Безпечний похід у Карпати під час війни: що взяти та як підготуватись

У Карпатах температура повітря вже опустилась до «мінусів», подекуди випав сніг. Надзвичайники радять не йти у високогір'я під час періодів погіршення погодних умов. 

Відео з вершини гори Піп Іван опублікував гірський рятувальник Василь Фіцак.

«За прогнозами, така погода — до неділі. Тому варто утриматися від виходів у верхи. Видимість обмежена, а снігу місцями — вище коліна», — написав Фіцак.

Коли ж погода дозволить підкорювати гірські схили, то все одно спершу варто зважити усі «за» і «проти» та передовсім подбати про власну безпеку. Особливо, якщо ви — новачок.

Фіртка розповідає, як підготуватись до туристичного походу, що брати з собою та що потрібно врахувати, подорожуючи під час війни. 


Війна та туризм


Навіть попри повномасштабну російсько-українську війну туристична галузь продовжує функціонувати.

Станом на сьогодні подорожувати та пересуватися країною не заборонено. Проте, збираючись у мандрівку, потрібно дізнатися про наявність укриттів по маршруту вашої подорожі. 

Також необхідно зважати на те, що на території областей діє комендантська година. Як правило, вона триває з 23:00 години поточної доби до 5:00 години наступної доби.

Зауважимо, що за безпеку в області відповідають насамперед військова адміністрація, місцева влада, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, поліція та військові.


Маршрут


У мережі є предостатньо інформації про місцевість, місця для нічлігу, дистанцію, наявність води. Якщо зайти на сайти, де пропонують комерційні походи, то можна отримати детальний опис маршрутів та їхні рівні складності.

Найкраще у високогір'я ходити групами, в яких є інструктори та досвідчені туристи. Інші люди, які орієнтуються, як діяти у разі небезпеки, нерідко можуть врятувати ваше життя.

До слова, за 10 днів до походу радимо зареєструватися у гірській пошуково-рятувальній службі. Ця процедура безкоштовна. Реєстрація за посиланням

Ще одна важлива деталь, обравши маршрут, перед походом необхідно ознайомитися із точним прогнозом погоди. Врахуйте, що у горах темніє швидко, а тому раціонально розраховуйте час, щоб не заблукати.


Фізична підготовка


Є два варіанти: покращуйте фізичну форму та готуйтесь до походу або ж оберіть нескладний маршрут.

Для першого походу, гірські рятувальники радять, обирати маршрут низької або середньої складності, який користується популярністю серед туристів. Це зумовлене тим, що популярні маршрути зазвичай промарковані та мають вказівники.

До маршруту високої складності без попередньої підготовки краще не вирушати. До таких походів необхідно ретельно готуватись. За словами рятувальників, підготовка до таких маршрутів потребує приблизно два тижні.

Туристам рекомендують багато ходити пішки, бігати, кататись на велосипеді, займатись спортом. Проте, перед самим походом в гори фізичні навантаження потрібно суттєво зменшити, аби поберегти сили.

Пам'ятайте: підійматись 5 км по горах – це зовсім не те, що йти стільки ж по лісу чи полю, а тому враховуйте фізичні можливості усіх членів групи. Водночас, як наголошують надзвичайники, найкраще спочатку декілька разів сходити у гори влітку, і лише потім вирушати у зимовий похід.


Спорядження


Одразу зауважимо, що купувати туристичне спорядження, якщо ви не збираєтесь часто ходити у походи, не раціонально. А тому — найкраще орендувати спорядження.

Очевидно, що список речей для походу у кожного відрізнятиметься. Виділимо ті речі, які є обов'язковими.

  • рюкзак;
  • зручний, теплий та змінний одяг;
  • термобілизна;
  • похідне та змінне взуття;
  • снігоступи;
  • запасні шкарпетки;
  • дощовик;
  • набір посуду;
  • засоби особистої гігієни;
  • похідна аптечка;
  • трекінгові або лижні палиці;
  • лижна маска або протисонцеві окуляри;
  • навігатор, карта, компас;
  • смартфон, павербанк, гроші;
  • ліхтарик;
  • вода та їжа;
  • сірники, пальник, казанок, горнятко, тарілка, ложка, виделка, ніж.

Якщо ви вирушаєте у похід з ночівлею, то не забудьте про намет та підстилку під нього, спальник, надувний килимок чи каремат.

Крім того, надзвичайники нагадують про необхідність дотримання правил безпеки під час відпочинку у гірській місцевості. Зокрема, вирушаючи у туристичний похід, дотримуйтесь наступних порад: 

  • обов'язково інформуйте своїх близьких і знайомих про проходження вашого маршруту й очікуваний час повернення з походу;
  • уникайте походів поодинці, мінімальна рекомендована кількість учасників туристичної групи складає не менше ніж три особи;
  • переконайтеся, що ваше екіпірування відповідає вимогам походу: візьміть з собою достатню кількість їжі та води (зігрівальні напої – чай, кава), а також необхідний теплий одяг та взуття, медикаменти;
  • поцікавтеся умовами місцевості та прогнозом погоди;
  • обов'язково візьміть з собою перевірені туристичні карти.

«Дбайте про свою безпеку та у випадку виникнення надзвичайної події негайно телефонуйте до Служби порятунку за номером 101», – наголосили надзвичайники.


Куди ще можна зателефонувати у разі потреби?


  1. спеціалізована пошуково-рятувальна частина: 067 342 04 91;
  2. відділення в Івано-Франківську: 067 342 04 92;
  3. відділення у Вигоді: 067 342 04 99;
  4. відділення в Осмолоді: 067 342 04 98;
  5. відділення у Ворохті: 067 342 04 95;
  6. відділення в Яремчі: 067 342 04 94;
  7. відділення у Верховині: 067 342 04 96;
  8. відділення у Косові: 067 342 04 97;
  9. відділення у Явірнику, пост на горі Піп Іван: 094 922 84 12.
До слова, щоб спростити процес взаємодії з рятувальною службою та зробити її ефективнішою, для гірських туристів розробили GPS моніторингову систему, яка містить мобільний застосунок «Порятунок у горах». Розповідаємо деталі.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Пошуки заблукалих у Карпатах: скільки коштує врятувати життя туриста

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

328
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13746 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1564
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

865
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6124
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1717

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

635

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1460

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1272

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1164
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

518
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

652
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1575
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

598
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

877
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5921
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13583
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

241
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

543
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

482
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

786 2