Без закриттів, але з оптимізацією: як реформа НУШ вплине на школи Івано-Франківщини

Уже з 2027 року українські школи почнуть працювати за новими правилами відповідно до реформи Нової української школи (НУШ).

У перехідний період, що триватиме до 2026 року включно, змін не буде. Проте після цього освітня мережа трансформується відповідно до демографічної ситуації та нових вимог.

Про те, якими будуть зміни й чому не варто говорити про «масові закриття шкіл», в інтерв'ю Фіртці розповів директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович.


Ліцеї — не всюди. Але школи залишаються


«Візьмімо, до прикладу, уявну школу в містечку Наше. Якщо в ній недостатньо учнів для створення ліцею, вона з 2027 року функціонуватиме як гімназія — з 1 по 9 клас.

Але школа не закривається. Вона працюватиме, розвиватиметься й забезпечуватиме якісну освіту. Якщо зросте кількість дітей — громада зможе розширити її знову», — пояснив Кімакович.

На його думку, реформа НУШ не передбачає ліквідацію навчальних закладів, а лише оптимізацію мережі відповідно до демографічної ситуації. У селах, де першачків 90–100 і більше, такі школи не можуть бути закритими.


Що буде з малокомплектними школами


За державним стандартом, повноцінна гімназія (1–9 класи) повинна мати щонайменше 45 учнів — по п’ять на кожен клас. Якщо ж дітей менше, школа не закривається, але й не отримує фінансування з державного бюджету. Утім, громада має право утримувати її за кошти місцевого бюджету або за підтримки донорів.

«Громада сама приймає рішення — зберегти школу, зробити її філією опорного закладу чи тимчасово призупинити діяльність. Це не є питанням "згори", а завданням місцевої влади», — наголосив Віктор Кімакович.

За його словами, в області наразі є вісім шкіл, які не досягають 45 учнів у 1–9 класах.


Початкова школа має бути поруч з дитиною


«Навіть якщо у сільській початковій школі навчається лише 4–5 учнів — ми наполягаємо, щоб її не закривали. Початкова школа повинна бути доступною й розташованою поруч з домівкою дитини», — зазначив очільник департаменту.

При цьому у школах, де навчається менше учнів, часто знижується якість освіти. За даними міжнародного дослідження PISA, у невеликих колективах гірша академічна успішність через відсутність соціалізації, конкуренції та командної роботи.

«Це не провина вчителя — він може бути чудовим фахівцем. Але самі умови не дають йому розкрити потенціал», — підкреслив Кімакович.


Зміни — поступові


Робота над майбутніми змінами в мережі шкіл вже триває. За словами Віктора Кімаковича, зараз на рівні області детально планують шкільні округи, маршрути підвезення, транспортну логістику та близькість до навчальних закладів. При цьому враховується не лише мапа, а й реальний стан доріг, щоб забезпечити підвезення учнів.

«Ми скликаємо сусідні громади, обговорюємо, куди краще їхати. Наприклад, дорога на мапі є, але шкільний автобус там не проїде. Працюємо буквально по кожній дитині», — розповідає посадовець.


Демографія — визначальний чинник


Падіння народжуваності у 2024 році може мати серйозні наслідки вже через кілька років. В окремих громадах зафіксовано до 50% зменшення кількості новонароджених. Окрім того, близько 12% дітей шкільного віку з Івано-Франківщини нині перебувають за кордоном.

«Звісно, ми маємо надію, що війна завершиться, частина родин повернеться, ситуація зміниться.

Тому зараз активно аналізуємо дані. Остаточне формування мережі буде зрозумілим у 2026 році. Але вже тепер ми готуємося — зважено й ретельно», — запевнив Віктор Кімакович.

Більше читайте у матеріалі: "Рішення політиків не повинні впливати на дитинство": головний освітянин Івано-Франківщини про малокомплектні школи, реформу НУШ та недостачу вчителів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Очікуємо 13-14 тисяч учасників»: скільки учнів на Івано-Франківщині вже зареєструвалися на НМТ-2025

Інформаційна війна: у закладах освіти Івано-Франківська проведуть заходи з протидії вербуванню

На Прикарпатті відновили очне навчання в школах. Які заклади залишаються на карантині

На доплати вчителям: для Івано-Франківської області виділили понад 222 мільйони гривень 


04.06.2025 1565
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2448
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19557
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2013

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2059 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740