопідйомність крил, тягу крил. Потім робив моделі. Це все йшло поетапно. Це все роки забирало", - розповідає Володимир.

Покрокові успіхи апарату – від форми тренажера до випробувань навіть на аеродромі – чоловік показує на комп’ютері. Хоча цю машину вмикає за крайньої, майже святкової необхідності – спеціально для камери. Бо так, - конструктор техніки часів Да Вінчі – принципово уникає техніку часів Ілона Маска. Аби не порушити чистоту експеримента. Він не соромиться, що його махокрил – ще не горда птаха. Пояснює: це - прототип для удосконалень та випробувань. Тому і вигляд такий, і скелет – з екзотичних "кісток".

Винахідник конструює свій літальний апарат із того, що потрапить під руку: водопровідні труби, лижні палиці, пружини зі спальних ліжок.

І нехай це здається дивиною, та Володимир знає, що десять років тому в університеті Торонто – за захмарні для нього гроші – канадійцям вдалося змайструвати і випробувати щось подібне. Апарат пролетів на людському ресурсі майже 150 метрів за 19 і 3 секунди. Але для запуску моделі застосували авто. Володимир же хоче стартувати як і задумував Да Вінчі - тільки власними силами. Єдиний ворог Володимира - навіть не обмежені ресурси, а час. "Я по роках навіть не знаю: чи встигну я політати на махольоті…" 


04.06.2018 1640
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1279
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2030
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3506
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1306
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1292

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1593

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1271
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

564
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1472
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

457
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

516
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1318 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502